HABER AKIŞI

Hamileliğin 13. Haftası

 Tarih: 12-07-2018 12:54:38
Hamileliğin 13. haftası tek çocuk bekleyen hamileler için önemli bir haftadır çünkü bu hafta itibariyle düşük riski büyük oranda azalır. İkiz gebeliklerde ise bu durum 20. hafta itibariyle geçerlidir.

Hamileliğin 13. haftası ile birlikte birinci trimester döneminin sonlarına gelmiş bulunuyorsunuz. Artık derin bir nefes alabilirsiniz çünkü düşük riski birinci trimester sonrasında büyük oranda azalır. Aslına bakarsanız, düşüklerin neredeyse yüzde 80’inden fazlası 12. haftaya ulaşmadan gerçekleşir. Bu hafta da vücudunuzda ve bebeğinizde büyük değişimler olmaya devam edecek.  

Bebeğiniz

Hamileliğin 13. haftasında bebeğiniz yaklaşık bir bezelye kabuğu boyutundadır. Son birkaç haftadır göbek kordonunda gelişen bağırsakları karın bölgesine geçmektedir. Bebeğinizin başında, kollarında ve bacaklarındaki dokular yavaşça kemik hâlini almaya başlayacaktır. Bebeğiniz artık amniyotik sıvısına idrarını yapmaya başladı bile. Bu kulağa korkunç gelebilir ama bu sıvının büyük bir çoğunluğu şuandan itibaren hamileliğinizin sonuna kadar bebeğinizin idrarından oluşmaktadır.

Bebeğinizin minik parmaklarında parmak izi şekilleri oluşmaya başlar, damarları ve organları şeffaf cildinden görülebilir ve vücut ölçüleri daha dengeli hâle gelmeye başlar. Kız çocuğuna hamileyseniz bebeğinizin yumurtalıklarında 2 milyondan fazla yumurta vardır.

İlerleyen haftalarda (genelde hamileliğin 17. ila 20. haftalarında) bebeğinizin cinsiyetini ultrason eşliğinde görebiliyor olacaksınız. Yakın zamanda muayeneniz varsa bebeğinizin kalp atışlarını Doppler cihazı yardımıyla kolayca duyabilirsiniz.

Genel hatlarıyla bu hafta itibariyle yaşanan diğer değişimler şu şekildedir:

·         Bebeğiniz artık minik bir insanı andırır. Birçok özelliği gelişmiş ve olması gereken yerlerdedir.

·         Cildinin altında henüz yağ birikimi yoktur. Dolayısıyla organları cildinden görünür hâldedir.

·         Böbrek ve idrar yolu tamamen çalışabilir hâldedir. Bebeğiniz öncesinde amniyotik sıvısını yutarken, şimdi ise boşaltım yoluyla onu vücudundan çıkarabilir durumdadır.

·         Bebeğinizin ses telleri de gelişmiştir.

·         Göz kapakları kaynaşık hâldedir.

·         Bebeğinizin beyninden kas ve sinirlere mesaj gönderen tüm bağlar oluşmuştur. Dolayısıyla bebeğiniz artık özgürce hareket edebilir, kaslarını itebilir ve kendisini farklı pozisyonlara sokabilir. Birkaç hafta içinde bebeğinizin ilk hareketlerini de hissedebiliyor olacaksınız.

·         Vücut proporsiyonu hâlâ olması gereken düzeyde değildir ancak hızlı gelişimi sayesinde çok yakında daha dengeli bir görünüme ulaşacaktır.

·         Bebeğiniz bu aşamada esneyebilir veya kendisini hıçkırık tutabilir. Baş parmağını artık ağzına götürebilir ancak parmağını emmesi sonraki aşamalarda olacaktır.

Vücudunuz

Karnınız genişlemeye devam eder. Henüz hamilelik elbiseleri giymeye başlamadıysanız yakın zamanda yeni kıyafetlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Birinci trimester döneminin sonuna geldiğiniz bu dönemde sağlıklı bir gebelik için bu süreç zarfında 500 gram ile 2 kg. arasında almak normaldir. Örneğin, hamile kaldığınızda kilonuz 65 ise bu hafta itibariyle 66 ila 67 kg aranızda olmanız beklenir.

Plasenta hormon üretimini devralmasıyla birlikte bu hafta itibariyle kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Hamileliğiniz boyunca belli başlı kokulara ve yiyeceklere karşı hassasiyetiniz devam edebilir ancak istifra ve mide bulantılarınız hafifleyecektir.

Genel hatlarıyla bu hafta görülen semptomlar şu şekildedir:

·         Azalan mide bulantısı ve yorgunluk hissi

·         Yuvarlak bağ ağrısı

·         Göğüslerde akıntı

Aynı zamanda aşağıdaki durumlar da bu hafta itibariyle görülür:

·         Belirginleşen damarlar: Artan kan akışı sebebiyle cildinizden mavi renkli damarlar görünür hâle gelebilir.

·         Enerjide artış: İkinci trimester dönemi en az sempton içeren ve en enerjik dönem olarak bilinir. Artık eskisi gibi hissetmeye başladığınız için birçok işinizi halletmek isteyebilirsiniz. Ailenizin yeni bireyi için gerekli hazırlıkları yapmak adına ikinci trimester dönemi en uygun zamandır. Son birkaç aydır kendinizi devamlı yorgun ve hasta hissettiyseniz doktor kontrolü eşliğinde egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Egzersiz sadece sizin ve bebeğiniz için faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda doğumu da daha kolay hâle getirir. 

·         Libido artışı: Bu durum tüm hamileliklerde geçerli değildir ancak siz şanslılar arasındaysanız bunun tadını çıkarın! Hamileliğin 13. haftasında ilişki sonrasında akıntı meydana gelebilir. Hafif lekelenme normaldir çünkü rahim ağzı artık daha hassastır. Ancak akıntı şiddetliyse veya şiddetli kanamanız varsa doktorunuz arayın. 

Bu Hafta Yapılması Gerekenler

Hamileliğinizin bu dönemine kadar kendinizi hasta hissettiyseniz üzülmeyin. Vücudunuzu ve bebeğinizi besleyecek sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak için hiçbir zaman geç değildir. Bol vitamin, mineral ve sağlıklı yağlar içeren yiyeceklere odaklanın. Tam tahıllı ekmekten yaptığınız tostun üzerine fıstık ezmesi sürmek güne iyi bir şekilde başlamanıza yardımcı olacaktır. Çilek veya böğürtlen gibi antioksidan oranı yüksek meyveler de harika bir atıştırmalıktır. Fasulye, yumurta ve yağlı balıklardaki proteini de beslenme programınıza eklemeye çalışın. Ancak aşağıdaki durumlardan ve yiyeceklerden kaçının:

·         Cıva oranı yüksek balıklar

·         Sushi de dahil olmak üzere çiğ balıklar

·         Her türlü çiğ et

·         Birçok yumuşak peynir de dahil olmak üzere pastörize edilmemiş yiyecekler

·         Yıkanmamış meyve ve sebzeler

·         Çiğ yumurta

·         Kafein ve alkol

·         Bazı bitki çayları

Kendinizi artık daha iyi hissediyorsanız doktorunuzun tavsiyesi ile birlikte egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Hafif tempolu yürüyüşler, yüzme veya hamile yogası deneyebilirsiniz.  

 

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Herhangi bir pelvik veya karın kramplarında, lekelenme veya kanamada doktorunuzu arayın çünkü bunlar düşük belirtisi olabilir. Benzer şekilde, kendinizi depresyonda, endişeli veya aşırı stresli hissediyorsanız gecikmeden doktorunuzdan yardım almanız önemlidir. Kontrol altına alınmadığında bunlar erken doğum, doğum sonrası depresyon veya düşük doğum kilosuna öncülük edebilir.

Erken hamilelik belirtileri yavaştan kaybolmaya başlar. Kendinizi bu hafta itibariyle muhtemelen daha iyi ve daha enerjik hissediyor olacaksınız.

Haftanın Tüyoları

·         İnsanlar size “hamilelikte iki kişilik yenir” diyebilir ancak bu doğru değildir. İki kişilik yerseniz aldığınız tüm kilolar doğum sonrasında sizinle birlikte kalır. Birçok kadın vücut şeklindeki bozukluğu hamileliğe bağlar ancak sağlıklı ve dengeli beslenildiğinde hamilelik öncesi kilolara kolay geçilir.

·         Hamilelik boyunca 10 – 12 kilodan daha fazla almamaya çalışın. Almanız gereken yiyecek miktarı değil, besin değerleridir. Hamilelikte kilo takibinizi yapmayı unutmayın çünkü bu aynı zamanda bebeğinizin sağlığını da etkileyecektir.  Hamile kalmadan önce aşırı kilolu veya normalinden daha zayıfsanız almanız gereken kilo oranı değişkenlik gösterecektir. Doktorunuz sizi bu konuda muhtemelen bilgilendirecektir.

·         Bebeğiniz ve sizin ihtiyacınız olan proteinleri almaya çalışın. Bunun için her gün yaklaşık 71 gram proteine ihtiyaç duyarsınız. Az yağlı et, yumurta, süt ve süt ürünleri, fındık, fasulye veya tofu gibi soya ürünlerini beslenme programınıza ekleyin çünkü bu yiyecekler protein zenginidir.

·         Çantanızda, yatağınızın yanı başında, çalışma masanızda peçete bulundurmayı unutmayın. Vücudunuzda yaşanan değişimler sebebiyle burun akıntısı veya burun kanaması gibi durumlarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Mukoza zarına daha fazla kan akışı gittiği için kulaklarda tıkanıklık da yaşanabilir.

·         Son birkaç hafta boyunca hamilelik semptomlarıyla mücadele ettiğiniz ve artık kendinizi daha iyi hissettiğiniz için hobilerinizle ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Mutlu bir hamilelik, mutlu bir anne ve rahim içinde büyüyen mutlu bir bebek demektir.

İkiz Gebeliklerde 13. Hafta

Bu haftanın sonunda ikinci trimester’a ulaşmış olacaksınız! Bu hafta bebekleriniz yaklaşık 10 cm boyunda ve 28 gram ağırlığındadır. İlerleyen dönemlerde kemik hâline gelecek olan bebeklerinizin başlarında, kollarında ve bacaklarındaki dokular bu hafta oluşmaya başlar. Bebekleriniz aynı zamanda onları çevreleyen amniyotik sıvıya idrarını yapmaya başladılar bile.

Hamileliğin 13. haftası tek çocuk bekleyen hamileler için önemli bir haftadır çünkü bu hafta itibariyle düşük riski büyük oranda azalır. İkiz gebeliklerde ise bu durum 20. hafta itibariyle geçerlidir.

  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Garantili İnstagram Beğeni Arttırma Yapılır Garantili İnstagram Beğeni Arttırma Yapılır Son yıllarda hayatımızın en vazgeçilmez parçalarından biri hiç şüphesiz ki sosya..
Nasıl Garantili İnstagram Takipçi Arttırılır? Nasıl Garantili İnstagram Takipçi Arttırılır? Dünya genelinde kullanıcı sayısını 22 milyona ulaştıran İnstagram, her geçen gün..
İnstagram Takipçi Hilesi Yapmanın Yolu İnstagram Takipçi Hilesi Yapmanın Yolu Sosyal medyada daha popüler olmak istiyor, ama her yolu denemenize rağmen de bun..
İnstagram Beğeni Hilesi Yapmak İnstagram Beğeni Hilesi Yapmak Sosyal ağlar içinde en çok tercih edilen platformun İnstagram olmasının bir çok ..
  Kocaeli HABERLERİ
İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri Bu yazımızın kosunu siz değerli bayanları yakından ilgilendirecek İğne oyası mas..
2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 kısa saç modelleri; Yaz mevsiminde, Sezonun trendi, asimetrik kesimli saçla..
Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Bütün bekar erkek ve kızların rüyalarını süsleyen hayellerini kurdukları hayırlı..
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
  Siyaset HABERLERİ
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
En İyi 10 Bireysel Protesto En İyi 10 Bireysel Protesto Kimliği ve yüzü bilinmeyen bu adam Çin Ordusu'nun tanklarına tek başına direnmiş..
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
  Spor HABERLERİ
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri Marka aslında bir İtalyan markası olmasına rağmen Türkiye'deki satılan ürünlerin..
Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Gözünüze çok basit bir tavsiyeymiş gibi görünse bile, olasılıkları hesaplayamad..
En İyi 6 İçki Oyunu En İyi 6 İçki Oyunu Bunda oyuncuların önlerinde birer küçük bardak ve ortaya büyük bir bardak konul..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat, İç Anadolu’nun merkezinde bulunan bir ildir. Anadolu’nun eski yerleşim m..
Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova, Türkiye’nin Marmara bölgesinde yer alan illerinden birisidir. Marmara De..
Van Gezilecek Turistik Yerler Van Gezilecek Turistik Yerler Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde olan bir ili olan Van nüfus bakımın bölgenin..
Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Ege Bölgesinin İç Ege Bölgesinde yer alır. Türkiye'nin diğer tüm şehirlerin..
  Sosyal HABERLERİ
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
Sınav İçin Yarış Atı Gibi Yarışan Öğrenciler! Sınav İçin Yarış Atı Gibi Yarışan Öğrenciler! Benim çocuğum teog sınavında 400 puan aldı. Hadi ya benim ki 380 puan aldı. Dur..
Oğlum Neden Ders Çalışmıyor Sebebi Ne? Oğlum Neden Ders Çalışmıyor Sebebi Ne? Oğlum neden ders çalışmıyor? Bu soruyu soran binlerce milyonlarca anne ve babaya..
Eğitimde Sınıf Tekrarı Gerekli midir? Eğitimde Sınıf Tekrarı Gerekli midir? Eğitim sistemimizde büyük çatlaklar var. Bunun en temel nedenlerinden birisi sis..
Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz neden başarılı değiliz? Bir eğitimci baba olarak bu sorunun cevabını siz değ..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
LG G6 İncelemesi Hakkında! LG G6 İncelemesi Hakkında! LG'nin bu yıl ki tepe modeli olacak olan LG G6 modeliyle ilgili birçok sızıntı m..
ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ Pastahanelerde görmeye alıştığımız o eşsiz kurabiyler artık evimizde! Çok fazla ..
ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ Sultan Çökertme olarak da bilinen kebap cinsimiz, oldukça lezzetli ve doyurucu b..
ELMALI KURABİYE TARİFİ ELMALI KURABİYE TARİFİ Hepimizin çocukluğundan bu yana aklında kalan nadir tatlardan biri elmalı kurabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.11.2018 20:30 Galatasaray - Atiker Konyaspor
24.11.2018 19:00 Ankaragücü - Beşiktaş
24.11.2018 16:00 Aytemiz Alanyaspor - Kayserispor
24.11.2018 13:30 Erzurum BB - Antalyaspor
25.11.2018 19:00 Trabzonspor - Fenerbahçe
25.11.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor - Ç.Rizespor
25.11.2018 16:00 Teleset M. Akhisarspor - Bursaspor
25.11.2018 19:00 Kasımpaşa - Evkur Yeni Malatyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı