HABER AKIŞI

Hamileliğin 18. Haftası

 Tarih: 10-07-2018 19:54:54
İkinci trimester dönemi boyunca sağlıklı kilo alımı için bir veya iki kilo kadar almayı hedeflemelisiniz. Çok zayıf veya kilolu olarak hamile kaldıysanız bu oran değişecektir. Bu hafta 500 gram kadar alırsanız, şaşırmayın.

Vücudunuz

İkinci trimester dönemi boyunca sağlıklı kilo alımı için bir veya iki kilo kadar almayı hedeflemelisiniz. Çok zayıf veya kilolu olarak hamile kaldıysanız bu oran değişecektir. Bu hafta 500 gram kadar alırsanız, şaşırmayın.

Bebeğiniz her geçen gün daha fazla hareketli hâle geliyor. Karnınızda hissettiğiniz gaz sıkışması veya kelebeklenme hissi aslında bebeğinizin ilk hareketleri olabilir. Çok yakında bebeğinizin ilk tekmelerini ve gerinmelerini de hissediyor olacaksınız.

Bebeğiniz

Bebeğiniz bu hafta itibariyle yaklaşık 200 gram ağırlığında olacaktır. Boyu da ortalama 12.5 - 14 cm arasındadır. Bu hafta aynı zamanda bebeğinizin duyuları için önemli bir haftadır çünkü kulakları gelişir ve kendisi artık sesinizi işitiyor olabilir. Gözleri de ileri doğru bakar ve dışarıdan rahime ulaşan ışığı seçebilir. Şanslıysanız bunu ultrasonda görebilirsiniz.

Bebeğinizin sinir sistemi de hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bir hücreden diğerine mesaj gönderen ve miyelin olarak bilinen madde artık bebeğinizin sinirlerini kaplamaktadır.

Birçok anne adayı ikinci trimester döneminin bu haftasında gelişmelerin nasıl ilerlediğini ve bebeğinizin organlarının düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığının gözlenmesi için ultrasona girer. Bu ultrasonda bebeğiniz uygun pozisyondaysa onun cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Hamileliğin 18. haftasında aşağıdaki gelişmeler de meydana gelir:

·         Kaş ve kirpikleri artık oluştuğu için yüzü daha canlı görünür.

·         Kol ve bacakları gelişmeye devam eder ve vücudunun geri kalanıyla daha uyumlu görünür.

·         Kemikleri sertleşir.

·         İç kulağındaki kemikleri sertleşmiş ve işitme yetisi gelişmiştir. Seslere artık eskisine oranla daha fazla cevap verecektir.

·         Minik parmaklarıyla yumruk oluşturabilir ve ellerini kenetleyebilir.

·         Sinir ve kaslardaki bağ oluşmaya başlayarak bebeğinizin hareketlerinin daha belirgin hâle gelmesine yardımcı olur.

·         Ciğerleri oldukça gelişmiştir ama oksijen hâlâ plasentadan gelir.

·         Bebeğiniz artık zaman zaman takla atabilir.

·         Bacaklarını kıvırabilir, kol ve bacaklarını bükebilir ve eskisine göre çok daha fazla hareket eder.

·         Kız çocuğu bekliyorsanız bebeğinizin fallop tüpleri ve rahmi olması gereken pozisyonlarda olmaya başlayacaktır.

Hamileliğin 18. Haftasında Görülen Semptomlar

Hamileliğiniz herhangi bir komplikasyon olmadan ilerliyorsa bu hafta yaşayacağınız semptomlar da hafif şiddette olacaktır. Bu hafta enerjiniz artabilir ancak yine de arada kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Yorgun olduğunuz anlarda dinlenmeye veya mümkünse kestirmeye çalışın. Hamileliğin 18. haftasında aşağıdaki belirtiler görülebilir:

·         Aynı zamanda karpal tünel sendromu olarak bilinen kol veya ellerde karıncalanma ya da uyuşma hâli

·         Vücudun çeşitli yerlerinde ağrı

·         Kramp

·         El, ayak veya karında kaşınma

·         Karnın alt bölgesinde çatlak veya koyu çizgi oluşması

·         Mide yanması

·         Gaz

·         Şişkinlik

·         Sık idrara çıkma

·         Burun tıkanıklığı

·         Dişetlerinde şişme

·         Sersemlik hissi

Karpal tünel sendromu: Karpal tünel sendromu hamile kadınlarda yaygın bir şekilde görülen bir durumdur. Bilekte sinir sıkışması sonucunda meydana gelir ve el ya da kolda uyuşma, karıncalanma veya ağrı şeklinde sonuçlanır. Yapılan araştırmalara göre hamile kadınların yaklaşık yüzde 62’sinde bu semptom görülür.

Bilgisayar başında çalışıyorsanız çalışma ortamınızda değişiklikler yapın. El bilek ateli kullanmak da ağrılı semptomların hafiflemesine yardımcı olur.

Birçok durumda karpal tünel sendromu doğumdan sonra kendiliğinden yok olur. Bu sendroma sahip olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuza danışın.

Vücudun çeşitli yerlerinde ağrı: Sırt, bel, kasık veya kalça gibi ağrılar ikinci trimester döneminde sizi zorlayabilir. Neticede vücudunuz hızla değişmektedir. Genişleyen rahminiz karnınızı iter ve vücudunuzun denge merkezini değiştirir. Bebeğinizin artan kilosu da pelvik kemiklerinize ekstra baskı uygulayabilir.

Soğuk veya sıcak kompres ya da masaj rahatlatıcı olabilir. Masajı prenatal, yani hamile masajında uzman biri tarafından yaptırdığınızdan emin olun.

Benzer şekilde geceleri bacaklarınıza kramp da girebilir. Bol su için ve yatmadan önce bacaklarınızı uzatın. Bunlar krampların oluşmasını önleyebilir. Gün içerisinde egzersiz yapmak da faydalı olacaktır. 

Ciltte yaşanan değişimler ve kaşınma: Karında kaşıntı hamilelik boyunca yaygın görülen bir durumdur. Aynı zamanda ayak ve ellerde de kaşınma yaşayabilirsiniz. Banyo yaparken sıcak su kullanmayın ve sizi sıkan giyecekleri giymeyin. Doğa dostu hafif bir nemlendirici de yardımcı olacaktır.

Kaşınmaya ek olarak karın bölgenizde linea nigra olarak bilinen koyu renkli bir çizgi oluşmaya başlayabilir. Bu çizgi genelde doğum sonrasında kendiliğinden ortadan kaybolur.

Çatlaklar belki de hamilelikte en yaygın yaşanan ve en çok bilinen cilt değişimleri arasında yer alır ve anne adaylarının yaklaşık yüzde 90’ını etkiler. Genelde ikinci trimester döneminde oluşmaya başlar. Ne yazık ki bunu önleminin bir yolu yoktur.

Yapılan araştırmalara göre kakao yağı ve zeytinyağı gibi topikal tedavi için uygulanan metotların çatlak oluşumunu önlemede ya da azaltmada faydası olduğunu göstermemektedir. Birçok çatlak doğum sonrasında zamanla ortadan kaybolur.

Diğer semptomlar: Mide yanması, gaz, şişkinlik ve sık idrara çıkma gibi öncesinde yaşadığınız semptomları bu hafta da yaşamaya devam ediyor olabilirsiniz. Bunlara ek olarak burun tıkanıklığı, dişeti şişmesi gibi burun ve dişeti problemleri yaşamanız da olasıdır.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Yapılması Gerekenler

Uzun bir süredir diş doktoruna görünmediyseniz doktorunuzdan randevu alın. Hamilelik hormonları dişeti hassasiyeti veya kanamasına neden olabilir. Aynı zamanda hamilelik, erken doğumla ilişkilendirilen periodontal, yani diş ve diş eti hastalıkları riskini artırır. İkinci trimester döneminde rutin diş bakımınızı yaptırmanız önemlidir ancak diş röntgenlerinden kaçınmanız gerektiğini unutmayın.

Öncesinde yapmadıysanız, pediatr araştırmaya da başlayabilirsiniz. Bebeğiniz için güvenilir bir pediatr seçmek önemlidir, o yüzden araştırmalarınıza şimdiden başlayın. Bu noktada arkadaşlarınızdan referans alabilir veya internetten araştırma yapabilirsiniz. Olumsuz referansları da dinlemenizi tavsiye ederiz.

Bebeğinizin doğumu ile ilgili planlama yapmaya başlayabilirsiniz. Hamilelik kursuna gitmek istiyorsanız doktorunuza danışın. Günümüzde artık birçok hastane bu tarz kursları ücretsiz olarak sunmaktadır. Bu kurslar sizi hem doğuma hazırlar, hem de ağrı yönetimi konusunda bilgilendirir. Doğum sırasında sizi nelerin beklediğini öğrenmek de stres faktörünü azaltır.

Kilo alımını sağlıklı seviyede tutmak için besin değeri yüksek yiyecekler tüketmeye devam edin. Kalsiyum ve demir zengini yiyeceklerle birlikte yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller gibi folik asit oranı yüksek yiyeceklere öncelik tanıyın. Canınız tatlı çektiğinde kek veya işlenmiş tatlı yerine taze meyve tüketin. Yüksek kalorili yiyeceklerden ve kızartmalardan kaçının. Vücut kitle endeksi 30 ve üzeri olan kadınlarda hamilelik diyabeti görülme riski yüksektir.  

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

İkinci trimester döneminde aşağıdaki durumlardan herhangi biri gerçekleşirse derhal doktorunuzu arayın:

·         Vajinal kanama

·         Artan vajinal akıntı veya kokulu akıntı

·         Yüksek ateş

·         Üşüme

·         İdrar yaparken ağrı

·         Pelvik bölgesi ya da alt karın bölgesinde kramp

Ayak bilekleri, yüz veya ellerde terleme yaşıyorsanız, kısa sürede çok hızlı kilo aldıysanız da doktorunuz aramalısınız. Bu durum preeklampsinin erken belirtilerinden olabilir. Preeklampsi acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir hamilelik komplikasyonudur.

Herhangi bir yeni ilaç kullanmaya başlamadan önce doktorunuzu arayın.

Haftanın Tüyoları

·         Bacaklarınızı mümkün mertebede yukarıda tutun.

·         Kalsiyum ve fosfor zengini besinler tüketin.

·         Kol ve bacaklardaki kan dolaşımını daha iyi hâle getirmek için bacak ve kollarınızı hareket ettirmeye devam edin.

·         Uzun süreli oturduğunuz anlarda bacak bacak üstüne atmayın.

·         Destekli, rahat, topuksuz ayakkabılar giyin.

İkiz Gebeliklerde 17. Hafta

Bebeklerinizin ciltlerinin altında artık yağ depolanmaktadır. 

  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
En Tehlikeli 10 Deniz Hayvanı En Tehlikeli 10 Deniz Hayvanı İnsanlar yaşamları boyunca çeşitli araştırmalar yapmakta ve doğayı tanıma ihtiya..
En Enteresan 10 Canlı En Enteresan 10 Canlı Japonya ve Bering Denizi çevresinde yaşayan bu canlıların boyları 2 metreye kada..
resim yok Dünyayı Sarsan 10 Askeri Hava Saldırısı İspanya İç Savaşı olduğu sırada Bask şehri Guernica'ya düzenlenen, oldukça büyük..
En İyi 10 Elektro Gitar Markası En İyi 10 Elektro Gitar Markası John Suhr tarafından 1997 yılında custom modeller üretmek amacıyla kurulan bir ş..
  Kocaeli HABERLERİ
İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri Bu yazımızın kosunu siz değerli bayanları yakından ilgilendirecek İğne oyası mas..
2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 kısa saç modelleri; Yaz mevsiminde, Sezonun trendi, asimetrik kesimli saçla..
Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Bütün bekar erkek ve kızların rüyalarını süsleyen hayellerini kurdukları hayırlı..
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
  Siyaset HABERLERİ
En İyi 10 Bireysel Protesto En İyi 10 Bireysel Protesto Kimliği ve yüzü bilinmeyen bu adam Çin Ordusu'nun tanklarına tek başına direnmiş..
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Yılbaşı gecesinde Ortaköy’de ünlü gece kulübü Reina’da yaşanan terör saldırısı i..
  Spor HABERLERİ
En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri Marka aslında bir İtalyan markası olmasına rağmen Türkiye'deki satılan ürünlerin..
Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Gözünüze çok basit bir tavsiyeymiş gibi görünse bile, olasılıkları hesaplayamad..
En İyi 6 İçki Oyunu En İyi 6 İçki Oyunu Bunda oyuncuların önlerinde birer küçük bardak ve ortaya büyük bir bardak konul..
Türkiye’nin Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Futbolcusu Türkiye’nin Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Futbolcusu Yakın zamanda hayatını kaybetmiş bir futbolcudur. Ver Leftere yaz deftere deyimi..
  Etkinlikler HABERLERİ
Aksaray Gezilecek Turistik Yerler Aksaray Gezilecek Turistik Yerler Aksaray, 1989 yılında Niğde'den ayrılarak il olmuştur ve İç Anadolu Bölgesinde y..
resim yok Amasya Gezilecek Turistik Yerler Amasya, Karadeniz Bölgesinin Orta Karadeniz Bölümünde yer alır. Tarihte pek çok ..
resim yok Ardahan Gezilecek Turistik Yerler Ardahan ili, Türkiye de Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgesi sınırlarında Kafkaslar..
Dünyanın En İyi 10 Oteli Dünyanın En İyi 10 Oteli İsviçre'deki Bürgenstock Dağının yükseklerine 1900'lü yıllarda kurulmuştur. Kuru..
  Sosyal HABERLERİ
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
Konuşurken Kaçınılması Gereken 10 Cümle Konuşurken Kaçınılması Gereken 10 Cümle Günlük yaşantımızda ya da genel yapı itibariyle insan ilişkilerinde kullandığımı..
Neden Neden "HAYIR" Diyemiyoruz ? Hayır diyememek aslında insanlarla kurulan bağın, bozulacağını düşünmektir. Bunu..
En Komik öğrenci sözleri - Komik öğrenci mesajları En Komik öğrenci sözleri - Komik öğrenci mesajları Çok Komik öğrenci mesajları ve esprili öğrenci sözleri, En Komik öğrenci sözle..
İslamda Aile Sevgisi İslamda Aile Sevgisi Aile;  Sevinçte ve kederde, varlıkta ve darlıkta Sağlıkta ve hastalıkta hemhal o..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
resim yok Dünyanın En İyi 10 Pasta Okulu 1985'den itibaren açık olan bu okul ABD, Chicago'da yer alıyor ve yalnızca pasta..
En Pahalı 10 İçki En Pahalı 10 İçki Brasserie Caulire tarafından üretilen içkinin şişesi 1.200 dolara satılmaktadır...
10 Adımda İyi Şarabı Anlamanın Yolu 10 Adımda İyi Şarabı Anlamanın Yolu Şarap içilirken ağzı dar, dibi geniş kadehler tercih edilmesi gerekir. Bardak se..
Mantarlı Levrek Yemeği İle Diyet Mantarlı Levrek Yemeği İle Diyet Balık yemekleri günümüzde en çok sevilen, tadı damağımızda kalan gıdalardandır. ..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:45 İstanbul Başakşehir 1 - 0 Bursaspor
12.08.2017 20:00 Teleset M. Akhisarspor 1 - 0 Demir Grup Sivasspor
12.08.2017 21:50 Aytemiz Alanyaspor 1 - 3 Kasımpaşa
12.08.2017 20:00 Gençlerbirliği 1 - 1 Kardemir Karabükspor
12.08.2017 21:45 Göztepe 2 - 2 Fenerbahçe
13.08.2017 21:45 Beşiktaş 2 - 0 Antalyaspor
13.08.2017 20:00 Evkur Yeni Malatyaspor 3 - 1 Osmanlispor FK
13.08.2017 20:00 Trabzonspor 2 - 1 Atiker Konyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Kocaeli Birlik Spor 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı