HABER AKIŞI

Banka Kredi Borcunu Nasıl Devredebiliyor, Yasal Takip Süreci Nedir, Nasıl Oluşur?

 Tarih: 15-02-2018 12:10:46
Özellikle de son dönemlerde bankalara çeşitli borçları olup da ödeyemeyen bireylerin oldukça kısa bir süre sonra varlık yönetim şirketlerine borçlarının olduklarını öğreniyoruz. Yani bankalar olarak batık olan bu borçlar oldukça uygun fiyatlardan varlık yönetim şirketlerine verilmektedir. Bu bankalar bu borçları nasıl satabiliyorlar? Bu sorunun cevabı kolay.

Özellikle de son dönemlerde bankalara çeşitli borçları olup da ödeyemeyen bireylerin oldukça kısa bir süre sonra varlık yönetim şirketlerine borçlarının olduklarını öğreniyoruz. Yani bankalar olarak batık olan bu borçlar oldukça uygun fiyatlardan varlık yönetim şirketlerine verilmektedir. Bu bankalar bu borçları nasıl satabiliyorlar? Bu sorunun cevabı kolay. Bankaların çalışma yöntemleri bireylerin borçlarını tamamen ödemeleri açısından yetersiz kalabilmektedir. Bu sebeple batık borç satarak ne kadar da kurtarabilirsem elime kar geçsin mantığı işliyorlar.

 

Bankalar Kime ve Nasıl Satıyorlar?

Daha fazla zarar etmemek için satışını yapıyorlar. Kişilerin yaşamakta olduğu bazı maddi zorluklar sebebi ile bankalara olan çeşitli borçlarını ödeyemedikleri haberlerini de sürekli olarak duyuyoruz maalesef. Sayıları ise ine binleri ve yine milyonları bulabilen bu bireyler her geçen gün daha da yükselerek artan borcun altına giriyorlar. Yine bu da ödenemeyen borçların iyice ödenememeleri ve imkansız bir duruma girmelerine sebep oluyor. Ancak bankalar batık olan yine bu alacaklarını da açık arttırma usulü beraberinde varlık yönetim şirketlerine devredebiliyorlar. Varlık yönetim şirketleri ise gayet oldukça uygun ücretlere satın almış oldukları yine bu borçları kişilerin ödeyebileceği bir biçimde, biraz da kar oluşturarak tekrar yapılandırıyorlar. Bu sayede sonuç olarak banka, varlık yönetim şirketi ile kişi yine işten kötü veya iyi bir şekilde sıyrılabilmektedir.

Bankaların Batık Borçları Satmalarının Temelinde Ne Yatıyor?

Bankaların yine batık borçları satmalarının temelinde ise yine tahsil edememeleri geliyor. İlk olarak çeşitli uyarılar ile başlamakta olan bu süreç son olarak yasal işlemlere kadar ilerleyebiliyor. İlerledikçe daha da ödenemez bir hal alıyor. Yine bu durum sadece bireyi değil bankaları da oldukça zor durumlara sokabilmektedir. Ancak varlık yönetim şirketlerinin yasal anlamda kurularak hizmet sunmaya başlamaları sonucunda ise olumsuz durumlar ortadan kalktı az da olsa çözüme kavuşabiliyor. Yani bir banka alacağından ne kadar para kurtarabiliyorsa o kadar para o banka için kar olmaktadır. Varlık yönetimi şirketleri ise gayet olumlu fiyata almış olduğu kredileri bir miktar daha üstüne kar koyuyorlar ve kişilerden tahsil edebiliyorlar daha uygun ödeme şartlarında.

Yasal Takip Süreci Nedir? Nasıl Oluşur?

Son zamanlarda insanların bilinçsiz bir biçimde talep ettikleri ve yine ürünlerin talep üstünde müşterilerin kendilerine verildikten sonra kullanım zamanlarının zarfında düzensiz kullanımlara bağlı bir şekilde çeşitli borçların ödenememesi unsurunda borç ile ilgili alacakların takibi için gereken sistemler vardır. Özellikle de çeşitli vatandaşlarımız bankalar üstünden talep ettikleri kredi ve kredi kartı gibi çeşitli ürünlerini düzensiz kullanımlara bağlı bir biçimde çeşitli yaptıkları borçlarının yükselmesi ve düzensiz ödemelere başladıktan sonra da yasal süreler çerçevesinde ödemelerin yine de gerçekleşememesi durumlarında borçların alınabilmesi amacı ile devlet tarafınca YTS şeklinde bilinmekte olan yasal takip sistemi oluşturuldu.

Sistem Nasıl Çalışır?

Yasal takip sistemi ne işe yarar? Hangi amaçlarda kullanılır? Faydaları Nelerdir? Şimdi bunların incelemelerini yapacağız. Yasal takip sürecinde tahsilatın yani borç ödemelerinin yapılabilmesi için hem idari hem de yasal takip başlatılmaktadır. Borcun ödenememesi durumuna bağlı bir şekilde de başlatılmakta olan takip idari bir çeşit takip olmaktadır. Kişilerin herhangi bir biçimde borçlarına bağlı bir şekilde kişinin veya kurum tarafınca uyarılar beraberinde borçların ödenememesine zorlanılması aşamasına denilmektedir.

Süreç Nasıl Devam Eder?

İdari takip süreçlerinde de kişi herhangi bir biçimde borcunu ödemediği zaman yine bu sefer yasal takip başlatılıyor. Yasal takip süreci çerçevesinde ise avukatlar beraberinde borca dayalı bir şekilde mahkeme sürecinin başlatılması ve bu sürece bağlı bir şekilde de haciz sürecinin işletilmesi işlemine denilmektedir. Bu işlemlerinde bir çeşit yasal takip süreçlerinde gerçekleşmektedir. İşte yine bu yasal takip sistemlerinin amaçlarına bakıldığı takdir de hukuki birçok işlemin bu işlemleri bilen personeller beraberinde borca da bağlı bir şekilde alabileceklerin en kısa sürede elde edilmesi ile gerçekleştirilmekte olan işlemlerin listesidir.

  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
İkizler Burcunun Günlük Burç Yorumu - İkizler Burcunun Haftalık Burç Yorumu, İkizler Burcunun Yıllık Burç Yorumu İkizler Burcunun Günlük Burç Yorumu - İkizler Burcunun Haftalık Burç Yorumu, İkizler Burcunun Yıllık Burç Yorumu İkizler Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Bur..
Yengeç Burcunun Günlük Burç Yorumu - Yengeç Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Yengeç Burcunun Yıllık Burç Yorumu Yengeç Burcunun Günlük Burç Yorumu - Yengeç Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Yengeç Burcunun Yıllık Burç Yorumu Yengeç Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Burcu..
Aslan Burcunun Günlük Burç Yorumu - Aslan Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Aslan Burcunun Yıllık Burç Yorumu Aslan Burcunun Günlük Burç Yorumu - Aslan Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Aslan Burcunun Yıllık Burç Yorumu Aslan Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Burcun..
Başak Burcunun Günlük Burç Yorumu - Başak Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Başak Burcunun Yıllık Burç Yorumu Başak Burcunun Günlük Burç Yorumu - Başak Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Başak Burcunun Yıllık Burç Yorumu Başak Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Burcun..
  Kocaeli HABERLERİ
 YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! Günlük burç yorumları Şenay Yangel Rezzan Kiraz sizler için yorumladı. Burcunuz..
resim yok DERİNCE Derince, Cumhuriyet döneminin ortaya çıkardığı yeni yerleşim yeridir. Tarihi çok..
resim yok DONANMA KENTİ GÖLCÜK İzmit Körfezi’nin güney sahilinde yer alır. Gölcük, özgün bir donanma kenti nite..
resim yok GEBZE İş hayatı söz konusu olduğunda adını işitmenin kimseyi şaşırtmadığı Türkiye’nin ..
  Siyaset HABERLERİ
Kemal Kılıçdaroğlu İzmir programını Neden İptal Etti? Kemal Kılıçdaroğlu İzmir programını Neden İptal Etti? Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkanları Zirvesi’ne ve İzmir’de düzenlenen ön..
Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Yazarları, Tüm Suçlamaları Reddetti Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Yazarları, Tüm Suçlamaları Reddetti Kısa bir süre önce Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik olarak düzenlenen operasyon ka..
Terör soruşturmasında son dakika! Terör soruşturmasında son dakika! Gülten Kışanak ve eş başkan Fırat Anlı; tutuklanmaları istemiyle adliyeye sevk e..
Terör soruşturmasında son dakika! Terör soruşturmasında son dakika! Gülten Kışanak ve eş başkan Fırat Anlı; tutuklanmaları istemiyle adliyeye sevk e..
  Spor HABERLERİ
Fenerbahçeden Mesut Özil ve Ben Arfa Atağı Fenerbahçeden Mesut Özil ve Ben Arfa Atağı Hürriyet Fenerbahçe muhabiri, Fenerbahçe ve Mesut Özil ile ilgili olay yaratacak..
Eurosportun Öncülüğünde Drone Yarışları Düzenlenecek! Eurosportun Öncülüğünde Drone Yarışları Düzenlenecek! Her gün daha da gelişen Droneler’den hiç beklenmedik adımlar. Günümüzde insansız..
CSGO Türk Milli Takımımız Dünya Şampiyonu Oldu CSGO Türk Milli Takımımız Dünya Şampiyonu Oldu Son yıllarda popülerliği artmaya başlayan e-spor oyunların başında gelen CS GO'n..
 YAŞAM KOÇU SİZE NE KATAR? YAŞAM KOÇU SİZE NE KATAR? Yaşam koçluğunu günümüzde koçluk kavramı üzerinde değerlendirilen diğer dallarda..
  Etkinlikler HABERLERİ
YAZ OLİMPİYATLARI ÜLKESİ:BREZİLYA YAZ OLİMPİYATLARI ÜLKESİ:BREZİLYA Yaz olimpiyatlarının gerçekleşeceği ülke olan Brezilya olimpiyatların yapılacağı..
Yazlık Ilıcası Yazlık Ilıcası Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
  Sosyal HABERLERİ
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? Uzun süredir öğrencilerin heyecanla ve merakla bekledikleri DGS ek yerleştirme t..
DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? Uzun süredir öğrencilerin heyecanla ve merakla bekledikleri DGS ek yerleştirme t..
Ders Çalışmada Süreklilik Ders Çalışmada Süreklilik Ders çalışmak bilindiği üzere sabır ve kararlılık gerektiren bir eylemdir. Bunun..
Gecelere Kadar Ders Çalışılır Mı ? Gecelere Kadar Ders Çalışılır Mı ? Birçoğunuzun sıkça duymuş olduğu cümlelerden bir tanesidir, gecelere kadar ders ..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Mercimek Köftesi Nasıl Yapılır? Mercimek Köftesi Nasıl Yapılır? Özellikle de günlerin vazgeçilmez ikramı arasında yer alan mercimek köftesi ya d..
ELMALI KURABİYE TARİFİ ELMALI KURABİYE TARİFİ Çocuklarımızın ve bayanların günlerinin vazgeçilmezidir elmalı kurabiye. Çok fa..
Perde Pilavı Yapılışı Perde Pilavı Yapılışı Pilav lezzetinin farklı bir yüzüne tanık olmak istiyorsanız perde pilavı uzun za..
Mantarlı Pilavı Yapılışı Mantarlı Pilavı Yapılışı Mantarlı pilav, sağlıklı beslenmeye dikkat edenler için en uygun besin tercihler..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

resmi ilanlar
Yukarı