HABER AKIŞI

Doğum Kusurları - Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

 Tarih: 12-07-2018 12:56:35
Bebeğiniz her 100 bebeğin 3’ünde görülen doğumsal (gebe kalındıktan sonra oluşan) veya kalıtsal doğum kusurlarından birine sahipse neler yapabilirsiniz? Bazı kusurlar ilaç veya ameliyatla kontrol altına alınabilirken çoğunluğu da bebeğin bu özel durumu için ebeveynlerin pozitif bir çevre yaratma çabasını gerekli hâle getirir.

Bebeğiniz her 100 bebeğin 3’ünde görülen doğumsal (gebe kalındıktan sonra oluşan) veya kalıtsal doğum kusurlarından birine sahipse neler yapabilirsiniz? Bazı kusurlar ilaç veya ameliyatla kontrol altına alınabilirken çoğunluğu da bebeğin bu özel durumu için ebeveynlerin pozitif bir çevre yaratma çabasını gerekli hâle getirir.

Bebeğinize doğum kusuru tanısı konulduysa ilk yapmanız gereken şey ikinci (veya daha fazla) bir uzman görüşü almanız olmalıdır. İşe sizi uygun bir uzmana yönlendirebilecek olan pediatr veya kadın doğum uzmanıyla başlayın. Uzmanlarla yapacağınız görüşmelerinize ek olarak bebeğinizin olağan muayenelerini de aksatmamanız gerekir çünkü birçok doğum kusuru komplikasyonları erken teşhis ve müdahale ile tedavi altına alınır.

Bu yazımızda yaygın olarak görülen doğum kusurlarından bazılarını detaylı olarak ele aldık.

Konjenital Kalp Defekti (Doğuştan Kalp Rahatsızlığı) / Anatomik Bozukluk

Halk arasında doğuştan kalp rahatsızlığı olarak bilinen konjenital kalp defekti her 110 doğumda 1 görülür. Bu durumun oluşma sebebi genetik bozukluklar veya fetal gelişiminde yaşanan bir sorun da dahil olmak üzere çok çeşitlidir. Bazen görünen herhangi bir semptom bulunmaz.

Bu bozukluk genelde rutin muayene esnasında uğultuyu andıran anormal kalp sesinin tespit edilmesiyle ortaya çıkar ancak her uğultu problem olduğu anlamına gelmez. Bebeğinizin kalp rahatsızlığına sahip olup olmadığını belirlemek için genelde daha fazla test yapılması gerekli görülür.

Ciddi kalp defektleri dışarıdan tespit edilebilir. Tedavi edilmezlerse kronik kalp yetmezliğine sebep olabilir. Böyle bir durumda ise kalp ciğerlere ve vücudun diğer bölgelerine yeterli kan pompalayamaz.

Belirtileri:

·         Hızlı kalp atışı

·         Nefes almada zorluk

·         Beslenme problemleri (ki bu da yetersiz kilo alımıyla sonuçlanır)

·         Bacaklar, karın veya gözlerde şişme

·         Solgun cilt

Tedavisi: Birçok kalp defekti ameliyat veya ilaç ile tedavi edilebilir veya daha iyi hâle getirilebilir.

Doğumsal Çarpık Ayak / Anatomik Bozukluk

Doğumsal çarpık ayak her 1000 bebekte 1 görülür ve erkek bebeklerde oluşma riski kız bebeklere göre iki kat daha fazladır. Bu durum, farklı ayak bileği ve ayak deformasyon türlerini içerir. Doğumsal çarpık ayağa tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemekle birlikte fetal gelişimini etkileyen kalıtsal ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu olabileceği düşünülmektedir.

Doğumsal çarpık ayak sendromu şiddetli veya hafif derecede olabilir. Tek bir ayakla birlikte her iki ayağı da etkileyebilir. Hafif seyirde gelişmiş olan çarpık ayaklar ağrılı değildir ve ayakta durana veya yürüyene kadar bebeğinizi rahatsız etmeyecektir.

Tedavisi: Sendromun hafif geliştiği durumlarda tedavi tanıdan hemen sonra başlar ve ayağın nazikçe doğru pozisyona getirilmeye zorlanmasını ve bebeğin özel egzersizler yapmasını içerir.

Ancak çoğunlukla bebeğin alçı veya egzersizler sonrasında ameliyat gibi daha zorlayıcı tedaviye ihtiyacı olur. Süreç üç ila altı ay arasında sürebilir, sonrasında düzenli olarak kontroller gerekli olur.

Yarık Dudak veya Yarık Damak / Anatomik Bozukluk

Yarık dudak veya yarık damak her 700 1’inde görülür. Bu sendromun asıl nedenini belirlemek güçtür ancak sert damak (ağzın tabanı), yumuşak damak (ağzın arkasındaki doku) veya üst dudağı etkileyen çevresel ve kalıtsal faktörlerin bir bütün olarak etkilediği düşünülmektedir.

Ayrıklık hafif (üst dudakta çentik) veya şiddetli (dudak, burun deliği tabanı ve diş arkını kapsayacak şekilde) seviyelerde görülebilir. Bu sendroma sahip çocuklar genelde konuşma patolojistine ihtiyaç duyar. Dil gelişimi sadece dil ve damağın yapısı tarafından değil aynı zamanda orta kulak enfeksiyonlarının yan etkileri tarafından da etkilenebilir. Orta kulak enfeksiyonları bu defekte sahip bebek ve yeni yürümeye başlayan çocuklarda yaygın olarak görülür.

Yarık damağa sahip bebeklerin beslenme konusunda yardıma da ihtiyacı olabilir (yarık dudağa sahip olanlarda genelde böyle bir problem yaşanmaz) çünkü bu bebeklerde emme sorunu vardır, dolayısıyla oturma pozisyonunda özel şişeyle beslenmeleri gerekir. Sendromun şiddetine bağlı olarak emziren anneler ayrıklık sorunu tedavi edilene kadar sütlerini sağlamaları ve sütünü biberonla bebeğine vermesi gerekebilir.

Tedavi: Yarık dudak sendromu 3 aylığa kadar ameliyatla düzeltilmelidir. Burun ve ağızdaki ayrımı düzelten yarık damak ameliyatı ise genelde 6 ila 12. aylarda yapılır.

Yarık dudak veya yarık damağın düzeltilmesi işlemi çocukta bazen minimum düzeyde iz bırakabilir.

Spina Bifida / Anatomik Bozukluk

Spina bifida her 2000 doğumda 1 görülür. Fetal gelişim sırasında omurganın tamamen kapanmasını engelleyen nöral tüpteki (beyin ve omurilikte gelişen sinir yolu) şekil bozukluğu sebebiyle meydana gelir. Bazı durumlarda nöral tüp defektleri hamilelik sırasında anneye uygulanan testler sayesinde tespit edilebilir. Spina bifida’nın olduğu şüpheleniyorsa doğum sezaryen eşliğinde gerçekleştirilir.

Spina bifidanın semptomları çok çeşitlidir. Şiddetine bağlı olarak bacaklarda felç, mesane ve bağırsak hareketleri kontrol etmede problemler gibi durumlara sebep olur.

Tedavi: Şiddetli seviyelerin çoğunda bebek doğumdan sonraki 48 saat içinde ameliyat edilir. Ebeveynler sonrasında bebeklerinin yürümelerine hazırlanması için bacakları ve ayaklarına özel aparatlarla nasıl egzersiz yapabileceklerini öğrenir. Bazı çocuklar eninde sonunda tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyar. Çocuk aynı zamanda ortopedi ve üroloji alanında uzmanlarla çalışacaktır.

Gelişmemiş Kol ve Bacaklar  / Anatomik Bozukluk

Ne yazık ki bu doğum kusurunun neden oluştuğu konusu hâlâ tam olarak bilinmemektedir. Bazı uzmanlar annenin hamilelikte kimyasal veya virüse maruz kalmasının olası sebeplerden biri olduğuna inanmaktadır.

Tedavi: Böyle bir durumda doktor aileyi ortopedik uzmanı ve fizyoterapiste yönlendirir. Sonrasında çocuğa mümkün olan en kısa sürede kendisiyle uyumlu protez verilir. Çocuğunuz aynı zamanda protezini nasıl kullanacağını öğrenmesi için yoğun bir fizik tedavi sürecinden geçecektir.

Orak Hücreli Anemi

Bazen bebeğin normal vücut gelişimi için gerekli olan belli başlı maddeler anormaldir veya tamamen yoktur. Müdahale edilmeyen böylesi durumlar yıkıcı olabilir ve hatta ölümle sonuçlanabilir çünkü birçok vücut sistemini etkiler.

Orak hücreli anemi her 625 doğumda 1 görülür. Hastalık zayıflatan ağrı nöbetlerine sebep olur, hayati organlara zarar verir ve bazen de ölümcüldür. Bu sendrom kırmızı kan hücrelerinde protein olan hemoglobini etkileyerek hücrelerin şeklini bozar. Hücre normal, yuvarlak şekil yerine muz veya orak şekline benzer, ismini de buradan alır.

Bu bozuk şekilli hücreler sonrasında sıkışır, karaciğer ve dalak tarafından yok edilerek anemiye sebep olur. Şiddetli durumlarda çocukta solgunluk, nefes darlığı ve çabuk yorulma gibi durumlar görülür. Kriz olarak adlandırılan ağrı nöbetleri ise hücrelerin sıkışması, ince kan damarlarını bloke etmesi ve oksijenin vücudun çeşitli bölümlerine iletilemediği durumlarda görülür.

Orak hücreli aneminin bir diğer komplikasyonu ise çocuğun vücudunu şiddetli bakteri enfeksiyonlarına karşı daha hassas hâle getirmesidir. Bu riske karşı bağışıklık kazandırma ve günlük önleyici penisilin tedavisi uygulanır.

Tedavi: Hastalık tedavi edilemese de krizlerin şiddetini ve sıklığını azaltan bir takım yeni terapiler üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

Down Sendromu

Zeka geriliğine sebep veren Down Sendromunun tanısı doğumdan önce konulabilir. Hastalığın tedavisi yoktur ancak erken müdahale çocukta daha fazla potansiyel gelişime öncülük eder.

Down Sendromu her 800 doğumda 1 görülür. Bu sendrom, eğri gözler, küçük kulaklar, dili daha uzun hâle getiren küçük ağız, düz burun köprülü küçük burun, kısa boyun ve kısa parmaklı küçük eller gibi belli başlı karakteristik fiziksel özelliklere sahiptir. Down sendromlu çocukların %50’sinden fazlasında görme veya işitme bozukluğu vardır. Aynı zamanda kulak enfeksiyonu, kalp defekti ve bağırsak bozuklukları da yaygın olarak görülür.

Down sendromu belli başlı zeka geriliğini kapsasa da, bu sendroma sahip birçok çocuk yürüme, konuşma, tuvalete gitme gibi diğer çocukların yapabildiği şeylerin aynısını yapabilmektedir. 

  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Suriye'linin Fotoğrafı Facebook’a İş Açtı! Suriye'linin Fotoğrafı Facebook’a İş Açtı! Suriyeli Anas Modamani’nin Almanya Başbakanı Merkel ile çekindiği fotoğraf Faceb..
31.08.2018 Facebook ve Twitter neden yavaş, siber saldırı mı var? 31.08.2018 Facebook ve Twitter neden yavaş, siber saldırı mı var? Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya siteleri Facebook ve Twitter neden yavaş..
31.08.2018 Hotmail e-mail giriş! Outlook e posta girişi hotmail mail aç! 31.08.2018 Hotmail e-mail giriş! Outlook e posta girişi hotmail mail aç! Outlook ve Hotmail adresi almak istiyor ya da hesabınıza giriş yapmak istiyorsa..
31.08.2018 Hotmail Oturum Aç ! 31.08.2018 Hotmail Oturum Aç ! Mail devi hotmail ülkemizde herne kadar dönemin msn messenger programı olarak bi..
  Kocaeli HABERLERİ
İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri Bu yazımızın kosunu siz değerli bayanları yakından ilgilendirecek İğne oyası mas..
2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 kısa saç modelleri; Yaz mevsiminde, Sezonun trendi, asimetrik kesimli saçla..
Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Bütün bekar erkek ve kızların rüyalarını süsleyen hayellerini kurdukları hayırlı..
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
  Siyaset HABERLERİ
En İyi 10 Bireysel Protesto En İyi 10 Bireysel Protesto Kimliği ve yüzü bilinmeyen bu adam Çin Ordusu'nun tanklarına tek başına direnmiş..
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Yılbaşı gecesinde Ortaköy’de ünlü gece kulübü Reina’da yaşanan terör saldırısı i..
  Spor HABERLERİ
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri Marka aslında bir İtalyan markası olmasına rağmen Türkiye'deki satılan ürünlerin..
Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Gözünüze çok basit bir tavsiyeymiş gibi görünse bile, olasılıkları hesaplayamad..
En İyi 6 İçki Oyunu En İyi 6 İçki Oyunu Bunda oyuncuların önlerinde birer küçük bardak ve ortaya büyük bir bardak konul..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat, İç Anadolu’nun merkezinde bulunan bir ildir. Anadolu’nun eski yerleşim m..
Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova, Türkiye’nin Marmara bölgesinde yer alan illerinden birisidir. Marmara De..
Van Gezilecek Turistik Yerler Van Gezilecek Turistik Yerler Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde olan bir ili olan Van nüfus bakımın bölgenin..
Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Ege Bölgesinin İç Ege Bölgesinde yer alır. Türkiye'nin diğer tüm şehirlerin..
  Sosyal HABERLERİ
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz neden başarılı değiliz? Bir eğitimci baba olarak bu sorunun cevabını siz değ..
Eğitimde Kaynak Kitap Sorunu Eğitimde Kaynak Kitap Sorunu Eğitim öğretim faaliyeti içinde başarının arttırılması adına birçok öğretmenimiz..
Evleri Eğitim Yuvasına Dönüştürün ! Evleri Eğitim Yuvasına Dönüştürün ! Benim evladım neden başarısız? Sorusuna çözüm bulmak isteyen anne ve babalara se..
Kıyaslama mı Kıyım Mı? Kıyaslama mı Kıyım Mı? Ahmet’in oğlu matematikte 13 net yapmış benim ki 10 net yapmış dur bunun hesabın..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
LG G6 İncelemesi Hakkında! LG G6 İncelemesi Hakkında! LG'nin bu yıl ki tepe modeli olacak olan LG G6 modeliyle ilgili birçok sızıntı m..
ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ Pastahanelerde görmeye alıştığımız o eşsiz kurabiyler artık evimizde! Çok fazla ..
ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ Sultan Çökertme olarak da bilinen kebap cinsimiz, oldukça lezzetli ve doyurucu b..
ELMALI KURABİYE TARİFİ ELMALI KURABİYE TARİFİ Hepimizin çocukluğundan bu yana aklında kalan nadir tatlardan biri elmalı kurabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
14.09.2018 21:00 Galatasaray 4 - 1 Kasımpaşa
15.09.2018 17:00 Ankaragücü 1 - 0 Teleset M. Akhisarspor
15.09.2018 20:00 Göztepe 2 - 0 Kayserispor
15.09.2018 20:00 Beşiktaş 2 - 1 Evkur Yeni Malatyaspor
16.09.2018 17:00 Demir Grup Sivasspor 2 - 2 Erzurum BB
16.09.2018 17:00 İstanbul Başakşehir 4 - 0 Antalyaspor
16.09.2018 20:00 Ç.Rizespor 1 - 1 Bursaspor
16.09.2018 20:00 Atiker Konyaspor 0 - 1 Fenerbahçe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı