HABER AKIŞI

Hamileliğin 17. Haftası

 Tarih: 12-07-2018 12:52:10
Son birkaç aydır yaşadığınız mide bulantıları ve istifra artık tamamen hayatınızdan çıkmış olmalı. Nadiren de olsa bu semptomlar hamileliğin ikinci trimester döneminde de devam edebilir. Benzer durumu yaşıyorsanız her gün biraz daha büyümekte olan karnınıza bakarak tüm bu sıkıntılara değdiğini hatırlayabilirsiniz. Artık daha belirgin hâle gelen karnınız sayesinde arkadaşlarınız ve yakın çevreniz hamile olduğunuzu görebilir.

Vücudunuz

Son birkaç aydır yaşadığınız mide bulantıları ve istifra artık tamamen hayatınızdan çıkmış olmalı. Nadiren de olsa bu semptomlar hamileliğin ikinci trimester döneminde de devam edebilir. Benzer durumu yaşıyorsanız her gün biraz daha büyümekte olan karnınıza bakarak tüm bu sıkıntılara değdiğini hatırlayabilirsiniz. Artık daha belirgin hâle gelen karnınız sayesinde arkadaşlarınız ve yakın çevreniz hamile olduğunuzu görebilir.

Organlarınız büyüyen bebeğiniz için genişlemekte olan rahminize yer açtıkça mide yanması veya kabızlık gibi sindirim sistemi ile ilgili bir takım sorunları yaşama ihtimaliniz de yüksektir. Benzer şekilde bacaklarda şişme veya kramp, varis oluşumu veya karın ağrısı gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz.

Rahminizdeki bebeğiniz henüz hâlâ çok küçük olmasına rağmen büyüyen karnınız ağırlık merkezinizi değiştirecek kadar büyümüştür. Attığınız adımlara dikkat edin. Hamileliğin bu haftasında meydana gelebilen düşmeler bebeğiniz ve sizin için hayati risk taşıyabilir.

Bebeğiniz

Büyük bir kısmı yumuşak kıkırdaktan oluşan bebeğinizin iskeleti artık sert kemik hâline gelecektir. Hatta vücudunda yağ oluşmaya da başlayacaktır, bu da vücut ısısının dengelenmesine yardımca olur.

Hamileliğin 17. haftasında bebeğinizin ter bezleri gelişmiştir ve bu bezler tamamen çalışır hâldedir. Bu da bebeğinizin de terlediği anlamına gelir!

Bu hafta itibariyle bebeğinizde görülen diğer gelişimler genel hatlarıyla şu şekildedir:

·         Koruyucu bir madde olan miyelin oluşmaya ve bebeğinizin omurilik etrafını sarmaya başlar.

·         Plasentayla hayati bağlantıyı sağlayan göbek bağı artık her geçen gün daha güçlü ve kalın olacak şekilde gelişmektedir.

·         Bebeğinizin solunum sistemindeki hava pasajları dallanma görevini tamamlamıştır. Bebeğinizin ciğerleri çok yakında oksijen alır hâle gelecek.

·         Başı, el ve bacaklarıyla birlikte tüm vücudu eskisine oranla daha gelişmiştir.

·         Rahminizdeki hareketleri de artmıştır.

·         Bebeğiniz artık nefes almak için ağzını açıp kapayabilir.

·         Kalp atışları güçlü ve istikrarlıdır. Ultrason eşliğinde rahatlıkla duyulabilir.

·         Bebeğiniz rahminizin içinde güvenli bir şekilde dinleniyor ancak rahim içi onun için oldukça gürültülü olabilir. Bebeğiniz sizin sesinizi, kalp atışlarınızı, acıktığınızda hissettiğiniz mide gurultularını ve daha birçok şeyi duyabilir. Artık gürültülü sesler bebeğinizi ürkütebilir, yumuşak sesler de onun sakinleşmesine yardımcı olur.

Hamileliğin 17. Haftasında Görülen Semptomlar

Hamileliğin bu haftasında görülen semptomlar ve belirtiler vücudunuzda bir takım fiziksel değişimler olduğu için size rahatsızlık verebilir. Hamileliğin erken belirtileri artık tamamen ortadan kaybolmuş olmalı. Bu hafta görülen semptomların çoğu büyümekte olan bebeğiniz ve karnınızla alakalıdır. Bunlar genel hatlarıyla aşağıdaki gibidir:

·         Mide yanması

·         Mide ekşimesi

·         Mide bulantısı

·         Gaz ve kabızlık

·         Cilt renginde değişim

·         Siyatik sinir sıkışması

·         Hemoroit

·         Bacaklarda kramp

·         Göğüslerde büyüme

·         İştahta artış

·         Bel ağrısı

Gastrointestinal problemler: Mide yanması, mide ekşimesi, kabızlık, mide bulantısı gibi gastrointestinal problemler hamilelikte yaygın olarak görülen durumlardır. Hamileliğin herhangi bir döneminde birçok kadın bu durumları yaşamaktadır. 

Yanma hissine sebep olan mide yanması boğazınıza kadar ilerleyebilir ve sizi rahatsız edebilir. Genelde zararsızdır. Mide yanmasını hafifletmek için gün içerisinde az ve sık tüketin. Buna rağmen mide yanmanız devam ediyorsa doktorunuza danışın.

Gaz ve kabızlık da hamilelikte sık görülen semptomlar arasında yer alır. Hamileliğiniz ilerledikçe bu iki durum da daha şiddetli hâle gelebilir, dolayısıyla beslenme şekliniz veya hayat tarzınızda bir takım değişiklikler yapmanız kaçınılmazdır. Bu hislere öncülük eden hormonal ve vücut değişimlerinin önüne geçemezsiniz. Bol su içmek, hareket etmek ve daha fazla lif içeren yiyeceklerden tüketmek kaçınılmazdır. Lif oranı yüksek besinler kısa vadede gaz yapsa da, uzun vadede kabızlığın önüne geçer.

Kabızlık hamileliğin bu noktasında hemoroit ve çatlaklara sebep olabilir. Hormon seviyelerindeki değişimler, hamilelik boyunca aldığınız demir takviyesi, fiziksel hareketlerde azalma, büyüyen rahim ve yeterince lif zengini besinler tüketememek kabızlığa öncülük eder. Bu problemi kontrol altına almak için aşağıdaki tüyoları uygulayabilirsiniz:

·         Her gün en az 1,5 – 2 litre sıvı tüketin. Suyun yanı sıra gün içerisinde taze sıkılmış meyve suları da içebilirsiniz.

·         Beslenme programınıza taze meyve ve yeşil yapraklı sebzeleri de dahil edin.

·         Yürüyüşlerinizi veya egzersizlerinizi aksatmayın. Sağlıklı ve zinde kalmak sadece kabızlığı önlemez aynı zamanda daha kolay bir hamilelik ve doğum geçirmenize yardımcı olur.

·         Büyük tuvaletinizi düzenli olarak yapmaya çalışın ancak bunun için kendinizi zorlamayın. Ikınmak hamilelik boyunca sağlıklı değildir.

·         Tüm bunlara dikkat ediyor olmanıza rağmen kabızlık probleminiz devam ediyorsa doktorunuz sizin için güvenli laksatiflerden önerebilir.

·         Kabızlığınızı kontrol altına alırsanız hemoroit ve gaz problemlerinizin de üstesinden gelmiş olursunuz.

Cilt renginde değişim: Hamile kadınların yüzde 50 ila 70’inde halk arasında “hamilelik lekesi” olarak bilinen yüzde lekelenme durumu meydana gelir. Kloazma, yani hamilelik lekesinin tam olarak neden meydana geldiği bilinmese de hormonal değişimlerin buna öncülük ettiği düşünülmektedir. Kloazmayı önlemenin en iyi yolu kendinizi güneşten korumak olacaktır. Dışarı çıkmadan önce en az 30 faktörlü bir güneş kremi kullanın, mümkünse geniş çağlı bir şapka takın ve koyu renkli kıyafetler giymekten kaçının.

Siyatik sinir sıkışması: Bacaklarınızın birinde aralıklı olarak yayılan bir ağrı hissediyorsanız bunun sebebi siyatik sinir sıkışması olabilir. Bu, vücudunuzdaki en geniş sinirdir ve ağrısı bel veya kalçadan başlayıp bacağınıza doğru inebilir. Uzmanlar hamilelerin neden bu ağrıyı yaşadığını tam olarak bilmese de bunun sebebinin büyümekte olan bebeğin verdiği baskı sonucunda olabileceğini düşünüyorlar.

Böyle bir durumda ağrı genelde tek bir bacağı etkilediği için ağrı gidene kadar ağrımayan bacağınızın üzerinde olacak şekilde uzanarak dinlenin. Aynı zamanda yüzmek de faydalı olacaktır. Bu aynı zamanda hamilelikte güvenli bir şekilde yapılabilen bir egzersizdir ancak yüzmeye başlamadan önce doktorunuzun görüşünü almanız önemlidir.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Yapılması Gerekenler

1.       Babet veya az topuklu ayakkabılar kullanın. Karnınız öne doğru çıktıkça postüral dengenizi korumanız önemlidir. Değişen ağırlık merkeziniz sebebiyle topuklu ayakkabılarınızı bir süreliğine rafa kaldırın.

2.       Bebeğinize koyacağınız ismi düşünmeye başlayın. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için sabırsızlanıyor musunuz? Bunu bir sonraki ultrasonunuzda öğrenebilirsiniz. Anne adaylarının çoğu hamileliklerinin 16 ila 20. haftalarında ultrasona girer.

3.       İmkanınız varsa hamile masajı yaptırın. Vücudunuzdaki değişimler ağrılara sebep olabilir. Hamilelik masajı vücudunuza verebileceğiniz en güzel hediyelerden biridir. Masajı yapan kişinin prenatal, yani hamile masajı konusunda deneyimli ve uzman biri olmasına dikkat edin.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Bu noktaya kadar düşük riskiniz oldukça azalmış olsa bile ufak da olsa hâlâ risk olduğunu bilmeniz önemlidir. Vajinal kanamanız, vajinadan sıvı akışı veya şiddetli karın ağrınız varsa derhal doktorunuzu arayın. Benzer şekilde yüksek ateşte de doktorunuzu aramalısınız.

Siyatik sinir sıkışması ağrınız şiddetlendiyse veya daha sık hâle geldiyse her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için doktorunuza bilgi verin.

İkiz Gebeliklerde 17. Hafta

Doktorunuz hamileliğiniz boyunca ikizlerinizin gelişimlerini takip edecektir. Intraüterin büyüme kısıtlılığı bebeklerden birinin veya ikisinin de olması gereken gelişimi göstermemiş olması durumudur. Aynı zamanda IUGR olarak bilinen bu durum ikiz gebeliklerde daha sık görülür ama bu durum aynı zamanda plasentayla ilgili problemler veya kromozom anomalileri gibi durumlarla da ilişkilendirilir.

Doktorunuz ikizlerinizin IUGR’e sahip olduğunu düşünüyorsa kendisi sizi ultrason kullanarak yakinen inceleyecektir. Tedavisi için yatakta istirahat veya bazı durumlarda erken doğum bile önerilebilir. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Nasreddin Hoca ve Karagöz'den Hikayeler - ( 1 ) Nasreddin Hoca ve Karagöz'den Hikayeler - ( 1 ) Sabancı Kültür Merkezi çocuklar ve aileler için şahane bir etkinliğe imza atıyor..
2019 Tesettür Doğal Makyaj Önerileri - Dolgun Kirpikler- 2019 makyaj trendleri - ( 1 ) 2019 Tesettür Doğal Makyaj Önerileri - Dolgun Kirpikler- 2019 makyaj trendleri - ( 1 ) 2019 Doğal Makyaj Önerileri ,Dolgun Kirpikler, Ayrıca kirpikleri dolgun gösterme..
PİŞMANİYE ÜRETİMİ VE TARİHÇESİ - ( 1 ) PİŞMANİYE ÜRETİMİ VE TARİHÇESİ - ( 1 ) Geçmişten Günümüz Değişmeyen Lezzet "İzmit Pişmaniyesi" Pişmaniye kelimesi farsç..
  Kocaeli HABERLERİ
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
Yöresel Lezzet - ( 1 ) Yöresel Lezzet - ( 1 ) Kocaeli denilince akla gelen ilk tariflerden biri dartı. Her sabah kahvaltısının..
KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) Özellikle soğuk havalarda içi ısıtan tatlılar denildiğinde akla ilk helva gelir...
  Siyaset HABERLERİ
CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) Hain örgüt üyelerinin planladıkları darbe gecesinde yaşanılan olaylardan sonra t..
ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) Geçen sene Suriye ordusu ile beraber işid terör örgütüne operasyon yapan rus ask..
ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! Obama’nın hikayesi şudur: Bir gün köydeki obasına gitmek ister ama izin vermezle..
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
  Spor HABERLERİ
Türkiye de Sporcu Olmak ! Türkiye de Sporcu Olmak ! Evet sevgili okuyucular. Bugün ülkemizin dinmek bilmeyen sıkıntısından birini si..
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri Marka aslında bir İtalyan markası olmasına rağmen Türkiye'deki satılan ürünlerin..
Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Gözünüze çok basit bir tavsiyeymiş gibi görünse bile, olasılıkları hesaplayamad..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) Gölkay Park’a ev sahipliği yapan Kocaeli, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine ba..
  Sosyal HABERLERİ
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) üniversite tercih kılavuzlarında bazı değerlendirilmelere gidildi.Bu değişiklikl..
KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) Öğrencilerin üniversitelere gittiklerin de kalmak için başvuru yapacakları Kred..
ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) Üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olup hala iş bulamayan yada atamayan m..
ÖĞRETMEN ADAYLARI MARTTA ATANACAK MI ? - ( 1 ) ÖĞRETMEN ADAYLARI MARTTA ATANACAK MI ? - ( 1 ) Bu yıl ülkemizde 20 bin öğretmen adayına atama müjdesi.Geçtiğimiz günlerde gerç..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Tatlı yemek tatlı yapmak için kendimize bahaneler yaratırız. Her özel gün, her k..
Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Hiç tatmamış hatta adını bile duymamış çocuklarımız olabilir. O zaman kerevizi ç..
Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Bugün size hem çocuklarınıza hem de evinize gelen özel misafirlerinize ikram ede..
Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Güzel bir tatlı yapmak istediğinizde biraz emek vererek bu tatlı tarifini yapabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
15.02.2019 20:30 Evkur Yeni Malatyaspor 1 - 2 Beşiktaş
16.02.2019 13:30 Teleset M. Akhisarspor - Ankaragücü
16.02.2019 16:00 Bursaspor - Ç.Rizespor
16.02.2019 19:00 Fenerbahçe - Atiker Konyaspor
17.02.2019 16:00 Trabzonspor - Aytemiz Alanyaspor
17.02.2019 19:00 Kasımpaşa - Galatasaray
17.02.2019 16:00 Kayserispor - Göztepe
17.02.2019 13:30 Erzurum BB - Demir Grup Sivasspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı