HABER AKIŞI

Hamileliğin 18. Haftası

 Tarih: 10-07-2018 19:54:54
İkinci trimester dönemi boyunca sağlıklı kilo alımı için bir veya iki kilo kadar almayı hedeflemelisiniz. Çok zayıf veya kilolu olarak hamile kaldıysanız bu oran değişecektir. Bu hafta 500 gram kadar alırsanız, şaşırmayın.

Vücudunuz

İkinci trimester dönemi boyunca sağlıklı kilo alımı için bir veya iki kilo kadar almayı hedeflemelisiniz. Çok zayıf veya kilolu olarak hamile kaldıysanız bu oran değişecektir. Bu hafta 500 gram kadar alırsanız, şaşırmayın.

Bebeğiniz her geçen gün daha fazla hareketli hâle geliyor. Karnınızda hissettiğiniz gaz sıkışması veya kelebeklenme hissi aslında bebeğinizin ilk hareketleri olabilir. Çok yakında bebeğinizin ilk tekmelerini ve gerinmelerini de hissediyor olacaksınız.

Bebeğiniz

Bebeğiniz bu hafta itibariyle yaklaşık 200 gram ağırlığında olacaktır. Boyu da ortalama 12.5 - 14 cm arasındadır. Bu hafta aynı zamanda bebeğinizin duyuları için önemli bir haftadır çünkü kulakları gelişir ve kendisi artık sesinizi işitiyor olabilir. Gözleri de ileri doğru bakar ve dışarıdan rahime ulaşan ışığı seçebilir. Şanslıysanız bunu ultrasonda görebilirsiniz.

Bebeğinizin sinir sistemi de hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bir hücreden diğerine mesaj gönderen ve miyelin olarak bilinen madde artık bebeğinizin sinirlerini kaplamaktadır.

Birçok anne adayı ikinci trimester döneminin bu haftasında gelişmelerin nasıl ilerlediğini ve bebeğinizin organlarının düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığının gözlenmesi için ultrasona girer. Bu ultrasonda bebeğiniz uygun pozisyondaysa onun cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Hamileliğin 18. haftasında aşağıdaki gelişmeler de meydana gelir:

·         Kaş ve kirpikleri artık oluştuğu için yüzü daha canlı görünür.

·         Kol ve bacakları gelişmeye devam eder ve vücudunun geri kalanıyla daha uyumlu görünür.

·         Kemikleri sertleşir.

·         İç kulağındaki kemikleri sertleşmiş ve işitme yetisi gelişmiştir. Seslere artık eskisine oranla daha fazla cevap verecektir.

·         Minik parmaklarıyla yumruk oluşturabilir ve ellerini kenetleyebilir.

·         Sinir ve kaslardaki bağ oluşmaya başlayarak bebeğinizin hareketlerinin daha belirgin hâle gelmesine yardımcı olur.

·         Ciğerleri oldukça gelişmiştir ama oksijen hâlâ plasentadan gelir.

·         Bebeğiniz artık zaman zaman takla atabilir.

·         Bacaklarını kıvırabilir, kol ve bacaklarını bükebilir ve eskisine göre çok daha fazla hareket eder.

·         Kız çocuğu bekliyorsanız bebeğinizin fallop tüpleri ve rahmi olması gereken pozisyonlarda olmaya başlayacaktır.

Hamileliğin 18. Haftasında Görülen Semptomlar

Hamileliğiniz herhangi bir komplikasyon olmadan ilerliyorsa bu hafta yaşayacağınız semptomlar da hafif şiddette olacaktır. Bu hafta enerjiniz artabilir ancak yine de arada kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Yorgun olduğunuz anlarda dinlenmeye veya mümkünse kestirmeye çalışın. Hamileliğin 18. haftasında aşağıdaki belirtiler görülebilir:

·         Aynı zamanda karpal tünel sendromu olarak bilinen kol veya ellerde karıncalanma ya da uyuşma hâli

·         Vücudun çeşitli yerlerinde ağrı

·         Kramp

·         El, ayak veya karında kaşınma

·         Karnın alt bölgesinde çatlak veya koyu çizgi oluşması

·         Mide yanması

·         Gaz

·         Şişkinlik

·         Sık idrara çıkma

·         Burun tıkanıklığı

·         Dişetlerinde şişme

·         Sersemlik hissi

Karpal tünel sendromu: Karpal tünel sendromu hamile kadınlarda yaygın bir şekilde görülen bir durumdur. Bilekte sinir sıkışması sonucunda meydana gelir ve el ya da kolda uyuşma, karıncalanma veya ağrı şeklinde sonuçlanır. Yapılan araştırmalara göre hamile kadınların yaklaşık yüzde 62’sinde bu semptom görülür.

Bilgisayar başında çalışıyorsanız çalışma ortamınızda değişiklikler yapın. El bilek ateli kullanmak da ağrılı semptomların hafiflemesine yardımcı olur.

Birçok durumda karpal tünel sendromu doğumdan sonra kendiliğinden yok olur. Bu sendroma sahip olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuza danışın.

Vücudun çeşitli yerlerinde ağrı: Sırt, bel, kasık veya kalça gibi ağrılar ikinci trimester döneminde sizi zorlayabilir. Neticede vücudunuz hızla değişmektedir. Genişleyen rahminiz karnınızı iter ve vücudunuzun denge merkezini değiştirir. Bebeğinizin artan kilosu da pelvik kemiklerinize ekstra baskı uygulayabilir.

Soğuk veya sıcak kompres ya da masaj rahatlatıcı olabilir. Masajı prenatal, yani hamile masajında uzman biri tarafından yaptırdığınızdan emin olun.

Benzer şekilde geceleri bacaklarınıza kramp da girebilir. Bol su için ve yatmadan önce bacaklarınızı uzatın. Bunlar krampların oluşmasını önleyebilir. Gün içerisinde egzersiz yapmak da faydalı olacaktır. 

Ciltte yaşanan değişimler ve kaşınma: Karında kaşıntı hamilelik boyunca yaygın görülen bir durumdur. Aynı zamanda ayak ve ellerde de kaşınma yaşayabilirsiniz. Banyo yaparken sıcak su kullanmayın ve sizi sıkan giyecekleri giymeyin. Doğa dostu hafif bir nemlendirici de yardımcı olacaktır.

Kaşınmaya ek olarak karın bölgenizde linea nigra olarak bilinen koyu renkli bir çizgi oluşmaya başlayabilir. Bu çizgi genelde doğum sonrasında kendiliğinden ortadan kaybolur.

Çatlaklar belki de hamilelikte en yaygın yaşanan ve en çok bilinen cilt değişimleri arasında yer alır ve anne adaylarının yaklaşık yüzde 90’ını etkiler. Genelde ikinci trimester döneminde oluşmaya başlar. Ne yazık ki bunu önleminin bir yolu yoktur.

Yapılan araştırmalara göre kakao yağı ve zeytinyağı gibi topikal tedavi için uygulanan metotların çatlak oluşumunu önlemede ya da azaltmada faydası olduğunu göstermemektedir. Birçok çatlak doğum sonrasında zamanla ortadan kaybolur.

Diğer semptomlar: Mide yanması, gaz, şişkinlik ve sık idrara çıkma gibi öncesinde yaşadığınız semptomları bu hafta da yaşamaya devam ediyor olabilirsiniz. Bunlara ek olarak burun tıkanıklığı, dişeti şişmesi gibi burun ve dişeti problemleri yaşamanız da olasıdır.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Yapılması Gerekenler

Uzun bir süredir diş doktoruna görünmediyseniz doktorunuzdan randevu alın. Hamilelik hormonları dişeti hassasiyeti veya kanamasına neden olabilir. Aynı zamanda hamilelik, erken doğumla ilişkilendirilen periodontal, yani diş ve diş eti hastalıkları riskini artırır. İkinci trimester döneminde rutin diş bakımınızı yaptırmanız önemlidir ancak diş röntgenlerinden kaçınmanız gerektiğini unutmayın.

Öncesinde yapmadıysanız, pediatr araştırmaya da başlayabilirsiniz. Bebeğiniz için güvenilir bir pediatr seçmek önemlidir, o yüzden araştırmalarınıza şimdiden başlayın. Bu noktada arkadaşlarınızdan referans alabilir veya internetten araştırma yapabilirsiniz. Olumsuz referansları da dinlemenizi tavsiye ederiz.

Bebeğinizin doğumu ile ilgili planlama yapmaya başlayabilirsiniz. Hamilelik kursuna gitmek istiyorsanız doktorunuza danışın. Günümüzde artık birçok hastane bu tarz kursları ücretsiz olarak sunmaktadır. Bu kurslar sizi hem doğuma hazırlar, hem de ağrı yönetimi konusunda bilgilendirir. Doğum sırasında sizi nelerin beklediğini öğrenmek de stres faktörünü azaltır.

Kilo alımını sağlıklı seviyede tutmak için besin değeri yüksek yiyecekler tüketmeye devam edin. Kalsiyum ve demir zengini yiyeceklerle birlikte yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller gibi folik asit oranı yüksek yiyeceklere öncelik tanıyın. Canınız tatlı çektiğinde kek veya işlenmiş tatlı yerine taze meyve tüketin. Yüksek kalorili yiyeceklerden ve kızartmalardan kaçının. Vücut kitle endeksi 30 ve üzeri olan kadınlarda hamilelik diyabeti görülme riski yüksektir.  

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

İkinci trimester döneminde aşağıdaki durumlardan herhangi biri gerçekleşirse derhal doktorunuzu arayın:

·         Vajinal kanama

·         Artan vajinal akıntı veya kokulu akıntı

·         Yüksek ateş

·         Üşüme

·         İdrar yaparken ağrı

·         Pelvik bölgesi ya da alt karın bölgesinde kramp

Ayak bilekleri, yüz veya ellerde terleme yaşıyorsanız, kısa sürede çok hızlı kilo aldıysanız da doktorunuz aramalısınız. Bu durum preeklampsinin erken belirtilerinden olabilir. Preeklampsi acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir hamilelik komplikasyonudur.

Herhangi bir yeni ilaç kullanmaya başlamadan önce doktorunuzu arayın.

Haftanın Tüyoları

·         Bacaklarınızı mümkün mertebede yukarıda tutun.

·         Kalsiyum ve fosfor zengini besinler tüketin.

·         Kol ve bacaklardaki kan dolaşımını daha iyi hâle getirmek için bacak ve kollarınızı hareket ettirmeye devam edin.

·         Uzun süreli oturduğunuz anlarda bacak bacak üstüne atmayın.

·         Destekli, rahat, topuksuz ayakkabılar giyin.

İkiz Gebeliklerde 17. Hafta

Bebeklerinizin ciltlerinin altında artık yağ depolanmaktadır. 

  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Garantili İnstagram Beğeni Arttırma Yapılır Garantili İnstagram Beğeni Arttırma Yapılır Son yıllarda hayatımızın en vazgeçilmez parçalarından biri hiç şüphesiz ki sosya..
Nasıl Garantili İnstagram Takipçi Arttırılır? Nasıl Garantili İnstagram Takipçi Arttırılır? Dünya genelinde kullanıcı sayısını 22 milyona ulaştıran İnstagram, her geçen gün..
İnstagram Takipçi Hilesi Yapmanın Yolu İnstagram Takipçi Hilesi Yapmanın Yolu Sosyal medyada daha popüler olmak istiyor, ama her yolu denemenize rağmen de bun..
İnstagram Beğeni Hilesi Yapmak İnstagram Beğeni Hilesi Yapmak Sosyal ağlar içinde en çok tercih edilen platformun İnstagram olmasının bir çok ..
  Kocaeli HABERLERİ
İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri Bu yazımızın kosunu siz değerli bayanları yakından ilgilendirecek İğne oyası mas..
2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 kısa saç modelleri; Yaz mevsiminde, Sezonun trendi, asimetrik kesimli saçla..
Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Bütün bekar erkek ve kızların rüyalarını süsleyen hayellerini kurdukları hayırlı..
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
  Siyaset HABERLERİ
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
En İyi 10 Bireysel Protesto En İyi 10 Bireysel Protesto Kimliği ve yüzü bilinmeyen bu adam Çin Ordusu'nun tanklarına tek başına direnmiş..
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
  Spor HABERLERİ
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri Marka aslında bir İtalyan markası olmasına rağmen Türkiye'deki satılan ürünlerin..
Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Gözünüze çok basit bir tavsiyeymiş gibi görünse bile, olasılıkları hesaplayamad..
En İyi 6 İçki Oyunu En İyi 6 İçki Oyunu Bunda oyuncuların önlerinde birer küçük bardak ve ortaya büyük bir bardak konul..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat, İç Anadolu’nun merkezinde bulunan bir ildir. Anadolu’nun eski yerleşim m..
Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova, Türkiye’nin Marmara bölgesinde yer alan illerinden birisidir. Marmara De..
Van Gezilecek Turistik Yerler Van Gezilecek Turistik Yerler Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde olan bir ili olan Van nüfus bakımın bölgenin..
Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Ege Bölgesinin İç Ege Bölgesinde yer alır. Türkiye'nin diğer tüm şehirlerin..
  Sosyal HABERLERİ
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
Sınav İçin Yarış Atı Gibi Yarışan Öğrenciler! Sınav İçin Yarış Atı Gibi Yarışan Öğrenciler! Benim çocuğum teog sınavında 400 puan aldı. Hadi ya benim ki 380 puan aldı. Dur..
Oğlum Neden Ders Çalışmıyor Sebebi Ne? Oğlum Neden Ders Çalışmıyor Sebebi Ne? Oğlum neden ders çalışmıyor? Bu soruyu soran binlerce milyonlarca anne ve babaya..
Eğitimde Sınıf Tekrarı Gerekli midir? Eğitimde Sınıf Tekrarı Gerekli midir? Eğitim sistemimizde büyük çatlaklar var. Bunun en temel nedenlerinden birisi sis..
Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz neden başarılı değiliz? Bir eğitimci baba olarak bu sorunun cevabını siz değ..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
LG G6 İncelemesi Hakkında! LG G6 İncelemesi Hakkında! LG'nin bu yıl ki tepe modeli olacak olan LG G6 modeliyle ilgili birçok sızıntı m..
ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ Pastahanelerde görmeye alıştığımız o eşsiz kurabiyler artık evimizde! Çok fazla ..
ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ Sultan Çökertme olarak da bilinen kebap cinsimiz, oldukça lezzetli ve doyurucu b..
ELMALI KURABİYE TARİFİ ELMALI KURABİYE TARİFİ Hepimizin çocukluğundan bu yana aklında kalan nadir tatlardan biri elmalı kurabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.11.2018 20:30 Galatasaray - Atiker Konyaspor
24.11.2018 19:00 Ankaragücü - Beşiktaş
24.11.2018 16:00 Aytemiz Alanyaspor - Kayserispor
24.11.2018 13:30 Erzurum BB - Antalyaspor
25.11.2018 19:00 Trabzonspor - Fenerbahçe
25.11.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor - Ç.Rizespor
25.11.2018 16:00 Teleset M. Akhisarspor - Bursaspor
25.11.2018 19:00 Kasımpaşa - Evkur Yeni Malatyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı