HABER AKIŞI

Hamileliğin 19. Haftası

 Tarih: 10-07-2018 19:53:03
Hamileliğinizin neredeyse yarı dönemindesiniz. Tebrikler! Bu, birkaç farklı sebeplerden ötürü önemli bir hafta çünkü henüz bebeğinizin hareketlerini hissetmediyseniz artık o hafif hareketlenmeyi fark ediyor olacaksınız. İlk başta bunu ayırt etmek zor olabilir ama çok yakında özellikle bebeğiniz büyümeye ve daha hareketli olmaya başladığında hareketleri sizin için daha ayırt edici olacaktır.

Hamileliğinizin neredeyse yarı dönemindesiniz. Tebrikler! Bu, birkaç farklı sebeplerden ötürü önemli bir hafta çünkü henüz bebeğinizin hareketlerini hissetmediyseniz artık o hafif hareketlenmeyi fark ediyor olacaksınız. İlk başta bunu ayırt etmek zor olabilir ama çok yakında özellikle bebeğiniz büyümeye ve daha hareketli olmaya başladığında hareketleri sizin için daha ayırt edici olacaktır.

Aynı zamanda bu hafta ikinci düzey ultrasona girebilirsiniz. Bu görüntülü tarama genelde birinci trimester döneminde uygulanan birinci düzey ultrasona oranla bebeğin organları hakkında daha detaylı görüntüler sunar.

İkinci düzey ultrason hamileliğin bu döneminde standart bir uygulamadır, dolayısıyla endişelenmenize gerek yoktur. Ultrason sonuçları bebeğin temel organlarının ne şekilde geliştiğini ve çalıştığını gösterir. Sonuçlar aynı zamanda bebeğinizin olması gerektiği şekilde büyüyüp büyümediği ile plasentanın yerini de belirleyecektir. Ultrason esnasında bebeğin kalp atışları ve amniyotik sıvı seviyesi de ölçülür. Bebeğinizin cinsiyetini henüz öğrenmediyseniz, bu ultrasonla birlikte beklediğiniz habere kavuşabilirsiniz.

Vücudunuz

Vücudunuz bebeğinize geçici bir yuva olmak için çok çalışmaktadır. Her ne kadar ikinci trimester döneminde kendinizi daha enerjik hissediyor olsanız da arada yorgun hissetmeniz de muhtemeldir.

Hamileliğin bu haftasında kilo almaya devam edersiniz. Göğüs ölçünüz iki numara artmış olabilir. Göbeğinizden başlayıp aşağıya doğru inen kahverengi bir çizgi de oluşmaya başlayabilir. Buna linea nigra denir ve bu çizgi genelde doğumdan sonraki birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolur.

Bebeğiniz

Bebeğiniz yaklaşık 18 santimetre boyunda, 200 gram ağırlığındadır. Küçük vücudunun içinde büyük gelişimler meydana gelir.

Böbrekleri idrar üretmektedir. Beynindeki duyusal kısımlar gelişmektedir. Aynı zamanda bebeğinizin başında saç oluşmaya başlar.

Lanugo olarak bilinen ve bebeğinizin vücudunu kaplayan ince tüyler oluşur. Bu tüylerin üzerinde ise bebeğiniz rahimde büyürken onu koruyan yağlı bir madde vardır, buna verniks kazeoza denir.

Bir kız bebeği bekliyorsanız bebeğinizin rahmi oluşmuş ve yumurtalığı yaklaşık 6 milyon yumurta içermektedir.

Diğer değişimler şu şekildedir:

·         Motor becerileri: Bebeğiniz sağlak mı, solak mı olduğu belirlenecektir.

·         Artan bilişsel gelişme: Bebeğinizin beyni sürekli çalışmakta ve milyonlarca motor nöronları üretmektedir. Bu nöronlar beynin kaslarla iletişim kurmasını sağlayan sinirlerdir. Bebeğinizin aynı zamanda dokunma, tatma, kokma, görme ve işitme duyularını geliştirmek için gerekli olan sinir hücrelerinin gelişimini destekleyen kompleks bağlantıları da oluşturmaktadır.

·         Uyku düzeni: Bebeğiniz rahminizde rahat bir şekilde yaklaşık 20 saat kadar uyur ve bu konforu doğumdan sonra bulmakta zorlanabilir. Doğumdan hemen sonra benzer düzende olmasını beklemeyin.

·         Vücutta büyük değişimler: Minik elleri ve ayakları vücut proporsiyonuna uygun hâle gelmeye başlar.

·         Gelişmiş yumurtalıklar: Kız bebekleri yumurtalıklarında üremede büyük bir rol oynayan 6 milyondan fazla yumurtaya sahiptir.

 Hamileliğin 19. Haftasında Görülen Semptomlar

Hamileliğin bu haftasında aşağıdaki semptomlar görülebilir:

·         Yorgunluk

·         Sık idrara çıkma

·         Kilo artışı

·         Göğüste büyüme ve kolostrum üretimi

·         Göbekten aşağı inen koyu renkli çizgi

·         Mide bulantıları veya istifra

·         Yuvarlak bağ ağrısı

·         Uyumada güçlük

·         Parlak ve güçlü saçlar

·         Baş ağrıları

·         Sırt ve bel ağrıları

·         Sersemlik hissi

·         Sıvı tutulumu ve ödem

·         Huzursuz bacak sendromu

·         Dişetlerinde kanama

·         Ağızda metal tadı

·         Libido seviyesinde dalgalanmalar

Yuvarlak bağ ağrısı: Hamileliğin bu döneminde özellikle karın bölgesinde çok sık bu ağrıyı hissedebilirsiniz. Bu ağrı genelde karnın bir bölgesinden veya kalça kısmından başlar. Bazen ağrıyı karnın her iki bölgesinde de hissedebilirsiniz. Yuvarlak bağlar rahmin ön kısmını kasıkla birleştirir ve bu bağlar hamilelik boyunca gerinir. Keskin ağrı genelde birkaç saniye sürer. Ayağa kalkerken veya öksürürken hissedilmesi olasıdır. Böyle bir durumda ayağa kalkarken, pozisyon değiştirirken yavaş hareket etmeye çalışın ve hiçbir şekilde ağır eşya kaldırmayın.

Uyumada güçlük: Yana yatarak uyumaya alıştıysanız geceleri hâlâ rahat uyuyor olabilirsiniz ancak yüz üstü veya sırt üstü uyumaya alışıksanız büyüyen karnınız yüzünden uyumada güçlük çekebilirsiniz. Neyse ki siz de yan yatarak uyumaya alışacaksınız.

Karnınızın etrafına veya bacaklarınızın arasına yastıklar koymak faydalı olabilir. Gün içerisinde egzersiz yapmak ve kafeinden uzak durmak da geceleri daha rahat uyumanıza yardımcı olur. 

Büyüyen rahminiz sebebiyle mesanenize daha fazla baskı olduğu için geceleri de sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bunun için gece yatmadan hemen önce su içmemeye çalışın.

Bebeğinizi veya diğer konuları düşünmekten de uyuyamıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda stresi azaltan nefes egzersizlerini deneyebilirsiniz.

Saç bakımı: Birkaç hafta önce saç dökülmesi problemi yaşadıysanız bu sorunun muhtemelen artık bitmiş olması gerekir. Saçlarınız eskisine oranla daha parlak ve dolgun olması muhtemeldir. Böyle bir dönemde yeni bir saç kesimi yaptırmak isteyebilirsiniz.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Ara ara yaşadığınız yuvarlak bağ ağrısı dinlenmenize rağmen geçmiyorsa doktorunuza haber verin. Benzer şekilde birkaç dakikadan fazla süren keskin ağrıların her türlüsünde doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir.

Yüksek ateş, istifra, kanama veya vajinal akıntıda değişiklik gibi durumlarda her zaman doktorunuzu derhal aramanız gerekir.

Baş ağrıları hamilelikte sık yaşanan bir durumdur ama ağrılar sık hâle geldiyse veya normalinden daha şiddetliyse doktorunuza bilgi verin. Kendisi size hamilelikte kullanımı güvenilir olan ilaçlardan almanızı önerebilir.

Haftanın Tüyoları

Bu hafta kendinizi şımartmaya odaklanabilirsiniz. Bir süredir ilgilenemediğiniz ve muhtemelen hamileliğin ilerleyen dönemleri de dahil olmak üzere doğumdan sonra da ilgilenemeyeceğiniz eşinizle vakit geçirebilir, kendisini güzel sürprizlerle şaşırtabilirsiniz. Hamileliğin bu döneminde libido artışı söz konusu olabilir. Siz de bu şanslı hamileler arasındaysanız, bu anların tadını çıkarın. Hamilelik hormonları rahminize ve tüm pelvik bölgenize giden kan akışını arttırarak vajinanızın kaygan olmasına ve normalinden daha fazla göğüs hassasiyetine sebep olur. Hormonal değişimler sebebiyle libidonuzda dalgalanmalar da olabilir.

Bazıları hamilelikte cinsel birleşmenin bebeğe zarar vereceği hurafesine inanır. Riskli gebelik söz konusu değilse doktorunuz size cinsellikten kaçınmanızı önermeyecektir. Cinsel birleşme esnasında bebeğinize zarar vermeniz mümkün değildir çünkü amniyotik sıvı ve rahim ağzınız (serviks) bebeğinizi korur. Bu noktada garip ve zorlayıcı pozisyonlardan kaçınmanız yeterli olacaktır.

Gürültülü ortamlardan veya sizi rahatsız eden seslerden kaçının. Bebeğiniz bu seslerden rahatsız olabilir. Mümkün mertebede keyifli bir ortamda bulunmaya çalışın. Bebeğinizin sizi tahmin ettiğinizden daha yoğun bir şekilde hissettiğini unutmayın. Aile bireylerinin bebeğinizle konuşmasına izin verin. Böylece doğumdan sonra bebeğiniz bu sesleri seçecek ve tanıyacaktır. Hamilelikte sakin müzikler dinlemek de faydalıdır.

Hamilelikte Bitki Çayı ve Şifalı Ot Kullanımı

Birçoğumuz tüm bitkilerin, doğal otların veya bitkisel ilaçların tümünün güvenli olduğuna inanıyoruz ancak belli başlı bitkiler ve bitkisel ilaçlar hamilelikte tehlikeli ve zararlı olabilir. Bunların bazılarını hamilelik öncesinde herhangi bir problem yaşamadan kullanıyor olsanız bile hamilelikte kullanımları düşük, erken doğum, rahim kasılmaları veya fetüs sakatlığı gibi ciddi durumlara sebebiyet verebilir. Sinemaki veya biberiyenin ağız yoluyla kullanılması bile düşüğe öncülük edebilir. Bitkiler bazen reçetesiz satılan ilaçlara göre çok daha fazla tehlikeli olabilir. 

Hamilelikte tüketilmesi güvenli olmayan veya muhtemel risk taşıyan bitkiler şu şekildedir:

·         Cüce palmiye

·         Altınmühür

·         Çin melekotu (Angelica sinensis)

·         Efedra

·         Yohimbe

·         Pay D’ Arco

·         Çarkıfelek

·         Karayılan otu

·         Mavi kohoş

·         Roma papatyası

·         Yarpuz

·         Karahindiba

·         Alman papatyası

·         Isırgan otu

·         Aloe bitkisi

·         Amerikan ve Kore ginsengi

·         Çuha çiçeği

·         Gümüşdüğme otu

·         Kava Kava otu

·         Sinameki

  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Garantili İnstagram Beğeni Arttırma Yapılır Garantili İnstagram Beğeni Arttırma Yapılır Son yıllarda hayatımızın en vazgeçilmez parçalarından biri hiç şüphesiz ki sosya..
Nasıl Garantili İnstagram Takipçi Arttırılır? Nasıl Garantili İnstagram Takipçi Arttırılır? Dünya genelinde kullanıcı sayısını 22 milyona ulaştıran İnstagram, her geçen gün..
İnstagram Takipçi Hilesi Yapmanın Yolu İnstagram Takipçi Hilesi Yapmanın Yolu Sosyal medyada daha popüler olmak istiyor, ama her yolu denemenize rağmen de bun..
İnstagram Beğeni Hilesi Yapmak İnstagram Beğeni Hilesi Yapmak Sosyal ağlar içinde en çok tercih edilen platformun İnstagram olmasının bir çok ..
  Kocaeli HABERLERİ
İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri Bu yazımızın kosunu siz değerli bayanları yakından ilgilendirecek İğne oyası mas..
2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 kısa saç modelleri; Yaz mevsiminde, Sezonun trendi, asimetrik kesimli saçla..
Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Bütün bekar erkek ve kızların rüyalarını süsleyen hayellerini kurdukları hayırlı..
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
  Siyaset HABERLERİ
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
En İyi 10 Bireysel Protesto En İyi 10 Bireysel Protesto Kimliği ve yüzü bilinmeyen bu adam Çin Ordusu'nun tanklarına tek başına direnmiş..
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
  Spor HABERLERİ
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri Marka aslında bir İtalyan markası olmasına rağmen Türkiye'deki satılan ürünlerin..
Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Gözünüze çok basit bir tavsiyeymiş gibi görünse bile, olasılıkları hesaplayamad..
En İyi 6 İçki Oyunu En İyi 6 İçki Oyunu Bunda oyuncuların önlerinde birer küçük bardak ve ortaya büyük bir bardak konul..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat, İç Anadolu’nun merkezinde bulunan bir ildir. Anadolu’nun eski yerleşim m..
Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova, Türkiye’nin Marmara bölgesinde yer alan illerinden birisidir. Marmara De..
Van Gezilecek Turistik Yerler Van Gezilecek Turistik Yerler Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde olan bir ili olan Van nüfus bakımın bölgenin..
Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Ege Bölgesinin İç Ege Bölgesinde yer alır. Türkiye'nin diğer tüm şehirlerin..
  Sosyal HABERLERİ
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
Sınav İçin Yarış Atı Gibi Yarışan Öğrenciler! Sınav İçin Yarış Atı Gibi Yarışan Öğrenciler! Benim çocuğum teog sınavında 400 puan aldı. Hadi ya benim ki 380 puan aldı. Dur..
Oğlum Neden Ders Çalışmıyor Sebebi Ne? Oğlum Neden Ders Çalışmıyor Sebebi Ne? Oğlum neden ders çalışmıyor? Bu soruyu soran binlerce milyonlarca anne ve babaya..
Eğitimde Sınıf Tekrarı Gerekli midir? Eğitimde Sınıf Tekrarı Gerekli midir? Eğitim sistemimizde büyük çatlaklar var. Bunun en temel nedenlerinden birisi sis..
Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz neden başarılı değiliz? Bir eğitimci baba olarak bu sorunun cevabını siz değ..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
LG G6 İncelemesi Hakkında! LG G6 İncelemesi Hakkında! LG'nin bu yıl ki tepe modeli olacak olan LG G6 modeliyle ilgili birçok sızıntı m..
ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ Pastahanelerde görmeye alıştığımız o eşsiz kurabiyler artık evimizde! Çok fazla ..
ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ Sultan Çökertme olarak da bilinen kebap cinsimiz, oldukça lezzetli ve doyurucu b..
ELMALI KURABİYE TARİFİ ELMALI KURABİYE TARİFİ Hepimizin çocukluğundan bu yana aklında kalan nadir tatlardan biri elmalı kurabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.11.2018 20:30 Galatasaray - Atiker Konyaspor
24.11.2018 19:00 Ankaragücü - Beşiktaş
24.11.2018 16:00 Aytemiz Alanyaspor - Kayserispor
24.11.2018 13:30 Erzurum BB - Antalyaspor
25.11.2018 19:00 Trabzonspor - Fenerbahçe
25.11.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor - Ç.Rizespor
25.11.2018 16:00 Teleset M. Akhisarspor - Bursaspor
25.11.2018 19:00 Kasımpaşa - Evkur Yeni Malatyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı