HABER AKIŞI

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir ve Bankaların Bireysel Emeklilik Sistemi Mevzuatları Nasıl İşliyor? - ( 8 )

 Tarih: 15-03-2018 18:19:00
Bireysel emeklilik sistemi nedir? Nasıl yürür? İşte detaylar...

Bireysel emeklilik sistemi nedir? Nasıl yürür? İşte detaylar...

 

Bireysel emeklilik sistemi, belirlenmiş olan süreler içerisinden küçük miktarlardan başlayarak yapılabilen bir yatırımdır. Bankaların sizlere sunacağı bazı seçenekleri değerlendirerek, dilediğiniz miktarlar da ve dilediğiniz süreler de yatırımlar yapabilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminde on yıl kaldığınız takdirde devlet katkısından tamamen faydalanabilirsiniz. Devlet katkısı olarak % 25 katkı payı alabilirsiniz. On yıllık sürenin ardından dilerseniz sistemden çıkarak toplu bir para alabilirsiniz. Dilerseniz maaşlı sistemi tercih ederek, emeklilik yaşınızda sizlere maaş bağlanmasını talep edebilirsiniz.

 

 Bireysel emeklilik sistemine nasıl girilir?

Bireysel emeklilik sistemine ziraat bankasının sizlere en yakın şubesine giderek detaylı bilgi sahibi olabilir ve başvurularınızı kolayca yapabilirsiniz. Sizlere özel müşteri temsilcileri ile görüşerek, bireysel emeklilik sistemi hakkında aklınızda kalan tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Sizlere sunulacak olan imkanlardan birini tercih ederek sisteme dahil olabilirsiniz. Böylelikle aylık olarak belirli bir miktar ile gelecek için yatırımlarınızı yapabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemine girişleriniz yapılırken herhangi bir gelir belgesi gibi bir belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Sadece nüfus cüzdanınız ile başvurularınız kısa süre içerisinden tamamlanmaktadır.

 

Bireysel emeklilik sisteminin faydaları nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemi ile kendinize iyi bir gelecek sağlayabilirsiniz. Birikim yapma alışkanlığı olmayan insanlar için oldukça ideal olan bu sistem düşük miktarlardan başlayarak yüksek miktarlara kadar çıkabilmektedir. Buda sizlerin dilediğiniz birikimi yapmanıza olanak sağlamaktadır. Bireysel emeklilik sistemi ile gelecekte toplu para alabilir ya da kendinizi maaşa bağlayabilirsiniz. Çocuklarınız veya eşiniz içinde bu yatırımları yapabilirsiniz.

 

Bireysel Emeklilik Zorunlu Mu?

Bireysel emeklilik; son yıllarda ortaya çıkmış ve hızla yayılmış alternatif bir emeklilik yatırımıdır. Bu emeklilik sistemini, sigorta kurumları ve bankalar düzenlemektedir. Bu sistemin amacı, ekonomik koşulların dengesizliği sonucu, enflasyon ve bir takım nedenlerle çalışanın emekliliğinde alacağı bedelin yeni koşullar için yetersiz kalması gibi sorunların getirdiği geçim sıkıntısının önüne geçmektir.

 

Bu sistem henüz çok bilinmediğinden bireysel emeklilik zorunlu mu sorusu ortaya çıkıyor. Zorunlu olmamasının yanında, devlet tarafından desteklenen bir sistemdir.

 

1 Ocak 2013 tarihinde başlayan Devlet Katkısı uygulaması ile halkın bu sisteme yani birikime teşvik edilmesi amaçlanmıştır. Devlet Katkısı, bireysel emeklilik sigortası yaptıran katılımcıların, aylık olarak ödedikleri katkı payının %25'inin devlet tarafından verilmesidir. Örneğin 100TL bir aylık katkı payı yatırıldığında, devlet katkısı sayesinde bu ücret hesapta 125TL olarak geçecektir. Ancak tabii ki bu birikimin yapılması için ve desteklenen amaca yönelik bazı şartlar getirilmiştir:

 

Bireysel Emeklilik Sigortasına başlarken giriş aidatı adı altında bir ücret ödenmektedir. Bu ücret, sözleşmenin yapıldığı tarihteki asgari brüt ücret kadardır. Ancak katılımcının bu sistemde kalmasını sağlamak amacıyla, giriş aidatı ödemesi şarta bağlanmıştır. Bu şartlar şu şekildedir:

 

- Sistemden 3 yıl dolmadan çıkılması durumunda giriş aidatı bedelinin tamamı birikimden düşülür.

 

- 3 – 6 yıl arasında çıkılması durumunda giriş aidatının %75'i birikimden düşülür.

 

- 6 -10 yıl arasında çıkılması durumunda giriş aidatının %50'si birikimden düşülür.

 

- 10. Yılın tamamlanması durumunda giriş aidatı ödemesi yapılmamaktadır.

 

 Devlet Katkısının hak kazanılması için gerekli şartlar;

 

- 3 yıldan önce sistemden çıkılması durumunda devlet katkısından gelen ek birikimler ödenmemektedir.

 

- 3 - 6 yıldan arası sistemden çıkılması durumunda devlet katkısının sadece %15'i alınır.

 

- 6 - 10 yıl arası sistemden çıkılmasıyla devlet katkısının %35'i alınır.

 

- 10 yıl dolduğunda ve sistemden çıkıldığında %60'ı alınır.

 

- %100'ün kazanılması için emeklilik yaşının dolması gerekmektedir.

 

Bireysel Emeklilik Sigortası, küçük yatırımlarla güzel bir gelecek sağlama adına yapılan bir sistemdir.

 

Bireysel Emeklilik Sistemi Caiz Mi?

Gelecekte rahat bir hayat yaşamayı istemek herkesin hakkıdır. Bu rahatlığa erişim yollarından biri bireysel emeklilik sistemine dâhil olmaktır. Bireysel emeklilik, kişiler tarafından çalışma hayatları sürerken yapacakları birikimlerle gelecek günler için ek gelir sağlayan bir sistemdir. Bu sisteme dâhil olmak isteyen bazı Müslümanlar hassas düşünerek Bireysel emeklilik sistemi caiz mi sorusu kafalarını kurcalamaktadır.

 

Bireysel emeklilik sistemi (BES) hayat sigortasına benzetilse de farklı yönleri bulunmaktadır. Hayat sigortası yaptırmış olanların avantajları farklı yönlerdedir. Hayat sigortasına sahip bir kişinin vefat etmesi veya farklı riskli durumlarla karşılaşılmışsa sigortası yaptırmış olan kişinin bakımından sorumlu olduğu kişiler maddi yardım alabilmektedir. Her iki sistemde de en az 10 yıl prim ödenmelidir. Yapılan yatırımlar sigorta şirketi tarafından değerlendirilmektedir. Bireysel emeklilikte yatırım yapan kişiler hangi fona yatırım yapacaklarını seçebilmekte ve isterlerse şirketlerini değiştirebilmektedir. Hayat sigortalarında bu ihtimal yoktur. Bireysel emeklilik sisteminde yatırım yapılacak fonu şirket değil yatırımcı seçmiş olsa da söz konusu şirketler devlete bağlı olmayıp özel olduğundan dolayı şirket ticari kazancı amaçlamaktadır. Yatırım fonlarında yatırımcı kendi seçim yapmış da olsa da helal-haram farkı gözetilmediğinden faizin de işin içine girdiği bu sistemler dinen caiz görülmemektedir.

 

Bireysel emeklilikte kar payı sistemi mevcutsa, faiz olarak adlandırılmayan bir ortaklık söz konusuysa, kardan pay verilmekteyse, yatırımlar helal alanlarda kullanıldıysa dinen caiz görülmektedir. Bireysel emeklilik sisteminde kalma süresini doldurmuş olan kişilere maaş bağlanmakta ancak sağlık hizmeti alamamaktadırlar. Bireysel emeklilik uzun vadeye yayılarak yapılmış bir yatırım ve tasarruf aracı sayılabilmektedir.

 

Son olarak, bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak isteyen ve caiz olup olmadığı konusunda hassasiyet gösteren Müslümanların şirketin çalışma ve işleme sistemini iyi araştırması ve eğer faiz işin içindeyse uzak kalmaları önerilmektedir.

 

Devlet Desteğini Almak İçin Bankada Hesap Açtırmak Caiz Midir?

Günümüzde hemen herkesin bir bankada kendi adına sahip olduğu bir hesap bulunmaktadır. Pek çok kişinin merak ettiği soruların başında ise Devlet Desteğini Almak İçin Bankada Hesap Açtırmak Caiz Midir? Gelmektedir. İslam dini tarafından oldukça büyük bir önem verilen ve en büyük günahlardan bir tanesi olan kul hakkının yenmesi, bu durumda söz konusu olmayacaktır. Devlet vatandaşlarına hizmet ve yardım etmek için bulunmaktadır. Devletin maddi gücü ve vatandaşların maddi gücü oldukça farklı kavramlardır. İkisinin kıyaslanması dahi mümkün değildir. Devlet desteği alınması, bunu hak eden kişiler bakımından dinen bir uygunsuzluk yaratmayacaktır.

 

Ancak, kişi devlet memuruyken bankada hesap açtırarak zimmetine para geçirmek suretiyle banka hesabındaki paranın artmasını sağlarsa, bu hem hukuken bir suç oluşturur hem de dinen günah kavramına girer. İslam dininde, kul hakkı yenmesi kavramıyla da özdeşleştirilebilecek olan zimmete para geçirmek caiz değildir. Ancak, devletin verdiği katkı payını almak amacıyla bankada hesap açtırılması halinde, elde edilen gelir helal şekilde elde edilmiş sayılacaktır. Bu nedenle, herhangi bir günah işlenmesi söz konusu olmayacaktır. Devletin desteğine muhtaç olan ve devlet desteği almaya hakkı olan kişiler bu destekten men edilmemelidir.

 

Devlet desteğinin alınması halinde, bu tek bir kişiye özel bir uygulama olmayacağından eşitliğin ya da adaletin engelleneceğinden söz edilemez. Devletin vatandaşına sağladığı katkı payı, başka bir kişinin parasının ya da malının hukuka aykırı ve yasak yollarla elde edilmesi anlamına gelmemektedir. Kişinin hak ettiği para, devlet tarafından uygun görülerek ve kanuni düzenlemeler çerçevesinde banka hesabına yatırılmaktadır. Bu konuyla ilgili göz önünde bulundurulması gereken kriter hak etmiş olma kriteridir. Hak eden kişi bakımından dini açıdan bir sorun olmayacaktır.

 

Bireysel Emeklilik Sistemi Maaş Hesaplama

 Hepimiz çalışıyor, bir şekilde birikim yapmaya çalışıyor, birikimlerimizi çeşitli yöntemlerle yatırıma çevirerek, emekliliğimiz için, kendimizi güvende hissetmeye çalışıyoruz. Herkesin hayalidir, rahat, sağlıklı ve huzurlu bir emeklilik hayatı geçirmek. Hepimizin hak ettiği de budur aslında. Çalışabildiğimiz yıllarda yaptığımız birikimlerle, emeklilik dönemimizi kimseye muhtaç olmadan ve sıkıntı içine düşmeden geçirmek, her emeklinin doğal hakkıdır. Bireysel emeklilik sistemi, mevcut emekli maaşlarının durumu düşünüldüğünde, aslında her çalışanın katılması gereken bir sistemdir. Emeklilik döneminde rahat yaşamak için, şimdiden yatırım yapmak ve biriktirmek şarttır.

 

BES yani, bireysel emeklilik sistemi, çalışırken biriktirmemizi sağlayan, emeklilik dönemimizde bize ek bir maaş sağlayan, bir emeklilik sistemidir. Bireysel emeklilik sistemine, isteyen herkes herhangi bir şarta bağlanmaksızın katılabilir. Yapılacak olan yatırımlar, belirlenen asgari tutarlar üzerinden, çok da büyük olmayan miktarlarda yapılabilir. Ödemeler, kişinin belirleyeceği dönemlerde yapılacaktır. Belirlenen aylık tutarlar dışında, daha fazla birikim yapmak isteyen katılımcılar, istekleri dahilinde ara ödemeler yapabilirler. Bireysel emeklilik sisteminde, düzenli ödeme yapmak şarttır. Düzenli olarak yapılan ödemlerin ardından, 1o yılını tamamlayan ve 56 yaşını dolduran katılımcılar emekliliği hak ederler. Katılımcıların emekliliği hak etmesi durumunda, birikimlerini toplu olarak almaya hakları olduğu gibi, kendilerine düzenli bir gelir sağlaması açısından, birikimlerini, aylık maaş olarak da almaları mümkündür.

 

Emekliliği hak eden katılımcıların, maş hesaplamaları toplam birikimleri ile fon gelirleri üzerinden yapılır. Toplam fon gelirlerinin, emeklilik dönemine girildiğinde ne kadar getiri sağlayacağı belli olmadığından, önceden maaş hesaplama, çok doğru sonuçlar vermeyecektir. Bireysel emeklilik maaş hesaplama ile ilgili, birçok internet sitesinde, hesaplama araçları vardır. Bu araçlar, toplam fon gelirlerini ortalama bir miktar olarak alıp, hesaplamayı yaparlar. Bu nedenle de bu hesaplama araçları, bireysel emeklilik maaşlarını hesaplama konusunda, büyük yanılgılara neden olmaktadır.

 

Bireysel Emeklilik Mevzuatı

Bireysel emeklilik sistemi 18 yaşını geçmiş her bireyin kendi talepleri doğrultusunda farklı bankalar aracılığı acentaları ile başvuracakları gelecek dönemlerde kendilerine ek gelir imkânı sağlayabilecekleri bir sistemdir.  Yani geleceği garanti altına almak anlamı da taşımaktadır.

 

Emeklilik sistemi mevzuatına dâhil olan bir birey bütçesi kapsamında kendine en uygun ödeme formülünü seçerek bu sisteme dâhil olabilmektedir.  Sisteme dâhil olduktan sonra 10 yıl aralıksız bir şekilde aylık ödemelerini yaparak 56 yaşından sonra emekliliği hak etmiş olur ve kendi isteği doğrultusunda o döneme kadar yapmış olduğu ve ödemlerin üzerine %25 devlet desteği de eklenen bakiyeyi ister aylık maaş düzeninde ya da toplu olarak alma hakkına sahip olacaktır. 10 yıl öncesi çıkmak isteme durumunda, yatırılan bakiye üzerinden devlet kaktı payı ve masraflar kesilerek geri ödeme işlemi de verilecek olan hesap numarasına yapılabilmektedir.

 

Bu günlerde gündemde olan bir konu ise; her çalışan bireyin mecburi olarak beş emeklilik mevzuatına dâhil edilmesi söz konusudur. Bu durumda ise kişinin onayına gerek kalmadan aldığı maaş üzerinden 100tl bir kesinti yapılarak sisteme zorunlu olarak dâhil edilmesi görüşülmektedir.

 

Bireysel emeklilik mevzuatı tamamen kişinin gelecekteki yaşantısına bir katkı oluşturmak amacı ile bankaların anlaşmalı acentaları ile gerçekleştirilen ve üye olan kişinin hakları göze alınarak düzenlenmiş bir sistemdir.  Kişi 10 yıllık süreci tamamladığından, hiç bir kesinti uygulaması olmadan o döneme kadar kendi çabaları ile biriktirmiş olduğu bakiyeyi aylık yada toplu olarak alabileceği için maddi olarak gayet güzel bir uygulama olarak görünmektedir. İmkan sahibi bir bireyin bu sisteme dâhil olması mantıklı gibi olmak ile birlikte ayrıca devlet tarafından da katkı payının ödenmesi kişinin ödediği bakiyeden daha yüksek bir bakiyeye hak kazanmasını sağlamaktadır.

 

İş Bankası En Avantajlısı

Türkiye İş Bankası; Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kurulmuş olup, Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası olma özelliğini taşımaktadır. Günümüzde; gerek bireysel gerekse ticari anlamda, bankacılık hizmeti sunan en büyük özel banka unvanına sahiptir. 'The Banker' isimli bir derginin yaptığı araştırmaya göre, ana sermaye bazında bakıldığın da, dünyanın en büyük 118. bankası olma özelliği taşır.

 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bankacılık işlemleri, internet üzerinden kolaylıkla halledilebildiği gibi, aynı işlemler bankamatikler kullanılarak veya banka şubesine gidilerek de gerçekleştirilebilir. İş Bankası'nın internet sitesine girildiğinde, bilgisayar ve internet kullanımı hakkında yeterli bilgi sahibi olunmasa bile, işlemler kolaylıkla sonuçlandırılabilmektedir.

 

Yapılabilecek çok çeşitli işlemler mevcut olmakla birlikte; bugünkü yazımda değinmek istediğim husus, İş Bankası'nın internet sitesinde görüleceği gibi İş Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi olarak ifade edilmektedir. Peki nedir bu bireysel emeklilik ve bu sisteme dahil olunması halinde ne gibi avantajlar sağlar? Bireysel Emeklilik Sistemi; bireylerin, çalıştıkları dönemdeki hayat standartlarını devam ettirmelerine olanak sağlayan bir sistem olarak tanımlanabilir. Şüphesiz bu, düzenli birikim yapmakla ve katkı paylarını düzenli ödemekle mümkündür. Devlet katkısıyla destekleniyor oluşu, sistemin cazip taraflarından biridir. Aktif çalışma hayatı boyunca SGK aracılığıyla elde edilen birikime ek olarak, Bireysel Emeklilik Sistemi'nden elde edilen devlet katkılı birikimler, Sosyal Güvenlik Sistemi'nin bir tamamlayıcısı olarak görülebilir. Hiçbir Sosyal Güvenlik Sistemi'ne dâhil olmayan bireyler için, Bireysel Emeklilik Sistemi; emeklilik dönemindeki tek gelir kaynağı olarak düşünülmelidir.

 

Eğer siz de en rahat etmeniz gereken emeklilik döneminizde, çalışma hayatınız boyunca yakaladığınız standardı kaybetmek istemiyorsanız, İş Bankası'na gelin ve cazip ödeme seçeneklerimizden hemen yararlanmaya başlayın!

 

Halk Bank Bireysel Emeklilik Sistemi

1933 yılında, küçük esnafa kredi vermek ve finansal sıkıntılarını çözmek amacıyla, halk sandığı statüsüyle kurulan Halk Bankası, bünyesine kattığı bankalar ile beraber hızlı bir gelişme sağlamış, 1950 yılından itibaren, ticari banka olarak hizmetlerine devam etmiştir. Açtığı şubeler ve ATM'ler ile, müşteri memnuniyeti önceliğiyle çalışan Halk Bank, müşterilerine sunduğu hizmetlerin kalitesi eşliğinde de büyümeye devam etmektedir.

 

Son zamanlarda çok büyük bir taleple karşılaşılan Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili çalışmalarını, Halk Bank Bireysel Emeklilik Sistemi olarak, Halk Bank Emeklilik aracılığıyla müşterilerine birçok alternatif ve avantajla sunan Halk Bank, Bu konuda da fark yaratıyor.

 

Bireysel Emeklilik Sistemine giren kişiler, çalıştıkları dönem, belirlenen asgari tutarın altında kalmamak şartıyla ödedikleri katkı paylarını, emeklilik dönemlerinde, kendilerine bir ek gelir sağlayarak, maaş olarak geri alıyorlar. Ülkemizde emekli maaşlarının durumu düşünülürse, çalışırken yapılan yatırımlarla, emeklilik döneminin rahatını ve konforunu artırmak, bireysel emeklilik sistemi ile mümkün oluyor. Rahat bir emeklilik için bugünden yatırım yapmak, emeklilik hayatını garantiye almak, o dönemin daha mutlu geçmesini sağlamak adına çok önemli. 10 sene yatırılan katkı payları, sonrasında rahat bir hayat için yol açıyor. 56 yaş sınırı ile emekli olan bireysel emeklilik sistemi katılımcılarını, sağladıkları ek gelir ile daha huzurlu bir emeklilik bekliyor.

 

Halk Bank Emekliliğin, bireysel emeklilik kapsamında, müşterilerinin tercihleri doğrultusunda, sunduğu birçok seçenek söz konusudur. Her seçeneğin kendine özgü avantajları, ekonomik duruma göre belirlenen asgari katılım payları var. Bu seçenekler arasında, Halk Bankası müşterilerine tanınan bazı avantajlarda bulunuyor.

 

Halk plan, Halk premium emeklilik planı, duru plan, KOBİ-Esnaf plan, grup emeklilik planı ve işveren grup emeklilik planı olmak üzere, değişik grupların hizmetine sunulmuş, hepsi birbirinden özel Halk Bank bireysel emeklilik sistemine dahil ve avantajlı bir çok seçenek karşınıza çıkıyor.

 

Vakıf Bank Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel emeklilik sistemi, çalışma süresince bir bireyin emekli olduktan sonraki dönemde maddi açıdan daha rahat ve huzurlu yaşayabilmeleri, çalıştıkları süre içerisinde maddi açıdan yakalamış oldukları geçim standardını emekli olduktan sonraki denem içerisinde devam ettirmeleri ve her alanda ihtiyaç duyabilecekleri harcamaları daha kolay bir şekilde karşılayabilmeleri adına halen yürürlükte olan kamu sosyal güvenlik sistemlerinin tamamlayıcısı olarak bireyler için oluşturulmuş bir emeklilik sistemidir.

 

Bireysel emeklilik sisteminde mevcut bir iş sürecine bağlı olmadan bireyin kendi emekliliğini kendisinin hazırlaması olarak ta tanımlanabilmektedir. Bireysel emeklilik sisteminin en güzel yanı da çalışan çalışmayan her bireyin bu sisteme girmesinde özgür olmasıdır. Bireysel emeklilik sistemi için mevcut gelirlerimizden arta kalan küçük bir bütçe ile girilebilmektedir. Bu sistemin yatırım oranında emeklilik maaşı oluşturacağını unutmayın. Bu emeklilik sisteminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de devletin yatırım yaptığınız bütçe oranında belli bir katkı, destek sunmasıdır. Böylelikle devletin desteklemiş olduğu bu sistemle mevcut yatırılan paranın en az % 25 oranında kazançlı çıkarsınız.

 

Günümüzde emeklilik sistemine dâhil olmak isteyen her kişi hesabı bulunan bankalar aracılığı ile bu hizmeti daha kolay bir şekilde alma şansına sahip. Ülkemizin en geniş müşteri potansiyeline sahip olan bankaların başında gelen Vakıfbank ile bireysel emeklilik sistemi ile tanışmak mümkün. Vakıfbank bireysel emeklilik sistemi ile çok güzel bir emeklilik hakkı elde edebilirsiniz. Siz de Vakıf Bank Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi ile emekliliğinizi garantileyebilirsiniz. Bu sisteme dahil olmak için yapacağınız şey bir vakıf bank şubesine uğramak ve bireysel emeklilik sistemine dahil olmak istediğinizi belirtmek yeterli olacaktır. Her ay çok küçük bir bütçe ayırarak emekliliğinizi garanti etmek istiyorsanız sizin için vakıf bank yeter.

 

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi

Yaşlılığınızda, hep klişeleşmiş olan küçük bir sahil kasabasına yerleşip bahçeli bir ev sahibi olma hayalini mi gerçekleştirmiş olmak istersiniz yoksa elinizdeki üç beş kuruşla ne yapabileceğinizi düşünmek mi? Elbette ilk seçenek hepimizin hayalidir.

 

Ancak günümüz koşullarında sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan elde edeceğiniz gelirle bu güzel hayatı sıkıntısız yaşamanız mümkün olmayabilir. Bu noktada, ülkemizde de artık yaygınlaşan bireysel emeklilik sistemi devreye giriyor.

 

Nedir bireysel emeklilik sistemi? Genel bir tanımlama ile bireysel emeklilik; gelirinizin bir kısmını banka veya benzeri kuruluşlara ödeyerek ileride emekli olmanızı sağlayan bir sistemdir. Bireysel emekliliğe katılabilmeniz için öncelikle fiil ehliyetine sahip olmanız gerekmekte. 56 yaşını doldurduğunuzda ve en 10 yıldır ödeme yaptığınızda emekli olmaya hak kazanırsınız. Emekliliğe hak kazandıktan sonra birikiminizi toplu olarak alabileceğiniz gibi aylık maaş olarak da alabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemine erken yaşta başlamak ve gelirinizin minimum %10luk tutarınca prim ödemeniz önemlidir. Ayrıca %25 devlet katkısı da bireysel emeklilik sistemini cazip kılan unsurlar arasında.

 

Bireysel emeklilik hizmetini Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıf Bank gibi bankalardan alabilirsiniz. Hizmet alacağınız bankayı seçerken güvenilir bir şirket olmasına dikkat ediniz. İnternet sitesine sadece sizin girebilmenize izin veriyor olması bir kıstas olabilir. Ödeme şartlarınıza göre avantajlar sunması da önemlidir. Mesela Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi ile Bonus veya Flexi kredi kartınız varsa ödemelerinizde bu kartları kullandığınızda ekstra bonus kazanmanız mümkün. Dilediğinizde kazandığınız bu bonusları sözleşmenize aktarabilir ve birikiminizin artmasını sağlayabilirsiniz.

 

Emekliliğinizde rahat bir yaşam sürebilmek için bireysel emeklilik sistemi bir can kurtarıcı olabilir. Bu nedenle en kısa zamanda bir kuruluşa giderek size uyan bireysel emeklilik sistemine katılabilirsiniz.

 

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi

Kendinize gelecek için iyi bir yatırım yaparak, ilerleyen yaşlarınızda karşılaşacağınız zorluklarınızda biraz olsun rahat edebilmeniz için küçük miktarlarla yapılan bir yatırım olan bireysel emeklilik sistemi, şimdilerde iyi bir yatırım aracı olarak tercih edilmektedir.

 

Yapı Kredi Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi

 Yapı Kredi Bankası; 1944 yılında Kazım Taşkent tarafından kurulmuştur. Öncelikli hedefi; bireylerin daha uygun koşullarda ev sahibi olmaları olan Yapı Kredi Bankası, Türkiye'de kurulan ilk özel banka olma unvanına sahiptir. Günümüzde; 1000'den fazla şubesi ve 4000'i aşkım ATM'si ile insanlara verdiği hizmeti sürdürmektedir.

 

Diğer bankalarda olduğu gibi; Yapı Kredi Bankası da, bireysel ve kurumsal müşterilerine hizmet vermektedir. Bireysel olarak hizmet almak isteyen müşterilerin yaşları, şüphesiz birbirinden oldukça farklıdır. Emeklilik döneminde rahat etmek isteyen vatandaşlara yönelik oluşturulan Bireysel Emeklilik Sistemi ile aktif çalışma hayatı boyunca biriktirilen paranın bir kısmı emekli maaşına ek olarak, emeklilik döneminde alınmaktadır. Bireyler; aktif çalışma hayatlarında yakalamış oldukları standardı kaybetmemek adına, Bireysel Emeklilik Sistemi'nden yararlanmayı, ciddi anlamda düşünmelidirler. Üstelik devlet katkısı da cabası. Yatırılan her katkı payının %25'i oranında bir miktar, devlet tarafından kişilerin hesabına yatırılmaktadır. Yatırılan katkı payları; finans piyasalarındaki çeşitli menkul kıymete yatırım yapan fonlar ile beraber değerlendirilir.

 

 Yapı Kredi Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi; kişiye özel plan var safran plan olmak üzere, 2'ye ayrılmaktadır. Kişiye özel plana dâhil olan hizmetlerden biri gelir düzeyinize ve yatırmış olduğunuz katkı paylarına göre, size özel bir ödeme planı belirlenmesidir. Diyelim ki; işten ayrıldınız veya maaşınızı zamanında alamadınız. Bu durumda 'düzensiz ödeme' yaparak, sisteme dahil olmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca; anlaşmalı sağlık kurumlarında çeşitli indirimlerden yararlanmanız da mümkün.

O halde; geleceğinizi güvence altına almak için, daha fazla beklemeyin. Size en yakın Yapı Kredi Bankası'na gidin ve bireysel emeklilik için başvuruda bulunun. Yarınlarınızı güvence altına alın.

 

Akbank Bireysel Emeklilik Sistemi

1948 yılında, Adana'da, pamuk üreticilerinin finansal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan Ak Bank, zaman içinde birçok alanda yaptığı yatırmalarla, hızlı bir büyüme sağlayarak, Türkiye'nin güçlü bankaları arasına girmeyi başardı. Özel bir banka olan Ak Bank, açtığı şubeler ve verdiği hizmetlerle, müşterilerinin memnuniyetlerini hep ön planda tutarak, en çok tercih edilen bankalardan biri olmayı hak etti. Akbank, bankacılık faaliyetleri ile beraber, sahip olduğu, Aksigorta A.Ş., Aviva SA Emeklilik ve Hayat A.Ş. sigorta acentelikleri ile de, sigorta faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Gelişen teknolojiye hızla uyum sağlayan alt yapısı, bankacılık hizmetleri konusunda ki uzman kadrosu ile büyümeyi sürdürüyor.

 

Müşterilerine birçok alanda hizmet veren Ak Bank, bireysel emeklilik sisteminde yaptığı çalışmalar ile ön planda olmayı başaran bir banka. Bireysel Emeklilik Sistemi faaliyetlerini, kendisine bağlı olarak çalışan Aviva SA Emeklilik sigorta acentesi aracılığı ile yürüten Ak Bank, bireysel emeklilik sistemine dâhil olan müşterilerine birçok imkan sunabiliyor.

 

Bireysel Emeklilik Sistemi, en basit anlatımıyla, çalışan kesimin, emeklilik dönemi için yaptığı yatırımların, emeklilik döneminde kendisine bir ek gelir sağlamasına dayanıyor. Bireysel Emeklilik sisteminin genel özellikleri arasında, bu sisteme çalışmayan kişilerde dahil, herkesin girebileceği ve 10 yıl aksatılmadan yapılan düzenli ödemeler ve 56 yaş sınırı ile birlikte, emekli olunabilmesi var.

 

Aviva SA Emeklilik acentası, aylık asgari tutarı 170 TL olan, biriktiren gelecek planı uygulaması ile bu sisteme giren müşterilerine, % 25 devlet katkısının yanı sıra, özel fonlardan yararlanma imkanı sunuyor. Aviva SA Emekliliğin sunduğu diğer seçenek ise, aylık asgari katkı payı 140 TL olan, emekliliğe yatırım planı. Bunlar dışında Aviva SA Emekliliğin, bireysel emeklilik sistemi için, biriktiren VIP planı, prestijli emekliliğe yatırım planı, mutlu birikimler planı ve emeklilik gelir planı olmak üzere, değişik avantajlarla sunduğu birçok seçenek var. Bireysel Emeklilik Sistemine giriş yapmaya karar verdiyseniz, bir AK bank şubesi ile görüşmenizde kesinlikle fayda olacaktır.

 

Deniz bank Bireysel Emeklilik Sistemi

Kişilerin çalışma hayatlarına son verip, emekli olmaya karar verdiklerinde daha da rahat etmelerini sağlayan ve çalışma hayatı boyunca yaptıkları düzenli tasarruflarla oluşturulan bir sistemdir, bireysel emeklilik sistemi.

 

Bireysel emeklilik sistemi, kişilerin çalışma hayatların boyunca, onların düzenli bir şekilde gelirlerinden tasarruf yapmalarını sağlamaktadır.

Bireysel emeklilik sistemi, devlet tarafından çıkarılan yasalar ile düzenlenmiş bir sistemdir.

Bireysel emeklilik sistemine dâhil olan çalışanlar, işverenleri için vergi avantajları sağlamaktadır.

Bireysel emeklilik sistemine dahil olan katılımcılar için ise, devlet desteği sunulmaktadır.

 

Deniz Bank bireysel emeklilik sistemi ise, Deniz Bank üzerinden bu sisteme katılacakla olan kişilere çeşitli avantajlar sunmaktadır. Bireysel emeklilik sistemine dahil olmadan önce de, aklınıza takılacak her soruya ve bireysel emeklilik sistemi üzerindeki haklarınızı ve sistemin işleyişini sizlere anlatmaktadırlar.

 

Deniz Bank Bireysel Emeklilik Sistemi Ayrıntıları

 

Bireysel emeklilik sistemine dahil olduğunuz zaman, çalışma hayatınızda elde ettiğiniz kazançlarınızı düzenli bir şekilde biriktirmenize ve emeklilik hayatına geçtiğinizde kullanmanızı sağlar.

 

Kişilerin yapacağı tasarruflar ile oluşturulan birikimler, bireysel emeklilik sistemi dahilinde profesyonel kişilerce değerlendirilecek ve yönetilmesine destek saklanılacaktır. Kişilerin yapmış oldukları tasarruflar, devlet tarafından desteklenmektedir. Bireysel olarak sisteme dahil olan kişiler, düzenli olarak ödedikleri katkı paylarına %25 devlet katkısı almaktadırlar.

 

Kişilerin Sistemdeki Hakları Nelerdir?

 

Bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişilerin, emeklilik sözleşmesinin imzalanmasından veya yapılan teklifin onaylanmasından sonraki 60 gün içerisinde, sistemden cayma hakkına sahiptirler.

 

Bireysel emeklilik sisteminde düzenli olarak tasarruf yapan kişiler, ödemelerine ara verebilmektedirler. Düzenli olarak yaptığınız ödemelerin bulunduğu hesaba, 3 ay içerisinde herhangi bir ödeme yapmadığınız zaman, bireysel emeklilik sistemi sizi otomatik olarak ödemelere ara verdiğinizi kabul etmektedir.

 

Kabul etmiş olduğunuz bireysel emeklilik sistemi fon ve planlarınızı değiştirme hakkına da sahipsiniz. Ödeme yapmış olduğunuz fonlarınızı 1 yılda en fazla 6, yapmış olduğunuz emeklilik planınızı da 1 yılda en fazla 4 kez değiştirebilirsiniz.

 

HSBC Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel emeklilik sosyal güvenlik sistemini tamamlayan, kişilerin ilerleyen yaşlarında ekstra emeklilik geliri sağlayan bir sistemdir. HSBC bireysel emeklilik sistemine dâhil olmak için 18 yaşını doldurmuş her birey katılma hakkına sahiptir. Katılan kişiler emeklilik sisteminde 10 seneyi doldurup, 56 yaştan itibaren bireysel emeklilik hakkını elde etmiş olurlar. Emeklilik hakkını kazanan kişiler, emeklilikten sonra isterlerse her ay maaş şeklinde ya da toplu olarak paralarını alabilirler. HSBC nin bireysel emeklilik sistemine dâhil olan kişiler devlet katkı payı olan %25 lik oranı devlet tarafından ödenir.

 

HSBC sinin bireysel emeklilik işlemleri Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş acentesi olan HSBC şubeleri tarafından başvurular alınır ve bireysel hizmetler konu hakkında gerekli bütün bilgilerin tarafımıza aktarılması, bütçemizin durumuna göre emeklilik için yatırabileceğimiz tutarlar hakkında bilgileri bize en uygun şekliyle anlatılar. Ve HSBC bireysel emeklilik sistemine başvurumuzu ve üyelik kaydımızı talep etmemiz durumunda gerçekleştirebilirler. Sisteme dahil olduğumuz da ödemelerimizi bize tanımlanan hesap numaralarına HSBC şubelerinden yada atm.lerinden belirlenen tarihlerde yapma imkanını bizlere tanırlar.10 yıllı süreci doldurmadan ayrılmak istememiz durumunda geçen zaman kadar yatırılan, bakiyelerden devlet katkı payı ve işlem ücretleri de kesilerek kalan bakiye tekrar hesabımıza iade edilme hakkına da sahibiz. Bulunan ay içerisindeki aylık ödememizi yapmamız durumunda bize sunmuş oldukları kolaylıklarda mevcuttur. Bir sonra ki ay iki aylık ödemeyi de yapabiliriz. Ya da 6 aylık olarak sistemimizi dondurma imkanını da kullanabiliriz.

 

Bütçemiz doğrultusunda imkanlarımız dahilinde, bireysel emeklilik sistemine dahil olabilmemiz bizim açımızda gelecek dönemler için oldukça avantajlıdır. İleride yapacağımız bir yatırım için elimizde bir güvencemiz bulunmuş olur. Ya da gelecekteki yaşantımızda geçmişteki bütçemizden ayırıp emeklilik sistemine dahil olduğumuz ve emekliliği hakkettikten sonra maddi olaraktan bir rahatlık elde edebilme imkanını da kişilere sunmuş olur.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
resim yok HİDROFOR HAKKINDA! Apartmanlarda sitelerde ve özellikle yüksek mahallelerde musluğundan akan suyun ..
resim yok YÖNETİCİLİK VASIFLARI HAKKINDA! İlk olarak okullarda karşımıza çıkan ve sınıf başkanı olarak tanıdığımız yönetic..
resim yok KAMELYALAR HAKKINDA! Apartman ve sitelerde özellikle park ve yeşilliklerin oluşturulması ve çevre düz..
resim yok İLKBAHARDA PİKNİK ATEŞİNE DİKKAT ! Toplumumuzun kültürel eğlencelerinden piknik ve barbekü şenlikleri aile arasında..
  Kocaeli HABERLERİ
resim yok HAFTA SONU TATİLİ HAKKINDA! Beş gün aynı saatte kalkıp deli gibi koşturmacanın içine katılarak iş hayatının ..
resim yok RESTORASYON VE TARİHİ ESERLER Türkiye konumu itibariyle en başta kendi geçmişimiz olmak üzere çok sayıda uygar..
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
  Siyaset HABERLERİ
resim yok TERÖR ÇARE DEĞİL PEKİ ÇARE NE? İnsanlarla diyalog iletişim ya da kişisel bireylik hakları ile elde edemedikler..
Cumhurbaşkanı Erdoğanın Açıklamalarından Sonra Doların Yükselmesi Balon Gibi Söndü! Cumhurbaşkanı Erdoğanın Açıklamalarından Sonra Doların Yükselmesi Balon Gibi Söndü! Doların bugünkü alış kuru 5,3094 TL, satış kuru 5,3185 TL'dir. Dolar kuru en son..
resim yok BATI HAYRANLIĞI NEDİR? Özellikle son yüzyılla beraber toplumumuzun çok büyük bir kesiminde şiddetli der..
resim yok SEÇİM ANKETLERİ HAKKINDA! Konu ne olursa olsun ki başta seçimler olmak üzere insanların nabzını yoklamak v..
  Spor HABERLERİ
Canlı Bahis Oyununda Nasıl Kazanılır? Canlı Bahis Oyununda Nasıl Kazanılır? Kısa vadede kazanç elde edebileceğiniz bir bahis türü olan canlı bahisde dikkat ..
Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Sosyal medya devi twitter gönderilen twitler üzerinde düzenle butonu yapacaktı ..
resim yok KANO SPORU HAKKINDA! Su sporları son derece zevkli ve eğlenceli bir etkinlik olurken, bu tür sporlar ..
resim yok SPOR ÇANTALARI HAKKINDA! Spor etkinliklerine katılmak her anlamda ve her yaş grubunda özel manalar taşır...
  Etkinlikler HABERLERİ
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) Gölkay Park’a ev sahipliği yapan Kocaeli, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine ba..
  Sosyal HABERLERİ
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
resim yok YENİ OKUL FORMALARI HAKKINDA! Uzun yıllar boyunca okul kıyafetlerinde resmiyet göze çarparken, son derece iç k..
resim yok Elveda Haziran Roman Özeti Hakkında! Sarah Jio eserlerinden Elveda Haziran Arkadya Yayınları’ndan Duygu Parsadan çevi..
resim yok Anna Karenina Kitap Özeti Hakkında! Bir dünya edebiyatı klasiği olan Tolstoy eseri Anna Karenina İletişim Yayıncılık..
resim yok Kroyçer Sonat Roman Özeti Hakkında! Tolstoy eserlerinden Kroçyer Sonat, tarihi bir aşk romanıdır. Dünya edebiyatının..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
resim yok REÇEL İLE DAHA GÜZEL KAHVALTI SOFRASI HAKKINDA! Sofralarının vazgeçilmez tadı olan reçeller, kahvaltımızda bize hem enerji hem d..
Bayram Çorbaları ve Bayram Tatlıları Tarifi - Yapılışı ! Bayram Çorbaları ve Bayram Tatlıları Tarifi - Yapılışı ! Ramazan Bayramı’na sayılı gün kaldı ve birkaç ay sonra da Kurban Bayramı gelecek..
Dünya Mutfaklarında Patlıcanın Yeri ! Dünya Mutfaklarında Patlıcanın Yeri ! Fas mutfağına özel dondurulmuş patlıcan özel bir yemektir. Patlıcan, pirinç, kuş..
Danimarka Çöreği Tarifi ve Yapılışı! Danimarka Çöreği Tarifi ve Yapılışı! Danimarka soğuk ve mesafeli bir ülke de olsa mutfağı çok çeşitli ve zengindir. L..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
05.04.2019 21:30 Trabzonspor - Antalyaspor
06.04.2019 17:00 Demir Grup Sivasspor - Kayserispor
06.04.2019 17:00 Aytemiz Alanyaspor - Bursaspor
06.04.2019 20:00 Galatasaray - Evkur Yeni Malatyaspor
07.04.2019 14:30 Kasımpaşa - Erzurum BB
07.04.2019 17:00 Göztepe - Teleset M. Akhisarspor
07.04.2019 20:00 İstanbul Başakşehir - Atiker Konyaspor
07.04.2019 17:00 Ankaragücü - Fenerbahçe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı