HABER AKIŞI

Hamileliğin Erken Belirtileri

 Tarih: 12-07-2018 12:55:33
Hamile olabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Adetinizin geciktiği dönemlerde veya sonraki birkaç hafta içinde bazı erken belirtileri görmeniz olasıdır. Hamile kadınların yaklaşık yüzde 60’ı 6. haftalarına kadar, neredeyse yüzde 90’ı ise 8. haftalarına kadar hamileliğin erken belirtilerini görmektedir.

Hamile olabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Adetinizin geciktiği dönemlerde veya sonraki birkaç hafta içinde bazı erken belirtileri görmeniz olasıdır. Hamile kadınların yaklaşık yüzde 60’ı 6. haftalarına kadar, neredeyse yüzde 90’ı ise 8. haftalarına kadar hamileliğin erken belirtilerini görmektedir.

Adet döngünüzü düzenli olarak takip etmiyorsanız veya adetleriniz düzensizse bir sonraki adetinizin ne zaman başlayacağını bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız hamileliğin erken belirtilerinden bazılarını yaşıyorsanız ve adetinizin neden hâlâ gelmediğini merak ediyorsanız, hamile kalmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda evde gebelik testi yapmak isteyebilirsiniz.

Genel hatlarıyla hamileliğin erken belirtileri şu şekildedir:

Yemeklerden tiksinmek

Henüz yeni hamileyseniz kahve veya sucuk kokusunun eskisi gibi cazip gelmesi pek de olası değildir. Üstelik bazı aromalar öğürme refleksinizi tetikleyebilir. Buna neyin sebep olduğu henüz tam olarak kimse bilmemekle birlikte, vücudunuzda hızla artan östrojen miktarı bu durumu etkiliyor olabilir. Bir zamanlar keyifle yediğiniz yiyecekler de artık itici gelebilir.

Ruh hâlinde gelgitler

Hamilelik boyunca ruh hâlinde gelgitlerin yaşanması normaldir. Bunun en büyük sebebi hormonal değişimlerin nörotransmitterleri (beyindeki kimyasal iletkenleri) etkilemesidir. Herkes bu değişimlere farklı cevap verir. Bazı anne adaylarında hem iyi, hem de kötü duygular yükselirken, bazıları da kendini daha depresif veya endişeli hissedebilir.

Bir süredir kendinizi mutsuz, umutsuz veya günlük sorumluluklarınıza cevap veremeyecek şekilde ya da kendinize zarar verecekmişsiniz gibi hissediyorsanız derhal uzman desteği alın.

Karında şişlik

Hormonal değişimler hamileliğin erken dönemlerinde regl öncesine benzer şişkinliği yaşamanıza sebep olabilir. Kıyafetlerinizin bel bölgesinde normalinden daha fazla sıkmasının sebebi budur. Henüz rahminiz oldukça küçük olmasına rağmen bu şişliği ve genişlemeyi hamileliğin ilk dönemlerinde hissedebilirsiniz.

Baş ağrısı

Hormonlarda yaşanan değişimler sonucunda baş ağrısı gibi erken belirtiler yaşamanız olasıdır. Henüz hamile olduğunuzdan emin olmayabilirsiniz ancak ağrı kesici kullanmak isterseniz ibuprofen yerine parasetamol gibi hamilelikte kullanımı güvenli ilaçları tercih edebilirsiniz.

Bel ağrısı

Bel ağrısı mı yaşıyorsunuz? Normalde bel ağrınız olmazsa bu durum bağlarınızın gevşediği anlamına gelebilir. Ne yazık ki kilo artışıyla birlikte ve vücut ağırlık merkezinizin değişmesi sebebiyle bel ağrısı hamilelik boyunca devam eder.

 

Nefes darlığı

Merdivenlerden çıkarken birdenbire nefesiniz mi kesiliyor? Bu, hamile olduğunuz anlamına geliyor olabilir. Gelişmekte olan fetüsün oksijene ihtiyacı var, bu da sizde nefes darlığına sebep olur. Bu belirti özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, bebeğiniz ciğerlerinize ve diyaframınıza baskı yapmaya başladıkça hamilelik boyunca devam edebilir.

Sık idrara çıkma

Hamile kaldıktan çok kısa bir süre sonra hormonal değişimler böbreklerinizden daha fazla kan akışının geçmesine sebep olan bir zincir olayların oluşmasına öncülük eder. Bu durum mesanenizin daha hızlı dolmasına, dolayısıyla daha sık idrara çıkmanıza neden olur.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sık idrara çıkmanız devam edecek veya sıklığı artacaktır. Hamilelikte kan hacminiz büyük oranda artar, bu da daha fazla sıvının işlenmesine ve mesaneye geçmesine sebep olur. Bu problem bebeğiniz büyüdükçe rahminize daha fazla baskı yapmasıyla birlikte şiddetlenecektir.

Yorgunluk

Birdenbire kendinizi yorgun mu hissetmeye başladınız? Her ne kadar hamileliğin erken belirtilerine nelerin sebep olduğu tam olarak bilinmese de, projesteron hormonundaki hızlı artış uykulu olma hâlinize katkıda bulunur. Sabahları yaşadığınız mide bulantıları ve geceleri sık sık idrara çıktığınız için uykunuzun bölünmesi de yorgunluğunuzu etkiler.

İkinci trimester dönemine girince kendinizi tekrardan enerjik hissedeceksiniz ancak hamileliğin son dönemlerine yakın, taşıdığınız ek kilolar ve bazı hamilelik semptomları sebebiyle yorgunluk tekrar ortaya çıkacaktır.

Göğüslerde hassasiyet

Hormon seviyelerindeki artış sebebiyle göğüslerde şişlik ve hassasiyet meydana gelir. Bu durum en yaygın hamilelik belirtilerinden biridir. Şişlik ve hassasiyet durumu adet döneminiz öncesinde yaşadığınıza benzer ancak hamilelikte bunu genelde daha şiddetli hissedersiniz. Birinci trimester sonrasında biraz daha rahatlayacaksınız çünkü vücudunuz hormonal değişimlere alışacaktır.

Hafif kanama veya lekelenme

Hamile kalmaya çalışıyorsanız vajinal kanama ve lekelenme muhtemelen görmek isteyeceğiniz en son şey olacaktır. Ancak adet döneminiz geçtikten sonra hafif bir lekelenme fark ederseniz, bu implantasyon, yani yerleşme kanaması olabilir ve döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesiyle birlikte meydana gelir.

Yaklaşık her dört kadından birinde hamileliklerinin birinci trimester dönemlerinde hafif vajinal kanama veya lekelenme görülür ancak bu durum nadiren de olsa düşük veya dış gebelik belirtisi de olabilir. Kanamanız şiddetliyse veya ağrı ya da sersemlikle birlikte eşlik ediyorsa doktorunuzu arayın.

 

 

Mide bulantısı

Aynı zamanda “sabah bulantıları” olarak bilinen mide bulantıları hamilelerin bazılarında döllenmeden bir veya iki ay içerisinde görülmezken, kimisinde ise iki hafta kadar kısa bir süre içinde de yaşanabilir. Hamilelikle bağlantılı olan mide bulantısı sadece sabahları değil, öğlenleri ve akşamları da sizi rahatsız edebilir.

Birçok anne adayında bu durum ikinci trimester döneminin başlangıcıyla birlikte rahatlar. Bazılarının ise bir ay kadar daha bu semptomla mücadele etmeleri gerekebilir.

Kabızlık

Hamilelikte projesteron hormonunun yüksek seviyelerde olması kabızlığa sebep olabilir. Projesteron, yiyeceklerin bağırsaklardan daha yavaş geçmesine neden olur. Bunu hafifletmek için bol su için, egzersiz yapın ve lif oranı yüksek besinler tüketin.

Adet gecikmesi

Normalde adet döngünüz düzenliyse ve henüz son adetiniz gelmediyse bu yazımızda bahsettiğimiz hamileliğin erken belirtilerini fark etmeden önce evde gebelik testi uygulayabilirsiniz. Ancak adetiniz düzenli değilse ve adet döngünüzün takibini yapmıyorsanız mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet ve sık idrara çıkma hamile olduğunuzu gösteren belirtiler olabilir.

Temel vücut sıcaklığı

Normalde temel vücut sıcaklığınızı ölçüyorsanız ve iki haftadan uzun bir süredir ölçümleriniz normalinden yüksek çıkıyorsa, muhtemelen hamilesiniz demektir.

Her hamile bu belirtileri yaşar mı?

Her kadın farklıdır, dolayısıyla her hamilelik de farklı olacaktır. Bu durum semptomların farklı şekilde yaşanması anlamına gelir. Hatta bir kadın her hamileliğinde farklı belirtiler de yaşayabilir.

Hamileliğin erken belirtileri adet döngüsü öncesi ve sırasında yaşadıklarınıza benzer olduğu için hamile olduğunuzun farkında olmayabilirsiniz. Bu belirtilerin tek tek ele alınmasının nedeni de budur. Ancak belirtileri farklı şeylerin de tetikleyebileceğini, sadece hamilelikle ilgili olmak zorunda olmadığını hatırlamanız önemlidir.

Hamileliğin ilk dönemlerinde aşerilir mi?

Bu erken dönemde aşermeden ziyade iştahta azalma yaşanır. Ağzınızda metalik bir tat hissedebilir veya belli başlı yiyeceklere karşı hassasiyetiniz oluşabilir. Hamileliğin bu dönemlerinde yemek pişirme de sizin için zor hâle gelebilir.

Bir tür hamilelik hormonu olan projesteron daha fazla aç hissetmenize neden olabilir. Ancak bu, adet öncesinde yaşadığınız duruma benzerdir. Dolayısıyla iştahta hafif artış her zaman hamile olduğunuz anlamına gelmeyebilir.

İştahta azalma daha yaygın olarak görülen bir belirtidir. Bu durum özellikle mide bulantılarının başlamasıyla birlikte şiddetlenir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar:

1-      Birinci trimester dönemi hamile olduğunuza işaret eden belirtiler olmadan başlar.

2-      Birinci trimester dönemi vücudunuzun bebek taşıma hâline alışmasıyla son bulur.

3-      Belirtiler genelde hamileliğin dördüncü haftasına kadar fark edilebilir düzeyde değildir. Bu, anne adayının adetinin gecikmesi, hafif kramp veya vajinal kanama ya da lekelenme yaşamasıyla aynı süreçtir.

4-      Sabah bulantıları hamileliğin dördüncü ila altıncı haftaları arasında başlayabilir ancak bu bulantılar günün herhangi bir saatinde yaşanabilir.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
resim yok DİNİ BAYRAMLARIMIZ HAKKINDA! Toplumsal kültürümüzün önemli bir yansıması olarak kabul edilen dini bayramlar, ..
resim yok MOBESE KAMERALARI HAKKINDA! Sokaklarımızın caddelerimizi ve yaşam alanlarımızın daha emniyetli bir ortama dö..
resim yok JIMMY CHOO MARJİNAL SEÇİMİ HAKKINDA! Fantazi ayakkabı modasında en uçlarda tasarımları ile her zaman için insanları ..
resim yok DÜĞÜN DAVETİYELERİ HAKKINDA! Düğün heyecanı her zaman için düğün sahipleri tarafından daha çok yaşanırken, ö..
  Kocaeli HABERLERİ
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
Yöresel Lezzet - ( 1 ) Yöresel Lezzet - ( 1 ) Kocaeli denilince akla gelen ilk tariflerden biri dartı. Her sabah kahvaltısının..
KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) Özellikle soğuk havalarda içi ısıtan tatlılar denildiğinde akla ilk helva gelir...
  Siyaset HABERLERİ
CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) Hain örgüt üyelerinin planladıkları darbe gecesinde yaşanılan olaylardan sonra t..
ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) Geçen sene Suriye ordusu ile beraber işid terör örgütüne operasyon yapan rus ask..
ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! Obama’nın hikayesi şudur: Bir gün köydeki obasına gitmek ister ama izin vermezle..
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
  Spor HABERLERİ
resim yok KANO SPORU HAKKINDA! Su sporları son derece zevkli ve eğlenceli bir etkinlik olurken, bu tür sporlar ..
resim yok SPOR ÇANTALARI HAKKINDA! Spor etkinliklerine katılmak her anlamda ve her yaş grubunda özel manalar taşır...
Türkiye de Sporcu Olmak ! Türkiye de Sporcu Olmak ! Evet sevgili okuyucular. Bugün ülkemizin dinmek bilmeyen sıkıntısından birini si..
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) Gölkay Park’a ev sahipliği yapan Kocaeli, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine ba..
  Sosyal HABERLERİ
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
resim yok HİPERAKTİF ÇOCUKLAR HAKKINDA! Çok hareketli olması ve ele avuca sığmaz olması ile bilinen çocuklar ebeveynler ..
LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) üniversite tercih kılavuzlarında bazı değerlendirilmelere gidildi.Bu değişiklikl..
KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) Öğrencilerin üniversitelere gittiklerin de kalmak için başvuru yapacakları Kred..
ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) Üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olup hala iş bulamayan yada atamayan m..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Tatlı yemek tatlı yapmak için kendimize bahaneler yaratırız. Her özel gün, her k..
Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Hiç tatmamış hatta adını bile duymamış çocuklarımız olabilir. O zaman kerevizi ç..
Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Bugün size hem çocuklarınıza hem de evinize gelen özel misafirlerinize ikram ede..
Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Güzel bir tatlı yapmak istediğinizde biraz emek vererek bu tatlı tarifini yapabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
15.02.2019 20:30 Evkur Yeni Malatyaspor 1 - 2 Beşiktaş
16.02.2019 13:30 Teleset M. Akhisarspor 0 - 0 Ankaragücü
16.02.2019 16:00 Bursaspor 0 - 2 Ç.Rizespor
16.02.2019 19:00 Fenerbahçe 1 - 1 Atiker Konyaspor
17.02.2019 16:05 Trabzonspor 0 - 2 Aytemiz Alanyaspor
17.02.2019 19:00 Kasımpaşa 1 - 4 Galatasaray
17.02.2019 16:00 Kayserispor 2 - 1 Göztepe
17.02.2019 13:30 Erzurum BB 4 - 2 Demir Grup Sivasspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı