HABER AKIŞI

Çalışan Kadın Olmak Gerçekten Zor mu?

 Tarih: 14-03-2018 12:27:07
Çalışan kadınlar genelde bir çok konudan şikayetçi olurlar.

Çalışan kadınlar genelde bir çok konudan şikayetçi olurlar. Hem çalışmak, hem kadın olmak, hemde evli olmak yani evin sorumluluğunu da üzerinde taşımak kadınlar için büyük bir yük gibi görünür dışarıdan. Hele birde çocuk varsa, işler daha zorlu bir hale gelir. Peki, durum gerçekten de böyle midir? Kadınlar sadece anne, ev hanımı ya da çalışan bir birey mi olmalıdır? İkisi bir arada olunca işler zorlaşır mı? Bizim cevabımız kısmen evet, kısmen hayır. Peki, nasıl?

Öncelikle çalışan kadının hayatını nasıl plânladığına bakmak lâzım. Eğer doğru bir plânlama yoksa, hem çalışmak hem de ev ile, aile ile ilgilenmek tabii ki çok zorlu bir hale gelecektir. Zira plânsız içilen su bile insana zahmettir. Yıllardır süregelen sabit bir söz vardır; "çocukta yaparım, kariyerde..." İşte, bu mantıkla hareket etmeli ve doğru bir plânlama ile kadın olarak hayatımızı şekillendirmeliyiz. Bu noktada ise sizlere bazı öneriler hazırladık.

1) Uyku Düzeniniz Dahi Plânlı Olmalı

Siz, hem çalışan yani bir iş yerine sorumlulukları olan; hem de ailesinde ki tüm bireylere karşı sorumlulukları olan önemli bir kişisiniz. Bu nedenle rastgele uyumak, fazla uyumak ya da düzensiz hareket etmek sizin için asla söz konusu olabilecek durumlar değildir. Hangi saatte yatacağınız, ne kadar uyuyacağınız, ne zaman yemek yiyeceğiniz gibi tüm unsurlar hem sizin, hem de ailenizin plânlarına göre önceden tarafınızca belirlenmiş olmalı. Böylelikle gün içerisinde "ne zaman iş, ne zaman aile ve ne zaman kişisel vakit" gibi konularda asla sorun yaşamadan daha bilinçli bir şekilde hareket etmiş, her şeye dozunda vakit ayırmış olursunuz.

2) Kendinizi Asla İkinci Plâna Atmayın

İlk maddede söylediğimiz gibi plânlayarak yaşayın. Ama asla kendinizi bir kenara bırakıp, işiniz ya da diğer unsurlar için yaşamayın. İş yapıyorsanız, onu eğlenceli hale getirin. Aileniz ile vakit geçiriyorsanız, bu durumu sizi mutlu edecek şekilde plânlayın, yapın. Ayrıca plânlarınız arasına çok sık olmasa da kendinize vakit ayırabileceğiniz zamanlar ayırın. Bu zamanlar kimi zaman 3 günde bir, kimi zaman haftada bir olabilir. Bu tür zamanlarda ise kitap okumak, 1 günlük geziler yapmak ya da sevdiğiniz farklı bir aktiviteyi yapmak sizleri fazlası ile mutlu edecektir. Böylelikle hem hayatınızı plânlamış olacak, hem de genel olarak kendinizle vakit geçirme şansına sahip olabileceksiniz. 

3) Eşinizden Destek Almayı Unutmayın

Çalışan kadınların yaptığı en büyük hatalardan birisi de tamamen kendi başlarına hareket etmeleri oluyor. Oysa ki siz hayatınıza bir eş almış durumdasınız, çocuğunuzun da ailenizin de sorumluluğu sadece sizin omuzlarınızda değil. Bu şekilde düşünmez iseniz, hayatınız ve çalışan bir kadın olarak diğer durumlarınız siz istemeden zor bir noktaya gelecektir. Bu nedenle ne siz, ne de eşiniz asla bireysel hareket etmemeli. Yapılacak tüm plânlar ortaklaşa atılan adımlar ile hayata geçirilmeli. Tabii bu noktada karşılıklı uyumda büyük önem taşımaktadır. Örneğin siz eşinizin, eşiniz ise sizin iş hayatınıza saygı duymalı, plânlar bu şekilde saygılı bir anlayış ile hazırlanmalı. Ortak boşluk yaratan noktalarda ise aile içi etkileşimi sağlayacak plânlar yapılabilir. Haliyle çalışan bir kadın olmanın zorlukları ile tek başınıza baş etmek durumunda kalmaz, gerçekten sorunsuz bir plânlama sürecini eşiniz ile uyumlu bir şekilde yapma şansına sahip olursunuz. Eğer hayatınızı plânlama sürecinde eşinizi ikinci plânda tutar ve her şeyi tek başına yapma gayreti içerisinde olursanız, bu durum bir noktadan sonra özel hayatınızda da sorunların ve çatırdamaların olmasına neden olur. Buda ilişkinizde, evliliğiniz de istem dışı gelişen bir çok sorunun gün yüzüne çıkmasına olanak tanır.  

4) Profesyonel Destek Almaktan Çekinmeyin

Kadınlar, iş hayatının zorluğu ve aile gibi önemli bir kavramın gerekliliği konusunda bazen boşlukta kalabilirler. Bu tür durumlarda çoğu kadının aklına bir uzman desteği almak gelmez. Oysa ki bu çok yanlıştır. Kadın olarak hem çalışıyor, hem çocuk büyütüyor, hem de eviniz ile ilgilenmek durumunda kalıyorsanız mutlak suret ile bir uzman desteği alarak büyük bir rahatlama sağlayabilirsiniz. Üstelik bu profesyonel destekler ilk aşamada sadece psikolojik olarak algılanır. Oysa ki bu algı yanlıştır... Çocuğunuz için eğitimli, yabancı dil bilen ve çocuğunuzun da yabancı dile aşina olmasını sağlayacak bir bakıcı tutmanız, eviniz için temizlik konusunda size belli günlerde yardımcı olabilecek bir kişi ile anlaşmanız hayatınızın çok daha düzenli olmasına, sizin üzerinizde ki bir çok geri planda kalan, ama önem arz eden yükün alınmasına neden olacaktır. Haliyle daha rahat bir şekilde hayatınızı devam ettirme olanağınız olacak. Tabii her ne kadar bakıcı, temizlik gibi konularda destek alsanız da; çocuğunuz ve eviniz ile ilgilenme konusunda asla ihmalkar olmamalısınız. Nitekim bir çok çalışan kadının düştüğü hata bu noktada baş göstermektedir. Bir noktadan sonra çocuk ile ilgilenen, temizliği yapan, eve bakan birisinin olması, kadınların daha çok işe yönelmesine ya da daha rahat bir şekilde hareket etmesine neden oluyor. Buda iş, ev ve özel hayatında bazı istenmeyen sorunların görülmesine sebebiyet veriyor. Bu bağlamda alacağınız her profesyonel destek belli bir doz dahilinde olmalı, asla o işi tamamen kaplayan bir konuma gelmemeli, dengeler tarafınızca iyi sağlanmalı.

Unutmayın, ne kadar plânlı ve aileniz ile uyum içerisinde hareket eder; gerektiğinde belli sınırlar çerçevesinde profesyonel destek almaktan çekinmezseniz, çalışan bir kadın olmanın aslında çokta zor olmadığını yakinen görebilirsiniz. Aksi halde siz farkında olmadan bir çok yeni sorunlar karşılaşır, bu sorunların beraberinde yeni problemleri doğurduğunu görürsünüz. Buda istem dışı bir şekilde hem iş, hem aile, hem de diğer genel yaşantınız içerisinde sizlere kötü sonuçlar doğurur. 

  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Kırışıklıklardan Kurtulmanın Yolları ve Badem Yağı ve Faydaları Kırışıklıklardan Kurtulmanın Yolları ve Badem Yağı ve Faydaları Bugünkü yazı başlığımız Kırışıklıklardan Kurtulmanın Yolları olacak vücudun deği..
Yazlık Bebek Ayakkabısı Modelleri Yazlık Bebek Ayakkabısı Modelleri Değerli anne ve babalar bugün sizlere çok hoşunuza gidecek ama sizler için olmay..
Baharlık Bayan Elbise Modelleri Baharlık Bayan Elbise Modelleri Siz kıymetli bayanlar için birbirinden güzel yazılar ve görsellerle karşınızda o..
Kilim Mobiyla Oturma Grupları Kilim Mobiyla Oturma Grupları Size özel konularla yine sizlerin karşısındayız. Konumuz bugün yeni ev düzecekle..
  Kocaeli HABERLERİ
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
KANDIRA ( 3 ) KANDIRA ( 3 ) Sanayi, bilim, kültür ve turizm kenti olan Kocaeli’nin bir ilçesi olan Kandıra t..
 NARKÖY EKOLOJİK YAŞAM ( 3 ) NARKÖY EKOLOJİK YAŞAM ( 3 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal hayatlar, şehir insanlarını farklı arayışla..
 YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! Günlük burç yorumları Şenay Yangel Rezzan Kiraz sizler için yorumladı. Burcunuz..
  Siyaset HABERLERİ
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Yılbaşı gecesinde Ortaköy’de ünlü gece kulübü Reina’da yaşanan terör saldırısı i..
Başkan Donald Trump Kürtlere Hayran ve Erdoğana Güveniyormuş ! Başkan Donald Trump Kürtlere Hayran ve Erdoğana Güveniyormuş ! Başkanlık yarışını göğüsleyen isim olan Donald Trump'ın Türkiye ile ikili ilişki..
  Spor HABERLERİ
Seiko Saat Modelleri Seiko Saat Modelleri Bugün sizlere kalitenin, şıklığın ve hoşluğun en yoğun hissedildiği saat modelle..
Bayan Spor Ayakkabı Modeli Bayan Spor Ayakkabı Modeli Bayanlar için fırsat olan ve tarz anlamında da gerçekten harika şekilde trend o..
Digitürk Play Promosyon Kodu kullanma ! Bedava digitürk play promosyon kodu ! - ( 7 ) Digitürk Play Promosyon Kodu kullanma ! Bedava digitürk play promosyon kodu ! - ( 7 ) Cep Şubesi’ne wap.garanti.com.tr, iPhone, Android telefon ve tablet, iPad, Black..
Maç sonuçları Canlı Maç Sonuçları Sahadan Maçkolik- Canlı Skorlar. Live Skor - ( 7 ) Maç sonuçları Canlı Maç Sonuçları Sahadan Maçkolik- Canlı Skorlar. Live Skor - ( 7 ) Canlı maç sonuçları. Canlı Skorlar. Hangi maç kaç kaç bitti. Sahadan ve Mackolik..
  Etkinlikler HABERLERİ
Belgrad Tanıtımı Belgrad Tanıtımı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebildiği ülkelerden birisi..
Barselona Yılın Her Mevsimi Gidilebilen Bir Şehir Barselona Yılın Her Mevsimi Gidilebilen Bir Şehir Katalonya bölgesinin en büyük şehri olan Barselona ispanyanın ikinci büyük şehri..
KERPE - ( 3 ) KERPE - ( 3 ) Kocaeli Yaşam alanlarından en güzel yerlerinden biride , Kocaeli’nin Kandıra ilç..
  Sosyal HABERLERİ
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
 Nasıl Verimli Ders Çalışırım? Nasıl Verimli Ders Çalışırım? Bugün siz değerli okurlarımız için birçok arkadaşımızın korkulu rüyası haline ge..
Çoğunuzu Dinleyin! Çoğunuzu Dinleyin! Eğer çocuğunuzun sizi dinlemediğinden şikayetçi iseniz çocuğunuzun sizi dinlemes..
Devlet Okullarındaki Problemler Devlet Okullarındaki Problemler Bu yazımızda çocuğu olan yediden yetmişe herkesi ilgilendireceğini düşündüğümüz ..
Savaş ve Barış Kitap Özeti 22 Mart 2018 Perşembe  Savaş ve Barış Kitap Özeti 22 Mart 2018 Perşembe Dünyaca ünlü Rus yazar Tolstoy’un klasiklerinden Savaş ve Barış, Napolyon savaşl..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Fırında Mücver Tarifi Fırında Mücver Tarifi Bazılarımız mücveri çok sever fakat mücver kızartma şeklinde pişirildiğinden dol..
Milföy hamurundan sosisli parmak börek Milföy hamurundan sosisli parmak börek Hem kolay börek tarifi arıyorsanız, hem milföy böreği arıyorsanız bu tarif tam s..
Zebra kek tarifi Zebra kek tarifi Kek tarifleri içinde baş tacı bir tarif olan zebra kek tarifi ile karşınızdayız ..
Çikolatalı Sufle Tarifi Çikolatalı Sufle Tarifi Pastane ve cafelere taş çıkartan çikolatalı sufle tarifini mutlaka özel günlerin..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:45 İstanbul Başakşehir 1 - 0 Bursaspor
12.08.2017 20:00 Teleset M. Akhisarspor 1 - 0 Demir Grup Sivasspor
12.08.2017 21:50 Aytemiz Alanyaspor 1 - 3 Kasımpaşa
12.08.2017 20:00 Gençlerbirliği 1 - 1 Kardemir Karabükspor
12.08.2017 21:45 Göztepe 2 - 2 Fenerbahçe
13.08.2017 21:45 Beşiktaş 2 - 0 Antalyaspor
13.08.2017 20:00 Evkur Yeni Malatyaspor 3 - 1 Osmanlispor FK
13.08.2017 20:00 Trabzonspor 2 - 1 Atiker Konyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Kocaeli Birlik Spor 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı