HABER AKIŞI

Hamilelikte Trimester Dönemlerinde Yapılması Gerekenler - ( 8 )

 Tarih: 15-03-2018 16:58:00
Sizler için hazırlamış olduğumuz bu listeyi trimester dönemleri boyunca dikkate almanız hem keyifli bir gebelik geçirmenize, hem de bebeğiniz ve sizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Trimester Dönemlerinde Yapılması Gerekenler

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu listeyi birinci trimester dönemi boyunca dikkate almanız hem keyifli bir gebelik geçirmenize, hem de bebeğiniz ve sizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Prenatal vitamin kullanmaya başlayın

Henüz prenatal vitamin kullanmaya başlamadıysanız, bu başlamanız için doğru bir zamandır. Hamile kalmaya çalışırken ve birinci trimester dönemi boyunca yeterli oranda folik asit almak oldukça önemlidir. Folik asit bebeğinizde ayrık veya açık omurga anlamına gelen spina bifida gibi ciddi nöral tüp defektlerinin gelişmesi riskini büyük oranda azaltır.

Sağlıklı kilo alın

Hamileyken sınırsız yemek yiyebileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz ancak hamile kaldığınızdaki kilonuz baz alınarak hamileliğin her bir dönemde sağlıklı bir şekilde kilo almanız sizin ve bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Ne kadar kilo almanız gerektiği konusunda doktorunuzdan bilgi alın. Vücut kitle oranı yüksek olan kadınların çeşitli gebelik ve doğum komplikeleri görme, kitle oranı düşük olan kadınların ise zayıf bebek doğurma riski yüksektir.

Sağlık sigortanızdan bilgi alın

Sağlık sigortanızın neleri kapsayacağından emin olun çünkü prenatal bakım ve doğum maliyetli olabilir. Aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını sigorta şirketinizi arayarak öğrenebilirsiniz. Bazı şirketlerde bulunan “ücret ve yan haklar” gibi departmanlar da ihtiyaç duyduğunuz bilgileri sizlerle paylaşabilir.

Doktorunuzu seçin

Güvendiğiniz ve sevdiğiniz bir doktorunuz halihazırda varsa şanslısınız demektir. Böyle bir doktorunuz yoksa size en uygun olan doktoru bulmak için araştırma yapmalısınız. Bu noktada çevrenizden fikir alabilirsiniz. İyi deneyimler kadar olumsuz deneyimleri de dinlemek faydalı olacaktır. Böylece olumsuz deneyim yaşanan doktor veya hastaneden destek almak istemeyebilirsiniz.  

Randevunuzu alın

Birçok doktor, anne adayını hamileliğin en az 8. haftasına kadar görmeye gerek duymaz ama randevunuzu öncesinde alarak takviminize not alabilirsiniz. Randevuya hazırlık aşamasında son adet döneminizin ilk gününü not alın ve aklınıza takılan soruları şimdiden not edin. Hem kendi akrabalarınız, hem de eşinizin akrabalarıyla tıbbi geçmişleri hakkında konuşun çünkü doktorunuz bu bilgilere ihtiyaç duyacaktır.

Nelerin güvenilir olduğunu ve nelerden kaçınmanız gerektiğini öğrenin

Doktorunuza hangi yiyecekleri tüketmeniz, hangilerinden kaçınmanız gerektiğini sorun. Benzer şekilde sizi yormayacak günlük egzersizlikler hakkında doktorunuzun fikrini almak da hem sağlıklı bir gebelik geçirmeniz, hem de bebeğinizin sağlıklı olması açısından önemlidir. Hamilelikte düzenli egzersiz yapmak doğum sürecini de kolaylaştırır. Herhangi bir egzersize başlamadan önce mutlaka doktorunuzun uygunluğunu alın. Kendisi aksini söylemediği sürece gün içerisinde hafif tempolu yürüyüşler yapabilir, yüzebilir, hamileler için özel yogayı deneyebilirsiniz. Ancak unutmayın; kendinizi yorgun hissettiğiniz an egzersizi bırakmanız ve dinlenmeniz gerekir. Vücudu aşırı yormak hamilelikte kaçınılması gereken bir durumdur.

Kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirin

Reçeteli kullanılan ilaçların çoğunun hamilelikte kullanımı risklidir. Herhangi bir kronik durumu tedavi etmek için ilaç kullanıyorsanız aldığınız ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirin ve nelerin güvenli, nelerin güvenli olmadığını öğrenin. Varsa eğer, kullandığınız tüm vitaminler, takviyeler, bitki çayı, baharatlar gibi tüm bitkisel ürünler hakkında kendisine bilgi verin.

Sigarayı bırakın

Sigara kullanmak düşük, erken doğum veya plasentayla ilgili durumlar gibi bir takım problemlerin oluşması riskini arttırır. Sigara kullanımı aynı zamanda bebeğin gelişimini yavaşlatır ve ölü doğum veya bebek ölümü gibi riskleri de arttırır. Yapılan bazı araştırmalar hamilelikte sigara kullanımını yarık dudak ya da yarık damak oluşumu ile ilişkilendirmektedir. Sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç değildir. Unutmayın ki içmediğiniz her bir sigara bebeğinize daha sağlıklı olma şansı verecektir.

Alkolü bırakın

Günde bir kadeh alkol tüketmek bile bebeğinizde düşük doğum ağırlığı riskini arttırır. Benzer şekilde ilerleyen dönemlerde bebeğinizde öğrenme, konuşma zorluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi problemlerin gelişme olasılığı da artar.  Hiç kimse az miktarda alkolün bile gelişmekte olan bebeğinize ne kadar zarar verebileceğini bilemez, emin olmak adına hamilelik ve emzirme dönemleri boyunca alkol kullanımından kaçınmalısınız.

Kafein tüketimini azaltın

Yapılan araştırmalar yüksek oranda kafein tüketimini düşük ve diğer gebelik problemleriyle ilişkilendirmiştir. Dolayısıyla uzmanlar anne adaylarının kafein tüketimlerini günde 200 mg’dan çok olmamasına dikkat etmeleri konusunda uyarıyor.

Bol su için

Yapılan araştırmalara göre hamilelik döneminde normalinden daha fazla sıvı tüketmek önemlidir. Vücudunuz sizi ve bebeğinizin artan kan hacmini desteklemek için daha çok suya ihtiyacı vardır. Yeterince su tüketmemek kabızlığa, yorgunluğa ve hatta erken doğuma bile öncülük edebilir. Hemen şimdi bir bardak su için!

Günlük aktivitelerinizin güvenli olduğundan emin olun

Bazı aktiviteler veya işler sizin ve gelişmekte olan bebeğiniz için riskli olabilir. Örneğin, temizlik ürünleri, zirai ilaçlar, çözücüler gibi çoğu evde bulunabilen ürünlerin kullanımından kaçınmalısınız. Düzenli olarak kimyasallara, kurşun veya cıva gibi ağır metallere, belli başlı biyolojik ajanlara ve radyasyona maruz kalıyorsanız en kısa sürede değişiklik yapmanız gerekir.

Riskli yiyeceklerden uzak durun

Hamilelik boyunca bakteri, parazit veya toksin içeren yiyeceklerden kaçınmanız önemlidir. Bunların arasında pişmemiş et, pastörize edilmemiş yumuşak peynir, çiğ yumurta içeren tüm yiyecekler, çiğ balıktan yapılan sushi, çiğ et, cıva oranı yüksek balık ve çiğ Brüksel lahanası vardır. Benzer şekilde sosis tüketiminden de kaçınmalısınız.

Sağlıklı beslenmeye çalışın

Birinci trimester döneminde kapsamlı bir şekilde beslenemiyorsanız, üzülmeyin. Bu dönemde yaşanan mide bulantıları yeterince beslenmenize engel olabilir ancak siz yine sebze, meyve ve lif içerikli yiyecekleri dengeli olarak tüketmeye çalışın.

Mutfağınızda sağlıklı yiyecekler bulundurun

Buzdolabınız, buzluğunuz ve mutfak dolaplarınızda fındık, taze ve kurutulmuş meyve, tam tahıllı ürünler ve yoğurt gibi sağlıklı besinlerle doldurun.

Mide bulantılarınızı rahatlatın

Ne yazık ki “sabah bulantıları” olarak bilinen mide bulantıları tüm gün sürebilir ve bu durum hamileliğin birinci trimester döneminde hamile kadınların üçte birini etkiler. Sizde bu durum daha hafif geçiyorsa az ve sık tüketerek, yiyecekleri oda sıcaklığında tüketerek mide bulantılarınızı önleyebilirsiniz. Zencefil de bazı anne adayları için faydalıdır. Bundan sonra en sevdiğiniz içecek zencefilli gazoz olabilir. Dilerseniz zencefilli şeker de emebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen mide bulantılarınızda azalma olmadıysa doktorunuzla konuşun. Kendisi B6 vitamin veya mide bulantısını önleyen ve hamilelikte kullanımı güvenli olan bir ilaç almanızı önerebilir.

Geceleri erken yatın

Hamileliğin ilk dönemlerinde kendinizi tahmin ettiğinizden daha yorgun hissedebilirsiniz. Bu dönemi yeterince uyku alarak geçirmek önemlidir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ve bebeğiniz doğduktan sonra dinlenmeye yeterince vaktiniz olmayacağı için bu anların tadını çıkarın.

Stresten kaçının

Stres, hamileliğinizi olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bebeğiniz henüz gelişmemiş olsa bile stresli olduğunuz anlarda doğrudan bebeğiniz de etkilenir. Hamilelikte sizi strese sokan durumlardan mümkün mertebede kaçınmaya çalışın. Hormonal değişimler sebebiyle meydana gelen duygu durum değişikliğindeki sert geçişleri yapmaktan keyif aldığınız işlere yönelerek, kendinize daha çok vakit ayırarak atlatabilirsiniz.

Hamam ve saunadan uzak durun

Sadece birinci trimester döneminde değil, hamileliğin tüm dönemlerinde hamam ve saunadan kaçınmanız gerekir. Bunlar yüksek oranda düşük riski taşır. Aşırı sıcak ortamlar vücut sıcaklığınızı değiştirerek dehidrasyona sebep olabilir, bu da bebeğiniz için hayati risk taşır. 

 

Hamilelikte Birinci Trimester Dönemi

Bebek sahibi olmak birçok kadın için hayatlarının en keyifli anlarından biridir. Bebeğinizi eve getirmekten bebeğiniz için isim belirlemeye ve odasını hazırlamaya kadar hamileliğin her anı genel itibariyle heyecan doludur.

Bebeğinizin doğumuyla ilgili ne kadar plan yaparsanız yapın vücudunuzda yaşanacak değişikliklere henüz hazır olmayabilirsiniz. Hamilelikte sizi nelerin beklediğini bilmek bu değişikliklere karşı daha hazırlıklı olmanıza yardımcı olacaktır.

Vücudunuzda Yaşanan Değişimler

Hamilelik süreci her kadında farklıdır. Bazı kadınlar hamileliğin ilk üç ayını sağlıklı ve enerjik bir şekilde geçirirken diğerleri için bu süreç oldukça sıkıntılı geçer. Bu yazımızda hamileliğin birinci trimester döneminde sizleri nelerin beklediğini, bu değişimlerin ne anlama geldiğini ve ne gibi durumlarda doktorunuzu aramanız gerektiğini sizlerle paylaşıyoruz.

Kanama: Hamile kadınların yaklaşık yüzde 25’i birinci trimester döneminde hafif kanama yaşayabilir. Hamileliğin ilk dönemlerinde yaşanan hafif lekelenme döllenen embriyonun rahme yerleştiğini gösteren bir işaret olabilir. Ancak, önemli bir kanama, kramp veya karın bölgesinde sert bir ağrı yaşarsanız hemen doktorunuzu arayın. Bunlar düşük veya dış gebelik (embriyonun rahim dışına yerleşmesi) belirtisi olabilir.

Göğüs hassasiyeti: Hassas göğüsler hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. Bu durum bebeğinizi besleyecek olan süt borularının hazırlanması için meydana gelen hormon değişimleri sebebiyle yaşanır. Bir beden büyük sutyen ve destekli kullanmak daha rahat etmenizi sağlar.

Kabızlık: Hamilelikte yiyecekleri bağırsaklara ileten kas kasılmaları yüksek oranda progesteron hormonu üretimi sebebiyle yavaşlar. Aynı zamanda, prenatal vitaminlerden aldığınız ekstra demir de kabızlığa öncülük eder. Bunu önlemek için lifli besinler tüketin ve yiyeceklerin daha yumuşak hareket etmesi için ekstra sıvı tüketin. Doktorunuzun görüşü sonrasında yapacağınız fiziksel aktiviteler de yardımcı olacaktır. Kabızlık sizi gerçekten rahatsız ediyorsa doktorunuza hafif bir laksativ veya kabız giderici ilaç kullanımı konusunda danışabilirsiniz.

Akıntı: Hamileliğin ilk dönemlerinde lökore adında hafif, beyazımsı bir akıntı görmek normaldir. Bu durum sizi rahatsız ediyorsa günlük ped kullanabilirsiniz ancak tampon kullanımından kaçının çünkü tampon bakterileri vajinaya yakın tutar. Akıntınız kötü kokulu, yeşilimtırak veya sarımtıraksa ya da akıntınız şiddetliyse doktorunuzu arayın.

Yorgunluk: Vücudunuz büyüyen bebeğiniz için ekstra çalışmaktadır. Bu durumda kolayca yorulmanıza neden olur. Gün içerisinde ihtiyaç duydukça dinlenin veya kestirin. Aynı zamanda, yeterli miktarda demir aldığınızdan emin olun. Az miktarda demir anemiye, bu da aşırı yorgunluğa sebep olur. 

Aşerme ve yemeklere olan hassasiyet: Hamileyken damak zevkiniz tamamen değişebilir. Hamile kadınların yüzde 60’ından fazlası aşerir ve yarısından fazlasında ise belli başlı yemeklere karşı hassasiyet gerçekleşebilir. Canınız bir şeyler yemek istediğinizde elbette mutfağa yönelebilirsiniz ancak tükettiğiniz yiyeceklerin sağlıklı ve düşük kalorili olmasına dikkat edin. 

Sık idrara çıkma: Bebeğiniz henüz hâlâ oldukça küçük olmasına rağmen rahminiz büyümekte ve dolayısıyla mesanenize baskı uygulamaktadır. Bunun sonucunda çok sık idrar yapma ihtiyacı hissetmeniz olasıdır. Gün içerisinde sıvı tüketiminizi sınırlamayın ancak kafeini daha dikkatli kullanmanız ya da mümkünse tamamen bırakmanız faydalı olur. Geceleri yatmadan önce su içmemek de gece boyunca uyanmanızı önleyebilir.

Mide yanması: Hamilelik boyunca vücudunuz, yiyecek ve asitleri midenizde tutmaya yarayan yemek borusunun altındaki yuvarlak bağlar ve sindirilmiş yiyecekleri bağırsaklara ileten belli başlı kaslar da dahil olmak üzere bazı kasları rahatlatmaya yarayan projesteron hormonunu daha fazla üretir. Bu kas rahatlaması aynı zamanda mide yanması olarak bilinen reflüye öncülük edebilir. Mide yanmasını önlemek için gün içerisinde daha sık ve az miktarlarda yiyin; yemek yedikten hemen sonra yatmayın; yağlı, baharatlı ve turunçgiller de dahil olmak üzere asitli yiyecekleri tüketmekten kaçının. Aynı zamanda uyurken başınızın altına yastıklar koyarak başınızı biraz yukarıda tutmak da faydalı olacaktır.

Ruh halinde ani değişimler: Artan yorgunluk ve değişen hormonlar kendinizi mutsuz, huysuz ve depresif hissetmenize neden olabilir. Bu gibi durumlarda ağlamanız normaldir ancak kendinizi kötü hissediyorsanız sevdiklerinizle vakit geçirmeye özen gösterin. Depresif ruh hâliniz iki haftadan uzun bir süredir geçmiyorsa doktor desteği almak gerekli olabilir.

Mide bulantıları: Mide bulantısı en yaygın hamilelik semptomlarındandır ve anne adaylarının yaklaşık yüzde 85’ini etkiler. Bulantılar vücuttaki hormon değerlerinin değişimi sonucunda meydana gelir ve bu da birinci trimester döneminin tamamını kapsar. Bazı hamile kadınlarda mide bulantıları hafif şiddette geçerken, kimisinde ise bulantı yaşamadıkları gün yoktur. Mide bulantıları genelde sabahları daha şiddetli hissedilir, bu yüzden “sabah bulantıları” olarak da bilinir. Mide bulantısını hafifletmek için bulantı yaşadığınız anlarda yüksek proteinli atıştırmalıklar (kraker, et veya peynir) tüketebilir, su veya meyve suyu ya da zencefilli gazoz içebilirsiniz. Bunları gece yatmadan önce de tüketebilirsiniz. Midenizi rahatsız eden tüm yiyeceklerden kaçınmanız da önemlidir. Mide bulantısı üzülmeniz gereken bir konu değildir ancak bulantı geçmiyorsa ve şiddetleniyorsa bebeğinize giden besin değerlerini etkileyeceği için doktorunuza danışmanız önemlidir. 

Kilo artışı: Hamilelikte kilo artışı iyi bir şey olarak değerlendirilir ancak siz yine de aşırıya kaçmayın. Birinci trimester döneminde genelde 1,5 ila 3 kilo arasında kilo artışı beklenir (bu değer, durumunuza göre değişir). Her ne kadar bir bebek bekliyor olsanız da bu sizin “iki kişilik yemeniz gerektiği” anlamına gelmez. Birinci trimester döneminde günde yaklaşık ekstrada 150 kaloriye ihtiyaç duyarsınız. Bu kalorileri süt, tam tahıllı ekmek, meyve ve sebze gibi sağlıklı besinler tüketerek kazanmaya çalışın.

Akne: Hormonlar devamlı çalıştığı için yüzünüzde daha fazla yağ üretimi söz konusu olabilir. Bu da akne oluşumuna öncülük eder. Akne sorununuz hamileliğin ilerleyen dönemlerinde yok olabilir. Hamilelikte sivilce sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki noktalara dikkat edin:

·         Sivilcelerinizi sıkmayın ve yüzünüzü aşırı yıkamayın. Cildinizin kurumasını önlemek için hafif içerikli bir temizleyici kullanabilirsiniz.

·         Yağ içermeyen nemlendiriciler kullanın. Yüzünüze ekstra yağ yüklemenize gerek yok.

·         Kullandığınız ürünlerin içeriklerine dikkat edin. Glikolik asidin sakıncası yoktur ama benzoil peroksit, salisilik asit, retional ve streoid içeren ürünlerden kaçının. Bunlar doğum kusurlarına sebep olabilen içeriklere sahiptir.

Baş ağrısı: Birinci trimester döneminde yaşanan baş ağrılarına genelde düşük kan şekeri, hormonlardaki artış ve beyne daha az kan akışı gitmesi sebebiyle meydana gelir. Başınız ağrıyorsa şakaklarınıza masaj yapabilir veya dışarı çıkıp temiz hava alabilirsiniz. Bunlar işe yaramazsa veya migreniniz varsa doktorunuzla görüşün.

Gözlerde kuruma: Artan kan dolaşımı sebebiyle vücudunuzun genelinde gözleriniz da dahil olmak üzere hafif şişme meydana gelebilir. Kornealarınız kalınlaşır ve bu değişim de görmenizde problem yaşamanıza neden olabilir. Gözleriniz için lens kullanıyorsanız doğuma kadar lens yerine gözlük kullanmanız gerekli görülebilir. Gözlük kullanan anne adayları bile bazen net göremeyebilir. Gözlerinizde herhangi bir sağlık problemi söz konusu olmasa da vücudunuzdaki hormon değişimleri sebebiyle gözleriniz kuruyabilir. Gözleri nemlendirmek için göz damlası kullanabilirsiniz veya gerekli olduğu durumlarda göz doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz.

Libidoda değişimler: Hormon ve kan akışındaki değişimler vajina ve klitorisinizi daha yumuşak ve aşırı hassas hâle getirebilir. Bazı kadınlarda libido artışı ve birden fazla orgazm yaşanır. Diğerleri için ise cinsellik o kadar ilgi çekici değildir. Hangi durumda olursanız olun, bunun doğal olduğunu hatırlamanız önemlidir. Hissettiğiniz her ne ise, bunu eşinizle konuşmanız faydalı olacaktır. 

 

Hamilelikte İkinci Trimester Dönemi

Hamileliğin ikinci trimester dönemine girmenizle birlikte son üç aydır sizi rahatsız eden mide bulantıları ve yorgunluk hissi azalacak ve kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Birçok anne adayı için ikinci trimester dönemi hamileliğin en kolay üç ayıdır. Kendinizi hâlâ iyi ve enerjik hissettiğiniz bu anların tadını çıkarın ve mümkünse bebeğinizin doğumuyla ilgili tüm hazırlıklarınızı ikinci trimester döneminde planlayın.

İkinci trimester dönemi boyunca bebeğiniz çok hızlı gelişir. Hamileliğin 18 ila 22. haftaları arasında ultrasona gireceğiniz için doktorunuz bebeğinizin gelişimini gözlemleyebilecektir. Bu dönemde aynı zamanda bebeğinizin cinsiyetini de öğrenebilirsiniz.

Kendinizi her ne kadar çok daha iyi hissediyor olsanız da vücudunuzun içinde büyük değişimler olmaya devam eder. Vücudunuzda yaşanan bu değişimleri genel başlıklarıyla şu şekilde sıralayabiliriz:

Sırt ve bel ağrısı: Son birkaç aydır aldığınız ek kilolar sırt ve belinize baskı yaparak bu bölgelerin ağrımasına neden olabilir. Baskıyı azaltmak için dik oturun ve destekli bir sandalye kullanın. Yan yatıp bacaklarınızın arasına yastık koyarak uyuyun. Ağır eşya taşımaktan ve kaldırmaktan kaçının. Az topuklu, rahat ve destekli ayakkabılar kullanın. Ağrı sizi çok rahatsız ediyorsa eşinizden size masaj yapmasını rica edin. 

Dişeti kanaması: Anne adaylarının neredeyse yarısında hamilelikleri boyunca dişetlerinde hassasiyet ve şişme görülür. Hormonlardaki değişimler dişetlerine daha fazla kan göndererek dişetlerini daha hassas hâle getirir ve daha kolay kanamasına sebep olur. Bebeğiniz doğduktan sonra dişetleriniz normal hâle dönecektir. Bu süre zarfında, hassas uçlu diş fırçası kullanın, gargara kullanırken daha dikkatli olun ve diş sağlığınızı ihmal etmeyin. Yapılan araştırmalar, dişeti hastalıklarına sahip hamile kadınlarda erken doğum riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Göğüslerde büyüme: Birinci trimester döneminde yaşadığınız göğüs hassasiyetinin çoğu artık azalmış olmalı ancak göğüsleriniz büyümeye devam eder. Bir beden büyük sutyen kullanmak daha rahat hissetmenize yardımcı olacaktır.

Burun kanaması: Hormonlarda yaşanan değişimler burundaki mukus zarının şişmesine neden olur. Bu da burun tıkanıklığına sebep olarak geceleri horlamanıza neden olabilir. Bu değişimler aynı zamanda burnun daha kolay kanamasına öncülük edebilir. Dekonjestan kullanmadan önce doktorunuza danışın. Tuzlu su veya diğer doğal yöntemlerin kullanımı hamilelik boyunca daha güvenlidir. Havayı nemli tutmak için hava nemlendiricisi de kullanmayı deneyebilirsiniz. Burun kanamasını durdurmak için başınızı dik tutun (geriye doğru tutmayın) ve burun deliğinize birkaç dakika boyunca, kanama durana kadar baskı uygulayın.

Akıntı: Hafif, açık renkli vajinal akıntı hamileliğin ilk dönemlerinde normaldir. Bu durum sizi rahatsız ediyorsa günlük ped kullanabilirsiniz. Akıntı kötü kokarsa, yeşil veya sarı renkli ya da kanlı ise, yoğun bir akıntı yaşıyorsanız, derhal doktorunuzu arayın.

Sık idrara çıkma: İkinci trimester döneminde rahminiz karın boşluğuna doğru yerleştiği için bu durum çok sık idrara çıkmanıza neden olmaz ancak bu yine de hamileliğinizin son trimester döneminde tekrar belirgin hâle gelecektir.

Saç uzaması: Hamilelik hormonları saç uzamasını tetikler ancak bu durum kıl gelişimini de tetikler. Saçlarınız daha kalın telli olur, daha önceden kıl çıkmayan bölgelerde bile kıl çıktığını görebilirsiniz. Kıllar için jilet kullanımı tercih etmek istemediğiniz bir yöntem olabilir ancak hamilelik boyunca en güvenlisi de budur. Uzmanların çoğu hamilelikte lazer epilasyonu ve ağdayı önermemektedir çünkü bu yöntemlerin bebek için güvenilir olup olmadığı henüz hâlâ kanıtlanmamıştır.

Baş ağrısı: Baş ağrısı hamileliğin en yaygın şikayetlerinden biridir. Bolca dinlenmeye ve nefes alma gibi rahatlatıcı teknikler denemeye çalışın. Aspirin ve ibuprofen  hamilelik boyunca kullanılmamalıdır ancak şiddetli baş ağrısı yaşıyorsanız doktorunuz parasetamol almanızı uygun görebilir.

Mide yanması ve kabızlık: Vücudunuz projesteron isimli hormonu daha fazla ürettiği için hamilelikte mide yanması ve kabızlık görülür. Bu hormon, yiyecek ve asitleri midenizde tutmaya yarayan yemek borusunun altındaki yuvarlak bağlar ve sindirilmiş yiyecekleri bağırsaklara ileten belli başlı kasları rahatlatır. Mide yanmasını rahatlatmak için gün içerisinde daha sık ve az miktarlarda yiyin; yağlı, baharatlı ve turunçgiller de dahil olmak üzere asitli yiyecekleri tüketmekten kaçının. Kabızlık için ise lifli besinler tüketin ve yiyeceklerin daha yumuşak hareket etmesi için bol sıvı tüketin. Fiziksel aktiviteler de kabızlıkla savaşmanıza yardımcı olur.

Hemoroit: Hemoroit aslında varisli damarlardır. Yani, anüs etrafındaki şişmiş mavi ve mor damarlardır. Bu damarlar hamilelik boyunca genişleyebilir çünkü bu damarların içinden daha fazla kan geçer ve büyüyen rahminiz sebebiyle damarlara daha fazla baskı uygulanır. Varisli damarlar kaşınmaya sebep olabilir ve rahatsız edicidir. Bunu rahatlatmak için ılık su dolu küvette oturabilirsiniz. Hemoroit şiddetliyse, doktorunuzdan reçetesiz ilaç kullanımı hakkında öneri alabilirsiniz.

Bebeğin ilk hareketi: Hamileliğinizin 20. haftasına kadar karnınızda ilk hareketleri muhtemelen hissetmeye başlamış olacaksınız. Buna aynı zamanda “çabuklaşma” denir. Bebeğinizin hareketini henüz hissetmediyseniz, üzülmeyin. Bazı kadınlar ilk hareketi hamileliklerinin altıncı ayına kadar hissetmezler.

Ciltte yaşanan değişimler: Hamile kadınlar genelde “ışıltılı görünür” çünkü değişen hormon dengeleri cildin daha parlak görünmesini sağlar. Melanin pigmentindeki artış da yüzde kahverengi lekelerin (bu lekelere “hamilelik maskesi” denir) ve linea nigra olarak bilinen karnın ortasından dikey bir şekilde oluşan koyu renkli çizginin oluşmasına öncülük edebilir. Ciltteki tüm bu değişikler bebeğiniz doğduktan sonra zamanla ortadan kalkacaktır. Bu süre zarfında bu durum sizi rahatsız ediyorsa lekelerinizi kapatıcı yardımıyla kapatabilirsiniz. Cildiniz güneşe karşı daha hassas olacağı için dışarı çıkmadan önce UVA/UVB korumalı ve en az 30 faktörlü güneş kremi kullanmanız faydalı olur. Özellikle 10:00 – 14:00 arasında güneş altında çok fazla kalmayın. Bu aralıkta dışarıda kalmanız gerekiyorsa açık renkte, uzun kollu kıyafetler tercih edin, geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü kullanın. Benzer şekilde, karın, göğüs veya kalçalarınızda kırmızımsı mor çizgiler belirebilir. Bu çatlak izleri büyüyen karnınıza yer açmak için cildinizin genişlemesi sebebiyle oluşur. Birçok krem ve losyon bu çatlakları önlediğini iddia etse de, birçoğu bu anlamda yetersiz kalır. Nemlendirici krem kullanımı cildinizin daha yumuşak kalmasını önleyebilir. Birçok çatlak doğumdan sonra kendiliğinden zamanla ortadan kalkar.

Örümcek damarlar ve varis: Hamilelik boyunca kan dolaşımı gelişmekte olan bebeğinize daha fazla kan gönderdiği için artar. Aşırı kan akışı örümcek damarlar olarak bilinen ince, kırmızı renkli damarların ciltte görünmesine neden olabilir. Bu damarlar doğumdan sonra kendiliğinden ortadan kaybolur. Büyüyen bebeğiniz sebebiyle bacaklarda oluşan baskı da vücudunuzun alt bölgesine giden kan akışını yavaşlatarak bacaklardaki damaların şişmesine neden olabilir. Bu durumda meydana gelen mor veya kırmızımsı damarlara varis denir. Varisleri önlemenin bir yolu yoktur ancak varis oluşumunu minimuma indirmek için gün içerisinde sizi zorlamayan hareketlerde bulunabilir, uzun süreli oturmanız gereken durumlarda ayaklarınızın altına destek koyabilirsiniz.

Kilo artışı: Sabahları yaşanan mide bulantıları genelde birinci trimester döneminin sonlarına doğru ortadan kalkar. Sonrasında iştahınız geri gelecek ve kilo almaya başlayacaksınız. Bu dönemde yiyecekler gözünüze daha fazla iştah açıcı görünebilir ancak ne kadar yediğinize dikkat edin. İkinci trimester döneminde günde sadece ekstradan 300 ila 500 kalori arasında ihtiyacınız olacaktır. 

 

Hamilelikte Üçüncü Trimester Dönemi

Üçüncü trimester dönemi hamileliğin son üç ayını içermektedir. Bebeğinize kavuşmanıza haftalar kala üçüncü trimester dönemi hamileliğin en zorlayıcı dönemi olabilir. Bu yazımızda, hamileliğin üçüncü trimester döneminden neler beklemeniz gerektiğini sizlerle paylaşıyoruz. Hangi belirtilerin normal, hangi belirtilerde doktorunuzu derhal aramanız gerektiğini bu yazımızla birlikte öğreneceksiniz.

Vücudunuzda Yaşanan Değişimler

Sırt ve bel ağrısı: Aldığınız kilolar sırt ve belinize baskı yaparak bu bölgelerin ağrımasına neden olur. Aynı zamanda pelvis ve kalça bölgesindeki kaslar sizi doğuma hazırlamak için gevşer, bu da bu bölgelerde ağrıya sebep olabilir. Sırt ve bel bölgesindeki baskıyı azaltmak için iyi bir duruş pozisyonu sergileyin. Dik oturun ve destekli bir sandalye kullanın. Geceleri yan yatıp bacaklarınızın arasına yastık koyarak uyuyun. Az topuklu, rahat ve destekli ayakkabılar kullanın. Ağrıyı hafifletmek için ısıtma yastığı kullanın ve doktorunuza parasetamol alıp alamayacağınızı danışın.

Kanama: Lekelenme bazen plasenta previa (plasentanın daha aşağıdaki konumlanması ve serviksi kapamasıdır), placental abruption (plasentanın rahim duvarından ayrılması) veya erken doğum gibi ciddi bir probleme işaret edebilir. Herhangi bir kanama olması durumunda derhal doktorunuzu arayın.

Braxton Hick Kasılmaları: Bu dönemde hafif şiddetli kasılmalar hissedebilirsiniz. Bu kasılmalar rahminizi gerçek doğuma hazırlayan kasılmalardır. Braxton Hick kasılmaları genelde gerçek kasılmalar kadar yoğun değildir ancak çoğu anne adayı bu kasılmaları gerçek doğum kasılmalarıyla karıştırabilir. Aralarındaki en önemli fark gerçek kasılmaların aralıkları sıklaşır ve yoğunlaşır. Kasılmalarınız gittikçe şiddetleniyor ve sıklaşıyorsa derhal doktorunuzu arayın.

Göğüslerde büyüme: Hamileliğinizin sonlarına doğru göğüslerinizin artık öncesine göre daha büyük olacaktır. Destekleyici sutyen kullanımı sırt ağrısını önler. Doğumunuza yakınlaşırken göğüs uçlarınızındın sarımtırak renkte bir sıvı akmaya başladığını görebilirsiniz. Kolostrum adı verilen bu madde doğumdan sonraki ilk birkaç gün boyunca bebeğinizi besleyecektir.

Akıntı: Üçüncü trimester döneminde vajinal akıntı yaşayabilirsiniz. Akıntınız şiddetliyse doktorunuzu arayın. Doğumunuz yaklaşırken yoğun, şeffaf, hafif pembemsi bir akıntının geldiğini fark edeceksiniz. Bu, halk arasında “doğum nişanı” olarak bilinen mukus tıkacının kopması durumudur ve rahim ağzının doğum için açılmaya başladığını gösterir. Ani bir sıvı boşalması yaşarsanız bu durum suyunuzun geldiği anlamına gelebilir. Böyle bir durumda derhal doktorunuzu arayın.

Yorgunluk: İkinci trimester döneminde kendinizi muhtemelen enerjik hissediyorsunuz ancak üçüncü trimester döneminde durumlar biraz farklıdır. Aldığınız kilolar, gece boyunca sık tuvalete çıkmak, doğum endişesi gibi faktörler enerji seviyenizi düşürerek daha kolay yorulmanıza neden olur. Bu dönemde sağlıklı besinler tüketmek ve düzenli olarak dinlenmek faydalıdır. Kendinizi yorgun hissettiğinizde kestirmeye çalışın veya en azından oturup biraz dinlenin. Unutmayın ki tüm gücünüzü ve enerjinizi doğacak olan bebeğinize saklamalısınız ve bebeğiniz doğduktan sonra rahat bir uyku çekmek uzun vadede çok mümkün olmayabilir.

Sık idrara çıkma: Bebeğiniz artık daha büyük olduğu için bebeğinizin başı mesanenize baskı uygulayabilir. Ek baskı da daha sık tuvalete çıkmanız anlamına gelir ve bu durum özellikle geceleri daha çok hissedilir. Aynı zamanda, öksürürken, hapşırırken, gülerken veya egzersiz yaparken idrar kaçırma problemiyle de karşı karşıya kalabilirsiniz. Baskıyı rahatlatmak ve idrar kaçırmayı önlemek için idrarınızı tutmayın, ne zaman ihtiyaç duyarsanız tuvalete gidin. Gece hemen yatmadan önce sıvı tüketmekten kaçının, böylece geceleri uykunuzu daha az bölmek zorunda kalırsınız. İdrar yaparken herhangi bir yanma veya ağrı hissederseniz doktorunuz arayın. Bu durum idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir.

Mide yanması ve kabızlık: Mide yanması ve kabızlık, yiyecek ve asitleri midenizde tutmaya yarayan yemek borusunun altındaki yuvarlak bağlar ve sindirilmiş yiyecekleri bağırsaklara ileten belli başlı kaslar da dahil olmak üzere belli başlı kasları rahatlatmaya yarayan projesteron hormonunun ekstra üretilmesi sebebiyle oluşur. Mide yanmasını rahatlatmak için gün içerisinde daha sık ve az miktarlarda yiyin; yağlı, baharatlı ve turunçgiller de dahil olmak üzere asitli yiyecekleri tüketmekten kaçının. Kabızlık için ise lifli besinler tüketin ve yiyeceklerin daha yumuşak hareket etmesi için bol sıvı tüketin. Mide yanması ve kabızlık gerçekten sizi rahatsız ediyorsa doktorunuza hangi ilaçların alabileceğinizi sorabilirsiniz.

Hemoroit: Hemoroit, anüs etrafında oluşan varisli damarlardır. Bu damarlar hamilelik boyunca genişler çünkü bu damarların içinden daha fazla kan geçer ve büyüyen rahminiz sebebiyle damarlara daha fazla baskı uygulanır. Kaşınmayı ve ağrıyı önlemek için ılık su dolu küvette oturmayı deneyebilirsiniz. Benzer şekilde, doktorunuzdan reçetesiz ilaç kullanımı hakkında öneri alabilirsiniz.

Nefes darlığı: Rahminiz büyüdükçe ciğerlerinizin genişlemesi için daha az alan kalır. Ciğerlerinize yapılan bu ek baskı daha zor nefes almanıza sebep olur. Nefes darlığı yaşıyorsanız sizi zorlamayan egzersizler yapabilirsiniz ancak öncesinde mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Benzer şekilde, uyurken baş ve omuzlarınız altına ek destek için yastık koyabilirsiniz.

Örümcek damarlar ve varis: Kan dolaşımınız gelişmekte olan bebeğinize daha fazla kan gönderdiği için artar. Aşırı kan akışı örümcek damarlar olarak bilinen ince, kırmızı renkli damarların ciltte görünmesine neden olabilir. Örümcek damarlar üçüncü trimester döneminde daha belirgin hâle gelir ancak doğumdan sonra kendiliğinden kaybolur. Büyüyen bebeğiniz sebebiyle bacaklarda oluşan baskı da bacaklardaki damaların şişmesine, mavi veya mor rengini almasına neden olabilir. Bu damarlara varis denir. Varisleri önlemenin bir yolu yoktur ancak aşağıdaki noktalara dikkat ederek oluşmasını veya şiddetini minimuma indirebilirsiniz:

·         Gün içerisinde kalkıp hareket etmek

·         Destekli çorap giymek

·         Uzun süreli oturmanız gereken durumlarda ayaklarınızın altında destek bulundurmak

Ödem: Üçüncü trimester döneminde yüzünüzün ve ayak bileklerinizin daha şiş olduğunu fark edebilirsiniz. Hafif şişkinlik, yani ödem, vücutta gereğinden fazla su birikmesi sonucunda oluşur. Ödemi azaltmak için uzun süreli oturmanız gereken durumlarda ayaklarınızın altına bir kutu veya tabure koyup destek alın ve uyurken ayak altlarınızı yastıkla destekleyin. Aniden beliren bir ödem söz konusu olmuşsa derhal doktorunuzu arayın çünkü bu durum ciddi bir gebelik komplikasyonu olan preeklampsiye işaret edebilir.

Kilo artışı: Üçüncü trimester döneminde haftada 225 ila 450 gram arasında almanız gerekecektir. Hamileliğinizin sonunda toplamda yaklaşık 11 ila 16 kilo arası almış olursunuz. (Bazı durumlarda doktorunuz daha az veya daha fazla kilo almanızı da önerebilir.) Aldığınız kilonun içinde bebeğinizin kilosu, plasenta, amniyotik kese, artan kan ve sıvı hacmi ve büyüyen göğüs dokuları da vardır.

Tehlikeli İşaretleri Nelerdir?

Aşağıdaki semptomlardan herhangi biri hamileliğinizde preeklampsi, erken doğum, plasentanın önde yerleşmesi, plasentanın ayrılması gibi bir şeylerin ters gittiği anlamına gelebilir. Böyle bir durumda normal muayenenizi beklemeden derhal doktorunuzu arayın:

·         Şiddetli karın ağrısı veya kramplar

·         Şiddetli mide bulantısı veya istifra

·         Kanama

·         Şiddetli baş dönmesi

·         İdrar yaparken kanama veya yanma

·         Hızlı kilo alma (ayda 3 kilodan fazla)

·         Çok az kilo alma

·         Görmede bozuklukların meydana gelmesi

·         Yüksek ateş

·         Karnın sertleşmesi

Üçüncü Trimester Döneminde Neler Yapılmalı?

Hamileliğin üçüncü trimester döneminde bebeğinizin doğum sonrasında ihtiyaç duyabileceği tüm eşyaları hazır hâlde bulundurmanız önemlidir. Benzer şekilde hastane çantanız da ulaşabileceğiniz yerde olmalı. Mümkünse eşinizin ihtiyaç duyabileceği eşyaları da hastane çantanızda bulundurun.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
resim yok HİDROFOR HAKKINDA! Apartmanlarda sitelerde ve özellikle yüksek mahallelerde musluğundan akan suyun ..
resim yok YÖNETİCİLİK VASIFLARI HAKKINDA! İlk olarak okullarda karşımıza çıkan ve sınıf başkanı olarak tanıdığımız yönetic..
resim yok KAMELYALAR HAKKINDA! Apartman ve sitelerde özellikle park ve yeşilliklerin oluşturulması ve çevre düz..
resim yok İLKBAHARDA PİKNİK ATEŞİNE DİKKAT ! Toplumumuzun kültürel eğlencelerinden piknik ve barbekü şenlikleri aile arasında..
  Kocaeli HABERLERİ
resim yok HAFTA SONU TATİLİ HAKKINDA! Beş gün aynı saatte kalkıp deli gibi koşturmacanın içine katılarak iş hayatının ..
resim yok RESTORASYON VE TARİHİ ESERLER Türkiye konumu itibariyle en başta kendi geçmişimiz olmak üzere çok sayıda uygar..
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
  Siyaset HABERLERİ
resim yok TERÖR ÇARE DEĞİL PEKİ ÇARE NE? İnsanlarla diyalog iletişim ya da kişisel bireylik hakları ile elde edemedikler..
Cumhurbaşkanı Erdoğanın Açıklamalarından Sonra Doların Yükselmesi Balon Gibi Söndü! Cumhurbaşkanı Erdoğanın Açıklamalarından Sonra Doların Yükselmesi Balon Gibi Söndü! Doların bugünkü alış kuru 5,3094 TL, satış kuru 5,3185 TL'dir. Dolar kuru en son..
resim yok BATI HAYRANLIĞI NEDİR? Özellikle son yüzyılla beraber toplumumuzun çok büyük bir kesiminde şiddetli der..
resim yok SEÇİM ANKETLERİ HAKKINDA! Konu ne olursa olsun ki başta seçimler olmak üzere insanların nabzını yoklamak v..
  Spor HABERLERİ
Canlı Bahis Oyununda Nasıl Kazanılır? Canlı Bahis Oyununda Nasıl Kazanılır? Kısa vadede kazanç elde edebileceğiniz bir bahis türü olan canlı bahisde dikkat ..
Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Sosyal medya devi twitter gönderilen twitler üzerinde düzenle butonu yapacaktı ..
resim yok KANO SPORU HAKKINDA! Su sporları son derece zevkli ve eğlenceli bir etkinlik olurken, bu tür sporlar ..
resim yok SPOR ÇANTALARI HAKKINDA! Spor etkinliklerine katılmak her anlamda ve her yaş grubunda özel manalar taşır...
  Etkinlikler HABERLERİ
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) Gölkay Park’a ev sahipliği yapan Kocaeli, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine ba..
  Sosyal HABERLERİ
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
resim yok YENİ OKUL FORMALARI HAKKINDA! Uzun yıllar boyunca okul kıyafetlerinde resmiyet göze çarparken, son derece iç k..
resim yok Elveda Haziran Roman Özeti Hakkında! Sarah Jio eserlerinden Elveda Haziran Arkadya Yayınları’ndan Duygu Parsadan çevi..
resim yok Anna Karenina Kitap Özeti Hakkında! Bir dünya edebiyatı klasiği olan Tolstoy eseri Anna Karenina İletişim Yayıncılık..
resim yok Kroyçer Sonat Roman Özeti Hakkında! Tolstoy eserlerinden Kroçyer Sonat, tarihi bir aşk romanıdır. Dünya edebiyatının..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
resim yok REÇEL İLE DAHA GÜZEL KAHVALTI SOFRASI HAKKINDA! Sofralarının vazgeçilmez tadı olan reçeller, kahvaltımızda bize hem enerji hem d..
Bayram Çorbaları ve Bayram Tatlıları Tarifi - Yapılışı ! Bayram Çorbaları ve Bayram Tatlıları Tarifi - Yapılışı ! Ramazan Bayramı’na sayılı gün kaldı ve birkaç ay sonra da Kurban Bayramı gelecek..
Dünya Mutfaklarında Patlıcanın Yeri ! Dünya Mutfaklarında Patlıcanın Yeri ! Fas mutfağına özel dondurulmuş patlıcan özel bir yemektir. Patlıcan, pirinç, kuş..
Danimarka Çöreği Tarifi ve Yapılışı! Danimarka Çöreği Tarifi ve Yapılışı! Danimarka soğuk ve mesafeli bir ülke de olsa mutfağı çok çeşitli ve zengindir. L..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
05.04.2019 21:30 Trabzonspor - Antalyaspor
06.04.2019 17:00 Demir Grup Sivasspor - Kayserispor
06.04.2019 17:00 Aytemiz Alanyaspor - Bursaspor
06.04.2019 20:00 Galatasaray - Evkur Yeni Malatyaspor
07.04.2019 14:30 Kasımpaşa - Erzurum BB
07.04.2019 17:00 Göztepe - Teleset M. Akhisarspor
07.04.2019 20:00 İstanbul Başakşehir - Atiker Konyaspor
07.04.2019 17:00 Ankaragücü - Fenerbahçe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı