HABER AKIŞI

Hamileliğin 13. Haftası

 Tarih: 12-07-2018 12:54:38
Hamileliğin 13. haftası tek çocuk bekleyen hamileler için önemli bir haftadır çünkü bu hafta itibariyle düşük riski büyük oranda azalır. İkiz gebeliklerde ise bu durum 20. hafta itibariyle geçerlidir.

Hamileliğin 13. haftası ile birlikte birinci trimester döneminin sonlarına gelmiş bulunuyorsunuz. Artık derin bir nefes alabilirsiniz çünkü düşük riski birinci trimester sonrasında büyük oranda azalır. Aslına bakarsanız, düşüklerin neredeyse yüzde 80’inden fazlası 12. haftaya ulaşmadan gerçekleşir. Bu hafta da vücudunuzda ve bebeğinizde büyük değişimler olmaya devam edecek.  

Bebeğiniz

Hamileliğin 13. haftasında bebeğiniz yaklaşık bir bezelye kabuğu boyutundadır. Son birkaç haftadır göbek kordonunda gelişen bağırsakları karın bölgesine geçmektedir. Bebeğinizin başında, kollarında ve bacaklarındaki dokular yavaşça kemik hâlini almaya başlayacaktır. Bebeğiniz artık amniyotik sıvısına idrarını yapmaya başladı bile. Bu kulağa korkunç gelebilir ama bu sıvının büyük bir çoğunluğu şuandan itibaren hamileliğinizin sonuna kadar bebeğinizin idrarından oluşmaktadır.

Bebeğinizin minik parmaklarında parmak izi şekilleri oluşmaya başlar, damarları ve organları şeffaf cildinden görülebilir ve vücut ölçüleri daha dengeli hâle gelmeye başlar. Kız çocuğuna hamileyseniz bebeğinizin yumurtalıklarında 2 milyondan fazla yumurta vardır.

İlerleyen haftalarda (genelde hamileliğin 17. ila 20. haftalarında) bebeğinizin cinsiyetini ultrason eşliğinde görebiliyor olacaksınız. Yakın zamanda muayeneniz varsa bebeğinizin kalp atışlarını Doppler cihazı yardımıyla kolayca duyabilirsiniz.

Genel hatlarıyla bu hafta itibariyle yaşanan diğer değişimler şu şekildedir:

·         Bebeğiniz artık minik bir insanı andırır. Birçok özelliği gelişmiş ve olması gereken yerlerdedir.

·         Cildinin altında henüz yağ birikimi yoktur. Dolayısıyla organları cildinden görünür hâldedir.

·         Böbrek ve idrar yolu tamamen çalışabilir hâldedir. Bebeğiniz öncesinde amniyotik sıvısını yutarken, şimdi ise boşaltım yoluyla onu vücudundan çıkarabilir durumdadır.

·         Bebeğinizin ses telleri de gelişmiştir.

·         Göz kapakları kaynaşık hâldedir.

·         Bebeğinizin beyninden kas ve sinirlere mesaj gönderen tüm bağlar oluşmuştur. Dolayısıyla bebeğiniz artık özgürce hareket edebilir, kaslarını itebilir ve kendisini farklı pozisyonlara sokabilir. Birkaç hafta içinde bebeğinizin ilk hareketlerini de hissedebiliyor olacaksınız.

·         Vücut proporsiyonu hâlâ olması gereken düzeyde değildir ancak hızlı gelişimi sayesinde çok yakında daha dengeli bir görünüme ulaşacaktır.

·         Bebeğiniz bu aşamada esneyebilir veya kendisini hıçkırık tutabilir. Baş parmağını artık ağzına götürebilir ancak parmağını emmesi sonraki aşamalarda olacaktır.

Vücudunuz

Karnınız genişlemeye devam eder. Henüz hamilelik elbiseleri giymeye başlamadıysanız yakın zamanda yeni kıyafetlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Birinci trimester döneminin sonuna geldiğiniz bu dönemde sağlıklı bir gebelik için bu süreç zarfında 500 gram ile 2 kg. arasında almak normaldir. Örneğin, hamile kaldığınızda kilonuz 65 ise bu hafta itibariyle 66 ila 67 kg aranızda olmanız beklenir.

Plasenta hormon üretimini devralmasıyla birlikte bu hafta itibariyle kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Hamileliğiniz boyunca belli başlı kokulara ve yiyeceklere karşı hassasiyetiniz devam edebilir ancak istifra ve mide bulantılarınız hafifleyecektir.

Genel hatlarıyla bu hafta görülen semptomlar şu şekildedir:

·         Azalan mide bulantısı ve yorgunluk hissi

·         Yuvarlak bağ ağrısı

·         Göğüslerde akıntı

Aynı zamanda aşağıdaki durumlar da bu hafta itibariyle görülür:

·         Belirginleşen damarlar: Artan kan akışı sebebiyle cildinizden mavi renkli damarlar görünür hâle gelebilir.

·         Enerjide artış: İkinci trimester dönemi en az sempton içeren ve en enerjik dönem olarak bilinir. Artık eskisi gibi hissetmeye başladığınız için birçok işinizi halletmek isteyebilirsiniz. Ailenizin yeni bireyi için gerekli hazırlıkları yapmak adına ikinci trimester dönemi en uygun zamandır. Son birkaç aydır kendinizi devamlı yorgun ve hasta hissettiyseniz doktor kontrolü eşliğinde egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Egzersiz sadece sizin ve bebeğiniz için faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda doğumu da daha kolay hâle getirir. 

·         Libido artışı: Bu durum tüm hamileliklerde geçerli değildir ancak siz şanslılar arasındaysanız bunun tadını çıkarın! Hamileliğin 13. haftasında ilişki sonrasında akıntı meydana gelebilir. Hafif lekelenme normaldir çünkü rahim ağzı artık daha hassastır. Ancak akıntı şiddetliyse veya şiddetli kanamanız varsa doktorunuz arayın. 

Bu Hafta Yapılması Gerekenler

Hamileliğinizin bu dönemine kadar kendinizi hasta hissettiyseniz üzülmeyin. Vücudunuzu ve bebeğinizi besleyecek sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak için hiçbir zaman geç değildir. Bol vitamin, mineral ve sağlıklı yağlar içeren yiyeceklere odaklanın. Tam tahıllı ekmekten yaptığınız tostun üzerine fıstık ezmesi sürmek güne iyi bir şekilde başlamanıza yardımcı olacaktır. Çilek veya böğürtlen gibi antioksidan oranı yüksek meyveler de harika bir atıştırmalıktır. Fasulye, yumurta ve yağlı balıklardaki proteini de beslenme programınıza eklemeye çalışın. Ancak aşağıdaki durumlardan ve yiyeceklerden kaçının:

·         Cıva oranı yüksek balıklar

·         Sushi de dahil olmak üzere çiğ balıklar

·         Her türlü çiğ et

·         Birçok yumuşak peynir de dahil olmak üzere pastörize edilmemiş yiyecekler

·         Yıkanmamış meyve ve sebzeler

·         Çiğ yumurta

·         Kafein ve alkol

·         Bazı bitki çayları

Kendinizi artık daha iyi hissediyorsanız doktorunuzun tavsiyesi ile birlikte egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Hafif tempolu yürüyüşler, yüzme veya hamile yogası deneyebilirsiniz.  

 

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Herhangi bir pelvik veya karın kramplarında, lekelenme veya kanamada doktorunuzu arayın çünkü bunlar düşük belirtisi olabilir. Benzer şekilde, kendinizi depresyonda, endişeli veya aşırı stresli hissediyorsanız gecikmeden doktorunuzdan yardım almanız önemlidir. Kontrol altına alınmadığında bunlar erken doğum, doğum sonrası depresyon veya düşük doğum kilosuna öncülük edebilir.

Erken hamilelik belirtileri yavaştan kaybolmaya başlar. Kendinizi bu hafta itibariyle muhtemelen daha iyi ve daha enerjik hissediyor olacaksınız.

Haftanın Tüyoları

·         İnsanlar size “hamilelikte iki kişilik yenir” diyebilir ancak bu doğru değildir. İki kişilik yerseniz aldığınız tüm kilolar doğum sonrasında sizinle birlikte kalır. Birçok kadın vücut şeklindeki bozukluğu hamileliğe bağlar ancak sağlıklı ve dengeli beslenildiğinde hamilelik öncesi kilolara kolay geçilir.

·         Hamilelik boyunca 10 – 12 kilodan daha fazla almamaya çalışın. Almanız gereken yiyecek miktarı değil, besin değerleridir. Hamilelikte kilo takibinizi yapmayı unutmayın çünkü bu aynı zamanda bebeğinizin sağlığını da etkileyecektir.  Hamile kalmadan önce aşırı kilolu veya normalinden daha zayıfsanız almanız gereken kilo oranı değişkenlik gösterecektir. Doktorunuz sizi bu konuda muhtemelen bilgilendirecektir.

·         Bebeğiniz ve sizin ihtiyacınız olan proteinleri almaya çalışın. Bunun için her gün yaklaşık 71 gram proteine ihtiyaç duyarsınız. Az yağlı et, yumurta, süt ve süt ürünleri, fındık, fasulye veya tofu gibi soya ürünlerini beslenme programınıza ekleyin çünkü bu yiyecekler protein zenginidir.

·         Çantanızda, yatağınızın yanı başında, çalışma masanızda peçete bulundurmayı unutmayın. Vücudunuzda yaşanan değişimler sebebiyle burun akıntısı veya burun kanaması gibi durumlarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Mukoza zarına daha fazla kan akışı gittiği için kulaklarda tıkanıklık da yaşanabilir.

·         Son birkaç hafta boyunca hamilelik semptomlarıyla mücadele ettiğiniz ve artık kendinizi daha iyi hissettiğiniz için hobilerinizle ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Mutlu bir hamilelik, mutlu bir anne ve rahim içinde büyüyen mutlu bir bebek demektir.

İkiz Gebeliklerde 13. Hafta

Bu haftanın sonunda ikinci trimester’a ulaşmış olacaksınız! Bu hafta bebekleriniz yaklaşık 10 cm boyunda ve 28 gram ağırlığındadır. İlerleyen dönemlerde kemik hâline gelecek olan bebeklerinizin başlarında, kollarında ve bacaklarındaki dokular bu hafta oluşmaya başlar. Bebekleriniz aynı zamanda onları çevreleyen amniyotik sıvıya idrarını yapmaya başladılar bile.

Hamileliğin 13. haftası tek çocuk bekleyen hamileler için önemli bir haftadır çünkü bu hafta itibariyle düşük riski büyük oranda azalır. İkiz gebeliklerde ise bu durum 20. hafta itibariyle geçerlidir.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Nasreddin Hoca ve Karagöz'den Hikayeler - ( 1 ) Nasreddin Hoca ve Karagöz'den Hikayeler - ( 1 ) Sabancı Kültür Merkezi çocuklar ve aileler için şahane bir etkinliğe imza atıyor..
2019 Tesettür Doğal Makyaj Önerileri - Dolgun Kirpikler- 2019 makyaj trendleri - ( 1 ) 2019 Tesettür Doğal Makyaj Önerileri - Dolgun Kirpikler- 2019 makyaj trendleri - ( 1 ) 2019 Doğal Makyaj Önerileri ,Dolgun Kirpikler, Ayrıca kirpikleri dolgun gösterme..
PİŞMANİYE ÜRETİMİ VE TARİHÇESİ - ( 1 ) PİŞMANİYE ÜRETİMİ VE TARİHÇESİ - ( 1 ) Geçmişten Günümüz Değişmeyen Lezzet "İzmit Pişmaniyesi" Pişmaniye kelimesi farsç..
  Kocaeli HABERLERİ
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
Yöresel Lezzet - ( 1 ) Yöresel Lezzet - ( 1 ) Kocaeli denilince akla gelen ilk tariflerden biri dartı. Her sabah kahvaltısının..
KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) Özellikle soğuk havalarda içi ısıtan tatlılar denildiğinde akla ilk helva gelir...
  Siyaset HABERLERİ
CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) Hain örgüt üyelerinin planladıkları darbe gecesinde yaşanılan olaylardan sonra t..
ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) Geçen sene Suriye ordusu ile beraber işid terör örgütüne operasyon yapan rus ask..
ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! Obama’nın hikayesi şudur: Bir gün köydeki obasına gitmek ister ama izin vermezle..
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
  Spor HABERLERİ
Türkiye de Sporcu Olmak ! Türkiye de Sporcu Olmak ! Evet sevgili okuyucular. Bugün ülkemizin dinmek bilmeyen sıkıntısından birini si..
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri Marka aslında bir İtalyan markası olmasına rağmen Türkiye'deki satılan ürünlerin..
Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Gözünüze çok basit bir tavsiyeymiş gibi görünse bile, olasılıkları hesaplayamad..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) Gölkay Park’a ev sahipliği yapan Kocaeli, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine ba..
  Sosyal HABERLERİ
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) üniversite tercih kılavuzlarında bazı değerlendirilmelere gidildi.Bu değişiklikl..
KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) Öğrencilerin üniversitelere gittiklerin de kalmak için başvuru yapacakları Kred..
ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) Üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olup hala iş bulamayan yada atamayan m..
ÖĞRETMEN ADAYLARI MARTTA ATANACAK MI ? - ( 1 ) ÖĞRETMEN ADAYLARI MARTTA ATANACAK MI ? - ( 1 ) Bu yıl ülkemizde 20 bin öğretmen adayına atama müjdesi.Geçtiğimiz günlerde gerç..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Tatlı yemek tatlı yapmak için kendimize bahaneler yaratırız. Her özel gün, her k..
Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Hiç tatmamış hatta adını bile duymamış çocuklarımız olabilir. O zaman kerevizi ç..
Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Bugün size hem çocuklarınıza hem de evinize gelen özel misafirlerinize ikram ede..
Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Güzel bir tatlı yapmak istediğinizde biraz emek vererek bu tatlı tarifini yapabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
15.02.2019 20:30 Evkur Yeni Malatyaspor 1 - 2 Beşiktaş
16.02.2019 13:30 Teleset M. Akhisarspor - Ankaragücü
16.02.2019 16:00 Bursaspor - Ç.Rizespor
16.02.2019 19:00 Fenerbahçe - Atiker Konyaspor
17.02.2019 16:00 Trabzonspor - Aytemiz Alanyaspor
17.02.2019 19:00 Kasımpaşa - Galatasaray
17.02.2019 16:00 Kayserispor - Göztepe
17.02.2019 13:30 Erzurum BB - Demir Grup Sivasspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı