HABER AKIŞI

Göğüsleriniz İle İlgili Bilmedikleriniz!

 Tarih: 22-07-2018 09:43:17
Göğüsleriniz sağlığınız ile ilgili çeşitli uyarılar verebilen bir özelliğe sahiptir. Pek çok kadın ise göğüslerinin sağlıkları hakkında ipucu verdiğinden habersiz olarak yaşamını devam ettirmektedir. Göğüsleriniz ile ilgili bilmedikleriniz size sağlığınız hakkında bilgi sahibi olma fırsatı sunuyor.

Göğüsleriniz sağlığınız ile ilgili çeşitli uyarılar verebilen bir özelliğe sahiptir. Pek çok kadın ise göğüslerinin sağlıkları hakkında ipucu verdiğinden habersiz olarak yaşamını devam ettirmektedir. Göğüsleriniz ile ilgili bilmedikleriniz size sağlığınız hakkında bilgi sahibi olma fırsatı sunuyor.

Rutin Muayeneler

Göğüs kanseri hakkında en önemli erken teşhisi rutin muayeneler oluşturuyor. Göğüs kanseri olma şüphesi olan kadınlarda bir takım belirtiler ortaya çıkabiliyor. Göğsünüzde ya da koltuk altına doğru bir şişlik ya da alışık olmadığınız bir durum ile karşılaşıyor iseniz dikkatli olmanızda fayda vardır. Şişlik, kızarıklık, yanma hissi, pullu görüntü ya da meme ucunda sürekli kaşıntı gibi şikayetleriniz var ise vakit kaybetmeden uzman hekimlerden destek almalısınız.

Kitlelerin Hepsi Kanser Anlamına Gelmez

Genellikle pek çok kadın banyo yaparken ya da rutin muayeneler sırasında ellerine bir kitle geldiğini ifade edebilmektedir. Özellikle banyo sırasında ya da kurulanırken göğüste ya da koltuk altına doğru oluşan bölgede kitle hissediyorsanız panik yapmanıza gerek yok. Öncelikle işin uzmanı bir hekime danışmalı ve gereken testleri yaptırmalısınız. Her kitle kanser olarak ifade edilmemelidir. Yapılan testlerin yaklaşık olarak %80'inde göğüste meydana gelen kitlelerin kanser riski taşımadığı saptanmıştır.

Kadınların Çoğu Yanlış Sütyen Kullanıyor

Göğüsleriniz ile ilgili bilmedikleriniz arasında en yaygın olanı da yanlış sütyen kullanımıdır. Her ne kadar pek çok kadın sütyen kullanımından şikayetçi olsa da çoğu zaman bu şikayetler yanlış kullanımdan kaynaklı olabiliyor. Doğru sütyen ile çok daha ince bir görünüme sahip olabilirsiniz. Doğru bir sütyen de arka bölüm üste çıkmaz. Dolayısıyla vücudunuzu tamamen sarar ve göğüslerinizin dışarı taşmasını da engeller. Kimi zaman göğsünüzün tam doldurmadığı ya da göğsünüze dar geldiğinden dolayı dışarı taşan sütyenlerin kullanıldığı bilinmektedir. Tam ölçülerinize uygun olan bir sütyen tercih etmek için göğüs çevrenizi ölçmenizde fayda vardır.

 

Sütyen Takmalı mı Takmamalı mı?

Bayanlar göğüslerin daha düzgün durması için, göğüs ucunun giyilen kıyafetlerde belli olmaması için ve göğüslerin sarkmaması için sütyen takar. Bayanların tamamına yakın bir kısmı göğüsler belli olmaya başladığı andan itibaren sütyen takmaya başlar. Sütyen bayanların iç giyimde en çok dikkat ettikleri parçadır. Bir çok sütyen çeşidi vardır. Göğüsleri büyük olan bayanlar toparlayıcı sütyen kullanır. Göğüsleri küçük olanlar dolgulu ya da destekli sütyen kullanır. Görüntü açısından sütyen kullanımı gerekli ama sağlık açısından sütyen takmalı mı takmamalı mı diye merak edilen ve bayanlar için önem arz eden bu konudan bahsedelim.

Sütyen Takmak Sağlıklı mı?

Görüntü olarak evet sütyen takmalı. Göğüslerin sarkma yapmaması için de sütyen takmalı ama takılan sütyene dikkat edilmeli. Göğüsleri rahatsız edecek çok fazla sıkacak dar ve rahatsız olan sütyenler tercih edilmemeli.

Sağlık açısından sütyen takmalı mı takmamalı mı diye bakıldığında takılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Son zamanlarda sütyen takmak meme kanseri riskini arttırdığı söylenmektedir. Fakat sütyen takmanın böyle bir sakınca yoktur. Aksine göğüsleri büyük olan kişilerin sütyen takması daha sağlıklıdır. Çünkü iri göğüsler yer çekimine daha çabuk yenik düşer ve büyük göğüslü kişilerin sütyen takması faydalıdır.

Düzenli olarak sütyen takan kişiler de sarkma olmaz. Göğüsler toparlanır. Yeni doğum yapmış kişiler bebek emzirdikleri zaman sütyen kullanmadıkları zaman göğüsler de daha çabuk sarkma olacaktır.

Özetle sütyen takmanın sağlık açısından bir zararı yoktur hatta faydası da vardır. Yalnız takılan sütyene dikkat edilmesi gerekir. Takılan sütyenin kadının bedenine uygun olması gerekir. Kötü naylon bir kumaştan olmamalı. Büyükte olmamalı küçükte olmamalı. Bedene uygun olarak takılan iyi bir sütyen takmak kadınlar açısından asla zararlı olmamakla beraber faydalıdır.

 

Göğüs Kanseri Kemik Erimesine Neden Olur Mu?

Göğüs kanseri kadınların en çok yaşadığı sağlık sorunlarından biridir. Göğüs kanseri kadınlarda pek çok farklı rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir. Göğüs kanserinin zorlayıcı rahatsızlıklara neden olması aynı zamanda kemik erimesi gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Kadınlarda kemik erimesine neden olan durumun en önemli nedeni ise östrojen olarak biliniyor.

Peki göğüs kanseri kemik erimesine neden olur mu?

Kadınlarda göğüs kanseri riski yaşa bağlı olarak artış gösterebiliyor. Bu nedenle yaşa bağlı olarak meydana çıkan rahatsızlıkların görülme sıklığı da göğüs kanseri ile birlikte ortaya çıkabiliyor. Kadınlarda yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklardan biri de osteoporoz hastalığıdır. Kadınlarda özellikle menopoz sonrasında osteoporoz riski ile karşı karşıya kalınabiliyor.

Menopoz döneminde östrojen hormonunda azalmalar meydana geldiğinden dolayı kemik erimesine neden olan osteoporoz da meydana gelebiliyor Göğüs kanseri kemik erimesine neden olur mu diye merak eden kişiler için bunun en büyük kanıtı ise kadınların kemik yapısının güçlenmesi östrojen hormonu ile yakından olduğudur.

Dolayısıyla kemoterapi gibi işlemlerin arından östrojen seviyesi azalmaktadır. Kemiklerin zayıflaması ile özellikle kemiklerde kırılma şikayetleri de bu dönemde oldukça artış gösterebiliyor. Kemoterapi ve kanser hücreleri kemikler üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Buna bağlı olarak östrojen seviyesindeki düşmeler de kadınlarda kemik erime sıklığının artmasına neden olan bir durumu ifade ediyor.

Göğüs Kanseri ve Menopoz

Göğüs kanseri menopoz öncesinde oluşmuş ise bu durumda erken menopoz riski ile de karşı karşıya kalınması mümkündür. Göğüs kanseri nedeni ile kemoterapi almak zorunda olan hastalarda özellikle yumurtalıklarda ciddi hasarlar meydana gelebiliyor. Yumurtalıkların kemoterapiye karşı oldukça hassas olması ise kadınlarda doğurganlığın azalmasına hatta erken menopoz görülmesine neden olabiliyor.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
resim yok DİNİ BAYRAMLARIMIZ HAKKINDA! Toplumsal kültürümüzün önemli bir yansıması olarak kabul edilen dini bayramlar, ..
resim yok MOBESE KAMERALARI HAKKINDA! Sokaklarımızın caddelerimizi ve yaşam alanlarımızın daha emniyetli bir ortama dö..
resim yok JIMMY CHOO MARJİNAL SEÇİMİ HAKKINDA! Fantazi ayakkabı modasında en uçlarda tasarımları ile her zaman için insanları ..
resim yok DÜĞÜN DAVETİYELERİ HAKKINDA! Düğün heyecanı her zaman için düğün sahipleri tarafından daha çok yaşanırken, ö..
  Kocaeli HABERLERİ
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
Yöresel Lezzet - ( 1 ) Yöresel Lezzet - ( 1 ) Kocaeli denilince akla gelen ilk tariflerden biri dartı. Her sabah kahvaltısının..
KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) Özellikle soğuk havalarda içi ısıtan tatlılar denildiğinde akla ilk helva gelir...
  Siyaset HABERLERİ
CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) Hain örgüt üyelerinin planladıkları darbe gecesinde yaşanılan olaylardan sonra t..
ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) Geçen sene Suriye ordusu ile beraber işid terör örgütüne operasyon yapan rus ask..
ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! Obama’nın hikayesi şudur: Bir gün köydeki obasına gitmek ister ama izin vermezle..
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
  Spor HABERLERİ
Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Sosyal medya devi twitter gönderilen twitler üzerinde düzenle butonu yapacaktı ..
resim yok KANO SPORU HAKKINDA! Su sporları son derece zevkli ve eğlenceli bir etkinlik olurken, bu tür sporlar ..
resim yok SPOR ÇANTALARI HAKKINDA! Spor etkinliklerine katılmak her anlamda ve her yaş grubunda özel manalar taşır...
Türkiye de Sporcu Olmak ! Türkiye de Sporcu Olmak ! Evet sevgili okuyucular. Bugün ülkemizin dinmek bilmeyen sıkıntısından birini si..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) Gölkay Park’a ev sahipliği yapan Kocaeli, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine ba..
  Sosyal HABERLERİ
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
resim yok HİPERAKTİF ÇOCUKLAR HAKKINDA! Çok hareketli olması ve ele avuca sığmaz olması ile bilinen çocuklar ebeveynler ..
LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) üniversite tercih kılavuzlarında bazı değerlendirilmelere gidildi.Bu değişiklikl..
KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) Öğrencilerin üniversitelere gittiklerin de kalmak için başvuru yapacakları Kred..
ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) Üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olup hala iş bulamayan yada atamayan m..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Tatlı yemek tatlı yapmak için kendimize bahaneler yaratırız. Her özel gün, her k..
Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Hiç tatmamış hatta adını bile duymamış çocuklarımız olabilir. O zaman kerevizi ç..
Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Bugün size hem çocuklarınıza hem de evinize gelen özel misafirlerinize ikram ede..
Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Güzel bir tatlı yapmak istediğinizde biraz emek vererek bu tatlı tarifini yapabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
22.02.2019 20:30 Göztepe 1 - 3 Trabzonspor
22.02.2019 20:30 Ç.Rizespor 3 - 0 Evkur Yeni Malatyaspor
23.02.2019 16:00 Aytemiz Alanyaspor 3 - 0 Kasımpaşa
23.02.2019 13:30 Demir Grup Sivasspor 1 - 2 Antalyaspor
23.02.2019 19:00 İstanbul Başakşehir - Bursaspor
24.02.2019 13:30 Ankaragücü - Erzurum BB
24.02.2019 19:00 Galatasaray - Teleset M. Akhisarspor
24.02.2019 16:00 Atiker Konyaspor - Kayserispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı