HABER AKIŞI

Gelişim Nedir ?

 Tarih: 16-03-2018 19:37:38
Gelişim, bireyin duygusal, zihinsel, sosyal ve bedensel yönden değişimini sürdürerek ilerleyen ve sonu olmayan bir süreçtir.

Gelişim, bireyin duygusal, zihinsel, sosyal ve bedensel  yönden değişimini sürdürerek ilerleyen ve sonu olmayan bir süreçtir.

 

Gelişim Nedir?

Gelişim, döllenmeden başlayarak bedensel, ruhsal, sosyal ve duygusal açıdan sürekli değişim göstererek sonu bulunmayan bir kavramdır. Gelişim ölene dek devam eder fakat her yaşta aynı değildir.

Çocuğun gelişiminde ilk ay: En gerekli ve önemli besin anne sütüdür. Anne kokusunu ve sesini tanıyabilir. Göz teması kurabilir.

Çocuğun gelişiminde ikinci ay: Bazı hareketler istemli hale gelir, reflekslerin çoğu kaybolur. Az süreli de olsa başını dik tutabilir, bir cismi takip edebilir.

Çocuğun gelişiminde üçüncü ay: Kendi yüzüne ve vücuduna dokunarak tanımaya çalışır, cisimlere dokunmak ve tutmak ister. Aile içindeki bireyleri diğerlerinden ayırt edebilir ve gülümser.

Çocuğun gelişiminde dördüncü ay: Destekli bir şekilde oturabilir ve başını tutabilir. Nesnelere odaklanabilir. İletişim kurma isteğiyle bir takım sesler çıkarabilir. Diş çıkarabilir.

Çocuğun gelişiminde beşinci ay: Objeleri tutabilir iki elini kullanabilir. Heceler oluşturarak sesler çıkarabilir. Sesleri taklit eder.

Çocuğun gelişiminde altıncı ay: Emeklemeye çalışabilir. Bacaklarını hareket ettirir, yattığı yerde döner. Bazı nesneleri ağzına götürebilir. İlk dişi patlayabilir.

Çocuğun gelişiminde yedinci ay: Nesnelere uzanıp almaya çalışır. Emeklemeye başlayabilir. Oturabilir. Bir objeye ulaşabilmek için elinden geleni yapar. Mutsuzluğunu ve mutluluğunu ifade edebilir. Duyduğu kelimeleri taklit eder.

Çocuğun gelişiminde sekizinci ay: Yardımsız oturabilir. Kendi boyundaki yerlerde tırmanabilir. Nesneleri inceler. Nesneleri atar fırlatır, döker. Etrafındakilerle oyun oynama isteği artar.

Çocuğun gelişiminde dokuzuncu ay: Ayağa kalkar rahat bir şekilde hareket eder. Tek kelimelik cümleler kurabilir. Yürümeyi denemeye başlar.

Çocuğun gelişiminde onuncu ay: Merdivenleri çıkabilir her yere tırmanır. Her yeri karıştırıp keşfetmek ister. Her şeyi taklit eder. Çoğu şeyi kavrayabilir.

 Çocuğun gelişiminde on birinci ay: İki üç kelimelik cümleler kurar. İstediği şeyi yapmaya çalışır. Doğru bir şey yaptığında takdir edilmek ister. Küp ve diğer oyuncaklarla rahatlıkla oynayabilir.

Çocuğun gelişiminde on ikinci ay: Yürümeye başlar. Gördüğü duyduğu her şeyi hafızasına kaydeder. Yaşıtlarıyla oynamaya başlar.

 Çocuğun gelişiminde on iki ve on sekizinci aylar: Tek başına yürür koşar. Merdiven tırmanır. Yemeğini kendisi yiyebilir, altına yaptığında fark eder ve dile getirebilir.

Çocuğun gelişiminde on sekiz ve yirmi dördüncü aylar: Zıplar, koşar, tırmanır. Cümle kurabilir. Kaşık çatalı düzgün kullanabilir.

Çocuğun gelişiminde yirmi dört ve otuz altıncı aylar: Bisiklete binebilir, tek ayak üzerinde durabilir. Cinsiyetini ve yaşını bilir. Ayakkabılarını giyebilir, sürekli oyun oynamak ister.

Gelişim ilkeleri ; Gelişim baştan ayağa ve içten dışa doğrudur. Gelişim bir sıra izler. Gelişim kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir, her birey aynı değildir. Genelden özele doğrudur ve yaşam boyu devam eder sonu yoktur. Gelişimin hızının her yaşta aynı olması beklenemez. Gelişim, hem çevreden etkilenir hem de kalıtsaldır.

Çocuk Gelişiminde Annenin Rolü

Çocuk gelişiminde, çocuğun bakımından sorumlu olan ebeveynlere,  özellikle anneye büyük rol düşer. Çocuğun beslenme ve bakım ihtiyaçları dışında en büyük ve en önemli ihtiyaç sevgi ve şefkat ihtiyacıdır. Anne doğumdan itibaren çocuğun her ihtiyacını karşıladığı gibi sevgisini de çocuğa göstermelidir. Çocuk gelişimin de, çocuğun sağlıklı bir birey olarak büyüyebilmesi ve ilerde sağlıklı yetişkin bir birey olabilmesi için tüm ihtiyaçları eksiksiz karşılanmalıdır. Çalışan anneler çocuklarıyla vakit geçinemezler kısa sürelide olsa çocuk anneden ayrı kalır. Önemli olan çocukla kaliteli zaman geçirmek ve çocuğa tam anlamıyla sevgi ve güven duygusunu verebilmektir. Çocuğa aşırı bağlı olup yanından ayırmamakta farkında olunmasa bile çocuğun duygusal ve sosyal gelişimi açısından olumsuzluktur. Çocuk anneye bağımlı kalıp güven duygusunu geliştiremez. Ayrıca anne çocuk gelişiminde bilinçli olup, iyi bir gözlemci olarak çocuğun eksiklerini fark ederek yardımcı olmalıdır.

 

Çocuk Gelişiminde Babanın Rolü

Çocuklar, annenin sevgisi yanında babanın sevgisine ve korumasına da ihtiyaç duyarlar. Çocuk gelişiminde baba, başlı başına güven duygusu sembolüdür. Baba ailede otorite sahibi, dengeleyici ve güven verici pozisyondadır. Babanın her durumda tutarlı davranması gereklidir, aksi taktirde çocuk üzerinde sözünün geçmesi zorlaşabilir. Gelişimin sonu olmasa da, kişinin gelişim temelinin çocuklukta atıldığı unutulmamalıdır.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Eğitim HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
resim yok DİNİ BAYRAMLARIMIZ HAKKINDA! Toplumsal kültürümüzün önemli bir yansıması olarak kabul edilen dini bayramlar, ..
resim yok MOBESE KAMERALARI HAKKINDA! Sokaklarımızın caddelerimizi ve yaşam alanlarımızın daha emniyetli bir ortama dö..
resim yok JIMMY CHOO MARJİNAL SEÇİMİ HAKKINDA! Fantazi ayakkabı modasında en uçlarda tasarımları ile her zaman için insanları ..
resim yok DÜĞÜN DAVETİYELERİ HAKKINDA! Düğün heyecanı her zaman için düğün sahipleri tarafından daha çok yaşanırken, ö..
  Kocaeli HABERLERİ
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
Yöresel Lezzet - ( 1 ) Yöresel Lezzet - ( 1 ) Kocaeli denilince akla gelen ilk tariflerden biri dartı. Her sabah kahvaltısının..
KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) Özellikle soğuk havalarda içi ısıtan tatlılar denildiğinde akla ilk helva gelir...
  Siyaset HABERLERİ
CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) Hain örgüt üyelerinin planladıkları darbe gecesinde yaşanılan olaylardan sonra t..
ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) Geçen sene Suriye ordusu ile beraber işid terör örgütüne operasyon yapan rus ask..
ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! Obama’nın hikayesi şudur: Bir gün köydeki obasına gitmek ister ama izin vermezle..
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
  Spor HABERLERİ
Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Sosyal medya devi twitter gönderilen twitler üzerinde düzenle butonu yapacaktı ..
resim yok KANO SPORU HAKKINDA! Su sporları son derece zevkli ve eğlenceli bir etkinlik olurken, bu tür sporlar ..
resim yok SPOR ÇANTALARI HAKKINDA! Spor etkinliklerine katılmak her anlamda ve her yaş grubunda özel manalar taşır...
Türkiye de Sporcu Olmak ! Türkiye de Sporcu Olmak ! Evet sevgili okuyucular. Bugün ülkemizin dinmek bilmeyen sıkıntısından birini si..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) Gölkay Park’a ev sahipliği yapan Kocaeli, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine ba..
  Sosyal HABERLERİ
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
resim yok HİPERAKTİF ÇOCUKLAR HAKKINDA! Çok hareketli olması ve ele avuca sığmaz olması ile bilinen çocuklar ebeveynler ..
LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) üniversite tercih kılavuzlarında bazı değerlendirilmelere gidildi.Bu değişiklikl..
KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) Öğrencilerin üniversitelere gittiklerin de kalmak için başvuru yapacakları Kred..
ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) Üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olup hala iş bulamayan yada atamayan m..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Tatlı yemek tatlı yapmak için kendimize bahaneler yaratırız. Her özel gün, her k..
Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Hiç tatmamış hatta adını bile duymamış çocuklarımız olabilir. O zaman kerevizi ç..
Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Bugün size hem çocuklarınıza hem de evinize gelen özel misafirlerinize ikram ede..
Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Güzel bir tatlı yapmak istediğinizde biraz emek vererek bu tatlı tarifini yapabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
22.02.2019 20:30 Göztepe 1 - 3 Trabzonspor
22.02.2019 20:30 Ç.Rizespor 3 - 0 Evkur Yeni Malatyaspor
23.02.2019 16:00 Aytemiz Alanyaspor 3 - 0 Kasımpaşa
23.02.2019 13:30 Demir Grup Sivasspor 1 - 2 Antalyaspor
23.02.2019 19:00 İstanbul Başakşehir - Bursaspor
24.02.2019 13:30 Ankaragücü - Erzurum BB
24.02.2019 19:00 Galatasaray - Teleset M. Akhisarspor
24.02.2019 16:00 Atiker Konyaspor - Kayserispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı