HABER AKIŞI

Hamileliğin 16. Haftası

 Tarih: 12-07-2018 12:52:48
Hamileliğin ikinci yarısına henüz dört hafta var. Çok yakında hamileliğinizin en heyecanlı anlarından birine tanıklık edeceksiniz. Bebeğinizin hareketlerini artık her an hissedebilirsiniz.

Hamileliğin ikinci yarısına henüz dört hafta var. Çok yakında hamileliğinizin en heyecanlı anlarından birine tanıklık edeceksiniz. Bebeğinizin hareketlerini artık her an hissedebilirsiniz.

Bu sizin ilk gebeliğinizse ilk hareketleri hissetmeniz birkaç hafta daha sürebilir. Birçok anne adayı ilk hareketleri gaz sıkışması veya diğer başka duyularla karıştırmaktadır fakat kısa bir süre sonra hareketler daha belirgin hâle gelecek ve siz de artık bebeğinizin hareketlerini daha net bir şekilde ayırt edebileceksiniz.

Vücudunuz

Hamileliğin bu noktasında ayna karşısına geçtiğinizde belirginleşen karnınız ve büyüyen göğüsleriniz dikkatinizi çekmeye başlayacaktır. Süt bezleriniz şimdiden çalışmaya ve salgılamaya başlamıştır. Bu durumla birlikte artan kan hacmi de göğüslerdeki damarları daha görünür hâle getirebilir.

Rahminizdeki amniyotik sıvının miktarı da büyük oranda artmıştır, böylece bebeğiniz rahminizin içinde güvenli bir şekilde barınmaya devam eder.

Hamileliğin ikinci trimester dönemine genelde “balayı dönemi” denir. Geçen aylara göre çok daha rahat ve huzurlu uyuyor olabilirsiniz. Yana doğru yatmaya da alışmış olmalısınız. Doktorunuz düz yatmamanızı önerebilir, bu da vücudunuzu desteklemek için ekstra yastıklara ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir. Uyumanıza yardımcı olan veya dinlenirken ya da televizyon izlerken size biraz daha fazla konfor sunan, özel olarak dizayn edilmiş hamilelik yastıkları vardır. Bütçenize uyanı tercihiniz doğrultusunda satın alabilirsiniz.

Daha iyi ve uzun uyku da gün içerisinde daha fazla enerji anlamına gelir. Dolayısıyla kendinizi daha iyi hissediyor olacaksınız ancak ruh hâlinizde arada bir değişiklik yaşarsanız endişelenmeyin, bu gayet normaldir. Kendinizi hazır enerjik ve iyi hissediyorken bir süredir ilgilenmediğiniz hobilerinize yönelmek isteyebilirsiniz.

Bebeğiniz

Hamileliğin 16. haftasında bebeğinizin dolaşım ve boşaltım sistemi daha hızlı bir şekilde çalışır. Bebeğinizin gözleri ve kulakları son hâllerini alacak yerlere yaklaştıkça kafası daha “normal” görünmeye başlar. Aynı zamanda kafası ilk bir iki ayda olduğu gibi eğik konumdan ziyade daha dik hâle gelecektir.

Bebeğinizin bacakları da hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bir kız bebeği bekliyorsanız bebeğinizin yumurtalıklarında binlerce yumurta oluşmaktadır. Aynı zamanda bebeğinizin minik kalbi her gün neredeyse 25 ml kan pompalamaktadır. İdrar yolu ise daha komplike görevleri yerine getirebilmektedir.

Hamileliğin bu haftasında birçok bebek 11 santimetre uzunluğunda, yaklaşık 1 kilo ağırlığındadır. Bu, bir avokado boyu kadardır.

Hamileliğin 16. Haftasında Görülen Semptomlar

Birçok anne adayı hamileliklerinin bu noktasında sabah bulantısı yaşamaz. Ancak bu dönemde hatırlamakta zorlanabilir veya konsantre olmakta güçlük çekebilirsiniz.

Önceki haftalarda yaşadığınız hamilelik semptomlarının çoğunu bu hafta yaşamıyor olacaksınız. Örneğin, göğüs hassasiyetiniz eskisi gibi olmayacak. Karşılaşabileceğiniz diğer semptomlar aşağıdaki gibidir:

·         Daha parlak bir cilt (artan kan akışı sebebiyle)

·         Yağlı veya daha parlak bir cilt (hormonlar sebebiyle)

·         Kabızlık

·         Mide yanması

·         Burun kanaması

·         Tıkanıklık

·         Kilo artışı

·         Hemoroit

·         Unutkanlık

·         Konsantre olmada zorluk

Kendinizi gergin hissediyorsanız benzer süreçlerden geçmiş arkadaşlarınız veya doktorunuzla konuşmanız faydalı olacaktır.

Hamilelik Işıltısı

Vücudunuzdaki artan kan akışı yüzünüzün daha aydınlık görünmesini sağlayabilir. Aynı zamanda artan aktif hormonlar da cildinizin daha yağlı ve parlak olmasına neden olur. Buna genelde “hamilelik ışıltısı” denir ancak her anne adayı bu durumu yaşamayabilir. Cildiniz çok yağlandıysa yağsız bir cilt temizleyicisi kullanabilirsiniz.

Kabızlık

Şiddetli bir kabızlık sorunu yaşıyorsanız taze ve kurutulmuş meyve, sebze, fasulye, badem, kepekli tahıllar ve diğer tam tahıllı ürünler gibi lif zengini besinlerden tüketin. Peynir ve işlenmiş et gibi yağlı ve lif oranı düşük yiyecekleri dikkatli tüketin çünkü bu yiyecekler kabızlığı daha kötü hâle getirebilir.

Mide Yanması

Mide yanması sorunuyla karşı karşıyaysanız bu durumu tetikleme olasılığı yüksek yiyeceklere dikkat edin. Örneğin, kızarmış veya baharatlı yiyecekleri çok sık tüketmekten kaçınmasınız. Öncesinde problemsiz bir şekilde tükettiğiniz yiyecekler hamilelik boyunca bu tarz problemlere öncülük edebilir.

Sağlıklı besleniyorsanız hamileliğin bu dönemine kadar 5 – 7 kilo arası almış olmalısınız. Ancak bu oran hamilelik öncesindeki kilonuza göre değişiklik gösterecektir.

Burun Kanaması

Sizi tedirgin edebilecek diğer semptomlar arasında burun veya diş eti kanamaları gelebilir. Burun kanamaları genelde zararsızdır ve burnunuzdaki ince kan damarlarına giden artan kan akışı sebebiyle meydana gelir. Burun kanamanızı durdurmak için aşağıdaki adımları takip edin:

1-      Oturun ve başınızı dik tutun.

2-      Başınızı arkaya doğru tutmayın, aksi hâlde kan yutma ihtimali söz konusu olabilir.

3-      Burnunuzu baş ve işaret parmağınızla en azından 5 dakika kadar sıkın.

4-      Burnunuzun üzerine koyacağınız buz paketi de kan damarlarının kasılmasına yardımcı olarak kanamayı hızlı bir şekilde durdurabilir.

Tıkanıklık

Tıkanıklık veya sindirim sorunları ya da diğer sağlık konularıyla ilgili reçetesiz satılan ilaçlara yönelmeden önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz sizi hangi ilaçların kullanımının hamilelikte güvenilir olduğu konusunda bilgilendirecektir.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Yapılması Gerekenler

Mide bulantılarınız tamamen gittiğine veya en azından hafiflediğine göre artık sağlıklı beslenme ve egzersize gerçek anlamda odaklanabilirsiniz.

Canınız tatlı bir şeyler çekiyorsa şeker yerine meyve veya meyveli yoğurt tüketin. Gözünüz tuzlu bir şeyler arıyorsa tel peynir atıştırabilirsiniz. Vücudunuzun ve bebeğinizin protein ve kalsiyuma ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Doktorunuz aksini söylemediği sürece her gün 30 dakika kadar egzersiz yapmayı hedefleyin. Yüzme ve yürüyüş hamilelik için en uygun egzersizlerdendir. Ancak herhangi bir egzersize başlamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşün.

Hamileliğin bu döneminde yavaştan bebek koltukları, beşik, bebek dinleme telsizleri gibi ürünleri araştırmaya başlayabilirsiniz. Piyasada her bir ürün için çok fazla opsiyon olması sebebiyle karar aşaması zaman alabilir.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Bebeğinizin hareketlerini düzenli olarak hissedebiliyorken en az 12 saattir herhangi bir hareket hissetmediğinizi fark ederseniz doktorunuzu arayın. Bunun sebebi bebeğiniz hareket edebiliyorken siz onun hareketlerini hissedememiş olmanız da olabilir ancak yine de temkinli olmakta fayda var.

Hamileliğin bu haftasında bebeğinizin herhangi bir hareketini hissetmediyseniz üzülmeyin. Birçok anne adayı hamileliğin 20. haftasına kadar herhangi bir hareketlilik hissetmez.

İkinci trimester döneminde düşük riski birinci trimester dönemine göre oldukça azalmaktadır ancak siz yine de lekelenme, kanama veya şiddetli karın ağrısını önemsememezlik etmeyin.

Haftanın Tüyoları

·         Doktorunuz tarama testleri yaptırmanızı öneriyorsa bu testler hakkında kendisinden detaylı bilgi alın ve kararınızı ona göre verin. Kararınızı ne kadar kısa sürede verirseniz o kadar az sürede endişe içinde kalmış olursunuz.

·         Karnınız belirgin olmaya başladığı için bu hafta itibariyle her hafta aynı pozisyonda ve aynı yerde olacak şekilde karnınızın fotoğrafını çekip ilerisi için güzel bir albüm hazırlayabilirsiniz.

·         Bağışıklık sisteminiz yeterince güçlü olmayacağı için doktorunuzdan size bağışıklık sisteminizi kuvvetlendiren güvenilir yollar önermesini isteyin.

 

 

İkiz Gebeliklerde 16. Hafta

Karnınızda herhangi bir hareketlilik hissediyor musunuz? Bazı anne adayları hamileliklerinin yaklaşık 16. haftasında ilk hareketleri hissetmeye başlar ancak bu durum ilk kez anne olanlar için biraz daha zaman alabilir. Dolayısıyla henüz hiçbir şey hissetmediyseniz endişelenmeyin.

Fetal hareketleri bebeklerinizin gelişmekte olan kaslarına egzersiz yaptıklarını gösteren harika bir işarettir. Bu hafif itmeler ve dürtmeler zamanla tekme ve dönme hâlini alacaktır.  

  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Suriye'linin Fotoğrafı Facebook’a İş Açtı! Suriye'linin Fotoğrafı Facebook’a İş Açtı! Suriyeli Anas Modamani’nin Almanya Başbakanı Merkel ile çekindiği fotoğraf Faceb..
31.08.2018 Facebook ve Twitter neden yavaş, siber saldırı mı var? 31.08.2018 Facebook ve Twitter neden yavaş, siber saldırı mı var? Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya siteleri Facebook ve Twitter neden yavaş..
31.08.2018 Hotmail e-mail giriş! Outlook e posta girişi hotmail mail aç! 31.08.2018 Hotmail e-mail giriş! Outlook e posta girişi hotmail mail aç! Outlook ve Hotmail adresi almak istiyor ya da hesabınıza giriş yapmak istiyorsa..
31.08.2018 Hotmail Oturum Aç ! 31.08.2018 Hotmail Oturum Aç ! Mail devi hotmail ülkemizde herne kadar dönemin msn messenger programı olarak bi..
  Kocaeli HABERLERİ
İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri Bu yazımızın kosunu siz değerli bayanları yakından ilgilendirecek İğne oyası mas..
2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 kısa saç modelleri; Yaz mevsiminde, Sezonun trendi, asimetrik kesimli saçla..
Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Bütün bekar erkek ve kızların rüyalarını süsleyen hayellerini kurdukları hayırlı..
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
  Siyaset HABERLERİ
En İyi 10 Bireysel Protesto En İyi 10 Bireysel Protesto Kimliği ve yüzü bilinmeyen bu adam Çin Ordusu'nun tanklarına tek başına direnmiş..
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Yılbaşı gecesinde Ortaköy’de ünlü gece kulübü Reina’da yaşanan terör saldırısı i..
  Spor HABERLERİ
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri Marka aslında bir İtalyan markası olmasına rağmen Türkiye'deki satılan ürünlerin..
Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Gözünüze çok basit bir tavsiyeymiş gibi görünse bile, olasılıkları hesaplayamad..
En İyi 6 İçki Oyunu En İyi 6 İçki Oyunu Bunda oyuncuların önlerinde birer küçük bardak ve ortaya büyük bir bardak konul..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat, İç Anadolu’nun merkezinde bulunan bir ildir. Anadolu’nun eski yerleşim m..
Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova, Türkiye’nin Marmara bölgesinde yer alan illerinden birisidir. Marmara De..
Van Gezilecek Turistik Yerler Van Gezilecek Turistik Yerler Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde olan bir ili olan Van nüfus bakımın bölgenin..
Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Ege Bölgesinin İç Ege Bölgesinde yer alır. Türkiye'nin diğer tüm şehirlerin..
  Sosyal HABERLERİ
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz neden başarılı değiliz? Bir eğitimci baba olarak bu sorunun cevabını siz değ..
Eğitimde Kaynak Kitap Sorunu Eğitimde Kaynak Kitap Sorunu Eğitim öğretim faaliyeti içinde başarının arttırılması adına birçok öğretmenimiz..
Evleri Eğitim Yuvasına Dönüştürün ! Evleri Eğitim Yuvasına Dönüştürün ! Benim evladım neden başarısız? Sorusuna çözüm bulmak isteyen anne ve babalara se..
Kıyaslama mı Kıyım Mı? Kıyaslama mı Kıyım Mı? Ahmet’in oğlu matematikte 13 net yapmış benim ki 10 net yapmış dur bunun hesabın..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
LG G6 İncelemesi Hakkında! LG G6 İncelemesi Hakkında! LG'nin bu yıl ki tepe modeli olacak olan LG G6 modeliyle ilgili birçok sızıntı m..
ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ Pastahanelerde görmeye alıştığımız o eşsiz kurabiyler artık evimizde! Çok fazla ..
ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ Sultan Çökertme olarak da bilinen kebap cinsimiz, oldukça lezzetli ve doyurucu b..
ELMALI KURABİYE TARİFİ ELMALI KURABİYE TARİFİ Hepimizin çocukluğundan bu yana aklında kalan nadir tatlardan biri elmalı kurabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
resmi ilanlar
Yukarı