HABER AKIŞI

Ev Hanımı Olmak

 Tarih: 20-03-2018 15:47:36
Ev hanımı olmak, kişisel olarak kendimize vakit ayıramayacağımız anlamına gelmez. Aksine ev hanımı olanlar, kendilerine daha çok vakit ayırabilirler.

Ev hanımı olmak, kişisel olarak kendimize vakit ayıramayacağımız anlamına gelmez. Aksine ev hanımı olanlar, kendilerine daha çok vakit ayırabilirler. Zira doğru bir plânlama ile hayatınızın hemen her aşamasında kendinize ait özel anlar yaratabilirsiniz. Çünkü bu zamanları yaratacak olan bir patronunuz yok. Bu zamanları, izinleri ve yapacağınız işleri plânlayacak olan kişi sizsiniz. Ne kadar bilinçli hareket ederseniz, etkili bir sonuç almanız da o kadar mümkün olur hayatınızda.

Neleri Sevdiğinize Karar Verin

Her türlü plândan, kendinize vakit ayırma çabalarından önce neleri sevip sevmediğiniz konusunda net bir şekilde karar vermeniz lâzım. Siz kimsiniz? Nelerden hoşlanırsınız? Neleri seversiniz? Neleri yapmak sizi mutlu eder? Nerelere gitmek istiyorsunuz? Öncelikle bu sorulara cevap verir ve kendinize bir liste yapabilirseniz, daha net bir şekilde plânlama yaparsınız. Örneğin yaşadığınız yere sadece 30-40 dakika mesafede bir gezi alanı vardır. Burayı çok gezmek istersiniz ama hep uzak gelir. Oysa ki orası değil, sizin plânsız halleriniz uzaktır bu isteğinize. Siz oraya gitmek için toplamda ne kadar zaman gerektiğini hesaplarsanız, biraz sonra sizinle paylaşacağımız diğer maddelerde ki unsurlara dikkat ederek çok rahat bir şekilde o zamanı kendinize sunabilirsiniz. Ama siz bu konuda henüz daha ne yapmak istediğinize, kendinize nasıl ve ne amaçla vakit ayırmak istediğinize karar vermedi iseniz, bu noktada yapılabilecek pek bir şey yoktur. Çünkü ne istediğini bilmeyen bir çok ev hanımı, sadece bazı isteklerini dile getirmekle yetinir ve bu istekleri tam olarak yapamadığı içinde sürekli olarak yeni bir sorun yaratarak hayatına devam eder. Bu sorunlar hep ev, aile, çocuklar olur... Onlara bakmakla yükümlü olduğu için, ev işleri yoğun olduğu için kendine zaman ayıramadığını söyler çoğu ev kadını. Oysa ki bu tamamen yanlıştır ve burada ki temel sorun kişisel analizler ve plânlamalardır. 

Evin Temel İhtiyaçları ve Düzeni

İlk olarak evinizin ne gibi temel ihtiyaçları olduğunu ve günlük dönemde evinizde ne gibi işler yapılması gerektiğini plânlayın. Temizlik, yemek öğünleri, mutfak ve diğer unsurlar... Eğer bu temel unsurları net olarak plânlar ve diğer evin fertleri ile yani eşiniz, varsa çocuklarınız ile bu plânları paylaşırsanız hangi zamanlarınızın ne kadar dolu olacağını, ne zaman kendinize vakit ayırabileceğinizi daha net bilirsiniz. Tabii her zaman ev ve genel günlük düzen içerisinde ek işler çıkabilir. Ama bunlar her zaman çıkmayacağı için, yapacağınız günlük temel düzen hayatınızın çoğunluğunda sizlere fayda sağlayacaktır.

Çocuklarınıza Göre Şekillenmeyi Öğrenmelisiniz

Eğer çocuklarınız varsa, günlük düzeninizde her zaman onlara göre plân yapmayı öğrenmelisiniz. Üstelik bu plânları her zaman esnetmeye uygun şekilde ayarlamanız gerekir. Zira çocuklarınız her zaman eksiksiz bir düzende büyümezler. Kendi hayatlarında, okullarında ya da diğer dönemlerinde mutlaka hiç bir şekilde hesaplamadığınız çeşitli sorunlar söz konusu olabilir. Siz, bu sorunları da önceden hesaba katmalı ve bu tür durumlarda esnek bir yapı içerisine girerek plânlarınızı ayarlama şansına sahip olmalısınız. Böylelikle çocuklarınızı genel olarak bir unsur olarak görmez, hayatınızın tamamını kaplayan, sizin kendinize vakit ayırmanızı engelleyen bir faktör olarak plânlarınız da yer almasına neden olmazsınız. Bir çok kadın, çocukları ile ilgili plân yapmaz ve onları her zaman şu bir kaç cümle ile hayatının tamamına endeksler; "çocuklar var, kitap okuyamıyorum. Çocuklar var dışarı çıkamıyorum..." İşte, bu cümleler sizlere doğru plânlamalar yapmadığınız için sadece bir avuntu sağlayan cümlelerdir. 

Örneğin çocuklarınızın eğitim süreçlerini ele alalım. Her çocuk, günün belli bir çoğunluğunu özellikle de gündüz saatlerinde okulda olur. Eğitim hayatı gereği, sizden bağımsız bir çok saat geçirir. Siz, bu sizden bağımsız olunan saatlerde ev içerisinde ki temel işlerinizi doğru plânlar ve bu doğrultuda hareket ederseniz, bir çok etkinlik, gezi gibi konularda gün içerisinde kendinize olumlu bir sonuç çıkarabilirsiniz. Eğer siz çocuklarınız okuldayken, öğlene kadar yatan ve güne erken başlayıp günden faydalanmak adına hareket etmeye gayret eden biri değilseniz, haliyle çocuklarınız sizin için bir çok etkinliğinizi önleyen bir faktör gibi görünür. Oysa ki burada sorun tamamen sizin plânsız bir şekilde hareket ediyor olmanızdan kaynaklanmaktadır. Unutmayın, plânlı bir yaşam size istediğiniz her şeyi sunacaktır. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
resim yok DİNİ BAYRAMLARIMIZ HAKKINDA! Toplumsal kültürümüzün önemli bir yansıması olarak kabul edilen dini bayramlar, ..
resim yok MOBESE KAMERALARI HAKKINDA! Sokaklarımızın caddelerimizi ve yaşam alanlarımızın daha emniyetli bir ortama dö..
resim yok JIMMY CHOO MARJİNAL SEÇİMİ HAKKINDA! Fantazi ayakkabı modasında en uçlarda tasarımları ile her zaman için insanları ..
resim yok DÜĞÜN DAVETİYELERİ HAKKINDA! Düğün heyecanı her zaman için düğün sahipleri tarafından daha çok yaşanırken, ö..
  Kocaeli HABERLERİ
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
Yöresel Lezzet - ( 1 ) Yöresel Lezzet - ( 1 ) Kocaeli denilince akla gelen ilk tariflerden biri dartı. Her sabah kahvaltısının..
KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) Özellikle soğuk havalarda içi ısıtan tatlılar denildiğinde akla ilk helva gelir...
  Siyaset HABERLERİ
CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) Hain örgüt üyelerinin planladıkları darbe gecesinde yaşanılan olaylardan sonra t..
ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) Geçen sene Suriye ordusu ile beraber işid terör örgütüne operasyon yapan rus ask..
ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! Obama’nın hikayesi şudur: Bir gün köydeki obasına gitmek ister ama izin vermezle..
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
  Spor HABERLERİ
Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Sosyal medya devi twitter gönderilen twitler üzerinde düzenle butonu yapacaktı ..
resim yok KANO SPORU HAKKINDA! Su sporları son derece zevkli ve eğlenceli bir etkinlik olurken, bu tür sporlar ..
resim yok SPOR ÇANTALARI HAKKINDA! Spor etkinliklerine katılmak her anlamda ve her yaş grubunda özel manalar taşır...
Türkiye de Sporcu Olmak ! Türkiye de Sporcu Olmak ! Evet sevgili okuyucular. Bugün ülkemizin dinmek bilmeyen sıkıntısından birini si..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) Gölkay Park’a ev sahipliği yapan Kocaeli, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine ba..
  Sosyal HABERLERİ
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
resim yok HİPERAKTİF ÇOCUKLAR HAKKINDA! Çok hareketli olması ve ele avuca sığmaz olması ile bilinen çocuklar ebeveynler ..
LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) üniversite tercih kılavuzlarında bazı değerlendirilmelere gidildi.Bu değişiklikl..
KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) Öğrencilerin üniversitelere gittiklerin de kalmak için başvuru yapacakları Kred..
ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) Üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olup hala iş bulamayan yada atamayan m..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Tatlı yemek tatlı yapmak için kendimize bahaneler yaratırız. Her özel gün, her k..
Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Hiç tatmamış hatta adını bile duymamış çocuklarımız olabilir. O zaman kerevizi ç..
Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Bugün size hem çocuklarınıza hem de evinize gelen özel misafirlerinize ikram ede..
Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Güzel bir tatlı yapmak istediğinizde biraz emek vererek bu tatlı tarifini yapabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
22.02.2019 20:30 Göztepe - Trabzonspor
22.02.2019 20:30 Ç.Rizespor - Evkur Yeni Malatyaspor
23.02.2019 16:00 Aytemiz Alanyaspor - Kasımpaşa
23.02.2019 13:30 Demir Grup Sivasspor - Antalyaspor
23.02.2019 19:00 İstanbul Başakşehir - Bursaspor
24.02.2019 13:30 Ankaragücü - Erzurum BB
24.02.2019 19:00 Galatasaray - Teleset M. Akhisarspor
24.02.2019 16:00 Atiker Konyaspor - Kayserispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı