HABER AKIŞI

Hamileliğin 15. Haftası

 Tarih: 12-07-2018 12:53:27
Büyüyen karnınızla birlikte artık hamile elbiseleri giymeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Göğüsleriniz ve göğüs uçlarınız irileşmeye başlar. Tüm bu fiziksel değişimler hamile olduğunuzu gerçek anlamda hissetmenize yardımcı olur. Birkaç hafta içinde bebeğinizin ilk hareketlerini de hissediyor olacaksınız. Bu durum genelde hamileliğin 17. ila 20. haftaları arasında gerçekleşir.

Vücudunuz

Büyüyen karnınızla birlikte artık hamile elbiseleri giymeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Göğüsleriniz ve göğüs uçlarınız irileşmeye başlar. Tüm bu fiziksel değişimler hamile olduğunuzu gerçek anlamda hissetmenize yardımcı olur. Birkaç hafta içinde bebeğinizin ilk hareketlerini de hissediyor olacaksınız. Bu durum genelde hamileliğin 17. ila 20. haftaları arasında gerçekleşir.

Rahminiz yukarı doğru baskı uygulamaya başlar, bu da ciğerlerinize tamamen genişlemesi için yeterli alan bırakmaz. Sonuç olarak bazı anlarda nefes almanız zor hâle gelebilir. Hamileliğin erken semptomları yavaşça kaybolmakta ve artık kendinizi daha fazla zorlanmış hissetmiyor olmalısınız.

Hamileliğin 15. haftasında vücutta büyük bir değişim beklenmemelidir. Şuana kadar birkaç kilo almış olmalısınız. Öncesinde gördüğünüz semptomları hâlâ görmeye devam ediyor olabilirsiniz. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

·         Rahminizi destekleyen bağlar uzadığı için keskin karın ağrıları yaşamaya devam edebilirsiniz.

·         Vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşma yetisi hamilelik boyunca azalır. Daha az bağışıklık sistemine sahip olduğunuz için normalinden daha sık soğuk algınlığı kapabilir veya öksürebilirsiniz.

·         Hamilelikte yaşanan burun tıkanıklığı soğuk algınlığını andırabilir ancak genelde bunun sebebi muköz membranlara giden artan kan akışıdır.

Artan kan hacmi ve burundaki kan damarlarının genişlemesi burun kanamasına sebep olabilir. Meditasyon gibi rahatlama teknikleri veya derin nefes alma egzersizleri sadece bu semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda doğumun da kolay geçmesine yardımcı olur.

Hamileliğin bu döneminde duygularınızda değişimler yaşanabilir. Böyle anlarda eşinizle konuşun ve nasıl hissettiğinizi kendisiyle paylaşın. Hamileliğiniz hakkında endişeli hissedebilir veya kendinizi annelik için hazır hissetmeyebilirsiniz. Tüm bunların doğal bir süreç olduğunu hatırlamanız önemlidir.

Bebeğiniz

Bebeğiniz hâlâ çok küçük ancak hamileliğin 15. haftasında birçok şey olmakta. Bebeğiniz artık bir elma ya da portakal boyutundadır. İskeletinde kemik gelişimi başlar ve bebeğiniz kendi vücudunu hareket ettirebilmektedir. Çok yakında kanat çırpınmasını andırın hareketleri hissediyor olacaksınız. Tüm bunlara ek olarak bebeğinizde cilt ve saç gelişimi devam eder, hatta kaşları bile çıkar. 

Bu haftanın en büyük gelişimi bebeğinizin iç kulaktaki üç kemiğin oluşmaya başlamasıdır. Birkaç hafta içinde bebeğiniz söylediklerinizi duyabiliyor olacak! Artık kendisiyle konuşmaya başlayabilir, ona hikayeler anlatabilirsiniz. Bebeğiniz doğduktan sonra ona hamilelikte okuduğunuz hikayeleri hatırlayabiliyor olacak.

İç kulak kemiklerinin haricinde, vücudunda başka diğer önemli kemik gelişimleri de söz konusu. Bunlar:

·         Omurgası ve sırt kasları başını ve boynunu düz tutabilmesi için gelişmektedir. Bebeğinizin kemik gelişimini desteklemek için kalsiyum almayı unutmayın.

·         Bebeğinizin kapalı göz kapaklarının uçlarında kirpikleri gelişmeye başlamıştır. Kaşları da şekillenmektedir.

·         Bacakları kollarından daha uzun olacak şekilde uzamaktadır.

15. Haftada Görülen Semptomlar

İkinci trimester döneminde yaşanan semptomlar birinci trimester’e göre daha az ve daha yoğundur. Ancak bu, bu dönemi herhangi bir semptom yaşamadan geçirmeyeceğiniz anlamına gelmez. İkinci trimester döneminde aşağıdaki durumlarla karşılaşabilirsiniz:

·         Vücutta yaşanan ağrılar

·         El ve ayaklarda karıncalanma (karpal tünel sendromu)

·         Göğüs uçlarında kararma

·         Kilo artışı

Hamileliğin 15. haftasında mide bulantısı veya istifra sorunu devam ediyor olabilir ancak büyük ihtimalle iştahınız kısa bir süre sonra gelecektir.

Hiperemezis Gravidarum

Bazı kadınlar hiperemezis gravidarum sendromunu yaşar. Bu, hastanede tedavi görmeyi gerektirebilen mide bulantısını şiddetli yaşama hâlidir. Mide bulantılarınız şiddetliyse vücudunuzda sıvı kaybı meydana gelebilir. Yapılan araştırmalara göre ikinci trimester döneminde yaşanan hiperemezis gravidarum hamilelikte preeklampsi, plasentanın erken ayrılması ve düşük doğum ağırlığı gibi komplikasyonlara öncülük edebilir. İkinci trimester’de hafiflemeyen mide bulantıları yaşarsanız doktorunuzu arayın.  

Bu Hafta Yapılması Gerekenler

Hamileliğin bu haftası itibariyle iştahınızı tekrar kazanmış olmalısınız. Bu noktada sağlıklı bir beslenmeye odaklanmanız önemlidir.

Her ne kadar hem kendiniz, hem de bebeğiniz için yiyor olsanız da hamilelikte aldığınız her ek kalorinin besleyici olduğuna dikkat edin. Yapılan araştırmalara göre her gün ekstra 300 kalori tüketmeniz yeterlidir. Bu kaloriler aşağıdaki yemeklerden alınmalı:

·         Yağsız et

·         Az yağlı süt ve süt ürünleri

·         Meyve

·         Sebze

·         Tam tahıllılar

Bu yiyecekler size protein, kalsiyum, folik asit ve diğer vitaminler gibi ekstra besin değerlerini sağlayacaktır. Bu besin öğeleri vücudunuzun hamilelikte ihtiyaç duyduğu desteği sağlar.

Normal kiloda hamile kaldıysanız hamilelikte 11 ila 15 kg almayı hedeflemelisiniz. İkinci trimester döneminde haftada 500 gram kadar alabilirsiniz. Çeşitli sağlıklı yiyeceklerden tüketin ve hedefinizden şaşmayın.

Sağlıklı beslendiğinizde kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Daha enerjik hissettiğiniz için tekrardan dışarı çıkmak için kendinizi hazır hissedebilirsiniz.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

İkinci trimester döneminde aşağıdaki semptomlardan birini yaşarsanız doktorunuzla irtibata geçin:

·         Olağandışı veya şiddetli kramp ya da karın ağrısı

·         Nefes almada zorluk veya şiddetli hâle gelen nefes darlığı

·         Erken doğum belirtileri

·         Vajinal kanama veya akıntı

Hamileliğin bu döneminde doktorunuzu sadece haftada bir kez görüyor olmalısınız. Dolayısıyla sizi tedirgin eden herhangi bir semptomla karşılaşırsanız doktorunuzu arayın. Rutin muayenelerde aklınıza takılan her soruyu doktorunuzla paylaşmayı unutmayın.

Haftanın Tüyoları

Hamileliğin 15. haftasında kendiniz için ekstra özel bir şeye yapmanıza gerek yoktur. Sağlıklı bir gebelik için son haftalarda yaptığınız rutin alışkanlıklarınızı takip etmeniz yeterlidir. Aynı zamanda aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

·         Bol su içerek vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılayın. Suyun içinde bulunan florür aynı zamanda bebeğinizin dişlerindeki koruyucu minenin oluşmasına yardımcı olur.

·         Protein ve kalsiyum zengini yiyecekler tüketmeye özen gösterin çünkü bu besin öğeleri bu hafta bebeğinizin gelişimi için oldukça önemlidir.

·         Demir, bebeğinizdeki bağ dokuların oluşumu için önemli bir besin öğesidir. Hamilelik boyunca aldığınız takviyelerin içinde demir vardır ancak siz yine de ıspanak, mercimek ve hurma gibi demir zengini besinler tüketerek demir alımını güçlendirebilirsiniz.

·         Yaban mersini suyu C vitamini zengini bir içecektir ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecektir. Bu, aynı zamanda vücudunuzun daha fazla demir emmesine yardımcı olur.

·         Hijyeninize dikkat edin ve ellerinizi sık sık yıkayın. Bağışıklık sisteminiz hamilelik boyunca çok kuvvetli değildir ve bu da enfeksiyon kapma riskinizin yüksek olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla sağlıklı alışkanlıklar edinmeniz önemlidir.

·         Cinsel birleşme öncesi ve sonrasında genital bölgelerinizi yıkayın.

·         Keyif aldığınız aktivitelerde bulunun. Örneğin güzellik merkezine gidip manikür pedikür yaptırabilir, saçlarınız için yeni bir kesim yaptırabilir, yüzünüze bakım maskesi uygulayabilirsiniz. Mutlu bir anne adayı rahim içinde gelişmekte olan mutlu bir bebek demek.

İkinci Trimester Döneminde Yapılan Test ve Taramalar

İkinci trimester’in erken dönemlerinde doktorunuz fetüste herhangi bir anormallik olup olmadığını görmek için bazı testlerin yapılmasını önerebilir. Bunlardan en önemlilerinden biri spina bifida, Down’s sendromu ve diğer bazı genetik bozuklukları tespit edebilen tarama testidir. Testi yaptırmak size bağlıdır. Test fetüste bir takım anormalliklerin olabileceğini gösteriyorsa doktorunuz amniyosentezle birlikte kapsamlı bir ultrason da yaptırmak isteyebilir. Test sonucunda hamileliğinizle ilgili bir takım zorlayıcı kararlar almak zorunda kalabilirsiniz.

Tarama testlerini 15. hafta öncesinde yaptırdıysanız test aslında var olmayan bir durum için anormallik olduğunu gösterebilir. Böyle bir durumda doktorunuz amniyosentez uygulamadan önce biraz daha beklemenizi isteyecektir.

İkiz Gebeliklerde 15. Hafta

Doktorunuz bebeklerinizin sağlığını değerlendirmek için amniyosentez yapılmasını önerebilir. Bu test genelde hamileliğin 15. haftası sonrasında uygulanır.

  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Yangına Karşı Alınabilecek Önlemler Yangına Karşı Alınabilecek Önlemler Eğer hem kendi can güvenliğiniz hem de en önemlisi olan aile can güvenliğiniz sa..
Gümüş Eşyalarınızı Takılarınızı Nasıl Parlatabilirsiniz Gümüş Eşyalarınızı Takılarınızı Nasıl Parlatabilirsiniz Gümüş neredeyse hayatımızın her köşesinde kullandığımız değerli ve oldukça hoş d..
Ruj Lekeleri Nasıl Çıkarılır? Ruj Lekeleri Nasıl Çıkarılır? Bildiğimiz gibi bayanların vazgeçilmez makyaj malzemesi rujdur.Ruj yağ esaslı sa..
Çocuk Odasına Halı - Kilim Seçimi Nasıl Yapılır? Çocuk Odasına Halı - Kilim Seçimi Nasıl Yapılır? Kesinlikle çocuk sahibi olmanın en güzel yanlarından biri çocuğunuza renkli,aydı..
  Kocaeli HABERLERİ
İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri Bu yazımızın kosunu siz değerli bayanları yakından ilgilendirecek İğne oyası mas..
2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 kısa saç modelleri; Yaz mevsiminde, Sezonun trendi, asimetrik kesimli saçla..
Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Bütün bekar erkek ve kızların rüyalarını süsleyen hayellerini kurdukları hayırlı..
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
  Siyaset HABERLERİ
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Yılbaşı gecesinde Ortaköy’de ünlü gece kulübü Reina’da yaşanan terör saldırısı i..
Başkan Donald Trump Kürtlere Hayran ve Erdoğana Güveniyormuş ! Başkan Donald Trump Kürtlere Hayran ve Erdoğana Güveniyormuş ! Başkanlık yarışını göğüsleyen isim olan Donald Trump'ın Türkiye ile ikili ilişki..
  Spor HABERLERİ
Evde Yapılabilecek Spor Hareketleri Evde Yapılabilecek Spor Hareketleri Özellikle bayanların her kış olduğu gibi ev de tıkılıp kalmasından soğuk hava ko..
Greyder Yazlık Erkek Ayakkabı Modelleri Greyder Yazlık Erkek Ayakkabı Modelleri Uzun geçen kış aylarının ardından yavaş yavaş bahar yüzünü göstermeye başlamasıy..
Seiko Saat Modelleri Seiko Saat Modelleri Bugün sizlere kalitenin, şıklığın ve hoşluğun en yoğun hissedildiği saat modelle..
Bayan Spor Ayakkabı Modeli Bayan Spor Ayakkabı Modeli Bayanlar için fırsat olan ve tarz anlamında da gerçekten harika şekilde trend o..
  Etkinlikler HABERLERİ
Belgrad Tanıtımı Belgrad Tanıtımı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebildiği ülkelerden birisi..
Barselona Yılın Her Mevsimi Gidilebilen Bir Şehir Barselona Yılın Her Mevsimi Gidilebilen Bir Şehir Katalonya bölgesinin en büyük şehri olan Barselona ispanyanın ikinci büyük şehri..
KERPE - ( 3 ) KERPE - ( 3 ) Kocaeli Yaşam alanlarından en güzel yerlerinden biride , Kocaeli’nin Kandıra ilç..
  Sosyal HABERLERİ
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
Neden Neden "HAYIR" Diyemiyoruz ? Hayır diyememek aslında insanlarla kurulan bağın, bozulacağını düşünmektir. Bunu..
En Komik öğrenci sözleri - Komik öğrenci mesajları En Komik öğrenci sözleri - Komik öğrenci mesajları Çok Komik öğrenci mesajları ve esprili öğrenci sözleri, En Komik öğrenci sözle..
İslamda Aile Sevgisi İslamda Aile Sevgisi Aile;  Sevinçte ve kederde, varlıkta ve darlıkta Sağlıkta ve hastalıkta hemhal o..
Verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir?  ( maddeler halinde ) Verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir? ( maddeler halinde ) Verimli ders çalışma yollarını öğrenmek isteyen öğrencinin, önce bu yönde olumlu..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Ev Yapımı 3 Farklı Basit Kurabiye Tarifi Ev Yapımı 3 Farklı Basit Kurabiye Tarifi Bu makalemizde sizlere ev yapımı 3 farklı kurabiye tarifleri vereceğiz. Hepsi bi..
Kolay Yaş Pasta Tarifi Kolay Yaş Pasta Tarifi Maharetli hanımlar birçok işi kendileri yapmayı severler, Ki bunlardan en çok ya..
Ev Yapımı Basit Pizza Tarifi Ev Yapımı Basit Pizza Tarifi Evet hanımlar ve beyler hazır olun. Daha önce hiç bir yerde bulamayacağınız basi..
Ev Yapımı Kumpir Tarifi (Basit) Ev Yapımı Kumpir Tarifi (Basit) Hemen herkesin en sevdiği yiyeceklerden birisidir kumpir. Bizde burdan yola çıka..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:45 İstanbul Başakşehir 1 - 0 Bursaspor
12.08.2017 20:00 Teleset M. Akhisarspor 1 - 0 Demir Grup Sivasspor
12.08.2017 21:50 Aytemiz Alanyaspor 1 - 3 Kasımpaşa
12.08.2017 20:00 Gençlerbirliği 1 - 1 Kardemir Karabükspor
12.08.2017 21:45 Göztepe 2 - 2 Fenerbahçe
13.08.2017 21:45 Beşiktaş 2 - 0 Antalyaspor
13.08.2017 20:00 Evkur Yeni Malatyaspor 3 - 1 Osmanlispor FK
13.08.2017 20:00 Trabzonspor 2 - 1 Atiker Konyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Kocaeli Birlik Spor 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı