HABER AKIŞI

Hamilelikte Suni Sancı İle Doğumu Başlatmak ve Yüksek Riskli Gebelikler! - ( 8 )

 Tarih: 15-03-2018 16:06:00
Suni sancı ile doğumu başlatmak ve Yüksek Riskli Gebelikler hakkında aklınıza takılan tüm soruları bu yazımızda sizler için derledik.

Hamilelikte Suni Sancı İle Doğumu Başlatmak

Suni sancı ile doğumu başlatmak hakkında aklınıza takılan tüm soruları bu yazımızda sizler için derledik.

Neden Suni Sancı?

Suni sancı kulağa korkutucu gelse de genelde zihinde oluşan algı gerçek hayatta yaşanandan çok daha kötüdür. Suni sancının gerekli görülmesinin ardından genelde iyi bir sebep vardır. Her beş hamile kadından birine suni sancı uygulanır ancak bunun gerekli olmasının çok farklı sebepleri vardır.

Gebelik Zamanının Geçmesi

Bu, suni sancının başlatılmasına sebep olan en yaygın faktördür. Bebeğiniz 42. haftaya kadar henüz doğmamışsa, ölü doğum gibi komplikasyonların görülme riski yüksektir, dolayısıyla uzmanlar 41. ila 42. haftalar arasında suni sancı ile doğumun başlatılması gerektiğini söyler.

Suyun Gelmesi

Suyunuz geldiğinde, 24 saat içerisinde henüz hâlâ doğum yapmadıysanız, bebeğiniz ve sizin enfeksiyon kapma riski yüksektir. Hamileliğinizin 37. haftası geçtiyse ve suyunuz geldiyse, doğumun normal şekilde başlaması için beklemeniz veya suni sancı ile doğumunuzun başlatılması önerilecektir. Ancak bu süreçte bebeğiniz ve sizin iyi olduğundan emin olmak için yakinen gözlemleneceksinizdir.

Suyunuz 37. hafta öncesinde gelirse doktorunuz suni sancıyla doğumu başlatmanın ne gibi artıları ve eksileri olduğunu değerlendirecek, siz ve bebeğiniz için en doğrusunun ne olacağı konusunda tarafınıza bilgi verilecektir.

Sağlık Durumunuz

Bazı sağlık durumları hamileliğin belli bir döneme kadar getirilmesini riskli hâle getirebilir, böyle bir durumda ise suni sancı ile doğumun başlatılması önerilir. Örneğin, preeklampsi, yani sizin ve bebeğinizin sağlığını tehdit altına alabilecek yüksek tansiyon problemi ile karşı karşıya olduğunuzda veya bebeğinizin normalinden daha büyük olmasına, dolayısıyla doğumun zor hâle gelmesine sebep olan diyabette ya da ölü doğuma öncülük edebilen ve yoğun kaşınmalara sebep olan ve hamilelikte karşılaşılan bir tür karaciğer problemi olan intrahepatik kolestazı hastalığında gerekli görülebilir. Bebeğinizin yeterince büyümediği durumlarda da suni sancı önerilebilir.

Suni Sancı İle Başlatılan Doğum Nasıl Olur?

Suni sancı genelde kötü çağrışımlar yaratır. Böyle bir durumda kendinizi doğum yatağında yatırılmış, kolunuzda serum, karnınızı sarmalayan bir kemer olduğunu, korkunç kasılmaların aralıklı olarak geldiğini hayal etmiş olabilirsiniz ancak gerçek hayatta böyle bir durum söz konusu değildir.

Benzer şekilde, her suni sancı ile başlatılan doğumlar çoklu müdahale gerektirmeyebilir. Biraz yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz ancak suni sancı ile başlatılan doğumlarda kadınların yaklaşık üçte ikisi doğumlarını doğal yollardan gerçekleştirir.

Suni sancı ile doğumun başlatılması çeşitli farklı yöntemleri kapsamaktadır.

Membrane Sweeps (Vajinal muayenede zarların parmakla sıyrılması işlemi)

Gebelik zamanınız geçtiyse ve suni sancı ile doğum başlatılacaksa bu genelde ilk yapılan işlemler arasında yer alır. İlk kez doğum gerçekleştiriyorsanız 40 ve 41. haftalardaki randevularınızda bu işlemin yapılması önerilir. Öncesinde doğum yaptıysanız bu işlem 41. haftaya kadar önerilmez.

İşlem genelde doktorunuz tarafından yapılır. Doktorunuz vajinanıza parmağını sokacak ve serviks bölgesi etrafına dokunacaktır. Böylece amniyotik kesedeki zarlar serviksten ayrılacak ve doğumu başlatan hormonlar salınacaktır.

İşlemin bu şekilde gerçekleşiyor olması sizi korkutabilir ancak bu durum düşündüğünüz kadar kötü değildir. Genelde smear testi gibidir. İşlem sonrasında hafif kanama ve regl sancısına benzer sancıların yaşanması normaldir.

Membrane sweeps işlemi her zaman işe yaramayabilir fakat başarılı olunduysa kasılmalarınız 24 ila 48 saat içerisinde başlayacak demektir.

Bu işlem birden fazla tekrarlanabilir, dolayısıyla ilki kasılmalarınızı başlatmadıysa, hayal kırıklığı yaşamayın.

Tablet veya Jel ile Tetikleme

Tablet veya jel kullanımı ile doğumu tetikleme genelde membrane sweeps’ın başarılı olmadığı durumlarda tercih edilen bir sonraki aşamadır. Hormon tablet veya ovül vajinanıza yerleştirilir ve bu da serviks bölgesini yumuşatarak kasılmaların başlatılmasına yardımcı olur.

Hormon tableti aldıysanız size bundan bir doz hâlinde verilir ve ardından kasılmalarınız henüz hâlâ başlamadıysa altı saat sonra tekrar verilir. Ovül formu aldıysanız bunun işe yaraması 24 saat sürebilir. 24 saat sonrasında tekrar almanız da gerekli olabilir.

Peki, bunların kullanımları ağrılı mıdır? Hayır, değildir. Bu, bir nevi tampon kullanmaya benzer. Aslına bakarsanız doğumun başlamasını beklerken bile eve gönderilebilirsiniz. Fakat suni sancı ile başlatılan doğumlardaki kasılmalar normal kasılmalara göre daha ağrılıdır. Dolayısıyla öncesinde doktorunuzla ağrı kontrolü hakkında detaylı olarak konuşmanız faydalı olacaktır.

Su Kesesinin Açılması

Membrane sweeps veya tetikleyiciler sonrasında doğumunuz başladıysa fakat süreç yavaş ilerliyorsa doktorunuz su kesesinin açılmasını gerekli görebilir. Bu, uzun, plastik bir kancanın vajina üzerinden yerleştirilerek yapılır. Kulağa korkunç gerebilir ancak sadece zarın yırtıldığını hissediyor olacaksınız. 

Su kesesinin açılması kasılmaların daha yoğun ve daha hızlı gelmesi anlamına gelir ancak bu durum aynı zamanda doğum sürecini de kısaltır.

Oksitosin ile Tetikleme

Bu herkesin korku duyduğu bir durum olabilir ama aslında bu bir suni sancı yönteminden ziyade doğumu hızlandıran bir yoldur. Suni sancı ile başlatılan doğumlarla ilişkilendirilmiştir çünkü bu şekilde gerçekleşen doğumlar normal doğumlardan daha yavaş ilerler. Böyle bir durumda ise sürecin hızlandırılması önerilebilir.

Bu, kasılmaları daha güçlü ve daha düzenli hâle getiren oksitosin hormonunu içeren bir işlemdir. Dolayısıyla doğumun daha ağrılı gerçekleşmesi anlamına gelebilir ama işlem düşük dozla başlatılacak ve her 10 dakikada bir 4 ila 5 kasılma gerçekleşene kadar da yavaşça bu doz arttırılacaktır.

Hızlandırılmış doğumlar genelde daha ağrılı olduğu için öncesinde epidural önerilir ancak zorunlu değildir.

Suni sancı ile doğumun başlatılmasına “Hayır” diyebilir misiniz?

Doğumun suni yollarla başlatılması fikrini sevmiyorsanız suni sancı ile doğumun başlatılmasına “hayır” deme hakkınız vardır. Doğumun doğal yollarla başlamasını beklemeye karar verdiyseniz daha yakinen takip edileceksinizdir; bu durum genelde her gün bile olabilir.

Ancak yine de, suni sancı ile başlatılan doğumlar ile ilgili akla gelen durumların veya sahip olduğunuz korkuların gerçekten yaşanandan daha kötü olduğunu hatırlamakta fayda var. Üstelik, suni sancının önerilmesinin de iyi bir sebebi var; sağlıklı bir bebeğe sahip olmak öncelikli hedefiniz olmalı.

Suni sancı ile doğumun başlatılmasının riskleri var mıdır?

Suni sancı ile doğumun başlatılması işlemi genelde güvenilirdir ancak bir takım riskler de içerir. Bunlar genel hatlarıyla şöyledir:

·         Fetal distres

·         Uterus rüptürü

Suni sancı ile doğumun başlatılması işlemi hangi durumlarda uygulanamaz?

·         Yapılan testler bebeğinizin doğum baskılarına tolere edemeyeceğini gösteriyorsa,

·         Plasentanın aşağıda, servikse yakın bir bölgede bulunması durumu olan plasenta previa söz konusuysa,

·         Bebeğiniz ters veya çapraz pozisyondaysa,

·         Birden fazla sezaryen olduysanız,

·         Genital herpes enfeksiyonunuz varsa,

·         İkiz bebeklere hamileyseniz ve bebeklerinizden biri ters pozisyondaysa,

·         Üçüz bebeklere sahipseniz.

Suni doğum durum bebeğimi etkiler mi?

Suni doğum genelde güvenilirdir ancak enfeksiyon varsa veya kasılma yoğunluğu fetal distrese ya da uterus rüptürüne öncülük ediyorsa bebeğiniz bundan etkilenebilir ancak özellikle fetal distres ve uterus rüptürü nadir görülen durumlardır. Doktorunuz enfeksiyonları antibiyotik ile kontrol altına alabilir. Gerekli görülürse kasılmaların yavaşlamasına yardımcı olmak için ilaç da verilebilir. Bunlara rağmen bebek çok fazla sıkıntı hâlindeyse veya doğum gecikmeli gerçekleşiyorsa hızlı bir şekilde sezaryen için gerekli yönlendirmeler yapılabilir.

 

Yüksek Riskli Gebelikler

Yüksek riskli gebelik nedir?

Yüksek riskli gebeliklerde anne adayı veya bebeğin sağlık problemine sahip olma ihtimali çok yüksektir. Riskin yüksek olmasında birçok faktör etkili olabilir. “Yüksek risk” ifadesi kulağa korkutucu gelebilir ama aslında bu, doktorların hamilelik boyunca anne adayı ve bebeğine özel ilgi göstermesi anlamına gelir. Doktorunuz herhangi bir problemi erken dönemde bulmak için hamileliğiniz boyunca sizi yakinen takip edecektir.

Aşağıda belirttiğimiz durumlar sizi ve bebeğinizi yavaş büyüme, preeklampsi, erken doğum ve plasentayla ilgili sorunlar gibi çeşitli problemlere sahip olma konusunda risk altında tutabilir. Ancak risk altında olmak bebeğinizin veya sizin bu sağlık sorunlarına kesin olarak sahip olacağınız anlamına gelmediğini hatırlamakta fayda vardır.

Sağlık durumunuzun gebeliğinizin yüksek riskte olup olmadığını belirler. Genel olarak aşağıdaki durumlardan birine veya birden fazlasına sahipseniz hamileliğiniz yüksek risk altında olabilir:

·         Diyabet, kanser, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı veya epilepsi gibi herhangi bir sağlık sorununa sahipseniz,

·         Alkol kullanıyor, sigara içiyor veya yasa dışı maddeler kullanıyorsanız,

·         17 yaşından genç, 35 yaşından yaşlıysanız,

·         Birden fazla bebeğe hamileyseniz,

·         Öncesinde üç veya daha fazla düşük yaşadıysanız,

·         Bebeğinizde Down sendromu ya da kalp, ciğer veya böbrekle ilgili herhangi bir genetik hastalık tespit edildiyse,

·         Önceki gebeliklerinizde erken doğum, preeklampsi veya nöbet (havale) geçirdiyseniz,

·         Down sendromu gibi genetik problemli bir bebeğiniz varsa,

·         HIV, hepatit C, sitomegalovirus, suçiçeği, kızamık, toksoplazmoz veya frengi gibi bir enfeksiyona sahipseniz,

·         Lityum, fenitoin (Dilantin gibi), valproik asit (Depakene)  veya karbamazepin (Tegretol) gibi belli başlı ilaçlar kullanıyorsanız.

Kalp kapakçığıyla ilgili problemler, orak hücreli anemi, astım, lupus ve eklem iltihabı gibi sağlık problemleri de hamileliği yüksek riskli hâle getirebilir. Bu durumlardan birine sahipseniz doktorunuzu konuyla ilgili bilgilendirmeniz önemlidir.

Hamileliğiniz boyunca doktorunuz sizinle nasıl ilgilenecek?

Yüksek riskli hamilelik yaşıyorsanız hamilelik süreci normal ve sağlıklı ilerleyen kadınlara göre daha sık doktora gitmeniz gerekir. Benzer şekilde bebeğinizin iyi bir şekilde büyüdüğünden emin olmak için daha sık ultrasona girersiniz. Aynı zamanda düzenli olarak tansiyonunuz ölçülür ve idrarınız protein (preeklampsiyi işaret eder) ve idrar yolu enfeksiyonu varlığı için kontrol edilir.

35 yaş ve üzeriyseniz ya da önceki gebeliklerinizde genetik bir problemle karşılaştıysanız diğer taramaların da yapılması gerekli görülebilir.

Doktorunuz diyabet, astım veya yüksek tansiyon gibi durumlar için ihtiyaç duyabileceğiniz ilacı size reçeteyle yazacaktır.

Aynı zamanda doktorunuzla doğumunuzu nerede yapılmasını istediğini konuşun. Kendisi yüksek riskli gebelikler için özel bakım sağlayan bir hastanede doğum yapılmasını isteyebilir. Doktorunuz sizin veya bebeğinizin sağlığının risk altında olduğunu düşünüyorsa doğumun daha erken gerçekleştirmeyi de önerebilir.

Yüksek riskli gebeliklerde hangi doktor size bakmalıdır?

Bazı anne adayları özel olarak yüksek riskli gebeliklerde uzman bir doktor tarafından takip edilmek ister. Bu doktorlara maternal fetal uzmanı veya perinatoloji uzmanı denir. Hem kendi doktorunuzu, hem de bir perinatoloji uzmanını aynı anda da görebilirsiniz.

Sağlıklı bir hamilelik için neler yapabilirim?

Bebeğinizin ve sizin mümkün mertebede sağlıklı olması için aşağıdakileri uygulamanız önemlidir:

·         Doktor randevularınıza düzenli olarak gidin.

·         Protein, süt ve süt ürünleri, sebze ve meyve içeren besinlerden dengeli olarak tüketin ve sağlıklı beslenin. Beslenme düzeninizde yapmanız gereken herhangi bir olası değişiklik için doktorunuza danışın.

·         Doktorunuzun yazdığı demir veya vitamin gibi tüm takviyeleri reçetede belirtildiği şekilde alın. Doktorunuza danışmadan herhangi bir vitamin veya reçeteli dahi olsa ilacı almayın.

·         Günlük olarak folik asit alın. Folik asit B vitaminidir. Hamilelik öncesi ve hamilelik boyunca alınan folik asit nöral tüp defekti veya diğer doğum kusurlarının görülme riskini azaltır.

·         Günlük aktiviteler konusunda doktorunuzun önerilerini dikkate alın.

·         Sigara içmeyin. Sigarayı bırakmak için desteğe ihtiyacınız varsa doktorunuzdan yardım isteyin. Sigara kullanan kişilerden uzak durun.

·         Alkol kullanmayın.

·         Soğuk algınlığı veya diğer enfeksiyonlara sahip kişilerden uzak durun.

Doktorunuz aynı zamanda her gün bebeğinizin ne sıklıkta hareket ettiğini takip etmenizi isteyebilir.

Hangi belirtilere dikkat etmelisiniz?

Tüm anne adayları gibi, probleme işaret eden her türlü belirtiyi dikkatle gözlemlemelisiniz ancak bu yine de hamilelik boyunca herhangi bir problem yaşayacağınız anlamına gelmez. Ancak aşağıda belirttiğimiz belirtilerden birini yaşarsanız derhal doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birinde acil servisi derhal arayın:

·         Bayıldıysanız (bilinç kaybı)

·         Şiddetli vajinal kanamanız varsa

·         Bel veya pelvik bölgesinde şiddetli ağrınız varsa

·         Vajinadan şiddetli bir akıntı geliyorsa

Aşağıdaki durumlardan birini yaşıyorsanız derhal doktorunuzu arayın:

·         Yüz, el veya ayaklarda aniden beliren terleme, bulanık görme gibi görme problemi, şiddetli baş ağrısı gibi preeklampsi belirtilesine sahipseniz,

·         Vajinal kanamanız varsa,

·         Belde ağrı veya kramp meydana geldiyse,

·         Ateşiniz varsa,

·         Bir saatlik süre boyunca ağrılı veya ağrısız düzenli kasılmalarınız varsa,

·         Vajinadan akıntı geldiyse,

·         Alt bel bölgesinde ağrı varsa veya geçmeyen pelvik baskısı söz konusuysa,

·         Bebeğinizin hareket etmediğini veya normalinden daha az hareket ettiğini fark ettiyseniz.

Özel testlere ihtiyaç duyacak mıyım?

Yüksek riskli bir gebeliğe sahipseniz rutin prenatal tarama testlerinizin yanında farklı test ve prosedürleri de değerlendirmek isteyebilirsiniz. Durumunuza bağlı olarak doktorunuz aşağıdaki testleri önerebilir:

·         Özel veya hedefli ultrason: Yüksek frekanslı ses dalgalarının rahimdeki bebeğin görüntülerini elde etmek için kullanıldığı bu ultrason türünde anormal gelişim gibi şüpheli problemler hedef alınır.

·         Amniyosentez: Bu işlemde hamilelik boyunca bebeği koruyup çevreleyen amniyotik sıvıdan örnek alınır. Genelde hamileliğin 15. haftası sonrasında yapılır ve belli başlı genetik durumlar kadar beyin veya omurilikteki ciddi anormallikler olan nöral tüp defektlerini de belirler. 

·         Koryon villus biyopsisi: Bu işlemde plasentadan hücre örneği alınır. Genelde hamileliğin 10 ila 12. haftası arasında yapılır. İşlem, belli başlı genetik problemleri tespit eder.

·         Kordosentez: Aynı zamanda Hamilelikte Bebek Kordonundan Kan Alınması İşlemi olarak bilinen kordosentezte adından da anlaşılacağı üzere göbek bağından fetal kan örneği alınır. Genelde hamileliğin 18. haftası sonrasında yapılır. Test kromozom ve kan bozukluklar ile enfeksiyonları tespit edebilir.

·          Servikal uzunluk ölçümü: Doktorunuz prenatal randevularınızda erken doğum riski taşıyıp taşımadığınızı görmek için ultrason yardımıyla serviksinizin uzunluğunu ölçmek isteyebilir.

·         Laboratuvar testleri: Doktorunuz keseniz ve rahim duvarı arasında bir tür yapışkan görevi gören madde olan fetal fibronektinin varlığını kontrol etmek için vajinal akıntınızdan örnek almak isteyebilir. Fetal fibronektinin varlığı erken doğumu işaret edebilir.

·         Biofizik profil: Bu prenatal test bebeğinizin genel sağlık durumunun iyi olup olmadığını kontrol eder. Testte fetal kalp atım (nonstres test) ve fetal ultrasonu birleştirilir.

Amniyosentez ve koryon villus biyopsisi gibi bazı prenatal tanı testleri ufak da olsa bebek kaybı riski taşır. Bu testlerin yapılması kararı tamamen size aittir. Doktorunuz öncesinde sizi testin avantajları ve riskleri hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir. Kararınızı vermeden önce eşinizle enine boyuna konuşmanız önemlidir.

Bu testlerin aynı zamanda %100 kesin sonuçlar vermediğini bilmeniz gerekir. Sonuçların pozitif çıkması her zaman o duruma sahip olacağınız anlamına gelmez. Test sonuçlarının ne anlama geldiği konusunu doktorunuzla konuşun.

  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Neden Kullanmayacağımız Giysileri Satın Alırız? Neden Kullanmayacağımız Giysileri Satın Alırız? Belki de her birinizin dolabında mağazadan eve getirdiği, ama bir kez bile giyme..
Doğru Makyaj Nasıl Yapılır? Doğru Makyaj Nasıl Yapılır? Doğru makyaj yapmak için ilk önce düzgün, sağlıklı kozmetik ürünlerden faydalanm..
Yün ve El Örgüsü Atkı Modası Yün ve El Örgüsü Atkı Modası Beyaz, bej, yeşil ve pembe gibi pek çok farklı renk, model ve uzunluktaki atkıla..
Terazi Burcu 2019 Yorumları Terazi Burcu 2019 Yorumları 2019 yılı özellikle çalışan Terazi burçları için çok olumlu geçecek. Satış ve pa..
  Kocaeli HABERLERİ
İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri İğne Oyası Masa Örtüsü - Tepsi Örnekleri ve Modelleri Bu yazımızın kosunu siz değerli bayanları yakından ilgilendirecek İğne oyası mas..
2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 Yazlık Kısa Saç Modeller 2018 kısa saç modelleri; Yaz mevsiminde, Sezonun trendi, asimetrik kesimli saçla..
Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Hayırlı Evlilik İçin Etkili Dualar ( evlilik için dualar ) Bütün bekar erkek ve kızların rüyalarını süsleyen hayellerini kurdukları hayırlı..
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
  Siyaset HABERLERİ
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
En İyi 10 Bireysel Protesto En İyi 10 Bireysel Protesto Kimliği ve yüzü bilinmeyen bu adam Çin Ordusu'nun tanklarına tek başına direnmiş..
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
  Spor HABERLERİ
Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Google’ın düzenlediği Project Zero Prize adlı 6 ay sürecek yarışmaya isteyen herkes katılabiliyor! Vulnerabilities Rewards Program (VRP) adlı programda ise Google ürünlerinde açık..
En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri En İyi 10 Yerli Dağ Bisikletleri Marka aslında bir İtalyan markası olmasına rağmen Türkiye'deki satılan ürünlerin..
Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Casino Oyunlarında Başarılı Olabilmeniz İçin 9 Altın Kural Gözünüze çok basit bir tavsiyeymiş gibi görünse bile, olasılıkları hesaplayamad..
En İyi 6 İçki Oyunu En İyi 6 İçki Oyunu Bunda oyuncuların önlerinde birer küçük bardak ve ortaya büyük bir bardak konul..
  Etkinlikler HABERLERİ
Brezilya'da Eğlence Hayatı: Rio de Janeiro karnavalı Brezilya'da Eğlence Hayatı: Rio de Janeiro karnavalı Sambanın eklem ritmlerini hissetmek, kahvenin inanılmaz kokusunu duymak ve hayat..
Şarap Denildiğinde Arjantin.. Şarap Denildiğinde Arjantin.. Avrupa Asya ve Afrika ülkeleri artık size cazip gelmiyor mu? O zaman Amerika kıt..
Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat Gezilecek Turistik Yerler Yozgat, İç Anadolu’nun merkezinde bulunan bir ildir. Anadolu’nun eski yerleşim m..
Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova Gezilecek Turistik Yerler Yalova, Türkiye’nin Marmara bölgesinde yer alan illerinden birisidir. Marmara De..
  Sosyal HABERLERİ
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
Aile ve Bencillik (Aile içi sorunlar) Aile ve Bencillik (Aile içi sorunlar) Aile toplum değerleri içinde kendi yerini tutmuş küçük bir kütledir. Bu kütle ai..
Kardeşler arasında yaş farkı ne kadar olmalı? Kardeşler arasında yaş farkı ne kadar olmalı? Ebeveynler çocuk dünyaya getirmeyi planlarken onlar arasındaki yaş farkını çoğu ..
Çocuklarda Kavramsal Gelişim Süreci Nasıl İşler ? Çocuklarda Kavramsal Gelişim Süreci Nasıl İşler ? Çocuklarda kavramsal Gelişim (Kavram Oluşturma) durumu incelendiğinde çocuk iki ..
Çocuklarda Temel Duygusal İhtiyaçlar Nelerdir ? Çocuklarda Temel Duygusal İhtiyaçlar Nelerdir ? Çocuk gelişim süreci sadece fiziksel olarak düşünülmemeli, çocuğun kendi ruhsal ..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Limonlu Kek Tarifi Limonlu Kek Tarifi Limon ile hazırlanan tüm tatlılar oldukça lezzetli olur. Bu tarifimiz de istisna..
LG G6 İncelemesi Hakkında! LG G6 İncelemesi Hakkında! LG'nin bu yıl ki tepe modeli olacak olan LG G6 modeliyle ilgili birçok sızıntı m..
ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ ÇİKOLATA KAPLI KURABİYE TARİFİ Pastahanelerde görmeye alıştığımız o eşsiz kurabiyler artık evimizde! Çok fazla ..
ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ Sultan Çökertme olarak da bilinen kebap cinsimiz, oldukça lezzetli ve doyurucu b..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
07.12.2018 20:00 Aytemiz Alanyaspor 0 - 0 Beşiktaş
08.12.2018 13:30 Demir Grup Sivasspor 2 - 0 Göztepe
08.12.2018 16:00 Trabzonspor 3 - 0 Atiker Konyaspor
08.12.2018 19:00 Galatasaray 2 - 2 Ç.Rizespor
09.12.2018 19:00 Teleset M. Akhisarspor 3 - 0 Fenerbahçe
09.12.2018 13:30 Erzurum BB 1 - 3 Evkur Yeni Malatyaspor
09.12.2018 16:05 Bursaspor 0 - 2 Antalyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı