HABER AKIŞI

Doğum Kusurları - Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

 Tarih: 12-07-2018 12:56:35
Bebeğiniz her 100 bebeğin 3’ünde görülen doğumsal (gebe kalındıktan sonra oluşan) veya kalıtsal doğum kusurlarından birine sahipse neler yapabilirsiniz? Bazı kusurlar ilaç veya ameliyatla kontrol altına alınabilirken çoğunluğu da bebeğin bu özel durumu için ebeveynlerin pozitif bir çevre yaratma çabasını gerekli hâle getirir.

Bebeğiniz her 100 bebeğin 3’ünde görülen doğumsal (gebe kalındıktan sonra oluşan) veya kalıtsal doğum kusurlarından birine sahipse neler yapabilirsiniz? Bazı kusurlar ilaç veya ameliyatla kontrol altına alınabilirken çoğunluğu da bebeğin bu özel durumu için ebeveynlerin pozitif bir çevre yaratma çabasını gerekli hâle getirir.

Bebeğinize doğum kusuru tanısı konulduysa ilk yapmanız gereken şey ikinci (veya daha fazla) bir uzman görüşü almanız olmalıdır. İşe sizi uygun bir uzmana yönlendirebilecek olan pediatr veya kadın doğum uzmanıyla başlayın. Uzmanlarla yapacağınız görüşmelerinize ek olarak bebeğinizin olağan muayenelerini de aksatmamanız gerekir çünkü birçok doğum kusuru komplikasyonları erken teşhis ve müdahale ile tedavi altına alınır.

Bu yazımızda yaygın olarak görülen doğum kusurlarından bazılarını detaylı olarak ele aldık.

Konjenital Kalp Defekti (Doğuştan Kalp Rahatsızlığı) / Anatomik Bozukluk

Halk arasında doğuştan kalp rahatsızlığı olarak bilinen konjenital kalp defekti her 110 doğumda 1 görülür. Bu durumun oluşma sebebi genetik bozukluklar veya fetal gelişiminde yaşanan bir sorun da dahil olmak üzere çok çeşitlidir. Bazen görünen herhangi bir semptom bulunmaz.

Bu bozukluk genelde rutin muayene esnasında uğultuyu andıran anormal kalp sesinin tespit edilmesiyle ortaya çıkar ancak her uğultu problem olduğu anlamına gelmez. Bebeğinizin kalp rahatsızlığına sahip olup olmadığını belirlemek için genelde daha fazla test yapılması gerekli görülür.

Ciddi kalp defektleri dışarıdan tespit edilebilir. Tedavi edilmezlerse kronik kalp yetmezliğine sebep olabilir. Böyle bir durumda ise kalp ciğerlere ve vücudun diğer bölgelerine yeterli kan pompalayamaz.

Belirtileri:

·         Hızlı kalp atışı

·         Nefes almada zorluk

·         Beslenme problemleri (ki bu da yetersiz kilo alımıyla sonuçlanır)

·         Bacaklar, karın veya gözlerde şişme

·         Solgun cilt

Tedavisi: Birçok kalp defekti ameliyat veya ilaç ile tedavi edilebilir veya daha iyi hâle getirilebilir.

Doğumsal Çarpık Ayak / Anatomik Bozukluk

Doğumsal çarpık ayak her 1000 bebekte 1 görülür ve erkek bebeklerde oluşma riski kız bebeklere göre iki kat daha fazladır. Bu durum, farklı ayak bileği ve ayak deformasyon türlerini içerir. Doğumsal çarpık ayağa tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemekle birlikte fetal gelişimini etkileyen kalıtsal ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu olabileceği düşünülmektedir.

Doğumsal çarpık ayak sendromu şiddetli veya hafif derecede olabilir. Tek bir ayakla birlikte her iki ayağı da etkileyebilir. Hafif seyirde gelişmiş olan çarpık ayaklar ağrılı değildir ve ayakta durana veya yürüyene kadar bebeğinizi rahatsız etmeyecektir.

Tedavisi: Sendromun hafif geliştiği durumlarda tedavi tanıdan hemen sonra başlar ve ayağın nazikçe doğru pozisyona getirilmeye zorlanmasını ve bebeğin özel egzersizler yapmasını içerir.

Ancak çoğunlukla bebeğin alçı veya egzersizler sonrasında ameliyat gibi daha zorlayıcı tedaviye ihtiyacı olur. Süreç üç ila altı ay arasında sürebilir, sonrasında düzenli olarak kontroller gerekli olur.

Yarık Dudak veya Yarık Damak / Anatomik Bozukluk

Yarık dudak veya yarık damak her 700 1’inde görülür. Bu sendromun asıl nedenini belirlemek güçtür ancak sert damak (ağzın tabanı), yumuşak damak (ağzın arkasındaki doku) veya üst dudağı etkileyen çevresel ve kalıtsal faktörlerin bir bütün olarak etkilediği düşünülmektedir.

Ayrıklık hafif (üst dudakta çentik) veya şiddetli (dudak, burun deliği tabanı ve diş arkını kapsayacak şekilde) seviyelerde görülebilir. Bu sendroma sahip çocuklar genelde konuşma patolojistine ihtiyaç duyar. Dil gelişimi sadece dil ve damağın yapısı tarafından değil aynı zamanda orta kulak enfeksiyonlarının yan etkileri tarafından da etkilenebilir. Orta kulak enfeksiyonları bu defekte sahip bebek ve yeni yürümeye başlayan çocuklarda yaygın olarak görülür.

Yarık damağa sahip bebeklerin beslenme konusunda yardıma da ihtiyacı olabilir (yarık dudağa sahip olanlarda genelde böyle bir problem yaşanmaz) çünkü bu bebeklerde emme sorunu vardır, dolayısıyla oturma pozisyonunda özel şişeyle beslenmeleri gerekir. Sendromun şiddetine bağlı olarak emziren anneler ayrıklık sorunu tedavi edilene kadar sütlerini sağlamaları ve sütünü biberonla bebeğine vermesi gerekebilir.

Tedavi: Yarık dudak sendromu 3 aylığa kadar ameliyatla düzeltilmelidir. Burun ve ağızdaki ayrımı düzelten yarık damak ameliyatı ise genelde 6 ila 12. aylarda yapılır.

Yarık dudak veya yarık damağın düzeltilmesi işlemi çocukta bazen minimum düzeyde iz bırakabilir.

Spina Bifida / Anatomik Bozukluk

Spina bifida her 2000 doğumda 1 görülür. Fetal gelişim sırasında omurganın tamamen kapanmasını engelleyen nöral tüpteki (beyin ve omurilikte gelişen sinir yolu) şekil bozukluğu sebebiyle meydana gelir. Bazı durumlarda nöral tüp defektleri hamilelik sırasında anneye uygulanan testler sayesinde tespit edilebilir. Spina bifida’nın olduğu şüpheleniyorsa doğum sezaryen eşliğinde gerçekleştirilir.

Spina bifidanın semptomları çok çeşitlidir. Şiddetine bağlı olarak bacaklarda felç, mesane ve bağırsak hareketleri kontrol etmede problemler gibi durumlara sebep olur.

Tedavi: Şiddetli seviyelerin çoğunda bebek doğumdan sonraki 48 saat içinde ameliyat edilir. Ebeveynler sonrasında bebeklerinin yürümelerine hazırlanması için bacakları ve ayaklarına özel aparatlarla nasıl egzersiz yapabileceklerini öğrenir. Bazı çocuklar eninde sonunda tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyar. Çocuk aynı zamanda ortopedi ve üroloji alanında uzmanlarla çalışacaktır.

Gelişmemiş Kol ve Bacaklar  / Anatomik Bozukluk

Ne yazık ki bu doğum kusurunun neden oluştuğu konusu hâlâ tam olarak bilinmemektedir. Bazı uzmanlar annenin hamilelikte kimyasal veya virüse maruz kalmasının olası sebeplerden biri olduğuna inanmaktadır.

Tedavi: Böyle bir durumda doktor aileyi ortopedik uzmanı ve fizyoterapiste yönlendirir. Sonrasında çocuğa mümkün olan en kısa sürede kendisiyle uyumlu protez verilir. Çocuğunuz aynı zamanda protezini nasıl kullanacağını öğrenmesi için yoğun bir fizik tedavi sürecinden geçecektir.

Orak Hücreli Anemi

Bazen bebeğin normal vücut gelişimi için gerekli olan belli başlı maddeler anormaldir veya tamamen yoktur. Müdahale edilmeyen böylesi durumlar yıkıcı olabilir ve hatta ölümle sonuçlanabilir çünkü birçok vücut sistemini etkiler.

Orak hücreli anemi her 625 doğumda 1 görülür. Hastalık zayıflatan ağrı nöbetlerine sebep olur, hayati organlara zarar verir ve bazen de ölümcüldür. Bu sendrom kırmızı kan hücrelerinde protein olan hemoglobini etkileyerek hücrelerin şeklini bozar. Hücre normal, yuvarlak şekil yerine muz veya orak şekline benzer, ismini de buradan alır.

Bu bozuk şekilli hücreler sonrasında sıkışır, karaciğer ve dalak tarafından yok edilerek anemiye sebep olur. Şiddetli durumlarda çocukta solgunluk, nefes darlığı ve çabuk yorulma gibi durumlar görülür. Kriz olarak adlandırılan ağrı nöbetleri ise hücrelerin sıkışması, ince kan damarlarını bloke etmesi ve oksijenin vücudun çeşitli bölümlerine iletilemediği durumlarda görülür.

Orak hücreli aneminin bir diğer komplikasyonu ise çocuğun vücudunu şiddetli bakteri enfeksiyonlarına karşı daha hassas hâle getirmesidir. Bu riske karşı bağışıklık kazandırma ve günlük önleyici penisilin tedavisi uygulanır.

Tedavi: Hastalık tedavi edilemese de krizlerin şiddetini ve sıklığını azaltan bir takım yeni terapiler üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

Down Sendromu

Zeka geriliğine sebep veren Down Sendromunun tanısı doğumdan önce konulabilir. Hastalığın tedavisi yoktur ancak erken müdahale çocukta daha fazla potansiyel gelişime öncülük eder.

Down Sendromu her 800 doğumda 1 görülür. Bu sendrom, eğri gözler, küçük kulaklar, dili daha uzun hâle getiren küçük ağız, düz burun köprülü küçük burun, kısa boyun ve kısa parmaklı küçük eller gibi belli başlı karakteristik fiziksel özelliklere sahiptir. Down sendromlu çocukların %50’sinden fazlasında görme veya işitme bozukluğu vardır. Aynı zamanda kulak enfeksiyonu, kalp defekti ve bağırsak bozuklukları da yaygın olarak görülür.

Down sendromu belli başlı zeka geriliğini kapsasa da, bu sendroma sahip birçok çocuk yürüme, konuşma, tuvalete gitme gibi diğer çocukların yapabildiği şeylerin aynısını yapabilmektedir. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
resim yok DİNİ BAYRAMLARIMIZ HAKKINDA! Toplumsal kültürümüzün önemli bir yansıması olarak kabul edilen dini bayramlar, ..
resim yok MOBESE KAMERALARI HAKKINDA! Sokaklarımızın caddelerimizi ve yaşam alanlarımızın daha emniyetli bir ortama dö..
resim yok JIMMY CHOO MARJİNAL SEÇİMİ HAKKINDA! Fantazi ayakkabı modasında en uçlarda tasarımları ile her zaman için insanları ..
resim yok DÜĞÜN DAVETİYELERİ HAKKINDA! Düğün heyecanı her zaman için düğün sahipleri tarafından daha çok yaşanırken, ö..
  Kocaeli HABERLERİ
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
Yöresel Lezzet - ( 1 ) Yöresel Lezzet - ( 1 ) Kocaeli denilince akla gelen ilk tariflerden biri dartı. Her sabah kahvaltısının..
KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) Özellikle soğuk havalarda içi ısıtan tatlılar denildiğinde akla ilk helva gelir...
  Siyaset HABERLERİ
CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) Hain örgüt üyelerinin planladıkları darbe gecesinde yaşanılan olaylardan sonra t..
ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) Geçen sene Suriye ordusu ile beraber işid terör örgütüne operasyon yapan rus ask..
ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! Obama’nın hikayesi şudur: Bir gün köydeki obasına gitmek ister ama izin vermezle..
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
  Spor HABERLERİ
resim yok KANO SPORU HAKKINDA! Su sporları son derece zevkli ve eğlenceli bir etkinlik olurken, bu tür sporlar ..
resim yok SPOR ÇANTALARI HAKKINDA! Spor etkinliklerine katılmak her anlamda ve her yaş grubunda özel manalar taşır...
Türkiye de Sporcu Olmak ! Türkiye de Sporcu Olmak ! Evet sevgili okuyucular. Bugün ülkemizin dinmek bilmeyen sıkıntısından birini si..
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) Gölkay Park’a ev sahipliği yapan Kocaeli, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine ba..
  Sosyal HABERLERİ
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
resim yok HİPERAKTİF ÇOCUKLAR HAKKINDA! Çok hareketli olması ve ele avuca sığmaz olması ile bilinen çocuklar ebeveynler ..
LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) üniversite tercih kılavuzlarında bazı değerlendirilmelere gidildi.Bu değişiklikl..
KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) Öğrencilerin üniversitelere gittiklerin de kalmak için başvuru yapacakları Kred..
ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) Üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olup hala iş bulamayan yada atamayan m..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Tatlı yemek tatlı yapmak için kendimize bahaneler yaratırız. Her özel gün, her k..
Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Hiç tatmamış hatta adını bile duymamış çocuklarımız olabilir. O zaman kerevizi ç..
Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Bugün size hem çocuklarınıza hem de evinize gelen özel misafirlerinize ikram ede..
Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Güzel bir tatlı yapmak istediğinizde biraz emek vererek bu tatlı tarifini yapabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
15.02.2019 20:30 Evkur Yeni Malatyaspor 1 - 2 Beşiktaş
16.02.2019 13:30 Teleset M. Akhisarspor 0 - 0 Ankaragücü
16.02.2019 16:00 Bursaspor 0 - 2 Ç.Rizespor
16.02.2019 19:00 Fenerbahçe 1 - 1 Atiker Konyaspor
17.02.2019 16:05 Trabzonspor 0 - 2 Aytemiz Alanyaspor
17.02.2019 19:00 Kasımpaşa 1 - 4 Galatasaray
17.02.2019 16:00 Kayserispor 2 - 1 Göztepe
17.02.2019 13:30 Erzurum BB 4 - 2 Demir Grup Sivasspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı