HABER AKIŞI

Hamileliğin 15. Haftası

 Tarih: 12-07-2018 12:53:27
Büyüyen karnınızla birlikte artık hamile elbiseleri giymeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Göğüsleriniz ve göğüs uçlarınız irileşmeye başlar. Tüm bu fiziksel değişimler hamile olduğunuzu gerçek anlamda hissetmenize yardımcı olur. Birkaç hafta içinde bebeğinizin ilk hareketlerini de hissediyor olacaksınız. Bu durum genelde hamileliğin 17. ila 20. haftaları arasında gerçekleşir.

Vücudunuz

Büyüyen karnınızla birlikte artık hamile elbiseleri giymeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Göğüsleriniz ve göğüs uçlarınız irileşmeye başlar. Tüm bu fiziksel değişimler hamile olduğunuzu gerçek anlamda hissetmenize yardımcı olur. Birkaç hafta içinde bebeğinizin ilk hareketlerini de hissediyor olacaksınız. Bu durum genelde hamileliğin 17. ila 20. haftaları arasında gerçekleşir.

Rahminiz yukarı doğru baskı uygulamaya başlar, bu da ciğerlerinize tamamen genişlemesi için yeterli alan bırakmaz. Sonuç olarak bazı anlarda nefes almanız zor hâle gelebilir. Hamileliğin erken semptomları yavaşça kaybolmakta ve artık kendinizi daha fazla zorlanmış hissetmiyor olmalısınız.

Hamileliğin 15. haftasında vücutta büyük bir değişim beklenmemelidir. Şuana kadar birkaç kilo almış olmalısınız. Öncesinde gördüğünüz semptomları hâlâ görmeye devam ediyor olabilirsiniz. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

·         Rahminizi destekleyen bağlar uzadığı için keskin karın ağrıları yaşamaya devam edebilirsiniz.

·         Vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşma yetisi hamilelik boyunca azalır. Daha az bağışıklık sistemine sahip olduğunuz için normalinden daha sık soğuk algınlığı kapabilir veya öksürebilirsiniz.

·         Hamilelikte yaşanan burun tıkanıklığı soğuk algınlığını andırabilir ancak genelde bunun sebebi muköz membranlara giden artan kan akışıdır.

Artan kan hacmi ve burundaki kan damarlarının genişlemesi burun kanamasına sebep olabilir. Meditasyon gibi rahatlama teknikleri veya derin nefes alma egzersizleri sadece bu semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda doğumun da kolay geçmesine yardımcı olur.

Hamileliğin bu döneminde duygularınızda değişimler yaşanabilir. Böyle anlarda eşinizle konuşun ve nasıl hissettiğinizi kendisiyle paylaşın. Hamileliğiniz hakkında endişeli hissedebilir veya kendinizi annelik için hazır hissetmeyebilirsiniz. Tüm bunların doğal bir süreç olduğunu hatırlamanız önemlidir.

Bebeğiniz

Bebeğiniz hâlâ çok küçük ancak hamileliğin 15. haftasında birçok şey olmakta. Bebeğiniz artık bir elma ya da portakal boyutundadır. İskeletinde kemik gelişimi başlar ve bebeğiniz kendi vücudunu hareket ettirebilmektedir. Çok yakında kanat çırpınmasını andırın hareketleri hissediyor olacaksınız. Tüm bunlara ek olarak bebeğinizde cilt ve saç gelişimi devam eder, hatta kaşları bile çıkar. 

Bu haftanın en büyük gelişimi bebeğinizin iç kulaktaki üç kemiğin oluşmaya başlamasıdır. Birkaç hafta içinde bebeğiniz söylediklerinizi duyabiliyor olacak! Artık kendisiyle konuşmaya başlayabilir, ona hikayeler anlatabilirsiniz. Bebeğiniz doğduktan sonra ona hamilelikte okuduğunuz hikayeleri hatırlayabiliyor olacak.

İç kulak kemiklerinin haricinde, vücudunda başka diğer önemli kemik gelişimleri de söz konusu. Bunlar:

·         Omurgası ve sırt kasları başını ve boynunu düz tutabilmesi için gelişmektedir. Bebeğinizin kemik gelişimini desteklemek için kalsiyum almayı unutmayın.

·         Bebeğinizin kapalı göz kapaklarının uçlarında kirpikleri gelişmeye başlamıştır. Kaşları da şekillenmektedir.

·         Bacakları kollarından daha uzun olacak şekilde uzamaktadır.

15. Haftada Görülen Semptomlar

İkinci trimester döneminde yaşanan semptomlar birinci trimester’e göre daha az ve daha yoğundur. Ancak bu, bu dönemi herhangi bir semptom yaşamadan geçirmeyeceğiniz anlamına gelmez. İkinci trimester döneminde aşağıdaki durumlarla karşılaşabilirsiniz:

·         Vücutta yaşanan ağrılar

·         El ve ayaklarda karıncalanma (karpal tünel sendromu)

·         Göğüs uçlarında kararma

·         Kilo artışı

Hamileliğin 15. haftasında mide bulantısı veya istifra sorunu devam ediyor olabilir ancak büyük ihtimalle iştahınız kısa bir süre sonra gelecektir.

Hiperemezis Gravidarum

Bazı kadınlar hiperemezis gravidarum sendromunu yaşar. Bu, hastanede tedavi görmeyi gerektirebilen mide bulantısını şiddetli yaşama hâlidir. Mide bulantılarınız şiddetliyse vücudunuzda sıvı kaybı meydana gelebilir. Yapılan araştırmalara göre ikinci trimester döneminde yaşanan hiperemezis gravidarum hamilelikte preeklampsi, plasentanın erken ayrılması ve düşük doğum ağırlığı gibi komplikasyonlara öncülük edebilir. İkinci trimester’de hafiflemeyen mide bulantıları yaşarsanız doktorunuzu arayın.  

Bu Hafta Yapılması Gerekenler

Hamileliğin bu haftası itibariyle iştahınızı tekrar kazanmış olmalısınız. Bu noktada sağlıklı bir beslenmeye odaklanmanız önemlidir.

Her ne kadar hem kendiniz, hem de bebeğiniz için yiyor olsanız da hamilelikte aldığınız her ek kalorinin besleyici olduğuna dikkat edin. Yapılan araştırmalara göre her gün ekstra 300 kalori tüketmeniz yeterlidir. Bu kaloriler aşağıdaki yemeklerden alınmalı:

·         Yağsız et

·         Az yağlı süt ve süt ürünleri

·         Meyve

·         Sebze

·         Tam tahıllılar

Bu yiyecekler size protein, kalsiyum, folik asit ve diğer vitaminler gibi ekstra besin değerlerini sağlayacaktır. Bu besin öğeleri vücudunuzun hamilelikte ihtiyaç duyduğu desteği sağlar.

Normal kiloda hamile kaldıysanız hamilelikte 11 ila 15 kg almayı hedeflemelisiniz. İkinci trimester döneminde haftada 500 gram kadar alabilirsiniz. Çeşitli sağlıklı yiyeceklerden tüketin ve hedefinizden şaşmayın.

Sağlıklı beslendiğinizde kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Daha enerjik hissettiğiniz için tekrardan dışarı çıkmak için kendinizi hazır hissedebilirsiniz.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

İkinci trimester döneminde aşağıdaki semptomlardan birini yaşarsanız doktorunuzla irtibata geçin:

·         Olağandışı veya şiddetli kramp ya da karın ağrısı

·         Nefes almada zorluk veya şiddetli hâle gelen nefes darlığı

·         Erken doğum belirtileri

·         Vajinal kanama veya akıntı

Hamileliğin bu döneminde doktorunuzu sadece haftada bir kez görüyor olmalısınız. Dolayısıyla sizi tedirgin eden herhangi bir semptomla karşılaşırsanız doktorunuzu arayın. Rutin muayenelerde aklınıza takılan her soruyu doktorunuzla paylaşmayı unutmayın.

Haftanın Tüyoları

Hamileliğin 15. haftasında kendiniz için ekstra özel bir şeye yapmanıza gerek yoktur. Sağlıklı bir gebelik için son haftalarda yaptığınız rutin alışkanlıklarınızı takip etmeniz yeterlidir. Aynı zamanda aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

·         Bol su içerek vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılayın. Suyun içinde bulunan florür aynı zamanda bebeğinizin dişlerindeki koruyucu minenin oluşmasına yardımcı olur.

·         Protein ve kalsiyum zengini yiyecekler tüketmeye özen gösterin çünkü bu besin öğeleri bu hafta bebeğinizin gelişimi için oldukça önemlidir.

·         Demir, bebeğinizdeki bağ dokuların oluşumu için önemli bir besin öğesidir. Hamilelik boyunca aldığınız takviyelerin içinde demir vardır ancak siz yine de ıspanak, mercimek ve hurma gibi demir zengini besinler tüketerek demir alımını güçlendirebilirsiniz.

·         Yaban mersini suyu C vitamini zengini bir içecektir ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecektir. Bu, aynı zamanda vücudunuzun daha fazla demir emmesine yardımcı olur.

·         Hijyeninize dikkat edin ve ellerinizi sık sık yıkayın. Bağışıklık sisteminiz hamilelik boyunca çok kuvvetli değildir ve bu da enfeksiyon kapma riskinizin yüksek olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla sağlıklı alışkanlıklar edinmeniz önemlidir.

·         Cinsel birleşme öncesi ve sonrasında genital bölgelerinizi yıkayın.

·         Keyif aldığınız aktivitelerde bulunun. Örneğin güzellik merkezine gidip manikür pedikür yaptırabilir, saçlarınız için yeni bir kesim yaptırabilir, yüzünüze bakım maskesi uygulayabilirsiniz. Mutlu bir anne adayı rahim içinde gelişmekte olan mutlu bir bebek demek.

İkinci Trimester Döneminde Yapılan Test ve Taramalar

İkinci trimester’in erken dönemlerinde doktorunuz fetüste herhangi bir anormallik olup olmadığını görmek için bazı testlerin yapılmasını önerebilir. Bunlardan en önemlilerinden biri spina bifida, Down’s sendromu ve diğer bazı genetik bozuklukları tespit edebilen tarama testidir. Testi yaptırmak size bağlıdır. Test fetüste bir takım anormalliklerin olabileceğini gösteriyorsa doktorunuz amniyosentezle birlikte kapsamlı bir ultrason da yaptırmak isteyebilir. Test sonucunda hamileliğinizle ilgili bir takım zorlayıcı kararlar almak zorunda kalabilirsiniz.

Tarama testlerini 15. hafta öncesinde yaptırdıysanız test aslında var olmayan bir durum için anormallik olduğunu gösterebilir. Böyle bir durumda doktorunuz amniyosentez uygulamadan önce biraz daha beklemenizi isteyecektir.

İkiz Gebeliklerde 15. Hafta

Doktorunuz bebeklerinizin sağlığını değerlendirmek için amniyosentez yapılmasını önerebilir. Bu test genelde hamileliğin 15. haftası sonrasında uygulanır.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Nasreddin Hoca ve Karagöz'den Hikayeler - ( 1 ) Nasreddin Hoca ve Karagöz'den Hikayeler - ( 1 ) Sabancı Kültür Merkezi çocuklar ve aileler için şahane bir etkinliğe imza atıyor..
2019 Tesettür Doğal Makyaj Önerileri - Dolgun Kirpikler- 2019 makyaj trendleri - ( 1 ) 2019 Tesettür Doğal Makyaj Önerileri - Dolgun Kirpikler- 2019 makyaj trendleri - ( 1 ) 2019 Doğal Makyaj Önerileri ,Dolgun Kirpikler, Ayrıca kirpikleri dolgun gösterme..
PİŞMANİYE ÜRETİMİ VE TARİHÇESİ - ( 1 ) PİŞMANİYE ÜRETİMİ VE TARİHÇESİ - ( 1 ) Geçmişten Günümüz Değişmeyen Lezzet "İzmit Pişmaniyesi" Pişmaniye kelimesi farsç..
  Kocaeli HABERLERİ
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
Yöresel Lezzet - ( 1 ) Yöresel Lezzet - ( 1 ) Kocaeli denilince akla gelen ilk tariflerden biri dartı. Her sabah kahvaltısının..
KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) Özellikle soğuk havalarda içi ısıtan tatlılar denildiğinde akla ilk helva gelir...
  Siyaset HABERLERİ
CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) Hain örgüt üyelerinin planladıkları darbe gecesinde yaşanılan olaylardan sonra t..
ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) Geçen sene Suriye ordusu ile beraber işid terör örgütüne operasyon yapan rus ask..
ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! Obama’nın hikayesi şudur: Bir gün köydeki obasına gitmek ister ama izin vermezle..
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
  Spor HABERLERİ
Türkiye de Sporcu Olmak ! Türkiye de Sporcu Olmak ! Evet sevgili okuyucular. Bugün ülkemizin dinmek bilmeyen sıkıntısından birini si..
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri Marka aslında bir İtalyan markası olmasına rağmen Türkiye'deki satılan ürünlerin..
Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Gözünüze çok basit bir tavsiyeymiş gibi görünse bile, olasılıkları hesaplayamad..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) Gölkay Park’a ev sahipliği yapan Kocaeli, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine ba..
  Sosyal HABERLERİ
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) üniversite tercih kılavuzlarında bazı değerlendirilmelere gidildi.Bu değişiklikl..
KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) Öğrencilerin üniversitelere gittiklerin de kalmak için başvuru yapacakları Kred..
ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) Üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olup hala iş bulamayan yada atamayan m..
ÖĞRETMEN ADAYLARI MARTTA ATANACAK MI ? - ( 1 ) ÖĞRETMEN ADAYLARI MARTTA ATANACAK MI ? - ( 1 ) Bu yıl ülkemizde 20 bin öğretmen adayına atama müjdesi.Geçtiğimiz günlerde gerç..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Tatlı yemek tatlı yapmak için kendimize bahaneler yaratırız. Her özel gün, her k..
Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Hiç tatmamış hatta adını bile duymamış çocuklarımız olabilir. O zaman kerevizi ç..
Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Bugün size hem çocuklarınıza hem de evinize gelen özel misafirlerinize ikram ede..
Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Güzel bir tatlı yapmak istediğinizde biraz emek vererek bu tatlı tarifini yapabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
15.02.2019 20:30 Evkur Yeni Malatyaspor 1 - 2 Beşiktaş
16.02.2019 13:30 Teleset M. Akhisarspor - Ankaragücü
16.02.2019 16:00 Bursaspor - Ç.Rizespor
16.02.2019 19:00 Fenerbahçe - Atiker Konyaspor
17.02.2019 16:00 Trabzonspor - Aytemiz Alanyaspor
17.02.2019 19:00 Kasımpaşa - Galatasaray
17.02.2019 16:00 Kayserispor - Göztepe
17.02.2019 13:30 Erzurum BB - Demir Grup Sivasspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı