HABER AKIŞI

Hamileliğin 14. Haftası

 Tarih: 12-07-2018 12:54:04
Resmi olarak artık hamileliğin ikinci trimester dönemine girdiniz. Bu dönem hamileliğin en rahat, en enerjik ve en az semptom yaşanan dönemidir.

Resmi olarak artık hamileliğin ikinci trimester dönemine girdiniz. Bu dönem hamileliğin en rahat, en enerjik ve en az semptom yaşanan dönemidir.

Vücudunuz

Karnınız artık belirginleşmeye başlar ancak karnınızın henüz hayal ettiğiniz gibi belirgin olmadığını düşünüyorsanız üzülmeyin. Bu durum anatominiz, vücudunuzun şekli, önceki gebelikleriniz gibi birçok farklı faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Hamile olduğunuzu bugüne kadar yakın çevrenizden saklamayı başardıysanız, bu güzel haberi artık paylaşmaya başlayabilirsiniz. Hamileliğin ilk 12 haftasını geride bıraktınız, düşük riski de büyük oranda azalmıştır. İkinci trimester döneminde de düşük riski söz konusudur ancak risk çok düşüktür.

Sabit bir şekilde kilo almak sağlıklı bir gebelik için önemlidir. İkinci trimester’de haftada 500 gram ile 1 kilo arasında artış beklenir.

Bebeğiniz

Yaklaşık 55 gram ağırlığında, 7 ila 10 santimetre uzunluğunda olan bebeğiniz artık yediğiniz yemeklere tepki verebilir! Siz her ne kadar göremiyor olsanız da bebeğiniz sevdiği veya sevmediği yiyeceklere karşı gözlerini kısmak, kaşlarını çatmak ve hatta yüzünü ekşitmek gibi tepkiler verebilir.

Yakın bir zamanda ultrason planlanıyorsa bebeğinizi baş parmağını ağzında görebilirsiniz.

Bebeğinizin gelişiminden söz etmişken, boyunun hızlı bir şekilde uzamasından bahsetmemek olmaz. Kolları yakında minik vücuduna oranla daha orantılı hâle gelecektir.

Mikroskobunuz olsaydı lanugo denilen, bebeğinizin vücudunu sarmalayan ince kılların oluşmaya başladığını görebilirdiniz.

Hamileliğin 14. Haftası civarında bebeğinizin böbrekleri idrar üretebilir hâle gelir. Bebeğinizin idrarı amniyotik sıvıya salınır ve bebeğinizin ciğerleri de safra üretmeye başlar. Bu gelişmeler bebeğinizin gerçek hayata karşı hazırlandığı anlamına gelir.

Hamileliğin 14. Haftasında Görülen Semptomlar

Hamileliğin 14. haftasında karşılaşabileceğiniz bazı semptomlar şu şekildedir:

·         Göğüslerdeki hassasiyet azalır

·         Sabah bulantıları hafifler

·         Enerjiniz artar

·         Kilo artışı devam eder

·         Ruh hâlindeki gelgitler azalır

Mide bulantısı: Ne yazık ki bazı kadınlar hamilelikleri boyunca mide bulantısı yaşar ancak bu durum birçok anne adayı için ikinci trimester döneminde hafifleyen bir semptomdur. Mideniz bir süredir rahatsa bile arada mide bulantısı ve hatta istifrayı yaşıyor olabilmenizin normal olduğunu hatırlamakta fayda var.

Mide bulantınız şiddetliyse veya midenizde yiyecekleri tutamıyorsanız hiperemezis gravidarum durumu söz konusu olabilir. İstifra ve kilo kaybı bu tehlikeli durumun diğer belirtileri arasında yer alır.

Normalde mide bulantıları bebeğiniz veya sizin için tehlikeli değildir ancak uzun süreli semptomlarda doktorunuzu arayarak hem bebeğinizin, hem sizin yeterli besin öğesi aldığınızdan emin olmanız önemlidir.

Kendinizi hâlâ biraz hasta hissediyorsanız bir takım önlemler alabilirsiniz. İlk olarak, tek seferde çok fazla yememeye özen gösterin. Gün içerisinde az ve sık tüketmek mideyi daha az bulandırır. Aynı zamanda bol sıvı tüketin ve kokulara karşı dikkatli olun. Sirke gibi belli başlı kokular mide bulantınızı tetikliyorsa bundan kaçınmanız faydalı olacaktır.

Manavlardan kolayca bulabileceğiniz zencefili çayınıza veya suyunuza eklemek de mide bulantısına iyi gelir. Dilerseniz zencefilli gazoz içebilir veya zencefilli şeker emebilirsiniz.

Ruh hâlinde gelgitler: Birçok anne adayı için bu semptom oldukça normaldir ancak genelde hamileler ikinci trimester döneminde bu belirtiyi çok fazla yaşamazlar.

Bu gelgitler bir takım faktörlere bağlı olarak gelişir. Bunun ilk sebebi hormonlardır ama stres, yorgunluk ve diğer fiziksel değişimler de ruh hâlindeki değişimlere öncülük edebilir. Vücudunuzun içinde bir insanın büyüdüğünü bilmek büyük bir olaydır ve bir sürü değişimi beraberinde getirir.

Günlük hayatınızda mümkün mertebede dinlenmeye çalışın ve anneliğin bilinmeyen yönleriyle ilgili strese girdiğinizde yakın arkadaşlarınızla konuşun.

Sağlıklı bir haftalık için bu hafta yapmanız gerekenler

Hareket edin: İkinci trimester dönemine girmenizle birlikte mide bulantılarınız hafiflemiş olmalı. Bu, hamileler için uygun egzersizlere başlamanız için en uygun zaman. Bu hafta vücudunuzun sağladığı ekstra enerjiden mümkün mertebede faydalanın. Sabah dinç ve mutlu bir şekilde kalktıysanız 15 dakikalık yürüyüş yapmak faydalı olacaktır. Öğleden sonra veya akşamları kendinizi enerjik hissederseniz hamileler için uygun egzersiz sınıflarından veya kurslarından faydalanabilirsiniz. Yoga ve yüzme en iyi alternatiflerdendir.

Düzenli yapılan egzersizin kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olduğunu siz de göreceksiniz. Bu egzersizleri mümkünse diğer anne adaylarıyla birlikte yapmak daha keyifli olacaktır.

Cinsel hayatınızı es geçmeyin: Mide bulantılarının geçmesinin bir diğer avantajı da yatak odanızı tekrar eğlenceli hâle getirebilecek olmanızdır. Karnınız henüz o kadar büyük değilken, eşinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hamilelik sebebiyle vücudunuzda daha fazla kan akışı olduğu için kendinizi her zamankinden daha fazla hissediyor da olabilirsiniz. Bu, aktif kalmanın bir diğer yöntemidir ve doktorunuz aksini söylemediği sürece kesinlikle güvenilirdir.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Vajinal kanama, vajinadan sıvı gelmesi, yüksek ateş, şiddetli karın veya baş ağrısı, buğulu görme gibi belirtilerde her zaman doktorunuzu aramalısınız.

Hâlâ mideniz bulanıyorsa veya bu durum daha şiddetli hâle geliyorsa da doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır. Böyle bir durumda bebeğinizin ve sizin besin değerlerini alabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur. 

Haftanın Tüyoları

Beslenme şeklinize daha fazla peynir, süt ve süt ürünleri, et ve fındık ekleyin çünkü bunlar protein zengini besinlerdir. Protein, kalsiyumla birlikte bebeğiniz için en gerekli besin değerlerinden biridir.

Bebeğiniz için yapacağınız hazırlıkları yavaştan planlamak isteyebilirsiniz. Bebeğiniz birçok şeye ihtiyaç duyacak ve piyasada da çok çeşitli ürünler bulunmakta. Bu ürünlere bakmak bile modunuzu yükseltecektir. Enerjinizin yüksek olduğu bu dönemde enerjinizi alışveriş için kullanabilirsiniz.

Çalışan bir kadınsanız bu hafta itibariyle hamileliğinizi patronunuz ve iş arkadaşlarınızla paylaşmanız önemlidir. Ardından size gösterilen ilginin ve anlayışın tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz. Çalışma ortamının bebeğiniz ve sizin için fiziksel veya ruhen zarar verici olmaması büyük önem taşır. Ağır kaldırma, uzun saatler ayakta kalma, kimyasallara maruz kalma gibi bir durum söz konusuysa çalışma şeklinizle ilgili değişiklik yapmayı değerlendirebilirsiniz.

Çok sık seyahate çıkıyorsanız bu seyahatlerin güvenli olduğundan emin olun. Bebeğinizde istenmeyen travmalara sebep olabilecek engebeli yollardan kaçının.

Sağlığınızı iyi bir hijyen ve besleyici yiyeceklerle koruyun. Bağışıklığınızı kuvvetlendiren besinlerden tüketin. Hasta yakınınızı ziyarete gitmek sizin açınızdan hoş olsa bile hamileliğiniz boyunca hastalarla etkileşimi minimuma indirmek önemlidir. Hiçbir iyi niyet kötü bir enfeksiyonu kapmaya değmez. Enfeksiyon taşıdığından şüpheleniyorsanız eşinize karşı bile temkinli yaklaşın.

Kegel egzersizlerine devam edin çünkü güçlü pelvik kaslarına hamilelik boyunca ihtiyaç duyacaksınız. Henüz başlamadıysanız, evinizin yakınlarında hamilelik yogası yapan yerler araştırın. Doktorunuz aksini söylemediği sürece hamilelik yogası sizin için oldukça faydalı olacaktır. Bu tarz egzersizleri internet üzerinden paylaşılan videolar eşliğinde tek başınıza yapmayın. Hamileyken bir uzman eşliğinde egzersiz yapmak hayati önem taşır.

Bebeğinizle yalnız vakit geçirmeye çalışın. Karnınıza dokunarak onunla konuşun, ona sevdiğiniz şarkıları dinletin. Dilerseniz ona hikaye de okuyabilirsiniz. Bebeğinizle kuracağınız bu iletişim hayatınız boyunca yaşayacağınız en keyif verici deneyimlerden biri olacaktır. Eşinizin de bebeğinizle iletişim kurmasını sağlayın ve onu bu konuda destekleyin. Bebeğiniz hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sizin ve eşinizin sesini ayırt edebilecektir.

İkiz Gebeliklerde 14. Hafta

Birçok anne adayı bebeklerinin kalp atışlarını 14. haftaya kadar Doppler yardımıyla duyabilir.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
resim yok DİNİ BAYRAMLARIMIZ HAKKINDA! Toplumsal kültürümüzün önemli bir yansıması olarak kabul edilen dini bayramlar, ..
resim yok MOBESE KAMERALARI HAKKINDA! Sokaklarımızın caddelerimizi ve yaşam alanlarımızın daha emniyetli bir ortama dö..
resim yok JIMMY CHOO MARJİNAL SEÇİMİ HAKKINDA! Fantazi ayakkabı modasında en uçlarda tasarımları ile her zaman için insanları ..
resim yok DÜĞÜN DAVETİYELERİ HAKKINDA! Düğün heyecanı her zaman için düğün sahipleri tarafından daha çok yaşanırken, ö..
  Kocaeli HABERLERİ
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
Yöresel Lezzet - ( 1 ) Yöresel Lezzet - ( 1 ) Kocaeli denilince akla gelen ilk tariflerden biri dartı. Her sabah kahvaltısının..
KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) Özellikle soğuk havalarda içi ısıtan tatlılar denildiğinde akla ilk helva gelir...
  Siyaset HABERLERİ
CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) Hain örgüt üyelerinin planladıkları darbe gecesinde yaşanılan olaylardan sonra t..
ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) Geçen sene Suriye ordusu ile beraber işid terör örgütüne operasyon yapan rus ask..
ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! Obama’nın hikayesi şudur: Bir gün köydeki obasına gitmek ister ama izin vermezle..
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
  Spor HABERLERİ
resim yok KANO SPORU HAKKINDA! Su sporları son derece zevkli ve eğlenceli bir etkinlik olurken, bu tür sporlar ..
resim yok SPOR ÇANTALARI HAKKINDA! Spor etkinliklerine katılmak her anlamda ve her yaş grubunda özel manalar taşır...
Türkiye de Sporcu Olmak ! Türkiye de Sporcu Olmak ! Evet sevgili okuyucular. Bugün ülkemizin dinmek bilmeyen sıkıntısından birini si..
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) Gölkay Park’a ev sahipliği yapan Kocaeli, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine ba..
  Sosyal HABERLERİ
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
resim yok HİPERAKTİF ÇOCUKLAR HAKKINDA! Çok hareketli olması ve ele avuca sığmaz olması ile bilinen çocuklar ebeveynler ..
LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) üniversite tercih kılavuzlarında bazı değerlendirilmelere gidildi.Bu değişiklikl..
KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) Öğrencilerin üniversitelere gittiklerin de kalmak için başvuru yapacakları Kred..
ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) Üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olup hala iş bulamayan yada atamayan m..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Tatlı yemek tatlı yapmak için kendimize bahaneler yaratırız. Her özel gün, her k..
Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Hiç tatmamış hatta adını bile duymamış çocuklarımız olabilir. O zaman kerevizi ç..
Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Bugün size hem çocuklarınıza hem de evinize gelen özel misafirlerinize ikram ede..
Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Güzel bir tatlı yapmak istediğinizde biraz emek vererek bu tatlı tarifini yapabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
15.02.2019 20:30 Evkur Yeni Malatyaspor 1 - 2 Beşiktaş
16.02.2019 13:30 Teleset M. Akhisarspor 0 - 0 Ankaragücü
16.02.2019 16:00 Bursaspor 0 - 2 Ç.Rizespor
16.02.2019 19:00 Fenerbahçe 1 - 1 Atiker Konyaspor
17.02.2019 16:05 Trabzonspor 0 - 2 Aytemiz Alanyaspor
17.02.2019 19:00 Kasımpaşa 1 - 4 Galatasaray
17.02.2019 16:00 Kayserispor 2 - 1 Göztepe
17.02.2019 13:30 Erzurum BB 4 - 2 Demir Grup Sivasspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı