HABER AKIŞI

Hipoglisemi ve Hiperglisemi nedir - belirtileri ve tedavisi

 Tarih: 03-12-2018 19:25:29
Hipoglisemi hipergliseminin aksine, kandaki ana enerji kaynağı olan glükoz miktarındaki azalmadır. Hipoglisemi, litre kan başına 0.50 g'dan düşük glikoz olduğunda oluşur. Şeker alımının, ciddi malnütrisyon, hipotermi, hormonal dengesizlik, karaciğerin bazı hastalıkları, böbrek yetmezliği, insülin gibi belirli ilaçlar, pankreas tümörü ve alkol alımı eksikliği hipoglisemi nedenleri çok çeşitlidir. Diyabetikler yüksek hipoglisemi riski altındadır.

Hipoglisemi hipergliseminin aksine, kandaki ana enerji kaynağı olan glükoz miktarındaki azalmadır. Hipoglisemi, litre kan başına 0.50 g'dan düşük glikoz olduğunda oluşur. Şeker alımının, ciddi malnütrisyon, hipotermi, hormonal dengesizlik, karaciğerin bazı hastalıkları, böbrek yetmezliği, insülin gibi belirli ilaçlar, pankreas tümörü ve alkol alımı eksikliği hipoglisemi nedenleri çok çeşitlidir. Diyabetikler yüksek hipoglisemi riski altındadır ve ortaya çıkan bilinç bozukluğunun hipoglisemiye işaret edebileceğini unutmamalısınız.

Hipoglisemi belirtileri

Hipoglisemi farklı belirtilerle ortaya çıkar:

Titreme;

Terlemek;

Açlık;

Baş ağrısı;

Görme bozuklukları;

Çarpıntı;

Solgun;

Davranışsal sorunlar, kaygı veya sinirlilik

Ekstremitelerde karınkanlık;

Yorgunluk;

Baş dönmesi;

Karışıklık;

Uyuşukluk, konvülsiyonlar veya komaya.

Teşhis

Hipoglisemi, diyabetli bir hastada şüphelenilmek kolaydır ve genellikle belirli faktörlerden bahsedilen bir röportajın ardından teşhis edilir: aşırı insülin, yetersiz beslenme, yüksek fiziksel emek veya alkol tüketimi. Şüpheli hipoglisemi vakalarında, kan şekeri mümkün olan en kısa sürede ölçülecektir. Besin alımı veya intravenöz beslenme sonrası semptomların kaybolması, bilinç bozukluğu olan hastalarda da teşhisi doğrulayabilir.

Hipoglisemi tedavisi

Hipoglisemi durumunda ilk yapılacak şey bisküvi, şeker küpü veya meyve suyu tüketerek karbonhidrat almaktır. Glukagonun deri altında veya kas içine bir enjeksiyonu olan ve insülininkine karşı eylemi olan ve kan şekeri artan bir enjeksiyon, bilinç kaybı durumunda uygulanabilir. Kişi komada ise, glikoz intravenöz olarak verilir.

Hipoglisemi’nin önüne geçin

Hipogliseminin belirtilerini tanımayı ve her zaman tatlı yiyecekler bulundurmayı öğrenmeliyiz. Diyabet durumunda tedavi aşağıdaki faktörlere göre uyarlanmalıdır: yiyecek, stres, fiziksel aktivite ve ilaç. Diyabetik hastanın ve çevredeki kişilerin eğitimi diyabet tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır.

 

Hiperglisemi belirtileri ve tedavisi

Hiperglisemi kandaki yüksek şeker düzeyinde kendini gösteren bir durumdur. Bu bir yemekten sonra doğaldır ve glukozun hücreler tarafından kullanılması insülin eylemiyle birleşince kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Hiperglisemi, çoğunlukla şeker hastalığında ortaya çıkar. Ayrıca ateş, karaciğer hastalığı veya vücutta adrenalin etkisi altındadır. Açlık hiperglisemi düzeyi, kandaki şeker düzeyinin litre başına 1.26 g'dan daha fazla olduğu anlamına gelir: diabetes mellitus'un varlığına işaret eder.

Hiperglisemi belirtileri

Geçici görüldüğünde hiperglisemi fark edilmeyebilir, ancak aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

Yorgunluk ve uyuşukluk;

Yoğun susuzluk;

İştah kaybına rağmen kilo verme;

Sık idrara çıkma.

Kronik hiperglisemi neredeyse sadece şeker hastalığının gelişimi bağlamında bulunur: şeker hastalığının uzun süreli komplikasyonlarından sorumludur:

Körlüğe ilerleyen retina (retinopati) ihlali;

Böbrek yetmezliği (nefropati) ile böbrek yetmezliğine ilerleme;

İlerleyici dejenerasyona sahip nöronların ihlali (nöropati);

Arteriyel akışı azaltan aterom yatakları oluşumunu teşvik eden arterlerin ihlal edilmesi;

Enfeksiyonlara yatkınlık.

Hiperglisemi teşhisi

Hiperglisemi tanısı, kan şekerini ölçen kan testi ile laboratuarda yapılabilir. Bu testler boş karnında yapılır. Her litre kan için 1.26 gram şeker şeker hastalığının eşiğidir.

Hiperglisemi tedavisi

Hiperglisemi ile kişi şeker hastalığına yakalanmışsa şeker hastalığını ilaçlar veya insülin enjeksiyonları ile sıkı sıkıya kontrol altında tutmalıdır. Diyabetik olsun ya da olmasın, iyi diyet / egzersiz ve tüm kardiyovasküler risk faktörlerinden kaçınarak bir tedavi sürdürmelidir. Glikate veya glikosile hemoglobin ölçümü her üç ayda bir yapılır: kandaki büyük miktarlarda glikoz kısmen hemoglobine bağlanır. Bu, son 90 gündeki ortalama kan şekeri seviyesine az ya da çok göstergesidir.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
resim yok DİNİ BAYRAMLARIMIZ HAKKINDA! Toplumsal kültürümüzün önemli bir yansıması olarak kabul edilen dini bayramlar, ..
resim yok MOBESE KAMERALARI HAKKINDA! Sokaklarımızın caddelerimizi ve yaşam alanlarımızın daha emniyetli bir ortama dö..
resim yok JIMMY CHOO MARJİNAL SEÇİMİ HAKKINDA! Fantazi ayakkabı modasında en uçlarda tasarımları ile her zaman için insanları ..
resim yok DÜĞÜN DAVETİYELERİ HAKKINDA! Düğün heyecanı her zaman için düğün sahipleri tarafından daha çok yaşanırken, ö..
  Kocaeli HABERLERİ
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
Yöresel Lezzet - ( 1 ) Yöresel Lezzet - ( 1 ) Kocaeli denilince akla gelen ilk tariflerden biri dartı. Her sabah kahvaltısının..
KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) Özellikle soğuk havalarda içi ısıtan tatlılar denildiğinde akla ilk helva gelir...
  Siyaset HABERLERİ
CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) Hain örgüt üyelerinin planladıkları darbe gecesinde yaşanılan olaylardan sonra t..
ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) Geçen sene Suriye ordusu ile beraber işid terör örgütüne operasyon yapan rus ask..
ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! Obama’nın hikayesi şudur: Bir gün köydeki obasına gitmek ister ama izin vermezle..
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
  Spor HABERLERİ
Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Sosyal medya devi twitter gönderilen twitler üzerinde düzenle butonu yapacaktı ..
resim yok KANO SPORU HAKKINDA! Su sporları son derece zevkli ve eğlenceli bir etkinlik olurken, bu tür sporlar ..
resim yok SPOR ÇANTALARI HAKKINDA! Spor etkinliklerine katılmak her anlamda ve her yaş grubunda özel manalar taşır...
Türkiye de Sporcu Olmak ! Türkiye de Sporcu Olmak ! Evet sevgili okuyucular. Bugün ülkemizin dinmek bilmeyen sıkıntısından birini si..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) Gölkay Park’a ev sahipliği yapan Kocaeli, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine ba..
  Sosyal HABERLERİ
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
resim yok HİPERAKTİF ÇOCUKLAR HAKKINDA! Çok hareketli olması ve ele avuca sığmaz olması ile bilinen çocuklar ebeveynler ..
LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) üniversite tercih kılavuzlarında bazı değerlendirilmelere gidildi.Bu değişiklikl..
KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) Öğrencilerin üniversitelere gittiklerin de kalmak için başvuru yapacakları Kred..
ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) Üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olup hala iş bulamayan yada atamayan m..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Tatlı yemek tatlı yapmak için kendimize bahaneler yaratırız. Her özel gün, her k..
Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Hiç tatmamış hatta adını bile duymamış çocuklarımız olabilir. O zaman kerevizi ç..
Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Bugün size hem çocuklarınıza hem de evinize gelen özel misafirlerinize ikram ede..
Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Güzel bir tatlı yapmak istediğinizde biraz emek vererek bu tatlı tarifini yapabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
22.02.2019 20:30 Göztepe - Trabzonspor
22.02.2019 20:30 Ç.Rizespor - Evkur Yeni Malatyaspor
23.02.2019 16:00 Aytemiz Alanyaspor - Kasımpaşa
23.02.2019 13:30 Demir Grup Sivasspor - Antalyaspor
23.02.2019 19:00 İstanbul Başakşehir - Bursaspor
24.02.2019 13:30 Ankaragücü - Erzurum BB
24.02.2019 19:00 Galatasaray - Teleset M. Akhisarspor
24.02.2019 16:00 Atiker Konyaspor - Kayserispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı