HABER AKIŞI

Çeyiz Parası (Evlenme İkramiyesi) Şartları Nelerdir?

 Tarih: 15-02-2018 19:36:12
Çeyiz parası, devletin evlenmek isteyen gençlere yardım ettiği bir uygulamadır. Bakanlar Kurulu tarafından imzalanıp onaylanarak Resmi Gazetede yayımlanmış ve hayata geçmiştir.

Çeyiz parası, devletin evlenmek isteyen gençlere yardım ettiği bir uygulamadır. Bakanlar Kurulu tarafından imzalanıp onaylanarak Resmi Gazetede yayımlanmış ve hayata geçmiştir. 

 

Çeyizi hesabı açtırmak isteyen gençler, bu hizmeti veren bankalara giderek mesai saatleri içinde herhangi bir zaman diliminde çeyiz hesabı açtırabilirler. Çeyiz hesabı, kişinin evlilik masrafları için hesap açtırması ve devletinde bu açılan hesaba yatırılan paranın %20 oranında destek verilmesidir. Bankaya gidilerek bir vadesiz TL cinsinden hesap açılır. Hesabı açan kişi 18 yaşından büyükse kendisi açabilir. Ancak 18 yaşından küçükse velisi veya vasisi tarafından hesap açılabilmektedir. Açılan hesabın çeyiz hesabı olarak açıldığının belirtilmesi resmi başvuru niteliğindedir. Yani ayrıca bir başvuru yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

Açılan bu hesaba aylık en az 100 en fazla 1000 TL yatırılabilir. İstenilirse 3 aylık dilimlere de bölünebilir. 3 aylık dilimlere bölünmesi halinde ise en az 300 en fazla 3000 TL yatırılması gerekmektedir. Ancak aylık dilimlerde 3 defa 3 aylık dilimlerde de 1 defa ödemenin aksaması halinde devlet katkısı verilmez. Aranan diğer şartlar ise kişinin 27 yaşamdan önce evlenmesi ve yaptığı evliliğin ilk evlilik olmasıdır. Kişi 3 yıl boyunca bu hesaba aksamalar olmadan düzenli olarak para yatırmalıdır. Bu devlet katkısının ne zaman alınacağı ise şöyledir. Kişi evlendikten sonra 6 ay içinde evlilik cüzdanıyla birlikte hesabı açtığı bankaya başvurarak ilk evliliği olduğunu belirtir. Bu süre sonrasında ise 2 ay içinde devlet katkısı olan miktar evlenen kişinin hesabına yatırılır. Bu uygulamadaki amaç hem evlenen gençlere yardımcı olmak hem de evliliğe teşvik etmektir. Açılan çeyiz hesabı sayesinde hem birikim yapılmış olmaktadır, hem de devlet tarafından evlenenlere düğün hediyesi verilmektedir.

İş Bankası Çeyiz Hesabı Açmak

Evlenmek için para biriktirenlerin şimdilerde sunulan imkanlar ile düğünlerin de sıkıntılı hallerini gidermek adına çeyiz hesabı açılmaktadır. Devletin % 20 lik bir katkı sağladığı bu hesap ile gelecek zamanlarda rahat bir nefes almanız sağlanacaktır.

Çeyiz hesabı açmak için şartlar

Çeyiz hesabını açabilmeniz için bazı şartlara da uygun olmanız gerekmektedir. Bu şartlar içerisinde yaş sınırı olarak 24 yaşını doldurmamış olmanız gerekmektedir. Bankalar aracılı ile açacağınız çeyiz hesabınız, asgari 3 yıl olarak açılabilmektedir.

İş bankasında çeyiz hesabı açabilmeniz için, T.C. vatandaşı olmanız ve en fazla 24 yaşında olmanız yeterli olacaktır. 18 yaşında küçüklerin çeyiz hesabı açabilmesi için ebeveynleri aracılı ile başvuruda bulunmaları gereklidir.

Açmış olduğunuz çeyiz hesabınıza ayın belirli günlerinde belli miktarlar da para yatırmanız gerekmektedir. Ödemelerinizi yapmış olduğunuz günlerin değişiklikleri de ödeme yaptığınız aydan sonra belirlenebilir. İş bankasında asgari ödeme olarak 105 TL den başlayan miktarlarda ödemeler yapılmaktadır. Maksimum ödemeler ise 1.055 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyatlar arasındaki ödemeler tamamen sizin elinizde olan bir durumdur. Dilediğiniz miktarları belirleyebilirsiniz. Ayrıca çeyiz hesabınıza ilk açılışlarda toplu olarak para yatırılabilir. Bu tutar ise 15.000 TL ile sınırlandırılmıştır.

 Çeyiz hesabına devlet katkı payı

Açtıracağınız çeyiz hesabınıza belirlemiş olduğunuz vadelere göre devlet katkı payları sunmaktadır. 36 ayı geçmeyen hesaplarda devlet katkı payı verilmemektedir. 36 ve 47 ay arasındaki hesaplara % 10 katkı payı ödenmektedir. 48 ve 59 ay arası hesaplara % 15, 60 ay ve üzeri olan hesaplara ise % 20 devlet katkı payı vermektedir. Açtıracağınız çeyiz hesabınız ile evlilik hayallerinize katkı da bulunabilirsiniz. Evlilik çağına gelmiş olan gençlerin bu şekilde hesap açtırarak, hem kendinize hem de ailenize katkı sağlamış olursunuz.

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı Açmak

Evlilik her gencin hayali olsa da ekonomik sebeplerle ertelendiği sık gözlenmektedir. Yeni bir hayata adım atarken masrafların altında ezilmemeniz için devletin yeni sunduğu bir imkân olan çeyiz hesabı herkesi fazlasıyla heyecanlandırmıştır. Hesap açmayı ve devletin desteğinden yararlanmayı düşünenler konuyla ilgili yönetmeliğe göre birden fazla hesap açamayacaklardır. Çeyiz hesapları kişileri tasarrufa yöneltmektedir.

Çeyiz hesabında devlet katkısı

24 yaşını doldurmamış iseniz devlet katkısının da ekleneceği birikimli mevduat hesabı kapsamında olan çeyiz hesabı açtırabilmektesiniz. Evlilik tarihini belirlemeden önce en az 36 ay (3 yıl) boyunca düzenli ödeme yapmış olmanız gerekmektedir. Bankanızın tüm yurtiçi şubelerinden bu hesap açtırılabilmektedir. 18 yaş altındakiler için veli veya vasi tarafından bu hesap açtırılabilmektedir.

Düzenli olması gereken çeyiz hesabı ödemelerinde alt sınır 2016 yılı için 105,58 TL, üst sınır 1.055,80 TL olarak belirlenmiştir. Ödemeler 3 aylık yapılacaksa bu sınırların da 3 katı söz konusu olacaktır. Ödemeler ayda bir yapılmakta ise yılda 3 defadan fazla, üçer aylık ödemeler yapılıyorsa yılda 1 defadan fazla aksatılmaması gerekmektedir. Aksatılması durumunda hesabınız çeyiz hesabı olmaktan çıkarılacak ve kapatılacaktır. Devlet katkısı ödenmesi de söz konusu olamayacaktır. Açılmış olan hesap 3 yıldan önce herhangi bir sebeple kapatılmışsa önceki dönemlere ait brüt faiz miktarı anaparadan düşülerek kalan miktar müşteriye ödenmektedir. 3 yılı geçmiş bir çeyiz hesabınız varsa faizlerle birlikte vadesiz hesaba aktarılmaktadır.

Hesabı açan kişi bir dönem içinde en fazla ikiden fazla çekim yapmışsa şartlar ihlal edilmiş ve açılan hesap çeyiz hesabı olmaktan çıkmış olacaktır.

Çeyiz hesabı açmış ve 36–47 ay düzenli ödeme yapmış olanlar için devlet katkısı evlilik tarihindeki birikmiş tutarın % 10’u olacak, 4 4.223,20 lirayı aşmayacaktır. Eğer 48–59 ay ödeme yaptıysanız birikmiş tutarın% 15’i olmaktadır. Bunda durumda da devletin katkısı 4.751,10 lirayı aşmayacaktır. Düzenli ödemeler 60 ay ve daha fazla olanların birikim tutarı üzerinden % 20 devlet katkısı olup bu da 5.279,00 liradan fazla olamayacaktır.

Devlet katkısı nasıl alınacaktır?

Devlet katkısını 27 yaşını doldurmadan evlilik yapıyorsanız almanız mümkündür. Çeyiz hesabının bulunduğu banka şubesine, evlendikten sonra 6 ay içinde uluslararası aile cüzdanı ile birlikte ilk evliliğinizi yaptığınıza dair belgenizi de ilçe nüfus müdürlüklerinden aldıktan sonra müracaat edilmektedir. Bankanız tarafından bakanlığa gönderilen belde ulaştıktan sonra 10 iş günü içinde kontroller yapılıp katkı payı olan para bankaya aktarılmaktadır. Ödeme yapılıp, yatırılan paranızı aldıktan sonra açmış olduğunuz bu hesap artık normal bir hesap vazifesi görmektedir. Çeyiz hesabı için başvurularınızı en yakın banka şubesine yapabilirsiniz.

  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
İkizler Burcunun Günlük Burç Yorumu - İkizler Burcunun Haftalık Burç Yorumu, İkizler Burcunun Yıllık Burç Yorumu İkizler Burcunun Günlük Burç Yorumu - İkizler Burcunun Haftalık Burç Yorumu, İkizler Burcunun Yıllık Burç Yorumu İkizler Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Bur..
Yengeç Burcunun Günlük Burç Yorumu - Yengeç Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Yengeç Burcunun Yıllık Burç Yorumu Yengeç Burcunun Günlük Burç Yorumu - Yengeç Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Yengeç Burcunun Yıllık Burç Yorumu Yengeç Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Burcu..
Aslan Burcunun Günlük Burç Yorumu - Aslan Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Aslan Burcunun Yıllık Burç Yorumu Aslan Burcunun Günlük Burç Yorumu - Aslan Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Aslan Burcunun Yıllık Burç Yorumu Aslan Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Burcun..
Başak Burcunun Günlük Burç Yorumu - Başak Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Başak Burcunun Yıllık Burç Yorumu Başak Burcunun Günlük Burç Yorumu - Başak Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Başak Burcunun Yıllık Burç Yorumu Başak Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Burcun..
  Kocaeli HABERLERİ
 YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! Günlük burç yorumları Şenay Yangel Rezzan Kiraz sizler için yorumladı. Burcunuz..
resim yok DERİNCE Derince, Cumhuriyet döneminin ortaya çıkardığı yeni yerleşim yeridir. Tarihi çok..
resim yok DONANMA KENTİ GÖLCÜK İzmit Körfezi’nin güney sahilinde yer alır. Gölcük, özgün bir donanma kenti nite..
resim yok GEBZE İş hayatı söz konusu olduğunda adını işitmenin kimseyi şaşırtmadığı Türkiye’nin ..
  Siyaset HABERLERİ
Kemal Kılıçdaroğlu İzmir programını Neden İptal Etti? Kemal Kılıçdaroğlu İzmir programını Neden İptal Etti? Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkanları Zirvesi’ne ve İzmir’de düzenlenen ön..
Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Yazarları, Tüm Suçlamaları Reddetti Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Yazarları, Tüm Suçlamaları Reddetti Kısa bir süre önce Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik olarak düzenlenen operasyon ka..
Terör soruşturmasında son dakika! Terör soruşturmasında son dakika! Gülten Kışanak ve eş başkan Fırat Anlı; tutuklanmaları istemiyle adliyeye sevk e..
Terör soruşturmasında son dakika! Terör soruşturmasında son dakika! Gülten Kışanak ve eş başkan Fırat Anlı; tutuklanmaları istemiyle adliyeye sevk e..
  Spor HABERLERİ
Fenerbahçeden Mesut Özil ve Ben Arfa Atağı Fenerbahçeden Mesut Özil ve Ben Arfa Atağı Hürriyet Fenerbahçe muhabiri, Fenerbahçe ve Mesut Özil ile ilgili olay yaratacak..
Eurosportun Öncülüğünde Drone Yarışları Düzenlenecek! Eurosportun Öncülüğünde Drone Yarışları Düzenlenecek! Her gün daha da gelişen Droneler’den hiç beklenmedik adımlar. Günümüzde insansız..
CSGO Türk Milli Takımımız Dünya Şampiyonu Oldu CSGO Türk Milli Takımımız Dünya Şampiyonu Oldu Son yıllarda popülerliği artmaya başlayan e-spor oyunların başında gelen CS GO'n..
 YAŞAM KOÇU SİZE NE KATAR? YAŞAM KOÇU SİZE NE KATAR? Yaşam koçluğunu günümüzde koçluk kavramı üzerinde değerlendirilen diğer dallarda..
  Etkinlikler HABERLERİ
YAZ OLİMPİYATLARI ÜLKESİ:BREZİLYA YAZ OLİMPİYATLARI ÜLKESİ:BREZİLYA Yaz olimpiyatlarının gerçekleşeceği ülke olan Brezilya olimpiyatların yapılacağı..
Yazlık Ilıcası Yazlık Ilıcası Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
  Sosyal HABERLERİ
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? Uzun süredir öğrencilerin heyecanla ve merakla bekledikleri DGS ek yerleştirme t..
DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? Uzun süredir öğrencilerin heyecanla ve merakla bekledikleri DGS ek yerleştirme t..
Ders Çalışmada Süreklilik Ders Çalışmada Süreklilik Ders çalışmak bilindiği üzere sabır ve kararlılık gerektiren bir eylemdir. Bunun..
Gecelere Kadar Ders Çalışılır Mı ? Gecelere Kadar Ders Çalışılır Mı ? Birçoğunuzun sıkça duymuş olduğu cümlelerden bir tanesidir, gecelere kadar ders ..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Mercimek Köftesi Nasıl Yapılır? Mercimek Köftesi Nasıl Yapılır? Özellikle de günlerin vazgeçilmez ikramı arasında yer alan mercimek köftesi ya d..
ELMALI KURABİYE TARİFİ ELMALI KURABİYE TARİFİ Çocuklarımızın ve bayanların günlerinin vazgeçilmezidir elmalı kurabiye. Çok fa..
Perde Pilavı Yapılışı Perde Pilavı Yapılışı Pilav lezzetinin farklı bir yüzüne tanık olmak istiyorsanız perde pilavı uzun za..
Mantarlı Pilavı Yapılışı Mantarlı Pilavı Yapılışı Mantarlı pilav, sağlıklı beslenmeye dikkat edenler için en uygun besin tercihler..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

resmi ilanlar
Yukarı