HABER AKIŞI

KOCAELİ'NİN İNCİSİ KEFKEN

 Tarih: 22-01-2018 13:51:18
Kocaeli’nin Kandıra İlçesi sınırları içerisindedir. Tarihi öyküsü M.Ö. 3000’lü yıllara kadar dayanır. İlk sakinleri “Sit”lerdir. Frigler, Bitinyalılar, Roma, Bizans tarafından bir merkez olarak kullanılmıştır. Selçuklular döneminde Süleyman Şah da buralardan geçmiştir. Osmanlı döneminde ise Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi’in yüce komutanlarından “Akçakoca” Kocaeli Yarımadası’nı fethetmek için görevlendirildiğide Kandıra ve Kefken civarını Bizanslılar’dan almıştır. Ticaret limanı ve tersane olarak kullanılmıştır. 1888 yılında Kandıra ve civarı ile Kocaeli sancağına bağlanmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda İngiliz işgaline uğramıştır. Kurtuluş Savaşı’nda ise Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. “İpsiz Recep” tarafından Yunan kuvvetlerinin püskürtülmesinde de bir güzergah olarak kullanılmıştır. 1921’de tamamen işgalden temizlenmiştir.

Genel bilgiler

Kocaeli’nin Kandıra İlçesi sınırları içerisindedir. Tarihi öyküsü M.Ö. 3000’lü yıllara kadar dayanır. İlk sakinleri “Sit”lerdir. Frigler, Bitinyalılar, Roma, Bizans tarafından bir merkez olarak kullanılmıştır. Selçuklular döneminde Süleyman Şah da buralardan geçmiştir. Osmanlı döneminde ise Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi’in yüce komutanlarından “Akçakoca” Kocaeli Yarımadası’nı fethetmek için görevlendirildiğide Kandıra ve Kefken civarını Bizanslılar’dan almıştır. Ticaret limanı ve tersane olarak kullanılmıştır. 1888 yılında Kandıra ve civarı ile Kocaeli sancağına bağlanmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda İngiliz işgaline uğramıştır. Kurtuluş Savaşı’nda ise Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. “İpsiz Recep” tarafından Yunan kuvvetlerinin püskürtülmesinde de bir güzergah olarak kullanılmıştır. 1921’de tamamen işgalden temizlenmiştir.

İstanbul, İzmit ve Sakarya gibi şehirlere yakınlığı ile yazları günübirlikçilerin tercihi olmuştur. Mavi bayraklı plajları, ulaşım rahatlığı, büyüleyici manzarasıyla bu mevsimde yer bulmak bazen zor olmaktadır. Halk plajları da ekonomik tatil arayanlar için ayrı bir tercih sebebidir.

Nasıl gidilir?

İstanbul ve Ankara istikametinden otomobille gelenler TEM otoyulunu kullanarak İzmit’e vardıktan sonra Kandıra sapağından dönmek suretiyle 40 km. sonra Kandıra’ya ulaşabilirler. Kandıra’dan 20 km. sonra ise Kefken merkezine gelinebilir. İkinci alternatif güzergah olarak Adapazarı-Kaynarca yolu üzerinde 55 km. gelindikten sonra ulaşılabilir. Üçüncü alternatif ise Şile-Ağva-Kandıra üzerinden gelmektir.

Deniz yolu kullanarak gelmek için Karadeniz’in her limanından hareket vardır. İzmit’ten Büyükşehir Belediyesine ait otobüslerle direkt gelinebilir. Diğer bir alternatif ise Kandıra’ya varıldıktan sonra Kefken’e geçilmesidir. İstanbul’dan ve Kocaeli Otogarı’ndan hareket eden şehirlerarası otobüsler mevcuttur. Kandıra’dan minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır.

Görmeden, Yapmadan gelme

Konaklama imkanı sağlayan butik oteller, apart oteller ve pansiyonlar mevcuttur. Ayrıca kiralık daireler de bulunmaktadır. Yeme, içme konusunda Kefken merkezinde balık lokantaları ve restoranlar balık (palamut, kalkan, tekir, lüfer vb.) ve diğer deniz ürünleri konusunda uzmandır. Ayrıca kafeler de bulunmaktadır.

Yörede görmeden gelme denilecek güzellikler bulunmaktadır. Bu zenginlikten bazıları şu şekildedir:

Kumcağız Plajı merkeze 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Bu bölgenin en büyük plajıdır. En “korunaklı” plajların başında gelir. Sahilin ardında ayrı iki kamp yeri vardır. Kiralık çadır da sağlanmaktadır. Wc ve duş Büyükşehir Belediyesi’nce yapılmıştır. Plajın arkasında konaklama imkanı tanıyan butik otel ve pansiyonlar vardır. Restoran ve kafeler de vardır. sabah 7, gece 23 arası Kandıra otobüs terminalinden minibüs seferleri bulunmaktadır. İnce kumu ve sığ denizi ile nam salmıştır. Çocuklu ailelerin en çok rağbet ettiği plajların başında gelir. Yaz boyunca cankurtaran ekibi ve botu mevcuttur. Şezlong ve şemsiye kiralanabilir. Sabah ve akşam yürüyüş yapılabilen 2 km civarında uzunluğa sahip bir kumsal bulunmaktadır. Hafta içi gelinmesi tavsiye edilir. Yazları denizle irtibatı

kesilen Kumcağız Deresi sazan ve kefal avlamak isteyenler için olta balıkçılarına imkan sağlar. Kurtyeri’ne ilerleyerek keşfedilecek yerlere ulaşım imkanı vardır. Ayrıca seyir noktası olarak kullanılan Nihat Erim Tepesi buraya yakındır.

Pembekayalar, merkez ile Cebeci arasında yer alır. Kerpe’de bulunan Kartal Kayalıkları gibidir. Ancak pembemsi renk daha da ağır basar. Gün batımında bu pembelik doruk noktasına ulaşır. Bu kayalıkların en önemli yanı Anadolu Hisarı ve Sultanahmet Camii dahil pek çok caminin inşaasında kullanılmış olmasıdır. Bu kayalıktan çıkarılan taşların özelliği denizin içinde yumuşak olması, denizin dışına çıkarıldığında da sertleşmesidir. Dikdörtgen olarak insan emeğiyle kesilen taşlar İstanbul’a getirilmiştir. Yapılaşma izni yoktur. Çünkü doğal bir sit alanı hüviyeti taşımaktadır.

Yeşil Koy, Pembekayalar’a çok yakındır. Kovanağzı plajı geçildikten sonra Cebeci yönüne gidilirken Pembekayalar tabelası solda kalır. Burada çamlar denize adeta dokunur. Deniz tabanının rengi ve etrafındaki renkli bitki örtüsü nedeniyle bu ad verilmiştir. Karayel haricindeki rüzgarlara kapalı bir konumdadır. Zıpkın ile kefal avı mümkündür. Olta ile istavrit ve “eşkina” tutulabilir. Tekne sahiplerinin buraya demirleyip denize girebilecekleri en iyi yüzme noktalarından biridir. Yazları kampçıların çadır kurmak için tercih ettiği bir yerdir. Onun dışında tenha olan koyda ateş yakmak kesinlikle yasaktır. Su ve elektrik hizmeti bulunmamaktadır. Çünkü doğal bir sit alanıdır. Daha çok aperatif denilen atıştırmalıklar tüketilmesi tavsiye edilir. Bu da en yakın alışveriş yeri olan Kovanağzı Plajı’ndan sağlanabilir. Koy çok temizdir. Denizin ilk metreler taş olduğundan ayağa uygun deniz terliğiyle girilmelidir. Hemen sonra başlayan pürüzsüz kumlar yumuşacıktır. Kayalar üzerinde güneşlenme keyfi imkanı bulunmaktadır.

Kovanağzı Koyu bir yanı askeri kamp, bir yanı ise halk plajı olan bir koydur. Çocuklu aileler tercih etmektedir. Piknik yerleri, kafeteryalar ve restoranlar mevcuttur. Kuzey rüzgarlarının etkisi yaşanmaz. Ayrıca batı cepheli olması nedeniyle deniz dalgasız ve sığdır. İnce kumu ile temiz bir denizi vardır. Burada balık da tutulabilir. Askeri kamp, merkeze 5 dk. yürüme mesafesindedir. TSK mensupları ve yakınları faydalanabilmektedir. Kamp yanında yöresel pazar kurulmakta olup, yöresel bahçe ürünleri ve hayvansal ürünler alınabilir.

Kapri Plajı adeta bir havuza benzetilir. Kenarları kayalıklarla çevrilidir. Daha ziyade gençler tarafından rağbet edilmektedir. Çünkü kayalıklar çocuklu aileler için ideal denize girme yerleri değildir.

Midye Koyu da Kapri Plajı gibi genelde tenha yüzme yeridir.

Kefken limanı ve şehir merkezi Kerpe’ye 8-10 km. mesafededir. Pansiyonlarda konaklama imkanı var.

Kefken Adası birinci derece sit alanıdır. Bunun nedeni tarihe bizzat tanıklık etmesidir. Adada Cenevizliler’den kalan kale surları halen ayaktadır. Roma ve Bizans’tan kalan tarihi kalıntılar da bulunmaktadır. Karadeniz’in bu küçük adasında denize girmeye imkan sağlayan bolca kumsallar var. Karadeniz’de Giresun Adası’ndan sonra bize ait olan ikinci adadır. Cebeci Sahili ve Kefken Limanı’ndan tekne kiralanarak bu adaya ulaşmak mümkündür.

Cebeci, plajı 2014 yılından bu yana “Mavi Bayrak” sahibi bir plajı olan bir “tatil köyü”dür. Karşısında Kefken Adası ve deniz, arkasında ormanlar yer almaktadır. Kumsalı takriben 5-6 km. uzunluğundadır. Deniz suyu temiz, kumları incedir. Hafta içi daha sakindir. Sezon yoğun geçer. Büyükşehir belediyesi tarafından “plaj arkası” mavi bayrak kriterlerine göre düzenlenmiştir. Kumsal boyunca restoranlar,

kafeler vb. yeme, içme mekanları mevcuttur. Etrafında çadır kampı ve diğer konaklama seçenekleri bulunmaktadır.

Cebeci’nin kuzeydoğusunda yer alan Tuzağzı Tabiat Parkı, güneybatısındaki Pembekayalar görülesi yerlerdir. Kışları ılık ve yağışlıdır. Yazıları gündüz 28-35, gece 16-20 derece arası seyreder. Ormanında çam, meşe, kestane, kızılcık, akasya, gökçe, ıhlamur, gürgen, çınar, kavak, kiraz, selvi, söğüt, defne, kocayemiş ve benzeri ağaçlara ev sahipliği yapar. Balık olarak da izmarit, kaya balığı, iskorpit, kırlangıç, minekop, istavrit, mezgit, dil balığı, tekir, hamsi, kefal, karagöz barbun, kalkan, lüfer, palamut, kırlangıç, levrek, pisi balığı gibi Karadeniz balıkları avlanmaktadır.

Hareketli bir tatildense sakin ve sessiz bir tatil hedefleyenler için iyi bir seçimdir. Dinlenerek, denize girerek, güneşlenerek, akşamları da restoran ve kafelerde “takılarak” güzelce vakit geçirilebilir. Kişisel su sporlarından sörf, Scruba-diving, dalga sörfü, kay sörf ve freediving yapılabilir. “Snorkelling” imkanı mevcuttur. Plaj futbolu ve plaj voleybolu oynanabilen sahalar vardır. Sezon haricinde balık avcılığı, fotoğraf çekmek ve doğa yürüyüşü yapmak için de değerlendirilmektedir.

Babalı Kefken’in kuzeydoğusunda 12 km. mesafededir. Kumsalla ormanın bütünleştiği yerlerdendir. El değmemiş tabiat buradadır. En temiz denizi vaadeder. 27 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük sahil şeridi, Babalı’dan başlar. Sakarya - Karasu’ya kadar sürer. Rüzgar sörfü, dalga sörfü, kay sörfü için idealdir.

Tuzağzı kumsalı Yelkenkaya – Kefken Adası noktasında başlar. 4 adet plaja ev sahipliği yapan şeritteki her plaj farklı ve kendine özgü yapıdadır. Bazılarına araçla girilemez. Rüzgarlı havalarda denizi yüzmeye fazla imkan tanımaz. Deniz durumunu gösteren tabelalara riayet edilmelidir. O gün rüzgar var ise daha çok “koylar” tercih edilmelidir. Kilometerlerce uzayan sahiller, koşmak ve uzun yürüyüşler yapmak bakımından çok idealdir. Bu sahiller aynı zamanda deniz üzerinde yansıyan ay görüntüsü dolunaylı geceler en iyi görüntüyü verir.

Otel ve pansiyon yönünden pek de zengin sayılmaz. Günübirlik kamp için uygun yerler vardır. yol üstü tezgahlar ve büfelerden alışveriş yapılabilir. Sezon dışında mesela kışın insanlar pek uğramadığından balıkçılık ve avcılık yapılabilmektedir. Sezon içi ve dışı farketmeksizin zengin balıkçılık fırsatları bulunmaktadır. Karadeniz balıklarının hemen hemen hepsi “mevsimine göre” avlanır. (Yukarıda “Cebeci” başlığı altında bahsedilen balıklar tutulmaktadır.

Kerpe buralara kadar geldikten sonra uğranması olmazsa olmaz bir yerleşim yeridir. Denizi bilhassa çocuklu aileleri için idealdir. Karadeniz’in hırçınlığı pek yoktur. Kartal kayalıkları gün batımında görsel şölen sunar. Dalga sörfü, SUP (stand up paddle board), trekking ve dalış sporu yapılabilir. Apart oteller, butik oteller, camping tesisleri gibi çeşitli konaklama imkanları vardır. Balık tutulabilir. Kamp yapma imkanı vardır. Kerpe halk plajı, sosyete plajı ve kadınlar (miço) plajı gibi plajları bulunmaktadır.

Sarısu Plajı Ağva istikametine doğru olup, Kerpe’ye yakındır. Plajın bir tarafında ufak bir göl, diğer tarafında ise bir set gölü vardır. Plaj civardaki pek çok yüzme noktalarından en tercih edilenlerindendir.

Acarlar Longozu ise sadece ülkemizin değil, dünyanın en nadir oluşumlarındandır. Kırklareli İğneada, Sinop Sarıkum ve Samsun Kızılırmak Deltası’ndaki longozdan sonra 4 longoz ormanımızdan birisidir. Otomobille Kefken’e 45 dk. mesafededir. Sakarya, Karasu sınırlarındadır.

Uzunkum Tabiat Parkı Kefken ve Cebeci istikametinden başlayan yürüyüş rotası dahilindedir. Cebeci’nin hemen yakınında, kuzeydoğusundadır. Kefken’e 5 km. mesafededir. Kefken adasının karşı hizasından başlar. Büyüklüğü 235 hektardır. Kum zambağı, andız, dişbudak, sedir, erguvan, çiğdem, çöl menekşesi, basur otu gibi “floral” zenginliklerinin yanı sıra yalıçapkını, çulluk, bıldırcın, karabatak, çakal, porsuk, martı, baykuş, kunduz, kara tavuk, oklu kirpi gibi “fauna”ya da ev sahipliği yapar. Manzarası harikadır. Pek çok film ve klip çalışmalarına sahne olmuştur. Avlanmak kesinlikle yasak olup park devriyeleri sürekli gezmektedir. Kefken’e geldikten sonra Cebeci’ye ve bu tabiat harikasına uğramadan gidilmez.

  DİĞER Kocaeli HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Kırışıklıklardan Kurtulmanın Yolları ve Badem Yağı ve Faydaları Kırışıklıklardan Kurtulmanın Yolları ve Badem Yağı ve Faydaları Bugünkü yazı başlığımız Kırışıklıklardan Kurtulmanın Yolları olacak vücudun deği..
Yazlık Bebek Ayakkabısı Modelleri Yazlık Bebek Ayakkabısı Modelleri Değerli anne ve babalar bugün sizlere çok hoşunuza gidecek ama sizler için olmay..
Baharlık Bayan Elbise Modelleri Baharlık Bayan Elbise Modelleri Siz kıymetli bayanlar için birbirinden güzel yazılar ve görsellerle karşınızda o..
Kilim Mobiyla Oturma Grupları Kilim Mobiyla Oturma Grupları Size özel konularla yine sizlerin karşısındayız. Konumuz bugün yeni ev düzecekle..
  Kocaeli HABERLERİ
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
KANDIRA ( 3 ) KANDIRA ( 3 ) Sanayi, bilim, kültür ve turizm kenti olan Kocaeli’nin bir ilçesi olan Kandıra t..
 NARKÖY EKOLOJİK YAŞAM ( 3 ) NARKÖY EKOLOJİK YAŞAM ( 3 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal hayatlar, şehir insanlarını farklı arayışla..
 YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! Günlük burç yorumları Şenay Yangel Rezzan Kiraz sizler için yorumladı. Burcunuz..
  Siyaset HABERLERİ
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Yılbaşı gecesinde Ortaköy’de ünlü gece kulübü Reina’da yaşanan terör saldırısı i..
Başkan Donald Trump Kürtlere Hayran ve Erdoğana Güveniyormuş ! Başkan Donald Trump Kürtlere Hayran ve Erdoğana Güveniyormuş ! Başkanlık yarışını göğüsleyen isim olan Donald Trump'ın Türkiye ile ikili ilişki..
  Spor HABERLERİ
Seiko Saat Modelleri Seiko Saat Modelleri Bugün sizlere kalitenin, şıklığın ve hoşluğun en yoğun hissedildiği saat modelle..
Bayan Spor Ayakkabı Modeli Bayan Spor Ayakkabı Modeli Bayanlar için fırsat olan ve tarz anlamında da gerçekten harika şekilde trend o..
Digitürk Play Promosyon Kodu kullanma ! Bedava digitürk play promosyon kodu ! - ( 7 ) Digitürk Play Promosyon Kodu kullanma ! Bedava digitürk play promosyon kodu ! - ( 7 ) Cep Şubesi’ne wap.garanti.com.tr, iPhone, Android telefon ve tablet, iPad, Black..
Maç sonuçları Canlı Maç Sonuçları Sahadan Maçkolik- Canlı Skorlar. Live Skor - ( 7 ) Maç sonuçları Canlı Maç Sonuçları Sahadan Maçkolik- Canlı Skorlar. Live Skor - ( 7 ) Canlı maç sonuçları. Canlı Skorlar. Hangi maç kaç kaç bitti. Sahadan ve Mackolik..
  Etkinlikler HABERLERİ
Belgrad Tanıtımı Belgrad Tanıtımı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebildiği ülkelerden birisi..
Barselona Yılın Her Mevsimi Gidilebilen Bir Şehir Barselona Yılın Her Mevsimi Gidilebilen Bir Şehir Katalonya bölgesinin en büyük şehri olan Barselona ispanyanın ikinci büyük şehri..
KERPE - ( 3 ) KERPE - ( 3 ) Kocaeli Yaşam alanlarından en güzel yerlerinden biride , Kocaeli’nin Kandıra ilç..
  Sosyal HABERLERİ
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
 Nasıl Verimli Ders Çalışırım? Nasıl Verimli Ders Çalışırım? Bugün siz değerli okurlarımız için birçok arkadaşımızın korkulu rüyası haline ge..
Çoğunuzu Dinleyin! Çoğunuzu Dinleyin! Eğer çocuğunuzun sizi dinlemediğinden şikayetçi iseniz çocuğunuzun sizi dinlemes..
Devlet Okullarındaki Problemler Devlet Okullarındaki Problemler Bu yazımızda çocuğu olan yediden yetmişe herkesi ilgilendireceğini düşündüğümüz ..
Savaş ve Barış Kitap Özeti 22 Mart 2018 Perşembe  Savaş ve Barış Kitap Özeti 22 Mart 2018 Perşembe Dünyaca ünlü Rus yazar Tolstoy’un klasiklerinden Savaş ve Barış, Napolyon savaşl..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Fırında Mücver Tarifi Fırında Mücver Tarifi Bazılarımız mücveri çok sever fakat mücver kızartma şeklinde pişirildiğinden dol..
Milföy hamurundan sosisli parmak börek Milföy hamurundan sosisli parmak börek Hem kolay börek tarifi arıyorsanız, hem milföy böreği arıyorsanız bu tarif tam s..
Zebra kek tarifi Zebra kek tarifi Kek tarifleri içinde baş tacı bir tarif olan zebra kek tarifi ile karşınızdayız ..
Çikolatalı Sufle Tarifi Çikolatalı Sufle Tarifi Pastane ve cafelere taş çıkartan çikolatalı sufle tarifini mutlaka özel günlerin..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 30 20 7 3 68 32 63 +36
2 Beşiktaş 30 18 4 8 59 25 62 +34
3 Medipol Başakşehir 30 19 6 5 52 30 62 +22
4 Fenerbahçe 30 17 4 9 62 32 60 +30
5 Trabzonspor 30 12 8 10 53 44 46 +9
6 Göztepe 30 12 10 8 43 48 44 -5
7 Sivasspor 30 13 12 5 40 45 44 -5
8 Kayserispor 30 12 10 8 40 46 44 -6
9 Kasımpaşa 30 11 12 7 46 48 40 -2
10 Yeni Malatyaspor 30 10 12 8 35 41 38 -6
11 Bursaspor 30 10 14 6 39 41 36 -2
12 Akhisarspor 30 9 13 8 39 49 35 -10
13 Antalyaspor 30 9 13 8 36 52 35 -16
14 Atiker Konyaspor 30 8 14 8 33 36 32 -3
15 Aytemiz Alanyaspor 30 9 16 5 47 53 32 -6
16 Osmanlıspor FK 30 8 14 8 44 50 32 -6
17 Gençlerbirliği 30 7 14 9 35 49 30 -14
18 Karabükspor 30 3 24 3 20 70 12 -50
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 32 18 5 9 63 36 63 +27
2 MKE Ankaragücü 32 17 7 8 51 33 59 +18
3 Ümraniyespor 32 17 8 7 46 31 58 +15
4 Boluspor 32 17 10 5 50 28 56 +22
5 Gazişehir Gaziantep FK 32 15 9 8 55 33 53 +22
6 Altınordu 32 15 10 7 54 43 52 +11
7 BB Erzurumspor 32 13 9 10 51 42 49 +9
8 Elazığspor 32 13 11 8 50 38 47 +12
9 Balıkesirspor Baltok 32 14 11 7 51 45 46 +6
10 İstanbulspor 32 13 12 7 39 37 46 +2
11 Adanaspor 32 12 13 7 41 49 43 -8
12 Giresunspor 32 11 13 8 43 39 41 +4
13 Eskişehirspor 32 11 14 7 58 54 37 +4
14 Adana Demirspor 32 10 15 7 42 46 37 -4
15 Denizlispor 32 9 15 8 38 46 35 -8
16 Samsunspor 32 7 11 14 28 41 35 -13
17 Manisaspor 32 7 22 3 30 73 15 -43
18 Gaziantepspor 32 2 26 4 14 90 1 -76
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 32 22 4 6 60 14 72 +46
2 Menemen Belediyespor 32 21 4 7 62 22 70 +40
3 Afjet Afyonspor 32 20 5 7 60 29 67 +31
4 Sivas Belediyespor 32 18 5 9 54 27 63 +27
5 Keçiörengücü 32 18 7 7 74 37 61 +37
6 Sancaktepe Belediyespor 32 15 6 11 51 30 56 +21
7 İnegölspor 32 16 9 7 47 40 55 +7
8 Sarıyer 32 13 14 5 42 41 44 +1
9 Etimesgut Belediyespor 32 11 13 8 39 40 41 -1
10 Kastamonuspor 1966 32 12 17 3 42 44 39 -2
11 Tokatspor 32 10 13 9 35 45 39 -10
12 Eyüpspor 32 11 16 5 52 60 38 -8
13 Amed Sportif 32 10 14 8 36 40 35 -4
14 Bodrumspor 32 9 16 7 37 52 34 -15
15 Bucaspor 32 9 15 8 46 57 32 -11
16 Tuzlaspor 32 8 16 8 37 49 32 -12
17 Kocaeli Birlikspor 32 4 24 4 28 73 13 -45
18 Mersin İdmanyurdu 32 1 30 1 19 121 17 -102
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 32 23 3 6 60 22 75 +38
2 Kemerspor 2003 32 15 6 11 61 41 56 +20
3 Bayburt Grup Özel İdare 32 15 6 11 44 29 56 +15
4 Ofspor 32 15 11 6 38 26 51 +12
5 Bayrampaşa 32 14 9 9 39 33 51 +6
6 Düzcespor 32 13 7 12 39 33 51 +6
7 Halide Edip Adıvar SK 32 13 8 11 44 29 50 +15
8 Erbaaspor 32 12 11 9 44 40 45 +4
9 Batman Petrolspor 32 11 10 11 40 34 44 +6
10 Yeni Altındağ Bld. 32 10 13 9 39 42 39 -3
11 Çatalcaspor 32 9 13 10 27 35 37 -8
12 Kozan Belediyespor 32 10 16 6 40 49 36 -9
13 Yomraspor 32 9 14 9 22 40 36 -18
14 Erzin Belediyespor 32 9 17 6 32 51 33 -19
15 Bergama Belediyespor 32 8 16 8 34 53 32 -19
16 12 Bingölspor 32 6 13 13 27 41 31 -14
17 Orhangazi Belediyespor 32 6 14 12 30 47 30 -17
18 Çanakkale Dardanel SK 32 5 16 11 34 49 26 -15
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
20.04.2018 20:00 İstanbul Başakşehir 3 - 1 Kayserispor
21.04.2018 19:00 Aytemiz Alanyaspor 2 - 3 Galatasaray
21.04.2018 16:00 Trabzonspor 0 - 2 Demir Grup Sivasspor
21.04.2018 13:30 Gençlerbirliği 0 - 3 Osmanlispor FK
21.04.2018 13:30 Kardemir Karabükspor 1 - 4 Bursaspor
22.04.2018 16:00 Atiker Konyaspor 2 - 0 Kasımpaşa
22.04.2018 16:00 Teleset M. Akhisarspor 1 - 1 Göztepe
22.04.2018 19:00 Beşiktaş 3 - 1 Evkur Yeni Malatyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
20.04.2018 18:00 Altınordu 3 - 0 Manisaspor
21.04.2018 15:00 Boluspor 3 - 1 İstanbulspor
21.04.2018 13:00 Elazığspor 2 - 3 Adanaspor
21.04.2018 15:15 Gaziantepspor 1 - 4 Eskişehirspor
22.04.2018 15:30 Ankaragücü 4 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
22.04.2018 13:00 Samsunspor 2 - 2 Denizlispor
22.04.2018 18:00 Balıkesirspor 1 - 1 Umraniyespor
22.04.2018 18:00 Ç.Rizespor 1 - 0 Giresunspor
22.04.2018 15:30 Adana D.Spor 2 - 3 Erzurum BB
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
22.04.2018 15:30 Afjet Afyonspor 4 - 0 Kastamonuspor
22.04.2018 15:30 Bodrumspor 2 - 1 Etimesgut Belediyespor
22.04.2018 15:30 Tuzlaspor 1 - 1 Eyüpspor
22.04.2018 15:30 Mersin İ.Y. 1 - 2 Sarıyer
22.04.2018 15:30 Tokatspor 1 - 2 İnegölspor
22.04.2018 15:30 Keçiörengücü 0 - 0 Amed Sportif
22.04.2018 15:30 Bucaspor 1 - 1 Menemen Bld.
22.04.2018 15:30 4 Eylül Bld. 4 - 2 Kocaeli Birlik Spor
22.04.2018 15:30 Hatayspor 1 - 1 Sancaktepespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
22.04.2018 15:30 Erzin Belediyespor 1 - 4 Ofspor
22.04.2018 15:30 Orhangazispor 4 - 0 Erbaaspor
22.04.2018 15:30 Yomraspor 0 - 0 Bayburt Genclikspor
22.04.2018 15:30 12 Bingolspor 0 - 0 Dardanelspor
22.04.2018 15:30 Catalcaspor 1 - 1 Kozan Belediyespor
22.04.2018 15:30 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 1 Batman Pet.
22.04.2018 15:30 Bayrampaşa 1 - 2 Bergama Belediyespor
22.04.2018 15:30 Tekirova Bld. 0 - 1 Halide Edip Adivar Spor
22.04.2018 15:30 Duzcespor 0 - 0 Yeni Altindag Belediyespor
resmi ilanlar
Yukarı