HABER AKIŞI

KOCAELİ'NİN İNCİSİ KEFKEN - ( 1 )

 Tarih: 07-02-2019 13:51:00
Kocaeli’nin Kandıra İlçesi sınırları içerisindedir. Tarihi öyküsü M.Ö. 3000’lü yıllara kadar dayanır. İlk sakinleri “Sit”lerdir. Frigler, Bitinyalılar, Roma, Bizans tarafından bir merkez olarak kullanılmıştır. Selçuklular döneminde Süleyman Şah da buralardan geçmiştir. Osmanlı döneminde ise Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi’in yüce komutanlarından “Akçakoca” Kocaeli Yarımadası’nı fethetmek için görevlendirildiğide Kandıra ve Kefken civarını Bizanslılar’dan almıştır.

Genel bilgiler

Kocaeli’nin Kandıra İlçesi sınırları içerisindedir. Tarihi öyküsü M.Ö. 3000’lü yıllara kadar dayanır. İlk sakinleri “Sit”lerdir. Frigler, Bitinyalılar, Roma, Bizans tarafından bir merkez olarak kullanılmıştır. Selçuklular döneminde Süleyman Şah da buralardan geçmiştir. Osmanlı döneminde ise Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi’in yüce komutanlarından “Akçakoca” Kocaeli Yarımadası’nı fethetmek için görevlendirildiğide Kandıra ve Kefken civarını Bizanslılar’dan almıştır. Ticaret limanı ve tersane olarak kullanılmıştır. 1888 yılında Kandıra ve civarı ile Kocaeli sancağına bağlanmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda İngiliz işgaline uğramıştır. Kurtuluş Savaşı’nda ise Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. “İpsiz Recep” tarafından Yunan kuvvetlerinin püskürtülmesinde de bir güzergah olarak kullanılmıştır. 1921’de tamamen işgalden temizlenmiştir.

İstanbul, İzmit ve Sakarya gibi şehirlere yakınlığı ile yazları günübirlikçilerin tercihi olmuştur. Mavi bayraklı plajları, ulaşım rahatlığı, büyüleyici manzarasıyla bu mevsimde yer bulmak bazen zor olmaktadır. Halk plajları da ekonomik tatil arayanlar için ayrı bir tercih sebebidir.

Nasıl gidilir?

İstanbul ve Ankara istikametinden otomobille gelenler TEM otoyulunu kullanarak İzmit’e vardıktan sonra Kandıra sapağından dönmek suretiyle 40 km. sonra Kandıra’ya ulaşabilirler. Kandıra’dan 20 km. sonra ise Kefken merkezine gelinebilir. İkinci alternatif güzergah olarak Adapazarı-Kaynarca yolu üzerinde 55 km. gelindikten sonra ulaşılabilir. Üçüncü alternatif ise Şile-Ağva-Kandıra üzerinden gelmektir.

Deniz yolu kullanarak gelmek için Karadeniz’in her limanından hareket vardır. İzmit’ten Büyükşehir Belediyesine ait otobüslerle direkt gelinebilir. Diğer bir alternatif ise Kandıra’ya varıldıktan sonra Kefken’e geçilmesidir. İstanbul’dan ve Kocaeli Otogarı’ndan hareket eden şehirlerarası otobüsler mevcuttur. Kandıra’dan minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır.

Görmeden, Yapmadan gelme

Konaklama imkanı sağlayan butik oteller, apart oteller ve pansiyonlar mevcuttur. Ayrıca kiralık daireler de bulunmaktadır. Yeme, içme konusunda Kefken merkezinde balık lokantaları ve restoranlar balık (palamut, kalkan, tekir, lüfer vb.) ve diğer deniz ürünleri konusunda uzmandır. Ayrıca kafeler de bulunmaktadır.

Yörede görmeden gelme denilecek güzellikler bulunmaktadır. Bu zenginlikten bazıları şu şekildedir:

Kumcağız Plajı merkeze 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Bu bölgenin en büyük plajıdır. En “korunaklı” plajların başında gelir. Sahilin ardında ayrı iki kamp yeri vardır. Kiralık çadır da sağlanmaktadır. Wc ve duş Büyükşehir Belediyesi’nce yapılmıştır. Plajın arkasında konaklama imkanı tanıyan butik otel ve pansiyonlar vardır. Restoran ve kafeler de vardır. sabah 7, gece 23 arası Kandıra otobüs terminalinden minibüs seferleri bulunmaktadır. İnce kumu ve sığ denizi ile nam salmıştır. Çocuklu ailelerin en çok rağbet ettiği plajların başında gelir. Yaz boyunca cankurtaran ekibi ve botu mevcuttur. Şezlong ve şemsiye kiralanabilir. Sabah ve akşam yürüyüş yapılabilen 2 km civarında uzunluğa sahip bir kumsal bulunmaktadır. Hafta içi gelinmesi tavsiye edilir. Yazları denizle irtibatı

kesilen Kumcağız Deresi sazan ve kefal avlamak isteyenler için olta balıkçılarına imkan sağlar. Kurtyeri’ne ilerleyerek keşfedilecek yerlere ulaşım imkanı vardır. Ayrıca seyir noktası olarak kullanılan Nihat Erim Tepesi buraya yakındır.

Pembekayalar, merkez ile Cebeci arasında yer alır. Kerpe’de bulunan Kartal Kayalıkları gibidir. Ancak pembemsi renk daha da ağır basar. Gün batımında bu pembelik doruk noktasına ulaşır. Bu kayalıkların en önemli yanı Anadolu Hisarı ve Sultanahmet Camii dahil pek çok caminin inşaasında kullanılmış olmasıdır. Bu kayalıktan çıkarılan taşların özelliği denizin içinde yumuşak olması, denizin dışına çıkarıldığında da sertleşmesidir. Dikdörtgen olarak insan emeğiyle kesilen taşlar İstanbul’a getirilmiştir. Yapılaşma izni yoktur. Çünkü doğal bir sit alanı hüviyeti taşımaktadır.

Yeşil Koy, Pembekayalar’a çok yakındır. Kovanağzı plajı geçildikten sonra Cebeci yönüne gidilirken Pembekayalar tabelası solda kalır. Burada çamlar denize adeta dokunur. Deniz tabanının rengi ve etrafındaki renkli bitki örtüsü nedeniyle bu ad verilmiştir. Karayel haricindeki rüzgarlara kapalı bir konumdadır. Zıpkın ile kefal avı mümkündür. Olta ile istavrit ve “eşkina” tutulabilir. Tekne sahiplerinin buraya demirleyip denize girebilecekleri en iyi yüzme noktalarından biridir. Yazları kampçıların çadır kurmak için tercih ettiği bir yerdir. Onun dışında tenha olan koyda ateş yakmak kesinlikle yasaktır. Su ve elektrik hizmeti bulunmamaktadır. Çünkü doğal bir sit alanıdır. Daha çok aperatif denilen atıştırmalıklar tüketilmesi tavsiye edilir. Bu da en yakın alışveriş yeri olan Kovanağzı Plajı’ndan sağlanabilir. Koy çok temizdir. Denizin ilk metreler taş olduğundan ayağa uygun deniz terliğiyle girilmelidir. Hemen sonra başlayan pürüzsüz kumlar yumuşacıktır. Kayalar üzerinde güneşlenme keyfi imkanı bulunmaktadır.

Kovanağzı Koyu bir yanı askeri kamp, bir yanı ise halk plajı olan bir koydur. Çocuklu aileler tercih etmektedir. Piknik yerleri, kafeteryalar ve restoranlar mevcuttur. Kuzey rüzgarlarının etkisi yaşanmaz. Ayrıca batı cepheli olması nedeniyle deniz dalgasız ve sığdır. İnce kumu ile temiz bir denizi vardır. Burada balık da tutulabilir. Askeri kamp, merkeze 5 dk. yürüme mesafesindedir. TSK mensupları ve yakınları faydalanabilmektedir. Kamp yanında yöresel pazar kurulmakta olup, yöresel bahçe ürünleri ve hayvansal ürünler alınabilir.

Kapri Plajı adeta bir havuza benzetilir. Kenarları kayalıklarla çevrilidir. Daha ziyade gençler tarafından rağbet edilmektedir. Çünkü kayalıklar çocuklu aileler için ideal denize girme yerleri değildir.

Midye Koyu da Kapri Plajı gibi genelde tenha yüzme yeridir.

Kefken limanı ve şehir merkezi Kerpe’ye 8-10 km. mesafededir. Pansiyonlarda konaklama imkanı var.

Kefken Adası birinci derece sit alanıdır. Bunun nedeni tarihe bizzat tanıklık etmesidir. Adada Cenevizliler’den kalan kale surları halen ayaktadır. Roma ve Bizans’tan kalan tarihi kalıntılar da bulunmaktadır. Karadeniz’in bu küçük adasında denize girmeye imkan sağlayan bolca kumsallar var. Karadeniz’de Giresun Adası’ndan sonra bize ait olan ikinci adadır. Cebeci Sahili ve Kefken Limanı’ndan tekne kiralanarak bu adaya ulaşmak mümkündür.

Cebeci, plajı 2014 yılından bu yana “Mavi Bayrak” sahibi bir plajı olan bir “tatil köyü”dür. Karşısında Kefken Adası ve deniz, arkasında ormanlar yer almaktadır. Kumsalı takriben 5-6 km. uzunluğundadır. Deniz suyu temiz, kumları incedir. Hafta içi daha sakindir. Sezon yoğun geçer. Büyükşehir belediyesi tarafından “plaj arkası” mavi bayrak kriterlerine göre düzenlenmiştir. Kumsal boyunca restoranlar,

kafeler vb. yeme, içme mekanları mevcuttur. Etrafında çadır kampı ve diğer konaklama seçenekleri bulunmaktadır.

Cebeci’nin kuzeydoğusunda yer alan Tuzağzı Tabiat Parkı, güneybatısındaki Pembekayalar görülesi yerlerdir. Kışları ılık ve yağışlıdır. Yazıları gündüz 28-35, gece 16-20 derece arası seyreder. Ormanında çam, meşe, kestane, kızılcık, akasya, gökçe, ıhlamur, gürgen, çınar, kavak, kiraz, selvi, söğüt, defne, kocayemiş ve benzeri ağaçlara ev sahipliği yapar. Balık olarak da izmarit, kaya balığı, iskorpit, kırlangıç, minekop, istavrit, mezgit, dil balığı, tekir, hamsi, kefal, karagöz barbun, kalkan, lüfer, palamut, kırlangıç, levrek, pisi balığı gibi Karadeniz balıkları avlanmaktadır.

Hareketli bir tatildense sakin ve sessiz bir tatil hedefleyenler için iyi bir seçimdir. Dinlenerek, denize girerek, güneşlenerek, akşamları da restoran ve kafelerde “takılarak” güzelce vakit geçirilebilir. Kişisel su sporlarından sörf, Scruba-diving, dalga sörfü, kay sörf ve freediving yapılabilir. “Snorkelling” imkanı mevcuttur. Plaj futbolu ve plaj voleybolu oynanabilen sahalar vardır. Sezon haricinde balık avcılığı, fotoğraf çekmek ve doğa yürüyüşü yapmak için de değerlendirilmektedir.

Babalı Kefken’in kuzeydoğusunda 12 km. mesafededir. Kumsalla ormanın bütünleştiği yerlerdendir. El değmemiş tabiat buradadır. En temiz denizi vaadeder. 27 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük sahil şeridi, Babalı’dan başlar. Sakarya - Karasu’ya kadar sürer. Rüzgar sörfü, dalga sörfü, kay sörfü için idealdir.

Tuzağzı kumsalı Yelkenkaya – Kefken Adası noktasında başlar. 4 adet plaja ev sahipliği yapan şeritteki her plaj farklı ve kendine özgü yapıdadır. Bazılarına araçla girilemez. Rüzgarlı havalarda denizi yüzmeye fazla imkan tanımaz. Deniz durumunu gösteren tabelalara riayet edilmelidir. O gün rüzgar var ise daha çok “koylar” tercih edilmelidir. Kilometerlerce uzayan sahiller, koşmak ve uzun yürüyüşler yapmak bakımından çok idealdir. Bu sahiller aynı zamanda deniz üzerinde yansıyan ay görüntüsü dolunaylı geceler en iyi görüntüyü verir.

Otel ve pansiyon yönünden pek de zengin sayılmaz. Günübirlik kamp için uygun yerler vardır. yol üstü tezgahlar ve büfelerden alışveriş yapılabilir. Sezon dışında mesela kışın insanlar pek uğramadığından balıkçılık ve avcılık yapılabilmektedir. Sezon içi ve dışı farketmeksizin zengin balıkçılık fırsatları bulunmaktadır. Karadeniz balıklarının hemen hemen hepsi “mevsimine göre” avlanır. (Yukarıda “Cebeci” başlığı altında bahsedilen balıklar tutulmaktadır.

Kerpe buralara kadar geldikten sonra uğranması olmazsa olmaz bir yerleşim yeridir. Denizi bilhassa çocuklu aileleri için idealdir. Karadeniz’in hırçınlığı pek yoktur. Kartal kayalıkları gün batımında görsel şölen sunar. Dalga sörfü, SUP (stand up paddle board), trekking ve dalış sporu yapılabilir. Apart oteller, butik oteller, camping tesisleri gibi çeşitli konaklama imkanları vardır. Balık tutulabilir. Kamp yapma imkanı vardır. Kerpe halk plajı, sosyete plajı ve kadınlar (miço) plajı gibi plajları bulunmaktadır.

Sarısu Plajı Ağva istikametine doğru olup, Kerpe’ye yakındır. Plajın bir tarafında ufak bir göl, diğer tarafında ise bir set gölü vardır. Plaj civardaki pek çok yüzme noktalarından en tercih edilenlerindendir.

Acarlar Longozu ise sadece ülkemizin değil, dünyanın en nadir oluşumlarındandır. Kırklareli İğneada, Sinop Sarıkum ve Samsun Kızılırmak Deltası’ndaki longozdan sonra 4 longoz ormanımızdan birisidir. Otomobille Kefken’e 45 dk. mesafededir. Sakarya, Karasu sınırlarındadır.

Uzunkum Tabiat Parkı Kefken ve Cebeci istikametinden başlayan yürüyüş rotası dahilindedir. Cebeci’nin hemen yakınında, kuzeydoğusundadır. Kefken’e 5 km. mesafededir. Kefken adasının karşı hizasından başlar. Büyüklüğü 235 hektardır. Kum zambağı, andız, dişbudak, sedir, erguvan, çiğdem, çöl menekşesi, basur otu gibi “floral” zenginliklerinin yanı sıra yalıçapkını, çulluk, bıldırcın, karabatak, çakal, porsuk, martı, baykuş, kunduz, kara tavuk, oklu kirpi gibi “fauna”ya da ev sahipliği yapar. Manzarası harikadır. Pek çok film ve klip çalışmalarına sahne olmuştur. Avlanmak kesinlikle yasak olup park devriyeleri sürekli gezmektedir. Kefken’e geldikten sonra Cebeci’ye ve bu tabiat harikasına uğramadan gidilmez.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Kocaeli HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
resim yok VIESSMANN KOMBİ SERVİSİ HAKKINDA! Kombili doğalgaz sisteminde bir dünya markası mı arıyorsunuz? Viesmann bu konuda..
resim yok ECA KOMBİ SERVİSİ HAKKINDA! Ülke genelinde yürütülen doğalgaz alt yapı tamamlama çalışmaları, bize bu konud..
resim yok ARISTON KOMBİ SERVİSİ HAKKINDA! Doğalgaz, kullanımı ile çok önemli faydalar sağlayan bir kaynak olmasının yanı ..
resim yok İSTANBUL ARABA KİRALAMA ! Araç kiralama işine girmeden önce bu konuya hatırı sayılır bir yatırım yapmanın..
  Kocaeli HABERLERİ
resim yok HAFTA SONU TATİLİ HAKKINDA! Beş gün aynı saatte kalkıp deli gibi koşturmacanın içine katılarak iş hayatının ..
resim yok RESTORASYON VE TARİHİ ESERLER Türkiye konumu itibariyle en başta kendi geçmişimiz olmak üzere çok sayıda uygar..
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
  Siyaset HABERLERİ
resim yok YALNIZ SANA ÖZGÜRLÜK OLMAZ ! İnsanların uzun yıllardan beri dilinden düşürmediği özgürlük ve kişisel haklar ..
resim yok TERÖR ÇARE DEĞİL PEKİ ÇARE NE? İnsanlarla diyalog iletişim ya da kişisel bireylik hakları ile elde edemedikler..
Cumhurbaşkanı Erdoğanın Açıklamalarından Sonra Doların Yükselmesi Balon Gibi Söndü! Cumhurbaşkanı Erdoğanın Açıklamalarından Sonra Doların Yükselmesi Balon Gibi Söndü! Doların bugünkü alış kuru 5,3094 TL, satış kuru 5,3185 TL'dir. Dolar kuru en son..
resim yok BATI HAYRANLIĞI NEDİR? Özellikle son yüzyılla beraber toplumumuzun çok büyük bir kesiminde şiddetli der..
  Spor HABERLERİ
resim yok ADALE KRAMPLARI HAKKINDA! Bilinçsizce yapılacak spor yarardan çok zarar getireceği gibi bazı durumlarda in..
Canlı Bahis Oyununda Nasıl Kazanılır? Canlı Bahis Oyununda Nasıl Kazanılır? Kısa vadede kazanç elde edebileceğiniz bir bahis türü olan canlı bahisde dikkat ..
Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Sosyal medya devi twitter gönderilen twitler üzerinde düzenle butonu yapacaktı ..
resim yok KANO SPORU HAKKINDA! Su sporları son derece zevkli ve eğlenceli bir etkinlik olurken, bu tür sporlar ..
  Etkinlikler HABERLERİ
resim yok TATİL İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLASIN ! İçinde bulunduğumuz ay çocuğumuz için tatili düşünmek adına fazla uygun görünme..
resim yok KOZAKLI TATİL KAÇAMAĞI HEYECAN DOLU! Gelin bu yıl tatil için yazı beklemeyin her türlü imkânı ile size güzel bir tat..
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
  Sosyal HABERLERİ
resim yok KÜLTÜR MİRASLARIMIZ VE DÖNER KÜMBET HAKKINDA! Yaşadığımız bu güzel topraklar geçmişimizin bize bıraktığı tarihi miraslar ile ..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
resim yok KARDEŞ KISKANÇLIĞI HAKKINDA! Çocuklarda kıskançlık istek dışında oluşan ve farkında olmadan gelişen bir dur..
resim yok SINAV HEYECANI VE DİKKAT DAĞINIKLIĞI HAKKINDA! Ebeveynlerin en büyük sorunlarından biri hiç kuşku yok ki çocukların girdiği sın..
resim yok YENİ OKUL FORMALARI HAKKINDA! Uzun yıllar boyunca okul kıyafetlerinde resmiyet göze çarparken, son derece iç k..
resim yok Elveda Haziran Roman Özeti Hakkında! Sarah Jio eserlerinden Elveda Haziran Arkadya Yayınları’ndan Duygu Parsadan çevi..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
resim yok ALÜMİNYUM KAPLARINIZIN KULLANIMI VE TEMİZLİĞİ HAKKINDA! Çoğumuzun mutfağında kullandığı alüminyum kaplar zaman içinde kararırken, bu çoğ..
resim yok KİREÇLİ ÇAYDANLIKLARA SON ! Ev hanımlarının büyük baş belası olan ve çoğu yerde birikip bir sorun teşkil ede..
resim yok FİNCANLARINIZ TERTEMİZ OLSUN! Kahve keyfi pek çoğumuzun üzerinde durduğu ve önemli bir etkinlik olarak da gör..
resim yok BAYATLAMAYAN KEK TARİFİ - YAPILIŞI! Son günlerde hemen her alanda kullandığımız veya kullanımından yarın sağladığımı..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
19.04.2019 21:30 Kasımpaşa 1 - 1 Bursaspor
20.04.2019 20:00 Galatasaray 3 - 1 Kayserispor
20.04.2019 17:00 Trabzonspor 2 - 1 Evkur Yeni Malatyaspor
20.04.2019 17:00 Teleset M. Akhisarspor 1 - 2 Antalyaspor
20.04.2019 20:00 Göztepe 0 - 1 Erzurum BB
21.04.2019 14:30 Ankaragücü 0 - 0 Atiker Konyaspor
21.04.2019 17:00 İstanbul Başakşehir 0 - 0 Ç.Rizespor
21.04.2019 20:00 Aytemiz Alanyaspor - Fenerbahçe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı