HABER AKIŞI

Hamileliğin 16. Haftası

 Tarih: 12-07-2018 12:52:48
Hamileliğin ikinci yarısına henüz dört hafta var. Çok yakında hamileliğinizin en heyecanlı anlarından birine tanıklık edeceksiniz. Bebeğinizin hareketlerini artık her an hissedebilirsiniz.

Hamileliğin ikinci yarısına henüz dört hafta var. Çok yakında hamileliğinizin en heyecanlı anlarından birine tanıklık edeceksiniz. Bebeğinizin hareketlerini artık her an hissedebilirsiniz.

Bu sizin ilk gebeliğinizse ilk hareketleri hissetmeniz birkaç hafta daha sürebilir. Birçok anne adayı ilk hareketleri gaz sıkışması veya diğer başka duyularla karıştırmaktadır fakat kısa bir süre sonra hareketler daha belirgin hâle gelecek ve siz de artık bebeğinizin hareketlerini daha net bir şekilde ayırt edebileceksiniz.

Vücudunuz

Hamileliğin bu noktasında ayna karşısına geçtiğinizde belirginleşen karnınız ve büyüyen göğüsleriniz dikkatinizi çekmeye başlayacaktır. Süt bezleriniz şimdiden çalışmaya ve salgılamaya başlamıştır. Bu durumla birlikte artan kan hacmi de göğüslerdeki damarları daha görünür hâle getirebilir.

Rahminizdeki amniyotik sıvının miktarı da büyük oranda artmıştır, böylece bebeğiniz rahminizin içinde güvenli bir şekilde barınmaya devam eder.

Hamileliğin ikinci trimester dönemine genelde “balayı dönemi” denir. Geçen aylara göre çok daha rahat ve huzurlu uyuyor olabilirsiniz. Yana doğru yatmaya da alışmış olmalısınız. Doktorunuz düz yatmamanızı önerebilir, bu da vücudunuzu desteklemek için ekstra yastıklara ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir. Uyumanıza yardımcı olan veya dinlenirken ya da televizyon izlerken size biraz daha fazla konfor sunan, özel olarak dizayn edilmiş hamilelik yastıkları vardır. Bütçenize uyanı tercihiniz doğrultusunda satın alabilirsiniz.

Daha iyi ve uzun uyku da gün içerisinde daha fazla enerji anlamına gelir. Dolayısıyla kendinizi daha iyi hissediyor olacaksınız ancak ruh hâlinizde arada bir değişiklik yaşarsanız endişelenmeyin, bu gayet normaldir. Kendinizi hazır enerjik ve iyi hissediyorken bir süredir ilgilenmediğiniz hobilerinize yönelmek isteyebilirsiniz.

Bebeğiniz

Hamileliğin 16. haftasında bebeğinizin dolaşım ve boşaltım sistemi daha hızlı bir şekilde çalışır. Bebeğinizin gözleri ve kulakları son hâllerini alacak yerlere yaklaştıkça kafası daha “normal” görünmeye başlar. Aynı zamanda kafası ilk bir iki ayda olduğu gibi eğik konumdan ziyade daha dik hâle gelecektir.

Bebeğinizin bacakları da hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bir kız bebeği bekliyorsanız bebeğinizin yumurtalıklarında binlerce yumurta oluşmaktadır. Aynı zamanda bebeğinizin minik kalbi her gün neredeyse 25 ml kan pompalamaktadır. İdrar yolu ise daha komplike görevleri yerine getirebilmektedir.

Hamileliğin bu haftasında birçok bebek 11 santimetre uzunluğunda, yaklaşık 1 kilo ağırlığındadır. Bu, bir avokado boyu kadardır.

Hamileliğin 16. Haftasında Görülen Semptomlar

Birçok anne adayı hamileliklerinin bu noktasında sabah bulantısı yaşamaz. Ancak bu dönemde hatırlamakta zorlanabilir veya konsantre olmakta güçlük çekebilirsiniz.

Önceki haftalarda yaşadığınız hamilelik semptomlarının çoğunu bu hafta yaşamıyor olacaksınız. Örneğin, göğüs hassasiyetiniz eskisi gibi olmayacak. Karşılaşabileceğiniz diğer semptomlar aşağıdaki gibidir:

·         Daha parlak bir cilt (artan kan akışı sebebiyle)

·         Yağlı veya daha parlak bir cilt (hormonlar sebebiyle)

·         Kabızlık

·         Mide yanması

·         Burun kanaması

·         Tıkanıklık

·         Kilo artışı

·         Hemoroit

·         Unutkanlık

·         Konsantre olmada zorluk

Kendinizi gergin hissediyorsanız benzer süreçlerden geçmiş arkadaşlarınız veya doktorunuzla konuşmanız faydalı olacaktır.

Hamilelik Işıltısı

Vücudunuzdaki artan kan akışı yüzünüzün daha aydınlık görünmesini sağlayabilir. Aynı zamanda artan aktif hormonlar da cildinizin daha yağlı ve parlak olmasına neden olur. Buna genelde “hamilelik ışıltısı” denir ancak her anne adayı bu durumu yaşamayabilir. Cildiniz çok yağlandıysa yağsız bir cilt temizleyicisi kullanabilirsiniz.

Kabızlık

Şiddetli bir kabızlık sorunu yaşıyorsanız taze ve kurutulmuş meyve, sebze, fasulye, badem, kepekli tahıllar ve diğer tam tahıllı ürünler gibi lif zengini besinlerden tüketin. Peynir ve işlenmiş et gibi yağlı ve lif oranı düşük yiyecekleri dikkatli tüketin çünkü bu yiyecekler kabızlığı daha kötü hâle getirebilir.

Mide Yanması

Mide yanması sorunuyla karşı karşıyaysanız bu durumu tetikleme olasılığı yüksek yiyeceklere dikkat edin. Örneğin, kızarmış veya baharatlı yiyecekleri çok sık tüketmekten kaçınmasınız. Öncesinde problemsiz bir şekilde tükettiğiniz yiyecekler hamilelik boyunca bu tarz problemlere öncülük edebilir.

Sağlıklı besleniyorsanız hamileliğin bu dönemine kadar 5 – 7 kilo arası almış olmalısınız. Ancak bu oran hamilelik öncesindeki kilonuza göre değişiklik gösterecektir.

Burun Kanaması

Sizi tedirgin edebilecek diğer semptomlar arasında burun veya diş eti kanamaları gelebilir. Burun kanamaları genelde zararsızdır ve burnunuzdaki ince kan damarlarına giden artan kan akışı sebebiyle meydana gelir. Burun kanamanızı durdurmak için aşağıdaki adımları takip edin:

1-      Oturun ve başınızı dik tutun.

2-      Başınızı arkaya doğru tutmayın, aksi hâlde kan yutma ihtimali söz konusu olabilir.

3-      Burnunuzu baş ve işaret parmağınızla en azından 5 dakika kadar sıkın.

4-      Burnunuzun üzerine koyacağınız buz paketi de kan damarlarının kasılmasına yardımcı olarak kanamayı hızlı bir şekilde durdurabilir.

Tıkanıklık

Tıkanıklık veya sindirim sorunları ya da diğer sağlık konularıyla ilgili reçetesiz satılan ilaçlara yönelmeden önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz sizi hangi ilaçların kullanımının hamilelikte güvenilir olduğu konusunda bilgilendirecektir.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Yapılması Gerekenler

Mide bulantılarınız tamamen gittiğine veya en azından hafiflediğine göre artık sağlıklı beslenme ve egzersize gerçek anlamda odaklanabilirsiniz.

Canınız tatlı bir şeyler çekiyorsa şeker yerine meyve veya meyveli yoğurt tüketin. Gözünüz tuzlu bir şeyler arıyorsa tel peynir atıştırabilirsiniz. Vücudunuzun ve bebeğinizin protein ve kalsiyuma ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Doktorunuz aksini söylemediği sürece her gün 30 dakika kadar egzersiz yapmayı hedefleyin. Yüzme ve yürüyüş hamilelik için en uygun egzersizlerdendir. Ancak herhangi bir egzersize başlamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşün.

Hamileliğin bu döneminde yavaştan bebek koltukları, beşik, bebek dinleme telsizleri gibi ürünleri araştırmaya başlayabilirsiniz. Piyasada her bir ürün için çok fazla opsiyon olması sebebiyle karar aşaması zaman alabilir.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Bebeğinizin hareketlerini düzenli olarak hissedebiliyorken en az 12 saattir herhangi bir hareket hissetmediğinizi fark ederseniz doktorunuzu arayın. Bunun sebebi bebeğiniz hareket edebiliyorken siz onun hareketlerini hissedememiş olmanız da olabilir ancak yine de temkinli olmakta fayda var.

Hamileliğin bu haftasında bebeğinizin herhangi bir hareketini hissetmediyseniz üzülmeyin. Birçok anne adayı hamileliğin 20. haftasına kadar herhangi bir hareketlilik hissetmez.

İkinci trimester döneminde düşük riski birinci trimester dönemine göre oldukça azalmaktadır ancak siz yine de lekelenme, kanama veya şiddetli karın ağrısını önemsememezlik etmeyin.

Haftanın Tüyoları

·         Doktorunuz tarama testleri yaptırmanızı öneriyorsa bu testler hakkında kendisinden detaylı bilgi alın ve kararınızı ona göre verin. Kararınızı ne kadar kısa sürede verirseniz o kadar az sürede endişe içinde kalmış olursunuz.

·         Karnınız belirgin olmaya başladığı için bu hafta itibariyle her hafta aynı pozisyonda ve aynı yerde olacak şekilde karnınızın fotoğrafını çekip ilerisi için güzel bir albüm hazırlayabilirsiniz.

·         Bağışıklık sisteminiz yeterince güçlü olmayacağı için doktorunuzdan size bağışıklık sisteminizi kuvvetlendiren güvenilir yollar önermesini isteyin.

 

 

İkiz Gebeliklerde 16. Hafta

Karnınızda herhangi bir hareketlilik hissediyor musunuz? Bazı anne adayları hamileliklerinin yaklaşık 16. haftasında ilk hareketleri hissetmeye başlar ancak bu durum ilk kez anne olanlar için biraz daha zaman alabilir. Dolayısıyla henüz hiçbir şey hissetmediyseniz endişelenmeyin.

Fetal hareketleri bebeklerinizin gelişmekte olan kaslarına egzersiz yaptıklarını gösteren harika bir işarettir. Bu hafif itmeler ve dürtmeler zamanla tekme ve dönme hâlini alacaktır.  

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Nasreddin Hoca ve Karagöz'den Hikayeler - ( 1 ) Nasreddin Hoca ve Karagöz'den Hikayeler - ( 1 ) Sabancı Kültür Merkezi çocuklar ve aileler için şahane bir etkinliğe imza atıyor..
2019 Tesettür Doğal Makyaj Önerileri - Dolgun Kirpikler- 2019 makyaj trendleri - ( 1 ) 2019 Tesettür Doğal Makyaj Önerileri - Dolgun Kirpikler- 2019 makyaj trendleri - ( 1 ) 2019 Doğal Makyaj Önerileri ,Dolgun Kirpikler, Ayrıca kirpikleri dolgun gösterme..
PİŞMANİYE ÜRETİMİ VE TARİHÇESİ - ( 1 ) PİŞMANİYE ÜRETİMİ VE TARİHÇESİ - ( 1 ) Geçmişten Günümüz Değişmeyen Lezzet "İzmit Pişmaniyesi" Pişmaniye kelimesi farsç..
  Kocaeli HABERLERİ
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
Yöresel Lezzet - ( 1 ) Yöresel Lezzet - ( 1 ) Kocaeli denilince akla gelen ilk tariflerden biri dartı. Her sabah kahvaltısının..
KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) Özellikle soğuk havalarda içi ısıtan tatlılar denildiğinde akla ilk helva gelir...
  Siyaset HABERLERİ
CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) Hain örgüt üyelerinin planladıkları darbe gecesinde yaşanılan olaylardan sonra t..
ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) Geçen sene Suriye ordusu ile beraber işid terör örgütüne operasyon yapan rus ask..
ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! Obama’nın hikayesi şudur: Bir gün köydeki obasına gitmek ister ama izin vermezle..
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
  Spor HABERLERİ
Türkiye de Sporcu Olmak ! Türkiye de Sporcu Olmak ! Evet sevgili okuyucular. Bugün ülkemizin dinmek bilmeyen sıkıntısından birini si..
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri Marka aslında bir İtalyan markası olmasına rağmen Türkiye'deki satılan ürünlerin..
Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Gözünüze çok basit bir tavsiyeymiş gibi görünse bile, olasılıkları hesaplayamad..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) Gölkay Park’a ev sahipliği yapan Kocaeli, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine ba..
  Sosyal HABERLERİ
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) üniversite tercih kılavuzlarında bazı değerlendirilmelere gidildi.Bu değişiklikl..
KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) Öğrencilerin üniversitelere gittiklerin de kalmak için başvuru yapacakları Kred..
ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) Üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olup hala iş bulamayan yada atamayan m..
ÖĞRETMEN ADAYLARI MARTTA ATANACAK MI ? - ( 1 ) ÖĞRETMEN ADAYLARI MARTTA ATANACAK MI ? - ( 1 ) Bu yıl ülkemizde 20 bin öğretmen adayına atama müjdesi.Geçtiğimiz günlerde gerç..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Tatlı yemek tatlı yapmak için kendimize bahaneler yaratırız. Her özel gün, her k..
Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Hiç tatmamış hatta adını bile duymamış çocuklarımız olabilir. O zaman kerevizi ç..
Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Bugün size hem çocuklarınıza hem de evinize gelen özel misafirlerinize ikram ede..
Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Güzel bir tatlı yapmak istediğinizde biraz emek vererek bu tatlı tarifini yapabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
15.02.2019 20:30 Evkur Yeni Malatyaspor 1 - 2 Beşiktaş
16.02.2019 13:30 Teleset M. Akhisarspor - Ankaragücü
16.02.2019 16:00 Bursaspor - Ç.Rizespor
16.02.2019 19:00 Fenerbahçe - Atiker Konyaspor
17.02.2019 16:00 Trabzonspor - Aytemiz Alanyaspor
17.02.2019 19:00 Kasımpaşa - Galatasaray
17.02.2019 16:00 Kayserispor - Göztepe
17.02.2019 13:30 Erzurum BB - Demir Grup Sivasspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı