HABER AKIŞI

Hamileliğin 19. Haftası

 Tarih: 10-07-2018 19:53:03
Hamileliğinizin neredeyse yarı dönemindesiniz. Tebrikler! Bu, birkaç farklı sebeplerden ötürü önemli bir hafta çünkü henüz bebeğinizin hareketlerini hissetmediyseniz artık o hafif hareketlenmeyi fark ediyor olacaksınız. İlk başta bunu ayırt etmek zor olabilir ama çok yakında özellikle bebeğiniz büyümeye ve daha hareketli olmaya başladığında hareketleri sizin için daha ayırt edici olacaktır.

Hamileliğinizin neredeyse yarı dönemindesiniz. Tebrikler! Bu, birkaç farklı sebeplerden ötürü önemli bir hafta çünkü henüz bebeğinizin hareketlerini hissetmediyseniz artık o hafif hareketlenmeyi fark ediyor olacaksınız. İlk başta bunu ayırt etmek zor olabilir ama çok yakında özellikle bebeğiniz büyümeye ve daha hareketli olmaya başladığında hareketleri sizin için daha ayırt edici olacaktır.

Aynı zamanda bu hafta ikinci düzey ultrasona girebilirsiniz. Bu görüntülü tarama genelde birinci trimester döneminde uygulanan birinci düzey ultrasona oranla bebeğin organları hakkında daha detaylı görüntüler sunar.

İkinci düzey ultrason hamileliğin bu döneminde standart bir uygulamadır, dolayısıyla endişelenmenize gerek yoktur. Ultrason sonuçları bebeğin temel organlarının ne şekilde geliştiğini ve çalıştığını gösterir. Sonuçlar aynı zamanda bebeğinizin olması gerektiği şekilde büyüyüp büyümediği ile plasentanın yerini de belirleyecektir. Ultrason esnasında bebeğin kalp atışları ve amniyotik sıvı seviyesi de ölçülür. Bebeğinizin cinsiyetini henüz öğrenmediyseniz, bu ultrasonla birlikte beklediğiniz habere kavuşabilirsiniz.

Vücudunuz

Vücudunuz bebeğinize geçici bir yuva olmak için çok çalışmaktadır. Her ne kadar ikinci trimester döneminde kendinizi daha enerjik hissediyor olsanız da arada yorgun hissetmeniz de muhtemeldir.

Hamileliğin bu haftasında kilo almaya devam edersiniz. Göğüs ölçünüz iki numara artmış olabilir. Göbeğinizden başlayıp aşağıya doğru inen kahverengi bir çizgi de oluşmaya başlayabilir. Buna linea nigra denir ve bu çizgi genelde doğumdan sonraki birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolur.

Bebeğiniz

Bebeğiniz yaklaşık 18 santimetre boyunda, 200 gram ağırlığındadır. Küçük vücudunun içinde büyük gelişimler meydana gelir.

Böbrekleri idrar üretmektedir. Beynindeki duyusal kısımlar gelişmektedir. Aynı zamanda bebeğinizin başında saç oluşmaya başlar.

Lanugo olarak bilinen ve bebeğinizin vücudunu kaplayan ince tüyler oluşur. Bu tüylerin üzerinde ise bebeğiniz rahimde büyürken onu koruyan yağlı bir madde vardır, buna verniks kazeoza denir.

Bir kız bebeği bekliyorsanız bebeğinizin rahmi oluşmuş ve yumurtalığı yaklaşık 6 milyon yumurta içermektedir.

Diğer değişimler şu şekildedir:

·         Motor becerileri: Bebeğiniz sağlak mı, solak mı olduğu belirlenecektir.

·         Artan bilişsel gelişme: Bebeğinizin beyni sürekli çalışmakta ve milyonlarca motor nöronları üretmektedir. Bu nöronlar beynin kaslarla iletişim kurmasını sağlayan sinirlerdir. Bebeğinizin aynı zamanda dokunma, tatma, kokma, görme ve işitme duyularını geliştirmek için gerekli olan sinir hücrelerinin gelişimini destekleyen kompleks bağlantıları da oluşturmaktadır.

·         Uyku düzeni: Bebeğiniz rahminizde rahat bir şekilde yaklaşık 20 saat kadar uyur ve bu konforu doğumdan sonra bulmakta zorlanabilir. Doğumdan hemen sonra benzer düzende olmasını beklemeyin.

·         Vücutta büyük değişimler: Minik elleri ve ayakları vücut proporsiyonuna uygun hâle gelmeye başlar.

·         Gelişmiş yumurtalıklar: Kız bebekleri yumurtalıklarında üremede büyük bir rol oynayan 6 milyondan fazla yumurtaya sahiptir.

 Hamileliğin 19. Haftasında Görülen Semptomlar

Hamileliğin bu haftasında aşağıdaki semptomlar görülebilir:

·         Yorgunluk

·         Sık idrara çıkma

·         Kilo artışı

·         Göğüste büyüme ve kolostrum üretimi

·         Göbekten aşağı inen koyu renkli çizgi

·         Mide bulantıları veya istifra

·         Yuvarlak bağ ağrısı

·         Uyumada güçlük

·         Parlak ve güçlü saçlar

·         Baş ağrıları

·         Sırt ve bel ağrıları

·         Sersemlik hissi

·         Sıvı tutulumu ve ödem

·         Huzursuz bacak sendromu

·         Dişetlerinde kanama

·         Ağızda metal tadı

·         Libido seviyesinde dalgalanmalar

Yuvarlak bağ ağrısı: Hamileliğin bu döneminde özellikle karın bölgesinde çok sık bu ağrıyı hissedebilirsiniz. Bu ağrı genelde karnın bir bölgesinden veya kalça kısmından başlar. Bazen ağrıyı karnın her iki bölgesinde de hissedebilirsiniz. Yuvarlak bağlar rahmin ön kısmını kasıkla birleştirir ve bu bağlar hamilelik boyunca gerinir. Keskin ağrı genelde birkaç saniye sürer. Ayağa kalkerken veya öksürürken hissedilmesi olasıdır. Böyle bir durumda ayağa kalkarken, pozisyon değiştirirken yavaş hareket etmeye çalışın ve hiçbir şekilde ağır eşya kaldırmayın.

Uyumada güçlük: Yana yatarak uyumaya alıştıysanız geceleri hâlâ rahat uyuyor olabilirsiniz ancak yüz üstü veya sırt üstü uyumaya alışıksanız büyüyen karnınız yüzünden uyumada güçlük çekebilirsiniz. Neyse ki siz de yan yatarak uyumaya alışacaksınız.

Karnınızın etrafına veya bacaklarınızın arasına yastıklar koymak faydalı olabilir. Gün içerisinde egzersiz yapmak ve kafeinden uzak durmak da geceleri daha rahat uyumanıza yardımcı olur. 

Büyüyen rahminiz sebebiyle mesanenize daha fazla baskı olduğu için geceleri de sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bunun için gece yatmadan hemen önce su içmemeye çalışın.

Bebeğinizi veya diğer konuları düşünmekten de uyuyamıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda stresi azaltan nefes egzersizlerini deneyebilirsiniz.

Saç bakımı: Birkaç hafta önce saç dökülmesi problemi yaşadıysanız bu sorunun muhtemelen artık bitmiş olması gerekir. Saçlarınız eskisine oranla daha parlak ve dolgun olması muhtemeldir. Böyle bir dönemde yeni bir saç kesimi yaptırmak isteyebilirsiniz.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Ara ara yaşadığınız yuvarlak bağ ağrısı dinlenmenize rağmen geçmiyorsa doktorunuza haber verin. Benzer şekilde birkaç dakikadan fazla süren keskin ağrıların her türlüsünde doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir.

Yüksek ateş, istifra, kanama veya vajinal akıntıda değişiklik gibi durumlarda her zaman doktorunuzu derhal aramanız gerekir.

Baş ağrıları hamilelikte sık yaşanan bir durumdur ama ağrılar sık hâle geldiyse veya normalinden daha şiddetliyse doktorunuza bilgi verin. Kendisi size hamilelikte kullanımı güvenilir olan ilaçlardan almanızı önerebilir.

Haftanın Tüyoları

Bu hafta kendinizi şımartmaya odaklanabilirsiniz. Bir süredir ilgilenemediğiniz ve muhtemelen hamileliğin ilerleyen dönemleri de dahil olmak üzere doğumdan sonra da ilgilenemeyeceğiniz eşinizle vakit geçirebilir, kendisini güzel sürprizlerle şaşırtabilirsiniz. Hamileliğin bu döneminde libido artışı söz konusu olabilir. Siz de bu şanslı hamileler arasındaysanız, bu anların tadını çıkarın. Hamilelik hormonları rahminize ve tüm pelvik bölgenize giden kan akışını arttırarak vajinanızın kaygan olmasına ve normalinden daha fazla göğüs hassasiyetine sebep olur. Hormonal değişimler sebebiyle libidonuzda dalgalanmalar da olabilir.

Bazıları hamilelikte cinsel birleşmenin bebeğe zarar vereceği hurafesine inanır. Riskli gebelik söz konusu değilse doktorunuz size cinsellikten kaçınmanızı önermeyecektir. Cinsel birleşme esnasında bebeğinize zarar vermeniz mümkün değildir çünkü amniyotik sıvı ve rahim ağzınız (serviks) bebeğinizi korur. Bu noktada garip ve zorlayıcı pozisyonlardan kaçınmanız yeterli olacaktır.

Gürültülü ortamlardan veya sizi rahatsız eden seslerden kaçının. Bebeğiniz bu seslerden rahatsız olabilir. Mümkün mertebede keyifli bir ortamda bulunmaya çalışın. Bebeğinizin sizi tahmin ettiğinizden daha yoğun bir şekilde hissettiğini unutmayın. Aile bireylerinin bebeğinizle konuşmasına izin verin. Böylece doğumdan sonra bebeğiniz bu sesleri seçecek ve tanıyacaktır. Hamilelikte sakin müzikler dinlemek de faydalıdır.

Hamilelikte Bitki Çayı ve Şifalı Ot Kullanımı

Birçoğumuz tüm bitkilerin, doğal otların veya bitkisel ilaçların tümünün güvenli olduğuna inanıyoruz ancak belli başlı bitkiler ve bitkisel ilaçlar hamilelikte tehlikeli ve zararlı olabilir. Bunların bazılarını hamilelik öncesinde herhangi bir problem yaşamadan kullanıyor olsanız bile hamilelikte kullanımları düşük, erken doğum, rahim kasılmaları veya fetüs sakatlığı gibi ciddi durumlara sebebiyet verebilir. Sinemaki veya biberiyenin ağız yoluyla kullanılması bile düşüğe öncülük edebilir. Bitkiler bazen reçetesiz satılan ilaçlara göre çok daha fazla tehlikeli olabilir. 

Hamilelikte tüketilmesi güvenli olmayan veya muhtemel risk taşıyan bitkiler şu şekildedir:

·         Cüce palmiye

·         Altınmühür

·         Çin melekotu (Angelica sinensis)

·         Efedra

·         Yohimbe

·         Pay D’ Arco

·         Çarkıfelek

·         Karayılan otu

·         Mavi kohoş

·         Roma papatyası

·         Yarpuz

·         Karahindiba

·         Alman papatyası

·         Isırgan otu

·         Aloe bitkisi

·         Amerikan ve Kore ginsengi

·         Çuha çiçeği

·         Gümüşdüğme otu

·         Kava Kava otu

·         Sinameki

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
resim yok DİNİ BAYRAMLARIMIZ HAKKINDA! Toplumsal kültürümüzün önemli bir yansıması olarak kabul edilen dini bayramlar, ..
resim yok MOBESE KAMERALARI HAKKINDA! Sokaklarımızın caddelerimizi ve yaşam alanlarımızın daha emniyetli bir ortama dö..
resim yok JIMMY CHOO MARJİNAL SEÇİMİ HAKKINDA! Fantazi ayakkabı modasında en uçlarda tasarımları ile her zaman için insanları ..
resim yok DÜĞÜN DAVETİYELERİ HAKKINDA! Düğün heyecanı her zaman için düğün sahipleri tarafından daha çok yaşanırken, ö..
  Kocaeli HABERLERİ
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
Yöresel Lezzet - ( 1 ) Yöresel Lezzet - ( 1 ) Kocaeli denilince akla gelen ilk tariflerden biri dartı. Her sabah kahvaltısının..
KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) Özellikle soğuk havalarda içi ısıtan tatlılar denildiğinde akla ilk helva gelir...
  Siyaset HABERLERİ
CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) Hain örgüt üyelerinin planladıkları darbe gecesinde yaşanılan olaylardan sonra t..
ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) Geçen sene Suriye ordusu ile beraber işid terör örgütüne operasyon yapan rus ask..
ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! Obama’nın hikayesi şudur: Bir gün köydeki obasına gitmek ister ama izin vermezle..
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
  Spor HABERLERİ
resim yok KANO SPORU HAKKINDA! Su sporları son derece zevkli ve eğlenceli bir etkinlik olurken, bu tür sporlar ..
resim yok SPOR ÇANTALARI HAKKINDA! Spor etkinliklerine katılmak her anlamda ve her yaş grubunda özel manalar taşır...
Türkiye de Sporcu Olmak ! Türkiye de Sporcu Olmak ! Evet sevgili okuyucular. Bugün ülkemizin dinmek bilmeyen sıkıntısından birini si..
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) Gölkay Park’a ev sahipliği yapan Kocaeli, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine ba..
  Sosyal HABERLERİ
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
resim yok HİPERAKTİF ÇOCUKLAR HAKKINDA! Çok hareketli olması ve ele avuca sığmaz olması ile bilinen çocuklar ebeveynler ..
LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) üniversite tercih kılavuzlarında bazı değerlendirilmelere gidildi.Bu değişiklikl..
KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) Öğrencilerin üniversitelere gittiklerin de kalmak için başvuru yapacakları Kred..
ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) Üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olup hala iş bulamayan yada atamayan m..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Tatlı yemek tatlı yapmak için kendimize bahaneler yaratırız. Her özel gün, her k..
Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Hiç tatmamış hatta adını bile duymamış çocuklarımız olabilir. O zaman kerevizi ç..
Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Bugün size hem çocuklarınıza hem de evinize gelen özel misafirlerinize ikram ede..
Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Güzel bir tatlı yapmak istediğinizde biraz emek vererek bu tatlı tarifini yapabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
15.02.2019 20:30 Evkur Yeni Malatyaspor 1 - 2 Beşiktaş
16.02.2019 13:30 Teleset M. Akhisarspor 0 - 0 Ankaragücü
16.02.2019 16:00 Bursaspor 0 - 2 Ç.Rizespor
16.02.2019 19:00 Fenerbahçe 1 - 1 Atiker Konyaspor
17.02.2019 16:05 Trabzonspor 0 - 2 Aytemiz Alanyaspor
17.02.2019 19:00 Kasımpaşa 1 - 4 Galatasaray
17.02.2019 16:00 Kayserispor 2 - 1 Göztepe
17.02.2019 13:30 Erzurum BB 4 - 2 Demir Grup Sivasspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı