HABER AKIŞI

Barselona Yılın Her Mevsimi Gidilebilen Bir Şehir

 Tarih: 17-03-2018 17:14:46
Katalonya bölgesinin en büyük şehri olan Barselona ispanyanın ikinci büyük şehri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Katalonya bölgesinin en büyük şehri olan Barselona ispanyanın ikinci büyük şehri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kozmopolit bir özelliği sahip olan şehrin nüfusu bir buçuk milyon olmasına rağmen devamlı turist akınına uğradığından her zaman kalabalıktır. Şehir, 2000 yıllık bir tarihe sahip olarak ilk dönemlerde Roma yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Katalan şehri, açık pazarları, restoranları, müzeleri, kafeleri, kiliseleri ve görülmesi gereken yerleri ile ün salmıştır. Şehir, gotik ve modern mimari örnekleri bir arada görebileceğiniz ender yerlerden bir tanesidir.

Barselona şehrinin Neolitik dönemlere kadar uzanan bir geçmişi bulunmaktadır. Barselona, Romalılar tarafından kurulmuştur. Şehirde dönemlere göre Vizigotlar, Fransızlar, Müslümanlar ve Hıristiyanlar gibi farklı topluluklar yaşamlarını sürdürmüştür.

Ne Zaman Gidilmeli?

Şehirde Akdeniz iklimi özelliklerine ait bir iklim görülmektedir. Bu kente gitmek için en uygun zamanlar Nisan, Haziran, Eylül ve Kasım aylarıdır. Bu dönemlerde havalar ne sıcak ne de çok soğuk olmadığından şehri gezmek için en ideal zamanlardır. Normalde şehir uygun hava şartlarından dolayı her mevsim ziyaret edilebilmektedir. Güneş ile özdeşleştirilen bir şehir olan Barselona güneşin en etkin olduğu zaman ağustos ayında ziyaret için pek uygun ay değildir. Bu ayda havaların oldukça sıcak olması ve birçok mağazanın kapalı olmasından dolayı gezi için öbür ayları daha cazip kılmaktadır ama yinede bu ayda turist sayısı fazlaca olmaktadır. Sadece kültür gezileri yapmak ve denize girmek istemiyorsanız sizin için en uygun zaman Ocak ve Şubat ayları diyebiliriz. Bu dönemlerde hava ılımandır. Nisan ile Mayıs, Ekim ile Kasım ayları arasında yağış olma ihtimali oldukça yüksektir. Yalnız gezmek için en çok tercih edilen ay Mayıs ayıdır.

Gezilecek Yerler

Barselona, her yaştan kesime hitap edebilecek bir şehir olarak oldukça zengin bir koleksiyona sahiptir. Müzeleri ve dünya çapında tanınmış mimar Gaudi’nin eserlerini zevkle gezebilirsiniz.

Fundació Antoni Tápies: Kültür merkezi ve müze olarak kullanılan bu yapı ünlü yapı ressamı Antoni Tapies’in çalışmalarına adanmıştır. Müzenin içinde Tapies’e ait resimler bulunmaktadır. Ayrıca burada sempozyum ve film gösterileri gibi çeşitli aktivitelere de katılabilirsiniz.

Hospital De Sant Pau: Bu hastane günümüzde hala hizmet vermektedir. Bu hastaneyi farklı kılan özellik mimari açıdan bir baş yapı olmasıdır. Bazı yenileme çalışmaları yapılmış olsa da hastane önemini yitirmemiştir. Hospital De Sant Pau UNESCO’nun dünya tarihi mirası listesinde yer almaktadır.

Plaça Del Rei: Bu meydanın yapımı 14. yüzyıl tarihine dayanmaktadır. Şehrin en eski meydanlarından bir tanesidir. Bu meydanı ünlü kılan gotik tarzı binaları ve 16. yüzyıldan kalma izleme kulesidir. Meydanda birçok ortaçağ binası yer almaktadır. Bunlar arasında Salo Tinel Salonu, Santa Agatha Şapeli gibi yerleri sayabiliriz. Plaça del rei meydanı daha önceleri Barselona kontlarının yaşadıkları yerler ile sınır komşuluğu da yapmıştır.

Sagrada Familia: Barselona kentinde yer alan kentin simgesi olan bir kilisedir. Yapı, Gaudi’nin harika bir görsel eseridir. Mimar, bu kilisenin inşası için ömrünü harcamıştır. Mimarının zamansız ölümü yapının bir süre durmasına neden olmuştur. Eser, tam olarak tamamlanmamıştır ama şehrin en çok ziyaret edilen en ünlü tarihi eserlerinden biri olmuştur. UNESCO tarafından dünya tarih mirası listesine alınmıştır. Özellikle yapının dış yüzeyinin mimarisi oldukça göz alıcıdır. Yapımı yaklaşık olarak 100 yıl önceye dayanmaktadır. Çevredeki tepelerin yüksekliği ile kilisenin uzunluğu aşağı yukarı birbirine eşittir. Bundan dolayı yapının yüksekliği ve iç kısmı oldukça etkileyicidir. Kilisenin duvarları 360 derece cam ile çevrilidir. Bu camlar üzerinde doğa figürleri bulunmaktadır.

Barselona Katedrali: İnşası 13. ve 15. yüzyıla dayanan katedral, gotik tarzında yapılmıştır. Katedralin büyük bir çoğunluğu 14. yüzyılda tamamlanmıştır. Çevresinde bulunan Roma ve Ortaçağdan kalma eserler hemen dikkat çekmektedir. Katedralin ön yüzünde Neo Gotik stili göze çarpar. Bu özellikle 19. yüzyıl Katalan kiliselerinde oldukça yaygın bir özelliktir. Çatısında hem yerel hem de mitolojik figürler dikkat çekmektedir. Katedral, daha önceden inşa edilen bir şapelin üzerinde bulunmaktadır. Katedralin iki tane şapeli ve beş koridoru bulunuyor. Yapının doğu kısmında 9 tane şapelin bağlantı noktası bulunur. Katedralin koro tarafında şövalyelere ait elbiseler vardır. yapıda bulunan şapellerden bir tanesinde Lepanto savaşında kullanılmış olan gemiden bir haç bulunmaktadır. Yapının geçidinde 13 beyaz renkte geyik figürü bulunmaktadır.

Plaça De Catalunya: Bütün sokakların başladığı bir meydandır. Şehir merkezinde bulunan meydan çeşmeleri ve heykelleri ile ün salmıştır. Meydan 50.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Ayrıca meydan güvercinleri ile de meşhurdur. Plaça Del Catalunya Meydanı oval şeklindedir ve ağaçlar ile çevrilidir. Heykeller meydana gelişigüzel olarak yerleştirilmiştir. Bu heykellerden en tanınanı ise Katalan hükümetinin eski başkanının heykelidir. Meydan da diğer bir ünlü heykel ise bir kadın heykelidir. Heykel, Enigma Tanrıçası adını taşımaktadır ve meydanda ki havuzun ortasında yer alır.

Santa Maria Del Mar: Barselona’nın gotik tarzında yapılmış bir başka kilisesidir. Yapı, 14. yüzyıldan kalmadır ve deniz kenarında bulunmaktadır. Kilise, renkli camları ile ünlüdür. Bu camlar 15. ve 18. yüzyıllardan kalmadır. Yapının içine dar sokaklardan ulaşılmaktadır. İçi aydınlık ve ferah bir görünüm verir. Tam bir bazilika stilinde yapılmış olan yapının üç adet koridoru bulunuyor.

Picasso Müzesi: Müze, gerek sanat gerek mimarisi açısından görülmesi gereken bir sanat eseridir. Müzede 20. yüzyılın en ünlü sanatçılarından birisi olan Picasso’nun eserleri sergilenmektedir. Sanatçının müze içinde 3500’den fazla eseri sergilenmektedir. Burada sanatçının en değerli eserleri bulunmaktadır. Müzede ki en değerli eserlerden bazıları İlk Arkadaşlık ile Bilim ve Hayırseverlik adlı eserlerdir.

Plaça Reial: La Rambla yanında yer alan meydan 19. yüzyılda yapılmıştır. Meydan, Meksika’da bulunan Plaza Garibaldi baz alınarak yapılmıştır. Bu meydanı buluşma yeri olarak kullanabilirsiniz.

Torre Agbar: Barselona’da bulunan 38 katlı bir gökdelendir. Gökdelenin kapladığı alan 50.693 metrekareyi bulmaktadır. Yapının içinde 30.000’ e yakın ofis vardır. Yapının inşasında ileri teknolojinin nimetlerinden faydalanılmıştır. Şehrin yeni ikonik sembolü sayılan bu gökdelenin yüksekliği 144 metreyi bulmaktadır. Gökdelenin şekli Montserrat Dağı örnek alınarak yapılmıştır. Gökdelen oval şeklindedir ve sütunlar üzerine oturtulmuştur. Gökdelenin dış yapısında farklı renkler bir arada kullanılmıştır.

Kristof Kolomb Heykeli: Yüksekliği 60 metreyi bulunan heykel La Rambla’da yer almaktadır. Kolombus’un Amerika’yı ilk defa ziyaret etmesi şerefine yapılmıştır.

 

Casa Mila: Gaudi’nin diğer bir ünlü yapısı da Casa Mila’dır. Kapladığı alan 100 metrekareyi bulmaktadır. İki tane avlusu bulunur. Bu özelliğinden dolayı yapının her tarafı güneş ışığından yararlanmaktadır. Binada tasarım ya da renk aramayın. Çünkü yapı tamamen doğal taşlardan inşa edilmiştir. Yapının en çok dikkat çeken yeri çatısıdır. Çatıdaki bacalar sürrealist tarzda yapılmıştır. Bacalar, küçük heykeller şeklindedir ve ya tek olarak veya toplu olarak yapılmıştır. Eserin diğer ismi de La Pedrara’dır. İnşa edilen en büyük sivil binalar arasındadır. Yapıda geleneksel mimari özellikler kullanılmamıştır. Tavan ve sütunlarının ağırlıkları birbirinden farklılık gösterir. Avlulardan biri oval bir diğeri ise yuvarlaktır.

Yemek

Zengin yemek seçenekleri ile karşımıza çıkan Barselona şehrinde yeme ve içme kültürün en önemli özelliğidir. Özellikle de dışarıda yenen yemekler her zaman özel bir aktivite olarak değerlendirilmektedir. Barselona mutfağında daha çok Akdeniz esintileri görülmektedir. Sebze, balık, deniz ürünleri, zeytinyağı ve et birçok yemeklerde kullanılır. Şehirde bulunan bazı restoranlar pazar ve pazartesi günleri kapalı olduğu için yemek yeri seçerken bunu dikkate almanızı öneririz. Dünya mutfağının lezzetli yemeklerini Barselona’da kolaylıkla tadabilirsiniz. Yalnız İspanyol ve Katalan kültürüne ait yemeklere öncelik tanımanızı tavsiye ederiz.

Şehirde öğlen yemeği yemeğe karar verdiğinizde menü size fix bir şekilde sunulmaktadır. Yani menü başlangıç, ara sıcak, ana menü ve tatlı şeklinde önünüze gelmektedir. Bu tür menülerden yemek için 14.00 - 16.00 saatlerini seçmeniz gerekmektedir. Barselona şehrinin hemen hemen her köşesinde ağzınızın tadına uygun bir yer bulmanız mümkündür. Şehrin bazı yerleri restoran ve kafeleri ile ün salmıştır. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse; balık çeşitleri ve tapas ile nam salmış Barceloneta, Eixample, Bari Gotic, El Born ve Plaça Catalunya verilebilecek birkaç örnektir.

Dünyanın hemen hemen her yerinde rastlayabileceğiniz bir kahvaltı türü olan kıtasal kahvaltı çeşidine Barselona’da da rastlayabilirsiniz. Kahvaltıda içecek olarak genellikle sütlü ya da sade kahve sunulmaktadır. Şehrin en önemli öğünü öğle yemeğidir. Menüde 3 veya 4 çeşit yemek bulunur. İspanya’nın en ünlü mezeleri tapastır. Birçok farklı türü bulunmaktadır. Şehirde çeşme suyu yerine Aqua Water kullanılmaktadır. Kahve oldukça fazla tüketilmektedir. İçecekler dışında tatlılarda bu yöreye özgü olan Batut veya Batido olarak da bilinen sütlü bir içeceği deneyebilirsiniz.

Akdeniz ve Katalan mutfağına ait bütün lezzetli yemekleri Barselona şehrinde yeme olanağınız mevcuttur. Yemeklerde et, balık, deniz mahsulleri, zeytinyağı ve baklagiller oldukça fazla kullanılmaktadır. En ünlü aperatiflerinin başında Pa Amb Tomaquet gelmektedir. Bu yiyecek dilimlenmiş ekmeğin üzerinde domates, sarımsak, zeytinyağı ve tuz olarak servis edilmektedir.

Alışveriş

Barselona şehri alışveriş konusunda da oldukça zengin seçenekler sunmakta. Şehir, özellikle kadın ve erkek giyimi ile ön plana çıkmaktadır. Çoğu mağaza pazar günleri kapalıdır. İspanyol ve Katalan kültürünü yansıtan birçok hediyelik eşya almak mümkündür. Deri ceketler, kemer, ayakkabı ve çantalar, cüzdan gibi kaliteli eşyaları burada bulabilirsiniz. Tabaklar, kupa, mum ve süs eşyalarının üzerinde Gaudi stilini görebilirsiniz. Ünlü futbol kulübü Barça’ya ait süs eşyaları, sokak sanatçılarının el yapımı ürünleri, şehrin simgesi olan Katalan eşeği örnekli birçok ürün alınabilir. Ramblas çevresinde el yapı hediyelik eşyalar bulunur. Yiyecek ve içecek konusunda dünyanın ilk beşinde yer alan şehirden İspanyol sosisi, peynirlerin tüm çeşitlerini ve Katalan sosisini alabilirsiniz.

Ulaşım

Barselona, ulaşım konusunda oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Metropolitan şehir özelliğinden dolayı ulaşım ağı oldukça fazla gelişmiştir. Şehirde ulaşımda kullanılan birçok bilet bulunmaktadır. İstediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. En çok kullanılan ulaşım araçları arasında uçak, araba, tren ve bot bulunmaktadır. Şehir içindeki ulaşımı farklı şirketler tarafından gerçekleştirilmektedir. Yalnız bu şirketlerin bağlı olduğu ana toplu taşıma şirketi bulunmaktadır.

Barselona şehrine hava yolu ile ulaşmak isterseniz aşağı yukarı büyük hava yolu şirketlerin hepsi uçmaktadır. Uçuşlar Barselona’nın uluslar arası havaalanından gerçekleşmektedir. Havaalanı Avrupa’nın en büyük havaalanlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Havaalanı, şehrin 13 km güneyinde bulunmaktadır. 2 tane terminali bulunmaktadır. Havaalanına ortalama yılda 30 milyon yolcu gidip gelmektedir. Havaalanından şehre gitmek için birden fazla seçenek mevcuttur ama bunlar arasında en çok tercih edilenleri tren ve Aeurobus havaalanı otobüsleridir.

Şehir içinde de ulaşımda birçok alternatif bulunmaktadır. Barselona, Avrupa’nın ulaşım konusunda ki en zengin şehirlerinin başında gelmektedir. Metro ve tramvay ağı ile şehrin birçok yerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otobüs ve taksilerde ulaşımda tercih edilebilir. Diğer yandan bütün turistlerin tercih ettikleri bir ulaşım yöntemi olan Barselona Bus Turistic otobüsleri bulunmaktadır. Bu otobüsler ile şehrin bütün turistik yerlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Konaklama

Turistik gezilerde oldukça fazla tercih edilen bir şehir olan Barselona, konaklama açısından da diğer Avrupa şehirlerine göre daha ucuzdur. Metro ağının gelişmiş olmasından dolayı konaklama merkezde toplanmıştır. Metroya yakın yerlerde konaklamanız gideceğiniz yerlere çabuk ulaşmanız açısından daha uygundur.

  DİĞER Etkinlikler HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Güvenli İnstagram Takipçi Arttırma ! Güvenli İnstagram Takipçi Arttırma ! İnstagram yaklaşık 500 milyon kullanıcısı ile dünya çapında kullanılan sosyal pa..
Özel İnstagram Takipçi Arttırma ! Özel İnstagram Takipçi Arttırma ! Son yıllarda birçok kişi sosyal hesaplarını kullanarak daha fazla kişiye ulaşara..
İnstagram Ağında Takipçilerinizi Arttırın! İnstagram Ağında Takipçilerinizi Arttırın! İnstagram takipçi hilesi ürün veya hizmetlerinizin tanıtılmasında aktif olarak r..
İnstagram Takipçileriniz İle Sosyal Paylaşımlarınıza Karşılık Bulun ! İnstagram Takipçileriniz İle Sosyal Paylaşımlarınıza Karşılık Bulun ! Fotoğraf paylaşım özelliği içeren ve video paylaşımına da yer veren instagram pe..
  Kocaeli HABERLERİ
İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri Bu yazımızın kosunu siz değerli bayanları yakından ilgilendirecek İğne oyası mas..
2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 kısa saç modelleri; Yaz mevsiminde, Sezonun trendi, asimetrik kesimli saçla..
Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Bütün bekar erkek ve kızların rüyalarını süsleyen hayellerini kurdukları hayırlı..
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
  Siyaset HABERLERİ
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
En İyi 10 Bireysel Protesto En İyi 10 Bireysel Protesto Kimliği ve yüzü bilinmeyen bu adam Çin Ordusu'nun tanklarına tek başına direnmiş..
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
  Spor HABERLERİ
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri Marka aslında bir İtalyan markası olmasına rağmen Türkiye'deki satılan ürünlerin..
Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Gözünüze çok basit bir tavsiyeymiş gibi görünse bile, olasılıkları hesaplayamad..
En İyi 6 İçki Oyunu En İyi 6 İçki Oyunu Bunda oyuncuların önlerinde birer küçük bardak ve ortaya büyük bir bardak konul..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat, İç Anadolu’nun merkezinde bulunan bir ildir. Anadolu’nun eski yerleşim m..
Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova, Türkiye’nin Marmara bölgesinde yer alan illerinden birisidir. Marmara De..
Van Gezilecek Turistik Yerler Van Gezilecek Turistik Yerler Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde olan bir ili olan Van nüfus bakımın bölgenin..
Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Ege Bölgesinin İç Ege Bölgesinde yer alır. Türkiye'nin diğer tüm şehirlerin..
  Sosyal HABERLERİ
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
Sınav İçin Yarış Atı Gibi Yarışan Öğrenciler! Sınav İçin Yarış Atı Gibi Yarışan Öğrenciler! Benim çocuğum teog sınavında 400 puan aldı. Hadi ya benim ki 380 puan aldı. Dur..
Oğlum Neden Ders Çalışmıyor Sebebi Ne? Oğlum Neden Ders Çalışmıyor Sebebi Ne? Oğlum neden ders çalışmıyor? Bu soruyu soran binlerce milyonlarca anne ve babaya..
Eğitimde Sınıf Tekrarı Gerekli midir? Eğitimde Sınıf Tekrarı Gerekli midir? Eğitim sistemimizde büyük çatlaklar var. Bunun en temel nedenlerinden birisi sis..
Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz neden başarılı değiliz? Bir eğitimci baba olarak bu sorunun cevabını siz değ..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
LG G6 İncelemesi Hakkında! LG G6 İncelemesi Hakkında! LG'nin bu yıl ki tepe modeli olacak olan LG G6 modeliyle ilgili birçok sızıntı m..
ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ Pastahanelerde görmeye alıştığımız o eşsiz kurabiyler artık evimizde! Çok fazla ..
ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ Sultan Çökertme olarak da bilinen kebap cinsimiz, oldukça lezzetli ve doyurucu b..
ELMALI KURABİYE TARİFİ ELMALI KURABİYE TARİFİ Hepimizin çocukluğundan bu yana aklında kalan nadir tatlardan biri elmalı kurabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
19.10.2018 20:00 Galatasaray - Bursaspor
20.10.2018 16:00 İstanbul Başakşehir - Kayserispor
20.10.2018 13:30 Kasımpaşa - Teleset M. Akhisarspor
20.10.2018 19:00 Demir Grup Sivasspor - Fenerbahçe
21.10.2018 16:00 Ankaragücü - Evkur Yeni Malatyaspor
21.10.2018 13:30 Ç.Rizespor - Atiker Konyaspor
21.10.2018 16:00 Aytemiz Alanyaspor - Antalyaspor
21.10.2018 19:00 Göztepe - Beşiktaş
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı