HABER AKIŞI

Hamileliğin 17. Haftası

 Tarih: 12-07-2018 12:52:10
Son birkaç aydır yaşadığınız mide bulantıları ve istifra artık tamamen hayatınızdan çıkmış olmalı. Nadiren de olsa bu semptomlar hamileliğin ikinci trimester döneminde de devam edebilir. Benzer durumu yaşıyorsanız her gün biraz daha büyümekte olan karnınıza bakarak tüm bu sıkıntılara değdiğini hatırlayabilirsiniz. Artık daha belirgin hâle gelen karnınız sayesinde arkadaşlarınız ve yakın çevreniz hamile olduğunuzu görebilir.

Vücudunuz

Son birkaç aydır yaşadığınız mide bulantıları ve istifra artık tamamen hayatınızdan çıkmış olmalı. Nadiren de olsa bu semptomlar hamileliğin ikinci trimester döneminde de devam edebilir. Benzer durumu yaşıyorsanız her gün biraz daha büyümekte olan karnınıza bakarak tüm bu sıkıntılara değdiğini hatırlayabilirsiniz. Artık daha belirgin hâle gelen karnınız sayesinde arkadaşlarınız ve yakın çevreniz hamile olduğunuzu görebilir.

Organlarınız büyüyen bebeğiniz için genişlemekte olan rahminize yer açtıkça mide yanması veya kabızlık gibi sindirim sistemi ile ilgili bir takım sorunları yaşama ihtimaliniz de yüksektir. Benzer şekilde bacaklarda şişme veya kramp, varis oluşumu veya karın ağrısı gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz.

Rahminizdeki bebeğiniz henüz hâlâ çok küçük olmasına rağmen büyüyen karnınız ağırlık merkezinizi değiştirecek kadar büyümüştür. Attığınız adımlara dikkat edin. Hamileliğin bu haftasında meydana gelebilen düşmeler bebeğiniz ve sizin için hayati risk taşıyabilir.

Bebeğiniz

Büyük bir kısmı yumuşak kıkırdaktan oluşan bebeğinizin iskeleti artık sert kemik hâline gelecektir. Hatta vücudunda yağ oluşmaya da başlayacaktır, bu da vücut ısısının dengelenmesine yardımca olur.

Hamileliğin 17. haftasında bebeğinizin ter bezleri gelişmiştir ve bu bezler tamamen çalışır hâldedir. Bu da bebeğinizin de terlediği anlamına gelir!

Bu hafta itibariyle bebeğinizde görülen diğer gelişimler genel hatlarıyla şu şekildedir:

·         Koruyucu bir madde olan miyelin oluşmaya ve bebeğinizin omurilik etrafını sarmaya başlar.

·         Plasentayla hayati bağlantıyı sağlayan göbek bağı artık her geçen gün daha güçlü ve kalın olacak şekilde gelişmektedir.

·         Bebeğinizin solunum sistemindeki hava pasajları dallanma görevini tamamlamıştır. Bebeğinizin ciğerleri çok yakında oksijen alır hâle gelecek.

·         Başı, el ve bacaklarıyla birlikte tüm vücudu eskisine oranla daha gelişmiştir.

·         Rahminizdeki hareketleri de artmıştır.

·         Bebeğiniz artık nefes almak için ağzını açıp kapayabilir.

·         Kalp atışları güçlü ve istikrarlıdır. Ultrason eşliğinde rahatlıkla duyulabilir.

·         Bebeğiniz rahminizin içinde güvenli bir şekilde dinleniyor ancak rahim içi onun için oldukça gürültülü olabilir. Bebeğiniz sizin sesinizi, kalp atışlarınızı, acıktığınızda hissettiğiniz mide gurultularını ve daha birçok şeyi duyabilir. Artık gürültülü sesler bebeğinizi ürkütebilir, yumuşak sesler de onun sakinleşmesine yardımcı olur.

Hamileliğin 17. Haftasında Görülen Semptomlar

Hamileliğin bu haftasında görülen semptomlar ve belirtiler vücudunuzda bir takım fiziksel değişimler olduğu için size rahatsızlık verebilir. Hamileliğin erken belirtileri artık tamamen ortadan kaybolmuş olmalı. Bu hafta görülen semptomların çoğu büyümekte olan bebeğiniz ve karnınızla alakalıdır. Bunlar genel hatlarıyla aşağıdaki gibidir:

·         Mide yanması

·         Mide ekşimesi

·         Mide bulantısı

·         Gaz ve kabızlık

·         Cilt renginde değişim

·         Siyatik sinir sıkışması

·         Hemoroit

·         Bacaklarda kramp

·         Göğüslerde büyüme

·         İştahta artış

·         Bel ağrısı

Gastrointestinal problemler: Mide yanması, mide ekşimesi, kabızlık, mide bulantısı gibi gastrointestinal problemler hamilelikte yaygın olarak görülen durumlardır. Hamileliğin herhangi bir döneminde birçok kadın bu durumları yaşamaktadır. 

Yanma hissine sebep olan mide yanması boğazınıza kadar ilerleyebilir ve sizi rahatsız edebilir. Genelde zararsızdır. Mide yanmasını hafifletmek için gün içerisinde az ve sık tüketin. Buna rağmen mide yanmanız devam ediyorsa doktorunuza danışın.

Gaz ve kabızlık da hamilelikte sık görülen semptomlar arasında yer alır. Hamileliğiniz ilerledikçe bu iki durum da daha şiddetli hâle gelebilir, dolayısıyla beslenme şekliniz veya hayat tarzınızda bir takım değişiklikler yapmanız kaçınılmazdır. Bu hislere öncülük eden hormonal ve vücut değişimlerinin önüne geçemezsiniz. Bol su içmek, hareket etmek ve daha fazla lif içeren yiyeceklerden tüketmek kaçınılmazdır. Lif oranı yüksek besinler kısa vadede gaz yapsa da, uzun vadede kabızlığın önüne geçer.

Kabızlık hamileliğin bu noktasında hemoroit ve çatlaklara sebep olabilir. Hormon seviyelerindeki değişimler, hamilelik boyunca aldığınız demir takviyesi, fiziksel hareketlerde azalma, büyüyen rahim ve yeterince lif zengini besinler tüketememek kabızlığa öncülük eder. Bu problemi kontrol altına almak için aşağıdaki tüyoları uygulayabilirsiniz:

·         Her gün en az 1,5 – 2 litre sıvı tüketin. Suyun yanı sıra gün içerisinde taze sıkılmış meyve suları da içebilirsiniz.

·         Beslenme programınıza taze meyve ve yeşil yapraklı sebzeleri de dahil edin.

·         Yürüyüşlerinizi veya egzersizlerinizi aksatmayın. Sağlıklı ve zinde kalmak sadece kabızlığı önlemez aynı zamanda daha kolay bir hamilelik ve doğum geçirmenize yardımcı olur.

·         Büyük tuvaletinizi düzenli olarak yapmaya çalışın ancak bunun için kendinizi zorlamayın. Ikınmak hamilelik boyunca sağlıklı değildir.

·         Tüm bunlara dikkat ediyor olmanıza rağmen kabızlık probleminiz devam ediyorsa doktorunuz sizin için güvenli laksatiflerden önerebilir.

·         Kabızlığınızı kontrol altına alırsanız hemoroit ve gaz problemlerinizin de üstesinden gelmiş olursunuz.

Cilt renginde değişim: Hamile kadınların yüzde 50 ila 70’inde halk arasında “hamilelik lekesi” olarak bilinen yüzde lekelenme durumu meydana gelir. Kloazma, yani hamilelik lekesinin tam olarak neden meydana geldiği bilinmese de hormonal değişimlerin buna öncülük ettiği düşünülmektedir. Kloazmayı önlemenin en iyi yolu kendinizi güneşten korumak olacaktır. Dışarı çıkmadan önce en az 30 faktörlü bir güneş kremi kullanın, mümkünse geniş çağlı bir şapka takın ve koyu renkli kıyafetler giymekten kaçının.

Siyatik sinir sıkışması: Bacaklarınızın birinde aralıklı olarak yayılan bir ağrı hissediyorsanız bunun sebebi siyatik sinir sıkışması olabilir. Bu, vücudunuzdaki en geniş sinirdir ve ağrısı bel veya kalçadan başlayıp bacağınıza doğru inebilir. Uzmanlar hamilelerin neden bu ağrıyı yaşadığını tam olarak bilmese de bunun sebebinin büyümekte olan bebeğin verdiği baskı sonucunda olabileceğini düşünüyorlar.

Böyle bir durumda ağrı genelde tek bir bacağı etkilediği için ağrı gidene kadar ağrımayan bacağınızın üzerinde olacak şekilde uzanarak dinlenin. Aynı zamanda yüzmek de faydalı olacaktır. Bu aynı zamanda hamilelikte güvenli bir şekilde yapılabilen bir egzersizdir ancak yüzmeye başlamadan önce doktorunuzun görüşünü almanız önemlidir.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Yapılması Gerekenler

1.       Babet veya az topuklu ayakkabılar kullanın. Karnınız öne doğru çıktıkça postüral dengenizi korumanız önemlidir. Değişen ağırlık merkeziniz sebebiyle topuklu ayakkabılarınızı bir süreliğine rafa kaldırın.

2.       Bebeğinize koyacağınız ismi düşünmeye başlayın. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için sabırsızlanıyor musunuz? Bunu bir sonraki ultrasonunuzda öğrenebilirsiniz. Anne adaylarının çoğu hamileliklerinin 16 ila 20. haftalarında ultrasona girer.

3.       İmkanınız varsa hamile masajı yaptırın. Vücudunuzdaki değişimler ağrılara sebep olabilir. Hamilelik masajı vücudunuza verebileceğiniz en güzel hediyelerden biridir. Masajı yapan kişinin prenatal, yani hamile masajı konusunda deneyimli ve uzman biri olmasına dikkat edin.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Bu noktaya kadar düşük riskiniz oldukça azalmış olsa bile ufak da olsa hâlâ risk olduğunu bilmeniz önemlidir. Vajinal kanamanız, vajinadan sıvı akışı veya şiddetli karın ağrınız varsa derhal doktorunuzu arayın. Benzer şekilde yüksek ateşte de doktorunuzu aramalısınız.

Siyatik sinir sıkışması ağrınız şiddetlendiyse veya daha sık hâle geldiyse her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için doktorunuza bilgi verin.

İkiz Gebeliklerde 17. Hafta

Doktorunuz hamileliğiniz boyunca ikizlerinizin gelişimlerini takip edecektir. Intraüterin büyüme kısıtlılığı bebeklerden birinin veya ikisinin de olması gereken gelişimi göstermemiş olması durumudur. Aynı zamanda IUGR olarak bilinen bu durum ikiz gebeliklerde daha sık görülür ama bu durum aynı zamanda plasentayla ilgili problemler veya kromozom anomalileri gibi durumlarla da ilişkilendirilir.

Doktorunuz ikizlerinizin IUGR’e sahip olduğunu düşünüyorsa kendisi sizi ultrason kullanarak yakinen inceleyecektir. Tedavisi için yatakta istirahat veya bazı durumlarda erken doğum bile önerilebilir. 

  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Yangına Karşı Alınabilecek Önlemler Yangına Karşı Alınabilecek Önlemler Eğer hem kendi can güvenliğiniz hem de en önemlisi olan aile can güvenliğiniz sa..
Gümüş Eşyalarınızı Takılarınızı Nasıl Parlatabilirsiniz Gümüş Eşyalarınızı Takılarınızı Nasıl Parlatabilirsiniz Gümüş neredeyse hayatımızın her köşesinde kullandığımız değerli ve oldukça hoş d..
Ruj Lekeleri Nasıl Çıkarılır? Ruj Lekeleri Nasıl Çıkarılır? Bildiğimiz gibi bayanların vazgeçilmez makyaj malzemesi rujdur.Ruj yağ esaslı sa..
Çocuk Odasına Halı - Kilim Seçimi Nasıl Yapılır? Çocuk Odasına Halı - Kilim Seçimi Nasıl Yapılır? Kesinlikle çocuk sahibi olmanın en güzel yanlarından biri çocuğunuza renkli,aydı..
  Kocaeli HABERLERİ
İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri Bu yazımızın kosunu siz değerli bayanları yakından ilgilendirecek İğne oyası mas..
2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 kısa saç modelleri; Yaz mevsiminde, Sezonun trendi, asimetrik kesimli saçla..
Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Bütün bekar erkek ve kızların rüyalarını süsleyen hayellerini kurdukları hayırlı..
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
  Siyaset HABERLERİ
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Yılbaşı gecesinde Ortaköy’de ünlü gece kulübü Reina’da yaşanan terör saldırısı i..
Başkan Donald Trump Kürtlere Hayran ve Erdoğana Güveniyormuş ! Başkan Donald Trump Kürtlere Hayran ve Erdoğana Güveniyormuş ! Başkanlık yarışını göğüsleyen isim olan Donald Trump'ın Türkiye ile ikili ilişki..
  Spor HABERLERİ
Evde Yapılabilecek Spor Hareketleri Evde Yapılabilecek Spor Hareketleri Özellikle bayanların her kış olduğu gibi ev de tıkılıp kalmasından soğuk hava ko..
Greyder Yazlık Erkek Ayakkabı Modelleri Greyder Yazlık Erkek Ayakkabı Modelleri Uzun geçen kış aylarının ardından yavaş yavaş bahar yüzünü göstermeye başlamasıy..
Seiko Saat Modelleri Seiko Saat Modelleri Bugün sizlere kalitenin, şıklığın ve hoşluğun en yoğun hissedildiği saat modelle..
Bayan Spor Ayakkabı Modeli Bayan Spor Ayakkabı Modeli Bayanlar için fırsat olan ve tarz anlamında da gerçekten harika şekilde trend o..
  Etkinlikler HABERLERİ
Belgrad Tanıtımı Belgrad Tanıtımı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebildiği ülkelerden birisi..
Barselona Yılın Her Mevsimi Gidilebilen Bir Şehir Barselona Yılın Her Mevsimi Gidilebilen Bir Şehir Katalonya bölgesinin en büyük şehri olan Barselona ispanyanın ikinci büyük şehri..
KERPE - ( 3 ) KERPE - ( 3 ) Kocaeli Yaşam alanlarından en güzel yerlerinden biride , Kocaeli’nin Kandıra ilç..
  Sosyal HABERLERİ
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
Neden Neden "HAYIR" Diyemiyoruz ? Hayır diyememek aslında insanlarla kurulan bağın, bozulacağını düşünmektir. Bunu..
En Komik öğrenci sözleri - Komik öğrenci mesajları En Komik öğrenci sözleri - Komik öğrenci mesajları Çok Komik öğrenci mesajları ve esprili öğrenci sözleri, En Komik öğrenci sözle..
İslamda Aile Sevgisi İslamda Aile Sevgisi Aile;  Sevinçte ve kederde, varlıkta ve darlıkta Sağlıkta ve hastalıkta hemhal o..
Verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir?  ( maddeler halinde ) Verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir? ( maddeler halinde ) Verimli ders çalışma yollarını öğrenmek isteyen öğrencinin, önce bu yönde olumlu..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Ev Yapımı 3 Farklı Basit Kurabiye Tarifi Ev Yapımı 3 Farklı Basit Kurabiye Tarifi Bu makalemizde sizlere ev yapımı 3 farklı kurabiye tarifleri vereceğiz. Hepsi bi..
Kolay Yaş Pasta Tarifi Kolay Yaş Pasta Tarifi Maharetli hanımlar birçok işi kendileri yapmayı severler, Ki bunlardan en çok ya..
Ev Yapımı Basit Pizza Tarifi Ev Yapımı Basit Pizza Tarifi Evet hanımlar ve beyler hazır olun. Daha önce hiç bir yerde bulamayacağınız basi..
Ev Yapımı Kumpir Tarifi (Basit) Ev Yapımı Kumpir Tarifi (Basit) Hemen herkesin en sevdiği yiyeceklerden birisidir kumpir. Bizde burdan yola çıka..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:45 İstanbul Başakşehir 1 - 0 Bursaspor
12.08.2017 20:00 Teleset M. Akhisarspor 1 - 0 Demir Grup Sivasspor
12.08.2017 21:50 Aytemiz Alanyaspor 1 - 3 Kasımpaşa
12.08.2017 20:00 Gençlerbirliği 1 - 1 Kardemir Karabükspor
12.08.2017 21:45 Göztepe 2 - 2 Fenerbahçe
13.08.2017 21:45 Beşiktaş 2 - 0 Antalyaspor
13.08.2017 20:00 Evkur Yeni Malatyaspor 3 - 1 Osmanlispor FK
13.08.2017 20:00 Trabzonspor 2 - 1 Atiker Konyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Kocaeli Birlik Spor 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı