HABER AKIŞI

Hamilelikte Sıkça Karşılaşılan Sorunlar ve Hastalıklar - ( 8 )

 Tarih: 15-03-2018 15:59:00
Bildiğiniz gibi hamilelik süreci hem psikolojik hem fizyolojik olarak hayatımızın en hassas dönemlerin başında gelir. Anne adayının bedeninde oluşan değişmeler o döneme özgü bir takım ruhsal ve bedensel bazı sorunları da beraberinde getirir. Bu günkü yazımızda sizlere hamilelerde sıkça karşılaşılan hastalıklardan bahsederek bu durumlara karşı neyi nasıl yapmanız konusunda yardımcı olacağız.

Bildiğiniz gibi hamilelik süreci hem psikolojik hem fizyolojik olarak hayatımızın en hassas dönemlerin başında gelir. Anne adayının bedeninde oluşan değişmeler o döneme özgü bir takım ruhsal ve bedensel bazı sorunları da beraberinde getirir. Bu günkü yazımızda sizlere hamilelerde sıkça karşılaşılan hastalıklardan bahsederek bu durumlara karşı neyi nasıl yapmanız konusunda yardımcı olacağız.

Hamilelik de Kusmalar: Gebeliğin ilk aylarında sabahları görülebilir. Bu kusmalar zararsız, tedavisi yoktur. Gebe kadın yataktan kalkma­dan önce ekmek, bisküvi yemeli ve yarım saat kadar kalmalıdır. Yemek öğünlerini sıklaştırmalı sindirimi güç olan yağlı ekşi şeyler yememelidir. Özellikle baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden sakınmalıdır.

Hamilelik de kabızlık: Gebe annenin büyüyen rahmi bağırsakları sıkıştırır. Bu baskı sonucu kabızlık  görülür, Sulu besinler bal, meyve ve sebze ye­mek yiyeceklerle kabızlık giderilebilir. Doktora sormadan kesinlikle müshil alın­mamalıdır. Müshil gibi ilaçlar bağırsakları tembelliğe alıştırdığı gibi erken doğuma da neden olabilir. Kabızlık basurun oluşmasına neden olur. Bundan dolayı dikkat edilmelidir. Düzgün olarak tuvalet ihtiyacı görmeye ve hareket etmeye dikkat edilmelidir.

Sık İdrar: Rahim büyüdükçe idrar torbasını sıkıştırması sonucu ortaya çıkar. Bu durum normaldir. Hafif durumlar önemli değildir. İdrar iltihaplı bir hal alınca dikkat etmeli doktora baş vurulmalıdır.

Hamilelik de Varis: Hamilelikte büyüyen rahmin damarların üzerine yaptığı baskı sonucu varis görülür. Bacaklarda toplardamarların genişle­yip kabarmasıdır. Fazla ayakta durmama, ayaklan yukarı kaldıra­rak dinlenme yararlıdır. Doktor uygun görürse varis çorapları kul­lanılır. Bacak krampları önemli değildir. Hafif ovmak ve dinlenme iyi gelir.

Hamilelik de Solunum: Rahim bazı organları yukarı doğru iter, bu durumda kalp bölgesinde sıkışmalar ve solunum güçlükleri görülür. Özelik­le merdiven çakmada, oturmada ve aşırı sıcakta solunum şikâyeti artar. Bunlar sıkıntı verici rahatsızlıklardır. Önemli bir durum yarat­maz.

Hamilelik de Akıntılar ve Kanamalar: Gebeliğin başlangıcında bir ya da bir kaç kez, aybaşı kanamasını andıran, bir iki gün süren hafif kana­malar zararlı değildir. Akıntılarda iltihapsız olduğu süre önemli değildir. Kanlı ve iltihaplı durumlar ciddiye alınmalıdır. Gebeliğin ikinci yarısında görülen kanamalar ciddi rahatsızlıkların belirtisidir. Böyle durumlarda hemen yatağa yatmalı, doktor çağırmalıdır. Rahmin büyümesiyle ilgili kısıklarda görülen ağrı dinlenmekle geçer: Vücudun yeni bir oluşuma kendini alıştırmada güçlük çektiği zaman vücutta kaşıntı görülebilir. Kaşıntıya bazı besinler ve hasta­lıklar sebep olur. Tuzsuz besin alınmalı, az et yenmelidir.

Hamilelerde Görülen Diğer Ciddi Hastalıklar

Görünüşte iyileşmiş olan hastalıklar, örneğin verem gibi hamilelik sırasında yeniden ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediği zaman doğacak bebeğe de bulaştırılmış olur. Hamile adayı doktor muayenesi sırasında daha önce geçirdiği has­talıkları, o andaki sağlık durumunu, ailesinde görülen hastalıkları doktora tanı ve açık olarak bildirmelidir. BU durum gebeliğin seyri konusunda oldukça önemlidir.

Böbrek ve İdrar Yolları Hastalıkları: Hamilelik sırasında böbrek ve idrar yollarıyla ve karın bölgesinde görülen ağrılar ve ateşle hastalık başlar. Ani titreme, idrara çıkarken yanma ve görülebilir. İd­rarda iltihap ve mikropların bulunması hastalığın teşhisinde kolaylık sağlar. Mikroplar iltihaplanmayı yapar. Özellikle duş sırasında veya tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında temizlik kurallarına azami riayet edilmelidir. Yatakta dinlenme sağlanmalı ve doktor kontrol ve tedavisine başvurulma­lıdır.

Hamilelik Zehirlenmesi: Gebeliğin  İlk 6 ayından sonra görülür. Bu dönemde oluştuğu için korkulacak ağır hastalıklardan biridir. Hastalık, ayaklarda, bacaklar da, el ve yüzde şişme ile başlar; Kilo­da hızlı artma görülür. Baş dönmesi, özellikle başın arka kısmında duyulan ağrı göz kararması, mide bulantısı kusma ile belirir. İdrar­da albümin çoğalır, tansiyon yüksektir. Birkaç yıl öncesine dek kadınların doğumdan önce ya da doğumda ölmelerinin nedenlerinden en önemlisi hamilelik zehirlenmesiydi. Bu günler de zamanında yapılan tedavilerle hamilelik zehirlenmesi hastalığı önlenebil­miştir.

Kızamıkçık Hastalığı: Gebeliğin ilk üç ayı içinde, kadının kıza­mıkçık hastalığına yakalanması çocuğa ağır zararlar vermektedir. Bu hastalık çocuğun kör, sağır, geri zekalı ya da noksan doğması­na neden olur. Hastalığın çocuk üzerinde olumsuz etkileri dikkate alındığı için bazı memleketlerde gebe kadının bu hastalığa yaka­lanması saptandığı zaman özel ilgi gösterilirler. Yirmi dört saat içinde yüzden başlayan döküntüler bütün vücudu kaplar, iki üç gün içinde pullanarak geçer.

Anne ve bebeği bu hastalıktan korunmak için annenin bulun­duğu ortamda hastalık görülür görülmez anne tedavi etmelidir. Son zamanlarda bulunan koruyucu aşının, gebe olmayan har an­neye yapılması yararlıdır. Bu aşı çocuğa zararlı olabileceği için Hamilelik sırası yapılmamasına dikkat edilmelidir.

 Bu yazımızda da sizlere hamilelikte sıkça karşılaşılan sorunlar ve hastalıklar konusun da sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Sağlıklı ve sorunsuz bir gebeliğin geçmesi şüphesiz ki anne adayının kendine bakması ve istirahat ile olacağı muhakkaktır. Hamilelik döneminin istirahat ve bakım ile geçmesi gebelik döneminde oluşabilecek riskleri de ortadan kaldırarak sağlıklı bebek dünyaya getirmenize yardımcı olacaktır. Hamileliğinizin güzel geçmesi ve sağlıklı bebek kucağınıza almanız dileği ile.

  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Kırışıklıklardan Kurtulmanın Yolları ve Badem Yağı ve Faydaları Kırışıklıklardan Kurtulmanın Yolları ve Badem Yağı ve Faydaları Bugünkü yazı başlığımız Kırışıklıklardan Kurtulmanın Yolları olacak vücudun deği..
Yazlık Bebek Ayakkabısı Modelleri Yazlık Bebek Ayakkabısı Modelleri Değerli anne ve babalar bugün sizlere çok hoşunuza gidecek ama sizler için olmay..
Baharlık Bayan Elbise Modelleri Baharlık Bayan Elbise Modelleri Siz kıymetli bayanlar için birbirinden güzel yazılar ve görsellerle karşınızda o..
Kilim Mobiyla Oturma Grupları Kilim Mobiyla Oturma Grupları Size özel konularla yine sizlerin karşısındayız. Konumuz bugün yeni ev düzecekle..
  Kocaeli HABERLERİ
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
KANDIRA ( 3 ) KANDIRA ( 3 ) Sanayi, bilim, kültür ve turizm kenti olan Kocaeli’nin bir ilçesi olan Kandıra t..
 NARKÖY EKOLOJİK YAŞAM ( 3 ) NARKÖY EKOLOJİK YAŞAM ( 3 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal hayatlar, şehir insanlarını farklı arayışla..
 YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! Günlük burç yorumları Şenay Yangel Rezzan Kiraz sizler için yorumladı. Burcunuz..
  Siyaset HABERLERİ
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Yılbaşı gecesinde Ortaköy’de ünlü gece kulübü Reina’da yaşanan terör saldırısı i..
Başkan Donald Trump Kürtlere Hayran ve Erdoğana Güveniyormuş ! Başkan Donald Trump Kürtlere Hayran ve Erdoğana Güveniyormuş ! Başkanlık yarışını göğüsleyen isim olan Donald Trump'ın Türkiye ile ikili ilişki..
  Spor HABERLERİ
Seiko Saat Modelleri Seiko Saat Modelleri Bugün sizlere kalitenin, şıklığın ve hoşluğun en yoğun hissedildiği saat modelle..
Bayan Spor Ayakkabı Modeli Bayan Spor Ayakkabı Modeli Bayanlar için fırsat olan ve tarz anlamında da gerçekten harika şekilde trend o..
Digitürk Play Promosyon Kodu kullanma ! Bedava digitürk play promosyon kodu ! - ( 7 ) Digitürk Play Promosyon Kodu kullanma ! Bedava digitürk play promosyon kodu ! - ( 7 ) Cep Şubesi’ne wap.garanti.com.tr, iPhone, Android telefon ve tablet, iPad, Black..
Maç sonuçları Canlı Maç Sonuçları Sahadan Maçkolik- Canlı Skorlar. Live Skor - ( 7 ) Maç sonuçları Canlı Maç Sonuçları Sahadan Maçkolik- Canlı Skorlar. Live Skor - ( 7 ) Canlı maç sonuçları. Canlı Skorlar. Hangi maç kaç kaç bitti. Sahadan ve Mackolik..
  Etkinlikler HABERLERİ
Belgrad Tanıtımı Belgrad Tanıtımı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebildiği ülkelerden birisi..
Barselona Yılın Her Mevsimi Gidilebilen Bir Şehir Barselona Yılın Her Mevsimi Gidilebilen Bir Şehir Katalonya bölgesinin en büyük şehri olan Barselona ispanyanın ikinci büyük şehri..
KERPE - ( 3 ) KERPE - ( 3 ) Kocaeli Yaşam alanlarından en güzel yerlerinden biride , Kocaeli’nin Kandıra ilç..
  Sosyal HABERLERİ
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
 Nasıl Verimli Ders Çalışırım? Nasıl Verimli Ders Çalışırım? Bugün siz değerli okurlarımız için birçok arkadaşımızın korkulu rüyası haline ge..
Çoğunuzu Dinleyin! Çoğunuzu Dinleyin! Eğer çocuğunuzun sizi dinlemediğinden şikayetçi iseniz çocuğunuzun sizi dinlemes..
Devlet Okullarındaki Problemler Devlet Okullarındaki Problemler Bu yazımızda çocuğu olan yediden yetmişe herkesi ilgilendireceğini düşündüğümüz ..
Savaş ve Barış Kitap Özeti 22 Mart 2018 Perşembe  Savaş ve Barış Kitap Özeti 22 Mart 2018 Perşembe Dünyaca ünlü Rus yazar Tolstoy’un klasiklerinden Savaş ve Barış, Napolyon savaşl..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Fırında Mücver Tarifi Fırında Mücver Tarifi Bazılarımız mücveri çok sever fakat mücver kızartma şeklinde pişirildiğinden dol..
Milföy hamurundan sosisli parmak börek Milföy hamurundan sosisli parmak börek Hem kolay börek tarifi arıyorsanız, hem milföy böreği arıyorsanız bu tarif tam s..
Zebra kek tarifi Zebra kek tarifi Kek tarifleri içinde baş tacı bir tarif olan zebra kek tarifi ile karşınızdayız ..
Çikolatalı Sufle Tarifi Çikolatalı Sufle Tarifi Pastane ve cafelere taş çıkartan çikolatalı sufle tarifini mutlaka özel günlerin..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
resmi ilanlar
Yukarı