HABER AKIŞI

Hamileliğin 18. Haftası

 Tarih: 10-07-2018 19:54:54
İkinci trimester dönemi boyunca sağlıklı kilo alımı için bir veya iki kilo kadar almayı hedeflemelisiniz. Çok zayıf veya kilolu olarak hamile kaldıysanız bu oran değişecektir. Bu hafta 500 gram kadar alırsanız, şaşırmayın.

Vücudunuz

İkinci trimester dönemi boyunca sağlıklı kilo alımı için bir veya iki kilo kadar almayı hedeflemelisiniz. Çok zayıf veya kilolu olarak hamile kaldıysanız bu oran değişecektir. Bu hafta 500 gram kadar alırsanız, şaşırmayın.

Bebeğiniz her geçen gün daha fazla hareketli hâle geliyor. Karnınızda hissettiğiniz gaz sıkışması veya kelebeklenme hissi aslında bebeğinizin ilk hareketleri olabilir. Çok yakında bebeğinizin ilk tekmelerini ve gerinmelerini de hissediyor olacaksınız.

Bebeğiniz

Bebeğiniz bu hafta itibariyle yaklaşık 200 gram ağırlığında olacaktır. Boyu da ortalama 12.5 - 14 cm arasındadır. Bu hafta aynı zamanda bebeğinizin duyuları için önemli bir haftadır çünkü kulakları gelişir ve kendisi artık sesinizi işitiyor olabilir. Gözleri de ileri doğru bakar ve dışarıdan rahime ulaşan ışığı seçebilir. Şanslıysanız bunu ultrasonda görebilirsiniz.

Bebeğinizin sinir sistemi de hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bir hücreden diğerine mesaj gönderen ve miyelin olarak bilinen madde artık bebeğinizin sinirlerini kaplamaktadır.

Birçok anne adayı ikinci trimester döneminin bu haftasında gelişmelerin nasıl ilerlediğini ve bebeğinizin organlarının düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığının gözlenmesi için ultrasona girer. Bu ultrasonda bebeğiniz uygun pozisyondaysa onun cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Hamileliğin 18. haftasında aşağıdaki gelişmeler de meydana gelir:

·         Kaş ve kirpikleri artık oluştuğu için yüzü daha canlı görünür.

·         Kol ve bacakları gelişmeye devam eder ve vücudunun geri kalanıyla daha uyumlu görünür.

·         Kemikleri sertleşir.

·         İç kulağındaki kemikleri sertleşmiş ve işitme yetisi gelişmiştir. Seslere artık eskisine oranla daha fazla cevap verecektir.

·         Minik parmaklarıyla yumruk oluşturabilir ve ellerini kenetleyebilir.

·         Sinir ve kaslardaki bağ oluşmaya başlayarak bebeğinizin hareketlerinin daha belirgin hâle gelmesine yardımcı olur.

·         Ciğerleri oldukça gelişmiştir ama oksijen hâlâ plasentadan gelir.

·         Bebeğiniz artık zaman zaman takla atabilir.

·         Bacaklarını kıvırabilir, kol ve bacaklarını bükebilir ve eskisine göre çok daha fazla hareket eder.

·         Kız çocuğu bekliyorsanız bebeğinizin fallop tüpleri ve rahmi olması gereken pozisyonlarda olmaya başlayacaktır.

Hamileliğin 18. Haftasında Görülen Semptomlar

Hamileliğiniz herhangi bir komplikasyon olmadan ilerliyorsa bu hafta yaşayacağınız semptomlar da hafif şiddette olacaktır. Bu hafta enerjiniz artabilir ancak yine de arada kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Yorgun olduğunuz anlarda dinlenmeye veya mümkünse kestirmeye çalışın. Hamileliğin 18. haftasında aşağıdaki belirtiler görülebilir:

·         Aynı zamanda karpal tünel sendromu olarak bilinen kol veya ellerde karıncalanma ya da uyuşma hâli

·         Vücudun çeşitli yerlerinde ağrı

·         Kramp

·         El, ayak veya karında kaşınma

·         Karnın alt bölgesinde çatlak veya koyu çizgi oluşması

·         Mide yanması

·         Gaz

·         Şişkinlik

·         Sık idrara çıkma

·         Burun tıkanıklığı

·         Dişetlerinde şişme

·         Sersemlik hissi

Karpal tünel sendromu: Karpal tünel sendromu hamile kadınlarda yaygın bir şekilde görülen bir durumdur. Bilekte sinir sıkışması sonucunda meydana gelir ve el ya da kolda uyuşma, karıncalanma veya ağrı şeklinde sonuçlanır. Yapılan araştırmalara göre hamile kadınların yaklaşık yüzde 62’sinde bu semptom görülür.

Bilgisayar başında çalışıyorsanız çalışma ortamınızda değişiklikler yapın. El bilek ateli kullanmak da ağrılı semptomların hafiflemesine yardımcı olur.

Birçok durumda karpal tünel sendromu doğumdan sonra kendiliğinden yok olur. Bu sendroma sahip olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuza danışın.

Vücudun çeşitli yerlerinde ağrı: Sırt, bel, kasık veya kalça gibi ağrılar ikinci trimester döneminde sizi zorlayabilir. Neticede vücudunuz hızla değişmektedir. Genişleyen rahminiz karnınızı iter ve vücudunuzun denge merkezini değiştirir. Bebeğinizin artan kilosu da pelvik kemiklerinize ekstra baskı uygulayabilir.

Soğuk veya sıcak kompres ya da masaj rahatlatıcı olabilir. Masajı prenatal, yani hamile masajında uzman biri tarafından yaptırdığınızdan emin olun.

Benzer şekilde geceleri bacaklarınıza kramp da girebilir. Bol su için ve yatmadan önce bacaklarınızı uzatın. Bunlar krampların oluşmasını önleyebilir. Gün içerisinde egzersiz yapmak da faydalı olacaktır. 

Ciltte yaşanan değişimler ve kaşınma: Karında kaşıntı hamilelik boyunca yaygın görülen bir durumdur. Aynı zamanda ayak ve ellerde de kaşınma yaşayabilirsiniz. Banyo yaparken sıcak su kullanmayın ve sizi sıkan giyecekleri giymeyin. Doğa dostu hafif bir nemlendirici de yardımcı olacaktır.

Kaşınmaya ek olarak karın bölgenizde linea nigra olarak bilinen koyu renkli bir çizgi oluşmaya başlayabilir. Bu çizgi genelde doğum sonrasında kendiliğinden ortadan kaybolur.

Çatlaklar belki de hamilelikte en yaygın yaşanan ve en çok bilinen cilt değişimleri arasında yer alır ve anne adaylarının yaklaşık yüzde 90’ını etkiler. Genelde ikinci trimester döneminde oluşmaya başlar. Ne yazık ki bunu önleminin bir yolu yoktur.

Yapılan araştırmalara göre kakao yağı ve zeytinyağı gibi topikal tedavi için uygulanan metotların çatlak oluşumunu önlemede ya da azaltmada faydası olduğunu göstermemektedir. Birçok çatlak doğum sonrasında zamanla ortadan kaybolur.

Diğer semptomlar: Mide yanması, gaz, şişkinlik ve sık idrara çıkma gibi öncesinde yaşadığınız semptomları bu hafta da yaşamaya devam ediyor olabilirsiniz. Bunlara ek olarak burun tıkanıklığı, dişeti şişmesi gibi burun ve dişeti problemleri yaşamanız da olasıdır.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Yapılması Gerekenler

Uzun bir süredir diş doktoruna görünmediyseniz doktorunuzdan randevu alın. Hamilelik hormonları dişeti hassasiyeti veya kanamasına neden olabilir. Aynı zamanda hamilelik, erken doğumla ilişkilendirilen periodontal, yani diş ve diş eti hastalıkları riskini artırır. İkinci trimester döneminde rutin diş bakımınızı yaptırmanız önemlidir ancak diş röntgenlerinden kaçınmanız gerektiğini unutmayın.

Öncesinde yapmadıysanız, pediatr araştırmaya da başlayabilirsiniz. Bebeğiniz için güvenilir bir pediatr seçmek önemlidir, o yüzden araştırmalarınıza şimdiden başlayın. Bu noktada arkadaşlarınızdan referans alabilir veya internetten araştırma yapabilirsiniz. Olumsuz referansları da dinlemenizi tavsiye ederiz.

Bebeğinizin doğumu ile ilgili planlama yapmaya başlayabilirsiniz. Hamilelik kursuna gitmek istiyorsanız doktorunuza danışın. Günümüzde artık birçok hastane bu tarz kursları ücretsiz olarak sunmaktadır. Bu kurslar sizi hem doğuma hazırlar, hem de ağrı yönetimi konusunda bilgilendirir. Doğum sırasında sizi nelerin beklediğini öğrenmek de stres faktörünü azaltır.

Kilo alımını sağlıklı seviyede tutmak için besin değeri yüksek yiyecekler tüketmeye devam edin. Kalsiyum ve demir zengini yiyeceklerle birlikte yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller gibi folik asit oranı yüksek yiyeceklere öncelik tanıyın. Canınız tatlı çektiğinde kek veya işlenmiş tatlı yerine taze meyve tüketin. Yüksek kalorili yiyeceklerden ve kızartmalardan kaçının. Vücut kitle endeksi 30 ve üzeri olan kadınlarda hamilelik diyabeti görülme riski yüksektir.  

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

İkinci trimester döneminde aşağıdaki durumlardan herhangi biri gerçekleşirse derhal doktorunuzu arayın:

·         Vajinal kanama

·         Artan vajinal akıntı veya kokulu akıntı

·         Yüksek ateş

·         Üşüme

·         İdrar yaparken ağrı

·         Pelvik bölgesi ya da alt karın bölgesinde kramp

Ayak bilekleri, yüz veya ellerde terleme yaşıyorsanız, kısa sürede çok hızlı kilo aldıysanız da doktorunuz aramalısınız. Bu durum preeklampsinin erken belirtilerinden olabilir. Preeklampsi acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir hamilelik komplikasyonudur.

Herhangi bir yeni ilaç kullanmaya başlamadan önce doktorunuzu arayın.

Haftanın Tüyoları

·         Bacaklarınızı mümkün mertebede yukarıda tutun.

·         Kalsiyum ve fosfor zengini besinler tüketin.

·         Kol ve bacaklardaki kan dolaşımını daha iyi hâle getirmek için bacak ve kollarınızı hareket ettirmeye devam edin.

·         Uzun süreli oturduğunuz anlarda bacak bacak üstüne atmayın.

·         Destekli, rahat, topuksuz ayakkabılar giyin.

İkiz Gebeliklerde 17. Hafta

Bebeklerinizin ciltlerinin altında artık yağ depolanmaktadır. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
resim yok DİNİ BAYRAMLARIMIZ HAKKINDA! Toplumsal kültürümüzün önemli bir yansıması olarak kabul edilen dini bayramlar, ..
resim yok MOBESE KAMERALARI HAKKINDA! Sokaklarımızın caddelerimizi ve yaşam alanlarımızın daha emniyetli bir ortama dö..
resim yok JIMMY CHOO MARJİNAL SEÇİMİ HAKKINDA! Fantazi ayakkabı modasında en uçlarda tasarımları ile her zaman için insanları ..
resim yok DÜĞÜN DAVETİYELERİ HAKKINDA! Düğün heyecanı her zaman için düğün sahipleri tarafından daha çok yaşanırken, ö..
  Kocaeli HABERLERİ
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
Yöresel Lezzet - ( 1 ) Yöresel Lezzet - ( 1 ) Kocaeli denilince akla gelen ilk tariflerden biri dartı. Her sabah kahvaltısının..
KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) Özellikle soğuk havalarda içi ısıtan tatlılar denildiğinde akla ilk helva gelir...
  Siyaset HABERLERİ
CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) Hain örgüt üyelerinin planladıkları darbe gecesinde yaşanılan olaylardan sonra t..
ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) Geçen sene Suriye ordusu ile beraber işid terör örgütüne operasyon yapan rus ask..
ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! Obama’nın hikayesi şudur: Bir gün köydeki obasına gitmek ister ama izin vermezle..
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
  Spor HABERLERİ
resim yok KANO SPORU HAKKINDA! Su sporları son derece zevkli ve eğlenceli bir etkinlik olurken, bu tür sporlar ..
resim yok SPOR ÇANTALARI HAKKINDA! Spor etkinliklerine katılmak her anlamda ve her yaş grubunda özel manalar taşır...
Türkiye de Sporcu Olmak ! Türkiye de Sporcu Olmak ! Evet sevgili okuyucular. Bugün ülkemizin dinmek bilmeyen sıkıntısından birini si..
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) Gölkay Park’a ev sahipliği yapan Kocaeli, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine ba..
  Sosyal HABERLERİ
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
resim yok HİPERAKTİF ÇOCUKLAR HAKKINDA! Çok hareketli olması ve ele avuca sığmaz olması ile bilinen çocuklar ebeveynler ..
LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) üniversite tercih kılavuzlarında bazı değerlendirilmelere gidildi.Bu değişiklikl..
KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) Öğrencilerin üniversitelere gittiklerin de kalmak için başvuru yapacakları Kred..
ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) Üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olup hala iş bulamayan yada atamayan m..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Tatlı yemek tatlı yapmak için kendimize bahaneler yaratırız. Her özel gün, her k..
Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Hiç tatmamış hatta adını bile duymamış çocuklarımız olabilir. O zaman kerevizi ç..
Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Bugün size hem çocuklarınıza hem de evinize gelen özel misafirlerinize ikram ede..
Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Güzel bir tatlı yapmak istediğinizde biraz emek vererek bu tatlı tarifini yapabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
15.02.2019 20:30 Evkur Yeni Malatyaspor 1 - 2 Beşiktaş
16.02.2019 13:30 Teleset M. Akhisarspor 0 - 0 Ankaragücü
16.02.2019 16:00 Bursaspor 0 - 2 Ç.Rizespor
16.02.2019 19:00 Fenerbahçe 1 - 1 Atiker Konyaspor
17.02.2019 16:05 Trabzonspor 0 - 2 Aytemiz Alanyaspor
17.02.2019 19:00 Kasımpaşa 1 - 4 Galatasaray
17.02.2019 16:00 Kayserispor 2 - 1 Göztepe
17.02.2019 13:30 Erzurum BB 4 - 2 Demir Grup Sivasspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı