HABER AKIŞI

Hamileliğin 14. Haftası

 Tarih: 12-07-2018 12:54:04
Resmi olarak artık hamileliğin ikinci trimester dönemine girdiniz. Bu dönem hamileliğin en rahat, en enerjik ve en az semptom yaşanan dönemidir.

Resmi olarak artık hamileliğin ikinci trimester dönemine girdiniz. Bu dönem hamileliğin en rahat, en enerjik ve en az semptom yaşanan dönemidir.

Vücudunuz

Karnınız artık belirginleşmeye başlar ancak karnınızın henüz hayal ettiğiniz gibi belirgin olmadığını düşünüyorsanız üzülmeyin. Bu durum anatominiz, vücudunuzun şekli, önceki gebelikleriniz gibi birçok farklı faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Hamile olduğunuzu bugüne kadar yakın çevrenizden saklamayı başardıysanız, bu güzel haberi artık paylaşmaya başlayabilirsiniz. Hamileliğin ilk 12 haftasını geride bıraktınız, düşük riski de büyük oranda azalmıştır. İkinci trimester döneminde de düşük riski söz konusudur ancak risk çok düşüktür.

Sabit bir şekilde kilo almak sağlıklı bir gebelik için önemlidir. İkinci trimester’de haftada 500 gram ile 1 kilo arasında artış beklenir.

Bebeğiniz

Yaklaşık 55 gram ağırlığında, 7 ila 10 santimetre uzunluğunda olan bebeğiniz artık yediğiniz yemeklere tepki verebilir! Siz her ne kadar göremiyor olsanız da bebeğiniz sevdiği veya sevmediği yiyeceklere karşı gözlerini kısmak, kaşlarını çatmak ve hatta yüzünü ekşitmek gibi tepkiler verebilir.

Yakın bir zamanda ultrason planlanıyorsa bebeğinizi baş parmağını ağzında görebilirsiniz.

Bebeğinizin gelişiminden söz etmişken, boyunun hızlı bir şekilde uzamasından bahsetmemek olmaz. Kolları yakında minik vücuduna oranla daha orantılı hâle gelecektir.

Mikroskobunuz olsaydı lanugo denilen, bebeğinizin vücudunu sarmalayan ince kılların oluşmaya başladığını görebilirdiniz.

Hamileliğin 14. Haftası civarında bebeğinizin böbrekleri idrar üretebilir hâle gelir. Bebeğinizin idrarı amniyotik sıvıya salınır ve bebeğinizin ciğerleri de safra üretmeye başlar. Bu gelişmeler bebeğinizin gerçek hayata karşı hazırlandığı anlamına gelir.

Hamileliğin 14. Haftasında Görülen Semptomlar

Hamileliğin 14. haftasında karşılaşabileceğiniz bazı semptomlar şu şekildedir:

·         Göğüslerdeki hassasiyet azalır

·         Sabah bulantıları hafifler

·         Enerjiniz artar

·         Kilo artışı devam eder

·         Ruh hâlindeki gelgitler azalır

Mide bulantısı: Ne yazık ki bazı kadınlar hamilelikleri boyunca mide bulantısı yaşar ancak bu durum birçok anne adayı için ikinci trimester döneminde hafifleyen bir semptomdur. Mideniz bir süredir rahatsa bile arada mide bulantısı ve hatta istifrayı yaşıyor olabilmenizin normal olduğunu hatırlamakta fayda var.

Mide bulantınız şiddetliyse veya midenizde yiyecekleri tutamıyorsanız hiperemezis gravidarum durumu söz konusu olabilir. İstifra ve kilo kaybı bu tehlikeli durumun diğer belirtileri arasında yer alır.

Normalde mide bulantıları bebeğiniz veya sizin için tehlikeli değildir ancak uzun süreli semptomlarda doktorunuzu arayarak hem bebeğinizin, hem sizin yeterli besin öğesi aldığınızdan emin olmanız önemlidir.

Kendinizi hâlâ biraz hasta hissediyorsanız bir takım önlemler alabilirsiniz. İlk olarak, tek seferde çok fazla yememeye özen gösterin. Gün içerisinde az ve sık tüketmek mideyi daha az bulandırır. Aynı zamanda bol sıvı tüketin ve kokulara karşı dikkatli olun. Sirke gibi belli başlı kokular mide bulantınızı tetikliyorsa bundan kaçınmanız faydalı olacaktır.

Manavlardan kolayca bulabileceğiniz zencefili çayınıza veya suyunuza eklemek de mide bulantısına iyi gelir. Dilerseniz zencefilli gazoz içebilir veya zencefilli şeker emebilirsiniz.

Ruh hâlinde gelgitler: Birçok anne adayı için bu semptom oldukça normaldir ancak genelde hamileler ikinci trimester döneminde bu belirtiyi çok fazla yaşamazlar.

Bu gelgitler bir takım faktörlere bağlı olarak gelişir. Bunun ilk sebebi hormonlardır ama stres, yorgunluk ve diğer fiziksel değişimler de ruh hâlindeki değişimlere öncülük edebilir. Vücudunuzun içinde bir insanın büyüdüğünü bilmek büyük bir olaydır ve bir sürü değişimi beraberinde getirir.

Günlük hayatınızda mümkün mertebede dinlenmeye çalışın ve anneliğin bilinmeyen yönleriyle ilgili strese girdiğinizde yakın arkadaşlarınızla konuşun.

Sağlıklı bir haftalık için bu hafta yapmanız gerekenler

Hareket edin: İkinci trimester dönemine girmenizle birlikte mide bulantılarınız hafiflemiş olmalı. Bu, hamileler için uygun egzersizlere başlamanız için en uygun zaman. Bu hafta vücudunuzun sağladığı ekstra enerjiden mümkün mertebede faydalanın. Sabah dinç ve mutlu bir şekilde kalktıysanız 15 dakikalık yürüyüş yapmak faydalı olacaktır. Öğleden sonra veya akşamları kendinizi enerjik hissederseniz hamileler için uygun egzersiz sınıflarından veya kurslarından faydalanabilirsiniz. Yoga ve yüzme en iyi alternatiflerdendir.

Düzenli yapılan egzersizin kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olduğunu siz de göreceksiniz. Bu egzersizleri mümkünse diğer anne adaylarıyla birlikte yapmak daha keyifli olacaktır.

Cinsel hayatınızı es geçmeyin: Mide bulantılarının geçmesinin bir diğer avantajı da yatak odanızı tekrar eğlenceli hâle getirebilecek olmanızdır. Karnınız henüz o kadar büyük değilken, eşinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hamilelik sebebiyle vücudunuzda daha fazla kan akışı olduğu için kendinizi her zamankinden daha fazla hissediyor da olabilirsiniz. Bu, aktif kalmanın bir diğer yöntemidir ve doktorunuz aksini söylemediği sürece kesinlikle güvenilirdir.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Vajinal kanama, vajinadan sıvı gelmesi, yüksek ateş, şiddetli karın veya baş ağrısı, buğulu görme gibi belirtilerde her zaman doktorunuzu aramalısınız.

Hâlâ mideniz bulanıyorsa veya bu durum daha şiddetli hâle geliyorsa da doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır. Böyle bir durumda bebeğinizin ve sizin besin değerlerini alabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur. 

Haftanın Tüyoları

Beslenme şeklinize daha fazla peynir, süt ve süt ürünleri, et ve fındık ekleyin çünkü bunlar protein zengini besinlerdir. Protein, kalsiyumla birlikte bebeğiniz için en gerekli besin değerlerinden biridir.

Bebeğiniz için yapacağınız hazırlıkları yavaştan planlamak isteyebilirsiniz. Bebeğiniz birçok şeye ihtiyaç duyacak ve piyasada da çok çeşitli ürünler bulunmakta. Bu ürünlere bakmak bile modunuzu yükseltecektir. Enerjinizin yüksek olduğu bu dönemde enerjinizi alışveriş için kullanabilirsiniz.

Çalışan bir kadınsanız bu hafta itibariyle hamileliğinizi patronunuz ve iş arkadaşlarınızla paylaşmanız önemlidir. Ardından size gösterilen ilginin ve anlayışın tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz. Çalışma ortamının bebeğiniz ve sizin için fiziksel veya ruhen zarar verici olmaması büyük önem taşır. Ağır kaldırma, uzun saatler ayakta kalma, kimyasallara maruz kalma gibi bir durum söz konusuysa çalışma şeklinizle ilgili değişiklik yapmayı değerlendirebilirsiniz.

Çok sık seyahate çıkıyorsanız bu seyahatlerin güvenli olduğundan emin olun. Bebeğinizde istenmeyen travmalara sebep olabilecek engebeli yollardan kaçının.

Sağlığınızı iyi bir hijyen ve besleyici yiyeceklerle koruyun. Bağışıklığınızı kuvvetlendiren besinlerden tüketin. Hasta yakınınızı ziyarete gitmek sizin açınızdan hoş olsa bile hamileliğiniz boyunca hastalarla etkileşimi minimuma indirmek önemlidir. Hiçbir iyi niyet kötü bir enfeksiyonu kapmaya değmez. Enfeksiyon taşıdığından şüpheleniyorsanız eşinize karşı bile temkinli yaklaşın.

Kegel egzersizlerine devam edin çünkü güçlü pelvik kaslarına hamilelik boyunca ihtiyaç duyacaksınız. Henüz başlamadıysanız, evinizin yakınlarında hamilelik yogası yapan yerler araştırın. Doktorunuz aksini söylemediği sürece hamilelik yogası sizin için oldukça faydalı olacaktır. Bu tarz egzersizleri internet üzerinden paylaşılan videolar eşliğinde tek başınıza yapmayın. Hamileyken bir uzman eşliğinde egzersiz yapmak hayati önem taşır.

Bebeğinizle yalnız vakit geçirmeye çalışın. Karnınıza dokunarak onunla konuşun, ona sevdiğiniz şarkıları dinletin. Dilerseniz ona hikaye de okuyabilirsiniz. Bebeğinizle kuracağınız bu iletişim hayatınız boyunca yaşayacağınız en keyif verici deneyimlerden biri olacaktır. Eşinizin de bebeğinizle iletişim kurmasını sağlayın ve onu bu konuda destekleyin. Bebeğiniz hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sizin ve eşinizin sesini ayırt edebilecektir.

İkiz Gebeliklerde 14. Hafta

Birçok anne adayı bebeklerinin kalp atışlarını 14. haftaya kadar Doppler yardımıyla duyabilir.

  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Garantili İnstagram Beğeni Arttırma Yapılır Garantili İnstagram Beğeni Arttırma Yapılır Son yıllarda hayatımızın en vazgeçilmez parçalarından biri hiç şüphesiz ki sosya..
Nasıl Garantili İnstagram Takipçi Arttırılır? Nasıl Garantili İnstagram Takipçi Arttırılır? Dünya genelinde kullanıcı sayısını 22 milyona ulaştıran İnstagram, her geçen gün..
İnstagram Takipçi Hilesi Yapmanın Yolu İnstagram Takipçi Hilesi Yapmanın Yolu Sosyal medyada daha popüler olmak istiyor, ama her yolu denemenize rağmen de bun..
İnstagram Beğeni Hilesi Yapmak İnstagram Beğeni Hilesi Yapmak Sosyal ağlar içinde en çok tercih edilen platformun İnstagram olmasının bir çok ..
  Kocaeli HABERLERİ
İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri Bu yazımızın kosunu siz değerli bayanları yakından ilgilendirecek İğne oyası mas..
2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 kısa saç modelleri; Yaz mevsiminde, Sezonun trendi, asimetrik kesimli saçla..
Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Bütün bekar erkek ve kızların rüyalarını süsleyen hayellerini kurdukları hayırlı..
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
  Siyaset HABERLERİ
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
En İyi 10 Bireysel Protesto En İyi 10 Bireysel Protesto Kimliği ve yüzü bilinmeyen bu adam Çin Ordusu'nun tanklarına tek başına direnmiş..
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
  Spor HABERLERİ
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri Marka aslında bir İtalyan markası olmasına rağmen Türkiye'deki satılan ürünlerin..
Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Gözünüze çok basit bir tavsiyeymiş gibi görünse bile, olasılıkları hesaplayamad..
En İyi 6 İçki Oyunu En İyi 6 İçki Oyunu Bunda oyuncuların önlerinde birer küçük bardak ve ortaya büyük bir bardak konul..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat, İç Anadolu’nun merkezinde bulunan bir ildir. Anadolu’nun eski yerleşim m..
Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova, Türkiye’nin Marmara bölgesinde yer alan illerinden birisidir. Marmara De..
Van Gezilecek Turistik Yerler Van Gezilecek Turistik Yerler Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde olan bir ili olan Van nüfus bakımın bölgenin..
Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Ege Bölgesinin İç Ege Bölgesinde yer alır. Türkiye'nin diğer tüm şehirlerin..
  Sosyal HABERLERİ
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
Sınav İçin Yarış Atı Gibi Yarışan Öğrenciler! Sınav İçin Yarış Atı Gibi Yarışan Öğrenciler! Benim çocuğum teog sınavında 400 puan aldı. Hadi ya benim ki 380 puan aldı. Dur..
Oğlum Neden Ders Çalışmıyor Sebebi Ne? Oğlum Neden Ders Çalışmıyor Sebebi Ne? Oğlum neden ders çalışmıyor? Bu soruyu soran binlerce milyonlarca anne ve babaya..
Eğitimde Sınıf Tekrarı Gerekli midir? Eğitimde Sınıf Tekrarı Gerekli midir? Eğitim sistemimizde büyük çatlaklar var. Bunun en temel nedenlerinden birisi sis..
Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz neden başarılı değiliz? Bir eğitimci baba olarak bu sorunun cevabını siz değ..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
LG G6 İncelemesi Hakkında! LG G6 İncelemesi Hakkında! LG'nin bu yıl ki tepe modeli olacak olan LG G6 modeliyle ilgili birçok sızıntı m..
ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ Pastahanelerde görmeye alıştığımız o eşsiz kurabiyler artık evimizde! Çok fazla ..
ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ Sultan Çökertme olarak da bilinen kebap cinsimiz, oldukça lezzetli ve doyurucu b..
ELMALI KURABİYE TARİFİ ELMALI KURABİYE TARİFİ Hepimizin çocukluğundan bu yana aklında kalan nadir tatlardan biri elmalı kurabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.11.2018 20:30 Galatasaray - Atiker Konyaspor
24.11.2018 19:00 Ankaragücü - Beşiktaş
24.11.2018 16:00 Aytemiz Alanyaspor - Kayserispor
24.11.2018 13:30 Erzurum BB - Antalyaspor
25.11.2018 19:00 Trabzonspor - Fenerbahçe
25.11.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor - Ç.Rizespor
25.11.2018 16:00 Teleset M. Akhisarspor - Bursaspor
25.11.2018 19:00 Kasımpaşa - Evkur Yeni Malatyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı