HABER AKIŞI

Hamileliğin Erken Belirtileri

 Tarih: 12-07-2018 12:55:33
Hamile olabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Adetinizin geciktiği dönemlerde veya sonraki birkaç hafta içinde bazı erken belirtileri görmeniz olasıdır. Hamile kadınların yaklaşık yüzde 60’ı 6. haftalarına kadar, neredeyse yüzde 90’ı ise 8. haftalarına kadar hamileliğin erken belirtilerini görmektedir.

Hamile olabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Adetinizin geciktiği dönemlerde veya sonraki birkaç hafta içinde bazı erken belirtileri görmeniz olasıdır. Hamile kadınların yaklaşık yüzde 60’ı 6. haftalarına kadar, neredeyse yüzde 90’ı ise 8. haftalarına kadar hamileliğin erken belirtilerini görmektedir.

Adet döngünüzü düzenli olarak takip etmiyorsanız veya adetleriniz düzensizse bir sonraki adetinizin ne zaman başlayacağını bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız hamileliğin erken belirtilerinden bazılarını yaşıyorsanız ve adetinizin neden hâlâ gelmediğini merak ediyorsanız, hamile kalmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda evde gebelik testi yapmak isteyebilirsiniz.

Genel hatlarıyla hamileliğin erken belirtileri şu şekildedir:

Yemeklerden tiksinmek

Henüz yeni hamileyseniz kahve veya sucuk kokusunun eskisi gibi cazip gelmesi pek de olası değildir. Üstelik bazı aromalar öğürme refleksinizi tetikleyebilir. Buna neyin sebep olduğu henüz tam olarak kimse bilmemekle birlikte, vücudunuzda hızla artan östrojen miktarı bu durumu etkiliyor olabilir. Bir zamanlar keyifle yediğiniz yiyecekler de artık itici gelebilir.

Ruh hâlinde gelgitler

Hamilelik boyunca ruh hâlinde gelgitlerin yaşanması normaldir. Bunun en büyük sebebi hormonal değişimlerin nörotransmitterleri (beyindeki kimyasal iletkenleri) etkilemesidir. Herkes bu değişimlere farklı cevap verir. Bazı anne adaylarında hem iyi, hem de kötü duygular yükselirken, bazıları da kendini daha depresif veya endişeli hissedebilir.

Bir süredir kendinizi mutsuz, umutsuz veya günlük sorumluluklarınıza cevap veremeyecek şekilde ya da kendinize zarar verecekmişsiniz gibi hissediyorsanız derhal uzman desteği alın.

Karında şişlik

Hormonal değişimler hamileliğin erken dönemlerinde regl öncesine benzer şişkinliği yaşamanıza sebep olabilir. Kıyafetlerinizin bel bölgesinde normalinden daha fazla sıkmasının sebebi budur. Henüz rahminiz oldukça küçük olmasına rağmen bu şişliği ve genişlemeyi hamileliğin ilk dönemlerinde hissedebilirsiniz.

Baş ağrısı

Hormonlarda yaşanan değişimler sonucunda baş ağrısı gibi erken belirtiler yaşamanız olasıdır. Henüz hamile olduğunuzdan emin olmayabilirsiniz ancak ağrı kesici kullanmak isterseniz ibuprofen yerine parasetamol gibi hamilelikte kullanımı güvenli ilaçları tercih edebilirsiniz.

Bel ağrısı

Bel ağrısı mı yaşıyorsunuz? Normalde bel ağrınız olmazsa bu durum bağlarınızın gevşediği anlamına gelebilir. Ne yazık ki kilo artışıyla birlikte ve vücut ağırlık merkezinizin değişmesi sebebiyle bel ağrısı hamilelik boyunca devam eder.

 

Nefes darlığı

Merdivenlerden çıkarken birdenbire nefesiniz mi kesiliyor? Bu, hamile olduğunuz anlamına geliyor olabilir. Gelişmekte olan fetüsün oksijene ihtiyacı var, bu da sizde nefes darlığına sebep olur. Bu belirti özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, bebeğiniz ciğerlerinize ve diyaframınıza baskı yapmaya başladıkça hamilelik boyunca devam edebilir.

Sık idrara çıkma

Hamile kaldıktan çok kısa bir süre sonra hormonal değişimler böbreklerinizden daha fazla kan akışının geçmesine sebep olan bir zincir olayların oluşmasına öncülük eder. Bu durum mesanenizin daha hızlı dolmasına, dolayısıyla daha sık idrara çıkmanıza neden olur.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sık idrara çıkmanız devam edecek veya sıklığı artacaktır. Hamilelikte kan hacminiz büyük oranda artar, bu da daha fazla sıvının işlenmesine ve mesaneye geçmesine sebep olur. Bu problem bebeğiniz büyüdükçe rahminize daha fazla baskı yapmasıyla birlikte şiddetlenecektir.

Yorgunluk

Birdenbire kendinizi yorgun mu hissetmeye başladınız? Her ne kadar hamileliğin erken belirtilerine nelerin sebep olduğu tam olarak bilinmese de, projesteron hormonundaki hızlı artış uykulu olma hâlinize katkıda bulunur. Sabahları yaşadığınız mide bulantıları ve geceleri sık sık idrara çıktığınız için uykunuzun bölünmesi de yorgunluğunuzu etkiler.

İkinci trimester dönemine girince kendinizi tekrardan enerjik hissedeceksiniz ancak hamileliğin son dönemlerine yakın, taşıdığınız ek kilolar ve bazı hamilelik semptomları sebebiyle yorgunluk tekrar ortaya çıkacaktır.

Göğüslerde hassasiyet

Hormon seviyelerindeki artış sebebiyle göğüslerde şişlik ve hassasiyet meydana gelir. Bu durum en yaygın hamilelik belirtilerinden biridir. Şişlik ve hassasiyet durumu adet döneminiz öncesinde yaşadığınıza benzer ancak hamilelikte bunu genelde daha şiddetli hissedersiniz. Birinci trimester sonrasında biraz daha rahatlayacaksınız çünkü vücudunuz hormonal değişimlere alışacaktır.

Hafif kanama veya lekelenme

Hamile kalmaya çalışıyorsanız vajinal kanama ve lekelenme muhtemelen görmek isteyeceğiniz en son şey olacaktır. Ancak adet döneminiz geçtikten sonra hafif bir lekelenme fark ederseniz, bu implantasyon, yani yerleşme kanaması olabilir ve döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesiyle birlikte meydana gelir.

Yaklaşık her dört kadından birinde hamileliklerinin birinci trimester dönemlerinde hafif vajinal kanama veya lekelenme görülür ancak bu durum nadiren de olsa düşük veya dış gebelik belirtisi de olabilir. Kanamanız şiddetliyse veya ağrı ya da sersemlikle birlikte eşlik ediyorsa doktorunuzu arayın.

 

 

Mide bulantısı

Aynı zamanda “sabah bulantıları” olarak bilinen mide bulantıları hamilelerin bazılarında döllenmeden bir veya iki ay içerisinde görülmezken, kimisinde ise iki hafta kadar kısa bir süre içinde de yaşanabilir. Hamilelikle bağlantılı olan mide bulantısı sadece sabahları değil, öğlenleri ve akşamları da sizi rahatsız edebilir.

Birçok anne adayında bu durum ikinci trimester döneminin başlangıcıyla birlikte rahatlar. Bazılarının ise bir ay kadar daha bu semptomla mücadele etmeleri gerekebilir.

Kabızlık

Hamilelikte projesteron hormonunun yüksek seviyelerde olması kabızlığa sebep olabilir. Projesteron, yiyeceklerin bağırsaklardan daha yavaş geçmesine neden olur. Bunu hafifletmek için bol su için, egzersiz yapın ve lif oranı yüksek besinler tüketin.

Adet gecikmesi

Normalde adet döngünüz düzenliyse ve henüz son adetiniz gelmediyse bu yazımızda bahsettiğimiz hamileliğin erken belirtilerini fark etmeden önce evde gebelik testi uygulayabilirsiniz. Ancak adetiniz düzenli değilse ve adet döngünüzün takibini yapmıyorsanız mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet ve sık idrara çıkma hamile olduğunuzu gösteren belirtiler olabilir.

Temel vücut sıcaklığı

Normalde temel vücut sıcaklığınızı ölçüyorsanız ve iki haftadan uzun bir süredir ölçümleriniz normalinden yüksek çıkıyorsa, muhtemelen hamilesiniz demektir.

Her hamile bu belirtileri yaşar mı?

Her kadın farklıdır, dolayısıyla her hamilelik de farklı olacaktır. Bu durum semptomların farklı şekilde yaşanması anlamına gelir. Hatta bir kadın her hamileliğinde farklı belirtiler de yaşayabilir.

Hamileliğin erken belirtileri adet döngüsü öncesi ve sırasında yaşadıklarınıza benzer olduğu için hamile olduğunuzun farkında olmayabilirsiniz. Bu belirtilerin tek tek ele alınmasının nedeni de budur. Ancak belirtileri farklı şeylerin de tetikleyebileceğini, sadece hamilelikle ilgili olmak zorunda olmadığını hatırlamanız önemlidir.

Hamileliğin ilk dönemlerinde aşerilir mi?

Bu erken dönemde aşermeden ziyade iştahta azalma yaşanır. Ağzınızda metalik bir tat hissedebilir veya belli başlı yiyeceklere karşı hassasiyetiniz oluşabilir. Hamileliğin bu dönemlerinde yemek pişirme de sizin için zor hâle gelebilir.

Bir tür hamilelik hormonu olan projesteron daha fazla aç hissetmenize neden olabilir. Ancak bu, adet öncesinde yaşadığınız duruma benzerdir. Dolayısıyla iştahta hafif artış her zaman hamile olduğunuz anlamına gelmeyebilir.

İştahta azalma daha yaygın olarak görülen bir belirtidir. Bu durum özellikle mide bulantılarının başlamasıyla birlikte şiddetlenir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar:

1-      Birinci trimester dönemi hamile olduğunuza işaret eden belirtiler olmadan başlar.

2-      Birinci trimester dönemi vücudunuzun bebek taşıma hâline alışmasıyla son bulur.

3-      Belirtiler genelde hamileliğin dördüncü haftasına kadar fark edilebilir düzeyde değildir. Bu, anne adayının adetinin gecikmesi, hafif kramp veya vajinal kanama ya da lekelenme yaşamasıyla aynı süreçtir.

4-      Sabah bulantıları hamileliğin dördüncü ila altıncı haftaları arasında başlayabilir ancak bu bulantılar günün herhangi bir saatinde yaşanabilir.

  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Garantili İnstagram Beğeni Arttırma Yapılır Garantili İnstagram Beğeni Arttırma Yapılır Son yıllarda hayatımızın en vazgeçilmez parçalarından biri hiç şüphesiz ki sosya..
Nasıl Garantili İnstagram Takipçi Arttırılır? Nasıl Garantili İnstagram Takipçi Arttırılır? Dünya genelinde kullanıcı sayısını 22 milyona ulaştıran İnstagram, her geçen gün..
İnstagram Takipçi Hilesi Yapmanın Yolu İnstagram Takipçi Hilesi Yapmanın Yolu Sosyal medyada daha popüler olmak istiyor, ama her yolu denemenize rağmen de bun..
İnstagram Beğeni Hilesi Yapmak İnstagram Beğeni Hilesi Yapmak Sosyal ağlar içinde en çok tercih edilen platformun İnstagram olmasının bir çok ..
  Kocaeli HABERLERİ
İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri Bu yazımızın kosunu siz değerli bayanları yakından ilgilendirecek İğne oyası mas..
2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 kısa saç modelleri; Yaz mevsiminde, Sezonun trendi, asimetrik kesimli saçla..
Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Bütün bekar erkek ve kızların rüyalarını süsleyen hayellerini kurdukları hayırlı..
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
  Siyaset HABERLERİ
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
En İyi 10 Bireysel Protesto En İyi 10 Bireysel Protesto Kimliği ve yüzü bilinmeyen bu adam Çin Ordusu'nun tanklarına tek başına direnmiş..
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
  Spor HABERLERİ
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri Marka aslında bir İtalyan markası olmasına rağmen Türkiye'deki satılan ürünlerin..
Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Gözünüze çok basit bir tavsiyeymiş gibi görünse bile, olasılıkları hesaplayamad..
En İyi 6 İçki Oyunu En İyi 6 İçki Oyunu Bunda oyuncuların önlerinde birer küçük bardak ve ortaya büyük bir bardak konul..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat, İç Anadolu’nun merkezinde bulunan bir ildir. Anadolu’nun eski yerleşim m..
Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova, Türkiye’nin Marmara bölgesinde yer alan illerinden birisidir. Marmara De..
Van Gezilecek Turistik Yerler Van Gezilecek Turistik Yerler Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde olan bir ili olan Van nüfus bakımın bölgenin..
Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Gezilecek Turistik Yerler Uşak Ege Bölgesinin İç Ege Bölgesinde yer alır. Türkiye'nin diğer tüm şehirlerin..
  Sosyal HABERLERİ
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
Sınav İçin Yarış Atı Gibi Yarışan Öğrenciler! Sınav İçin Yarış Atı Gibi Yarışan Öğrenciler! Benim çocuğum teog sınavında 400 puan aldı. Hadi ya benim ki 380 puan aldı. Dur..
Oğlum Neden Ders Çalışmıyor Sebebi Ne? Oğlum Neden Ders Çalışmıyor Sebebi Ne? Oğlum neden ders çalışmıyor? Bu soruyu soran binlerce milyonlarca anne ve babaya..
Eğitimde Sınıf Tekrarı Gerekli midir? Eğitimde Sınıf Tekrarı Gerekli midir? Eğitim sistemimizde büyük çatlaklar var. Bunun en temel nedenlerinden birisi sis..
Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz Neden Başarılı Değiliz? Biz neden başarılı değiliz? Bir eğitimci baba olarak bu sorunun cevabını siz değ..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
LG G6 İncelemesi Hakkında! LG G6 İncelemesi Hakkında! LG'nin bu yıl ki tepe modeli olacak olan LG G6 modeliyle ilgili birçok sızıntı m..
ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ Pastahanelerde görmeye alıştığımız o eşsiz kurabiyler artık evimizde! Çok fazla ..
ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ Sultan Çökertme olarak da bilinen kebap cinsimiz, oldukça lezzetli ve doyurucu b..
ELMALI KURABİYE TARİFİ ELMALI KURABİYE TARİFİ Hepimizin çocukluğundan bu yana aklında kalan nadir tatlardan biri elmalı kurabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.11.2018 20:30 Galatasaray - Atiker Konyaspor
24.11.2018 19:00 Ankaragücü - Beşiktaş
24.11.2018 16:00 Aytemiz Alanyaspor - Kayserispor
24.11.2018 13:30 Erzurum BB - Antalyaspor
25.11.2018 19:00 Trabzonspor - Fenerbahçe
25.11.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor - Ç.Rizespor
25.11.2018 16:00 Teleset M. Akhisarspor - Bursaspor
25.11.2018 19:00 Kasımpaşa - Evkur Yeni Malatyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı