HABER AKIŞI

Hamileliğin 15. Haftası

 Tarih: 12-07-2018 12:53:27
Büyüyen karnınızla birlikte artık hamile elbiseleri giymeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Göğüsleriniz ve göğüs uçlarınız irileşmeye başlar. Tüm bu fiziksel değişimler hamile olduğunuzu gerçek anlamda hissetmenize yardımcı olur. Birkaç hafta içinde bebeğinizin ilk hareketlerini de hissediyor olacaksınız. Bu durum genelde hamileliğin 17. ila 20. haftaları arasında gerçekleşir.

Vücudunuz

Büyüyen karnınızla birlikte artık hamile elbiseleri giymeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Göğüsleriniz ve göğüs uçlarınız irileşmeye başlar. Tüm bu fiziksel değişimler hamile olduğunuzu gerçek anlamda hissetmenize yardımcı olur. Birkaç hafta içinde bebeğinizin ilk hareketlerini de hissediyor olacaksınız. Bu durum genelde hamileliğin 17. ila 20. haftaları arasında gerçekleşir.

Rahminiz yukarı doğru baskı uygulamaya başlar, bu da ciğerlerinize tamamen genişlemesi için yeterli alan bırakmaz. Sonuç olarak bazı anlarda nefes almanız zor hâle gelebilir. Hamileliğin erken semptomları yavaşça kaybolmakta ve artık kendinizi daha fazla zorlanmış hissetmiyor olmalısınız.

Hamileliğin 15. haftasında vücutta büyük bir değişim beklenmemelidir. Şuana kadar birkaç kilo almış olmalısınız. Öncesinde gördüğünüz semptomları hâlâ görmeye devam ediyor olabilirsiniz. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

·         Rahminizi destekleyen bağlar uzadığı için keskin karın ağrıları yaşamaya devam edebilirsiniz.

·         Vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşma yetisi hamilelik boyunca azalır. Daha az bağışıklık sistemine sahip olduğunuz için normalinden daha sık soğuk algınlığı kapabilir veya öksürebilirsiniz.

·         Hamilelikte yaşanan burun tıkanıklığı soğuk algınlığını andırabilir ancak genelde bunun sebebi muköz membranlara giden artan kan akışıdır.

Artan kan hacmi ve burundaki kan damarlarının genişlemesi burun kanamasına sebep olabilir. Meditasyon gibi rahatlama teknikleri veya derin nefes alma egzersizleri sadece bu semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda doğumun da kolay geçmesine yardımcı olur.

Hamileliğin bu döneminde duygularınızda değişimler yaşanabilir. Böyle anlarda eşinizle konuşun ve nasıl hissettiğinizi kendisiyle paylaşın. Hamileliğiniz hakkında endişeli hissedebilir veya kendinizi annelik için hazır hissetmeyebilirsiniz. Tüm bunların doğal bir süreç olduğunu hatırlamanız önemlidir.

Bebeğiniz

Bebeğiniz hâlâ çok küçük ancak hamileliğin 15. haftasında birçok şey olmakta. Bebeğiniz artık bir elma ya da portakal boyutundadır. İskeletinde kemik gelişimi başlar ve bebeğiniz kendi vücudunu hareket ettirebilmektedir. Çok yakında kanat çırpınmasını andırın hareketleri hissediyor olacaksınız. Tüm bunlara ek olarak bebeğinizde cilt ve saç gelişimi devam eder, hatta kaşları bile çıkar. 

Bu haftanın en büyük gelişimi bebeğinizin iç kulaktaki üç kemiğin oluşmaya başlamasıdır. Birkaç hafta içinde bebeğiniz söylediklerinizi duyabiliyor olacak! Artık kendisiyle konuşmaya başlayabilir, ona hikayeler anlatabilirsiniz. Bebeğiniz doğduktan sonra ona hamilelikte okuduğunuz hikayeleri hatırlayabiliyor olacak.

İç kulak kemiklerinin haricinde, vücudunda başka diğer önemli kemik gelişimleri de söz konusu. Bunlar:

·         Omurgası ve sırt kasları başını ve boynunu düz tutabilmesi için gelişmektedir. Bebeğinizin kemik gelişimini desteklemek için kalsiyum almayı unutmayın.

·         Bebeğinizin kapalı göz kapaklarının uçlarında kirpikleri gelişmeye başlamıştır. Kaşları da şekillenmektedir.

·         Bacakları kollarından daha uzun olacak şekilde uzamaktadır.

15. Haftada Görülen Semptomlar

İkinci trimester döneminde yaşanan semptomlar birinci trimester’e göre daha az ve daha yoğundur. Ancak bu, bu dönemi herhangi bir semptom yaşamadan geçirmeyeceğiniz anlamına gelmez. İkinci trimester döneminde aşağıdaki durumlarla karşılaşabilirsiniz:

·         Vücutta yaşanan ağrılar

·         El ve ayaklarda karıncalanma (karpal tünel sendromu)

·         Göğüs uçlarında kararma

·         Kilo artışı

Hamileliğin 15. haftasında mide bulantısı veya istifra sorunu devam ediyor olabilir ancak büyük ihtimalle iştahınız kısa bir süre sonra gelecektir.

Hiperemezis Gravidarum

Bazı kadınlar hiperemezis gravidarum sendromunu yaşar. Bu, hastanede tedavi görmeyi gerektirebilen mide bulantısını şiddetli yaşama hâlidir. Mide bulantılarınız şiddetliyse vücudunuzda sıvı kaybı meydana gelebilir. Yapılan araştırmalara göre ikinci trimester döneminde yaşanan hiperemezis gravidarum hamilelikte preeklampsi, plasentanın erken ayrılması ve düşük doğum ağırlığı gibi komplikasyonlara öncülük edebilir. İkinci trimester’de hafiflemeyen mide bulantıları yaşarsanız doktorunuzu arayın.  

Bu Hafta Yapılması Gerekenler

Hamileliğin bu haftası itibariyle iştahınızı tekrar kazanmış olmalısınız. Bu noktada sağlıklı bir beslenmeye odaklanmanız önemlidir.

Her ne kadar hem kendiniz, hem de bebeğiniz için yiyor olsanız da hamilelikte aldığınız her ek kalorinin besleyici olduğuna dikkat edin. Yapılan araştırmalara göre her gün ekstra 300 kalori tüketmeniz yeterlidir. Bu kaloriler aşağıdaki yemeklerden alınmalı:

·         Yağsız et

·         Az yağlı süt ve süt ürünleri

·         Meyve

·         Sebze

·         Tam tahıllılar

Bu yiyecekler size protein, kalsiyum, folik asit ve diğer vitaminler gibi ekstra besin değerlerini sağlayacaktır. Bu besin öğeleri vücudunuzun hamilelikte ihtiyaç duyduğu desteği sağlar.

Normal kiloda hamile kaldıysanız hamilelikte 11 ila 15 kg almayı hedeflemelisiniz. İkinci trimester döneminde haftada 500 gram kadar alabilirsiniz. Çeşitli sağlıklı yiyeceklerden tüketin ve hedefinizden şaşmayın.

Sağlıklı beslendiğinizde kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Daha enerjik hissettiğiniz için tekrardan dışarı çıkmak için kendinizi hazır hissedebilirsiniz.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

İkinci trimester döneminde aşağıdaki semptomlardan birini yaşarsanız doktorunuzla irtibata geçin:

·         Olağandışı veya şiddetli kramp ya da karın ağrısı

·         Nefes almada zorluk veya şiddetli hâle gelen nefes darlığı

·         Erken doğum belirtileri

·         Vajinal kanama veya akıntı

Hamileliğin bu döneminde doktorunuzu sadece haftada bir kez görüyor olmalısınız. Dolayısıyla sizi tedirgin eden herhangi bir semptomla karşılaşırsanız doktorunuzu arayın. Rutin muayenelerde aklınıza takılan her soruyu doktorunuzla paylaşmayı unutmayın.

Haftanın Tüyoları

Hamileliğin 15. haftasında kendiniz için ekstra özel bir şeye yapmanıza gerek yoktur. Sağlıklı bir gebelik için son haftalarda yaptığınız rutin alışkanlıklarınızı takip etmeniz yeterlidir. Aynı zamanda aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

·         Bol su içerek vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılayın. Suyun içinde bulunan florür aynı zamanda bebeğinizin dişlerindeki koruyucu minenin oluşmasına yardımcı olur.

·         Protein ve kalsiyum zengini yiyecekler tüketmeye özen gösterin çünkü bu besin öğeleri bu hafta bebeğinizin gelişimi için oldukça önemlidir.

·         Demir, bebeğinizdeki bağ dokuların oluşumu için önemli bir besin öğesidir. Hamilelik boyunca aldığınız takviyelerin içinde demir vardır ancak siz yine de ıspanak, mercimek ve hurma gibi demir zengini besinler tüketerek demir alımını güçlendirebilirsiniz.

·         Yaban mersini suyu C vitamini zengini bir içecektir ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecektir. Bu, aynı zamanda vücudunuzun daha fazla demir emmesine yardımcı olur.

·         Hijyeninize dikkat edin ve ellerinizi sık sık yıkayın. Bağışıklık sisteminiz hamilelik boyunca çok kuvvetli değildir ve bu da enfeksiyon kapma riskinizin yüksek olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla sağlıklı alışkanlıklar edinmeniz önemlidir.

·         Cinsel birleşme öncesi ve sonrasında genital bölgelerinizi yıkayın.

·         Keyif aldığınız aktivitelerde bulunun. Örneğin güzellik merkezine gidip manikür pedikür yaptırabilir, saçlarınız için yeni bir kesim yaptırabilir, yüzünüze bakım maskesi uygulayabilirsiniz. Mutlu bir anne adayı rahim içinde gelişmekte olan mutlu bir bebek demek.

İkinci Trimester Döneminde Yapılan Test ve Taramalar

İkinci trimester’in erken dönemlerinde doktorunuz fetüste herhangi bir anormallik olup olmadığını görmek için bazı testlerin yapılmasını önerebilir. Bunlardan en önemlilerinden biri spina bifida, Down’s sendromu ve diğer bazı genetik bozuklukları tespit edebilen tarama testidir. Testi yaptırmak size bağlıdır. Test fetüste bir takım anormalliklerin olabileceğini gösteriyorsa doktorunuz amniyosentezle birlikte kapsamlı bir ultrason da yaptırmak isteyebilir. Test sonucunda hamileliğinizle ilgili bir takım zorlayıcı kararlar almak zorunda kalabilirsiniz.

Tarama testlerini 15. hafta öncesinde yaptırdıysanız test aslında var olmayan bir durum için anormallik olduğunu gösterebilir. Böyle bir durumda doktorunuz amniyosentez uygulamadan önce biraz daha beklemenizi isteyecektir.

İkiz Gebeliklerde 15. Hafta

Doktorunuz bebeklerinizin sağlığını değerlendirmek için amniyosentez yapılmasını önerebilir. Bu test genelde hamileliğin 15. haftası sonrasında uygulanır.

  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Garantili İnstagram Beğeni Arttırma Yapılır Garantili İnstagram Beğeni Arttırma Yapılır Son yıllarda hayatımızın en vazgeçilmez parçalarından biri hiç şüphesiz ki sosya..
Nasıl Garantili İnstagram Takipçi Arttırılır? Nasıl Garantili İnstagram Takipçi Arttırılır? Dünya genelinde kullanıcı sayısını 22 milyona ulaştıran İnstagram, her geçen gün..
İnstagram Takipçi Hilesi Yapmanın Yolu İnstagram Takipçi Hilesi Yapmanın Yolu Sosyal medyada daha popüler olmak istiyor, ama her yolu denemenize rağmen de bun..
İnstagram Beğeni Hilesi Yapmak İnstagram Beğeni Hilesi Yapmak Sosyal ağlar içinde en çok tercih edilen platformun İnstagram olmasının bir çok ..
  Kocaeli HABERLERİ
İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri Bu yazımızın kosunu siz değerli bayanları yakından ilgilendirecek İğne oyası mas..
2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 kısa saç modelleri; Yaz mevsiminde, Sezonun trendi, asimetrik kesimli saçla..
Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Bütün bekar erkek ve kızların rüyalarını süsleyen hayellerini kurdukları hayırlı..
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
  Siyaset HABERLERİ
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
En İyi 10 Bireysel Protesto En İyi 10 Bireysel Protesto Kimliği ve yüzü bilinmeyen bu adam Çin Ordusu'nun tanklarına tek başına direnmiş..
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
  Spor HABERLERİ
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri Marka aslında bir İtalyan markası olmasına rağmen Türkiye'deki satılan ürünlerin..
Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Gözünüze çok basit bir tavsiyeymiş gibi görünse bile, olasılıkları hesaplayamad..
En İyi 6 İçki Oyunu En İyi 6 İçki Oyunu Bunda oyuncuların önlerinde birer küçük bardak ve ortaya büyük bir bardak konul..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat, İç Anadolu’nun merkezinde bulunan bir ildir. Anadolu’nun eski yerleşim m..
Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova, Türkiye’nin Marmara bölgesinde yer alan illerinden birisidir. Marmara De..
Van Gezilecek Turistik Yerler Van Gezilecek Turistik Yerler Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde olan bir ili olan Van nüfus bakımın bölgenin..
Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Ege Bölgesinin İç Ege Bölgesinde yer alır. Türkiye'nin diğer tüm şehirlerin..
  Sosyal HABERLERİ
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
Sınav İçin Yarış Atı Gibi Yarışan Öğrenciler! Sınav İçin Yarış Atı Gibi Yarışan Öğrenciler! Benim çocuğum teog sınavında 400 puan aldı. Hadi ya benim ki 380 puan aldı. Dur..
Oğlum Neden Ders Çalışmıyor Sebebi Ne? Oğlum Neden Ders Çalışmıyor Sebebi Ne? Oğlum neden ders çalışmıyor? Bu soruyu soran binlerce milyonlarca anne ve babaya..
Eğitimde Sınıf Tekrarı Gerekli midir? Eğitimde Sınıf Tekrarı Gerekli midir? Eğitim sistemimizde büyük çatlaklar var. Bunun en temel nedenlerinden birisi sis..
Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz neden başarılı değiliz? Bir eğitimci baba olarak bu sorunun cevabını siz değ..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
LG G6 İncelemesi Hakkında! LG G6 İncelemesi Hakkında! LG'nin bu yıl ki tepe modeli olacak olan LG G6 modeliyle ilgili birçok sızıntı m..
ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ Pastahanelerde görmeye alıştığımız o eşsiz kurabiyler artık evimizde! Çok fazla ..
ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ Sultan Çökertme olarak da bilinen kebap cinsimiz, oldukça lezzetli ve doyurucu b..
ELMALI KURABİYE TARİFİ ELMALI KURABİYE TARİFİ Hepimizin çocukluğundan bu yana aklında kalan nadir tatlardan biri elmalı kurabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.11.2018 20:30 Galatasaray - Atiker Konyaspor
24.11.2018 19:00 Ankaragücü - Beşiktaş
24.11.2018 16:00 Aytemiz Alanyaspor - Kayserispor
24.11.2018 13:30 Erzurum BB - Antalyaspor
25.11.2018 19:00 Trabzonspor - Fenerbahçe
25.11.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor - Ç.Rizespor
25.11.2018 16:00 Teleset M. Akhisarspor - Bursaspor
25.11.2018 19:00 Kasımpaşa - Evkur Yeni Malatyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı