HABER AKIŞI

KOCAELİ'NİN İNCİSİ KEFKEN

 Tarih: 22-01-2018 13:51:18
Kocaeli’nin Kandıra İlçesi sınırları içerisindedir. Tarihi öyküsü M.Ö. 3000’lü yıllara kadar dayanır. İlk sakinleri “Sit”lerdir. Frigler, Bitinyalılar, Roma, Bizans tarafından bir merkez olarak kullanılmıştır. Selçuklular döneminde Süleyman Şah da buralardan geçmiştir. Osmanlı döneminde ise Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi’in yüce komutanlarından “Akçakoca” Kocaeli Yarımadası’nı fethetmek için görevlendirildiğide Kandıra ve Kefken civarını Bizanslılar’dan almıştır. Ticaret limanı ve tersane olarak kullanılmıştır. 1888 yılında Kandıra ve civarı ile Kocaeli sancağına bağlanmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda İngiliz işgaline uğramıştır. Kurtuluş Savaşı’nda ise Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. “İpsiz Recep” tarafından Yunan kuvvetlerinin püskürtülmesinde de bir güzergah olarak kullanılmıştır. 1921’de tamamen işgalden temizlenmiştir.

Genel bilgiler

Kocaeli’nin Kandıra İlçesi sınırları içerisindedir. Tarihi öyküsü M.Ö. 3000’lü yıllara kadar dayanır. İlk sakinleri “Sit”lerdir. Frigler, Bitinyalılar, Roma, Bizans tarafından bir merkez olarak kullanılmıştır. Selçuklular döneminde Süleyman Şah da buralardan geçmiştir. Osmanlı döneminde ise Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi’in yüce komutanlarından “Akçakoca” Kocaeli Yarımadası’nı fethetmek için görevlendirildiğide Kandıra ve Kefken civarını Bizanslılar’dan almıştır. Ticaret limanı ve tersane olarak kullanılmıştır. 1888 yılında Kandıra ve civarı ile Kocaeli sancağına bağlanmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda İngiliz işgaline uğramıştır. Kurtuluş Savaşı’nda ise Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. “İpsiz Recep” tarafından Yunan kuvvetlerinin püskürtülmesinde de bir güzergah olarak kullanılmıştır. 1921’de tamamen işgalden temizlenmiştir.

İstanbul, İzmit ve Sakarya gibi şehirlere yakınlığı ile yazları günübirlikçilerin tercihi olmuştur. Mavi bayraklı plajları, ulaşım rahatlığı, büyüleyici manzarasıyla bu mevsimde yer bulmak bazen zor olmaktadır. Halk plajları da ekonomik tatil arayanlar için ayrı bir tercih sebebidir.

Nasıl gidilir?

İstanbul ve Ankara istikametinden otomobille gelenler TEM otoyulunu kullanarak İzmit’e vardıktan sonra Kandıra sapağından dönmek suretiyle 40 km. sonra Kandıra’ya ulaşabilirler. Kandıra’dan 20 km. sonra ise Kefken merkezine gelinebilir. İkinci alternatif güzergah olarak Adapazarı-Kaynarca yolu üzerinde 55 km. gelindikten sonra ulaşılabilir. Üçüncü alternatif ise Şile-Ağva-Kandıra üzerinden gelmektir.

Deniz yolu kullanarak gelmek için Karadeniz’in her limanından hareket vardır. İzmit’ten Büyükşehir Belediyesine ait otobüslerle direkt gelinebilir. Diğer bir alternatif ise Kandıra’ya varıldıktan sonra Kefken’e geçilmesidir. İstanbul’dan ve Kocaeli Otogarı’ndan hareket eden şehirlerarası otobüsler mevcuttur. Kandıra’dan minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır.

Görmeden, Yapmadan gelme

Konaklama imkanı sağlayan butik oteller, apart oteller ve pansiyonlar mevcuttur. Ayrıca kiralık daireler de bulunmaktadır. Yeme, içme konusunda Kefken merkezinde balık lokantaları ve restoranlar balık (palamut, kalkan, tekir, lüfer vb.) ve diğer deniz ürünleri konusunda uzmandır. Ayrıca kafeler de bulunmaktadır.

Yörede görmeden gelme denilecek güzellikler bulunmaktadır. Bu zenginlikten bazıları şu şekildedir:

Kumcağız Plajı merkeze 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Bu bölgenin en büyük plajıdır. En “korunaklı” plajların başında gelir. Sahilin ardında ayrı iki kamp yeri vardır. Kiralık çadır da sağlanmaktadır. Wc ve duş Büyükşehir Belediyesi’nce yapılmıştır. Plajın arkasında konaklama imkanı tanıyan butik otel ve pansiyonlar vardır. Restoran ve kafeler de vardır. sabah 7, gece 23 arası Kandıra otobüs terminalinden minibüs seferleri bulunmaktadır. İnce kumu ve sığ denizi ile nam salmıştır. Çocuklu ailelerin en çok rağbet ettiği plajların başında gelir. Yaz boyunca cankurtaran ekibi ve botu mevcuttur. Şezlong ve şemsiye kiralanabilir. Sabah ve akşam yürüyüş yapılabilen 2 km civarında uzunluğa sahip bir kumsal bulunmaktadır. Hafta içi gelinmesi tavsiye edilir. Yazları denizle irtibatı

kesilen Kumcağız Deresi sazan ve kefal avlamak isteyenler için olta balıkçılarına imkan sağlar. Kurtyeri’ne ilerleyerek keşfedilecek yerlere ulaşım imkanı vardır. Ayrıca seyir noktası olarak kullanılan Nihat Erim Tepesi buraya yakındır.

Pembekayalar, merkez ile Cebeci arasında yer alır. Kerpe’de bulunan Kartal Kayalıkları gibidir. Ancak pembemsi renk daha da ağır basar. Gün batımında bu pembelik doruk noktasına ulaşır. Bu kayalıkların en önemli yanı Anadolu Hisarı ve Sultanahmet Camii dahil pek çok caminin inşaasında kullanılmış olmasıdır. Bu kayalıktan çıkarılan taşların özelliği denizin içinde yumuşak olması, denizin dışına çıkarıldığında da sertleşmesidir. Dikdörtgen olarak insan emeğiyle kesilen taşlar İstanbul’a getirilmiştir. Yapılaşma izni yoktur. Çünkü doğal bir sit alanı hüviyeti taşımaktadır.

Yeşil Koy, Pembekayalar’a çok yakındır. Kovanağzı plajı geçildikten sonra Cebeci yönüne gidilirken Pembekayalar tabelası solda kalır. Burada çamlar denize adeta dokunur. Deniz tabanının rengi ve etrafındaki renkli bitki örtüsü nedeniyle bu ad verilmiştir. Karayel haricindeki rüzgarlara kapalı bir konumdadır. Zıpkın ile kefal avı mümkündür. Olta ile istavrit ve “eşkina” tutulabilir. Tekne sahiplerinin buraya demirleyip denize girebilecekleri en iyi yüzme noktalarından biridir. Yazları kampçıların çadır kurmak için tercih ettiği bir yerdir. Onun dışında tenha olan koyda ateş yakmak kesinlikle yasaktır. Su ve elektrik hizmeti bulunmamaktadır. Çünkü doğal bir sit alanıdır. Daha çok aperatif denilen atıştırmalıklar tüketilmesi tavsiye edilir. Bu da en yakın alışveriş yeri olan Kovanağzı Plajı’ndan sağlanabilir. Koy çok temizdir. Denizin ilk metreler taş olduğundan ayağa uygun deniz terliğiyle girilmelidir. Hemen sonra başlayan pürüzsüz kumlar yumuşacıktır. Kayalar üzerinde güneşlenme keyfi imkanı bulunmaktadır.

Kovanağzı Koyu bir yanı askeri kamp, bir yanı ise halk plajı olan bir koydur. Çocuklu aileler tercih etmektedir. Piknik yerleri, kafeteryalar ve restoranlar mevcuttur. Kuzey rüzgarlarının etkisi yaşanmaz. Ayrıca batı cepheli olması nedeniyle deniz dalgasız ve sığdır. İnce kumu ile temiz bir denizi vardır. Burada balık da tutulabilir. Askeri kamp, merkeze 5 dk. yürüme mesafesindedir. TSK mensupları ve yakınları faydalanabilmektedir. Kamp yanında yöresel pazar kurulmakta olup, yöresel bahçe ürünleri ve hayvansal ürünler alınabilir.

Kapri Plajı adeta bir havuza benzetilir. Kenarları kayalıklarla çevrilidir. Daha ziyade gençler tarafından rağbet edilmektedir. Çünkü kayalıklar çocuklu aileler için ideal denize girme yerleri değildir.

Midye Koyu da Kapri Plajı gibi genelde tenha yüzme yeridir.

Kefken limanı ve şehir merkezi Kerpe’ye 8-10 km. mesafededir. Pansiyonlarda konaklama imkanı var.

Kefken Adası birinci derece sit alanıdır. Bunun nedeni tarihe bizzat tanıklık etmesidir. Adada Cenevizliler’den kalan kale surları halen ayaktadır. Roma ve Bizans’tan kalan tarihi kalıntılar da bulunmaktadır. Karadeniz’in bu küçük adasında denize girmeye imkan sağlayan bolca kumsallar var. Karadeniz’de Giresun Adası’ndan sonra bize ait olan ikinci adadır. Cebeci Sahili ve Kefken Limanı’ndan tekne kiralanarak bu adaya ulaşmak mümkündür.

Cebeci, plajı 2014 yılından bu yana “Mavi Bayrak” sahibi bir plajı olan bir “tatil köyü”dür. Karşısında Kefken Adası ve deniz, arkasında ormanlar yer almaktadır. Kumsalı takriben 5-6 km. uzunluğundadır. Deniz suyu temiz, kumları incedir. Hafta içi daha sakindir. Sezon yoğun geçer. Büyükşehir belediyesi tarafından “plaj arkası” mavi bayrak kriterlerine göre düzenlenmiştir. Kumsal boyunca restoranlar,

kafeler vb. yeme, içme mekanları mevcuttur. Etrafında çadır kampı ve diğer konaklama seçenekleri bulunmaktadır.

Cebeci’nin kuzeydoğusunda yer alan Tuzağzı Tabiat Parkı, güneybatısındaki Pembekayalar görülesi yerlerdir. Kışları ılık ve yağışlıdır. Yazıları gündüz 28-35, gece 16-20 derece arası seyreder. Ormanında çam, meşe, kestane, kızılcık, akasya, gökçe, ıhlamur, gürgen, çınar, kavak, kiraz, selvi, söğüt, defne, kocayemiş ve benzeri ağaçlara ev sahipliği yapar. Balık olarak da izmarit, kaya balığı, iskorpit, kırlangıç, minekop, istavrit, mezgit, dil balığı, tekir, hamsi, kefal, karagöz barbun, kalkan, lüfer, palamut, kırlangıç, levrek, pisi balığı gibi Karadeniz balıkları avlanmaktadır.

Hareketli bir tatildense sakin ve sessiz bir tatil hedefleyenler için iyi bir seçimdir. Dinlenerek, denize girerek, güneşlenerek, akşamları da restoran ve kafelerde “takılarak” güzelce vakit geçirilebilir. Kişisel su sporlarından sörf, Scruba-diving, dalga sörfü, kay sörf ve freediving yapılabilir. “Snorkelling” imkanı mevcuttur. Plaj futbolu ve plaj voleybolu oynanabilen sahalar vardır. Sezon haricinde balık avcılığı, fotoğraf çekmek ve doğa yürüyüşü yapmak için de değerlendirilmektedir.

Babalı Kefken’in kuzeydoğusunda 12 km. mesafededir. Kumsalla ormanın bütünleştiği yerlerdendir. El değmemiş tabiat buradadır. En temiz denizi vaadeder. 27 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük sahil şeridi, Babalı’dan başlar. Sakarya - Karasu’ya kadar sürer. Rüzgar sörfü, dalga sörfü, kay sörfü için idealdir.

Tuzağzı kumsalı Yelkenkaya – Kefken Adası noktasında başlar. 4 adet plaja ev sahipliği yapan şeritteki her plaj farklı ve kendine özgü yapıdadır. Bazılarına araçla girilemez. Rüzgarlı havalarda denizi yüzmeye fazla imkan tanımaz. Deniz durumunu gösteren tabelalara riayet edilmelidir. O gün rüzgar var ise daha çok “koylar” tercih edilmelidir. Kilometerlerce uzayan sahiller, koşmak ve uzun yürüyüşler yapmak bakımından çok idealdir. Bu sahiller aynı zamanda deniz üzerinde yansıyan ay görüntüsü dolunaylı geceler en iyi görüntüyü verir.

Otel ve pansiyon yönünden pek de zengin sayılmaz. Günübirlik kamp için uygun yerler vardır. yol üstü tezgahlar ve büfelerden alışveriş yapılabilir. Sezon dışında mesela kışın insanlar pek uğramadığından balıkçılık ve avcılık yapılabilmektedir. Sezon içi ve dışı farketmeksizin zengin balıkçılık fırsatları bulunmaktadır. Karadeniz balıklarının hemen hemen hepsi “mevsimine göre” avlanır. (Yukarıda “Cebeci” başlığı altında bahsedilen balıklar tutulmaktadır.

Kerpe buralara kadar geldikten sonra uğranması olmazsa olmaz bir yerleşim yeridir. Denizi bilhassa çocuklu aileleri için idealdir. Karadeniz’in hırçınlığı pek yoktur. Kartal kayalıkları gün batımında görsel şölen sunar. Dalga sörfü, SUP (stand up paddle board), trekking ve dalış sporu yapılabilir. Apart oteller, butik oteller, camping tesisleri gibi çeşitli konaklama imkanları vardır. Balık tutulabilir. Kamp yapma imkanı vardır. Kerpe halk plajı, sosyete plajı ve kadınlar (miço) plajı gibi plajları bulunmaktadır.

Sarısu Plajı Ağva istikametine doğru olup, Kerpe’ye yakındır. Plajın bir tarafında ufak bir göl, diğer tarafında ise bir set gölü vardır. Plaj civardaki pek çok yüzme noktalarından en tercih edilenlerindendir.

Acarlar Longozu ise sadece ülkemizin değil, dünyanın en nadir oluşumlarındandır. Kırklareli İğneada, Sinop Sarıkum ve Samsun Kızılırmak Deltası’ndaki longozdan sonra 4 longoz ormanımızdan birisidir. Otomobille Kefken’e 45 dk. mesafededir. Sakarya, Karasu sınırlarındadır.

Uzunkum Tabiat Parkı Kefken ve Cebeci istikametinden başlayan yürüyüş rotası dahilindedir. Cebeci’nin hemen yakınında, kuzeydoğusundadır. Kefken’e 5 km. mesafededir. Kefken adasının karşı hizasından başlar. Büyüklüğü 235 hektardır. Kum zambağı, andız, dişbudak, sedir, erguvan, çiğdem, çöl menekşesi, basur otu gibi “floral” zenginliklerinin yanı sıra yalıçapkını, çulluk, bıldırcın, karabatak, çakal, porsuk, martı, baykuş, kunduz, kara tavuk, oklu kirpi gibi “fauna”ya da ev sahipliği yapar. Manzarası harikadır. Pek çok film ve klip çalışmalarına sahne olmuştur. Avlanmak kesinlikle yasak olup park devriyeleri sürekli gezmektedir. Kefken’e geldikten sonra Cebeci’ye ve bu tabiat harikasına uğramadan gidilmez.

  DİĞER Kocaeli HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
İkizler Burcunun Günlük Burç Yorumu - İkizler Burcunun Haftalık Burç Yorumu, İkizler Burcunun Yıllık Burç Yorumu İkizler Burcunun Günlük Burç Yorumu - İkizler Burcunun Haftalık Burç Yorumu, İkizler Burcunun Yıllık Burç Yorumu İkizler Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Bur..
Yengeç Burcunun Günlük Burç Yorumu - Yengeç Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Yengeç Burcunun Yıllık Burç Yorumu Yengeç Burcunun Günlük Burç Yorumu - Yengeç Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Yengeç Burcunun Yıllık Burç Yorumu Yengeç Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Burcu..
Aslan Burcunun Günlük Burç Yorumu - Aslan Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Aslan Burcunun Yıllık Burç Yorumu Aslan Burcunun Günlük Burç Yorumu - Aslan Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Aslan Burcunun Yıllık Burç Yorumu Aslan Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Burcun..
Başak Burcunun Günlük Burç Yorumu - Başak Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Başak Burcunun Yıllık Burç Yorumu Başak Burcunun Günlük Burç Yorumu - Başak Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Başak Burcunun Yıllık Burç Yorumu Başak Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Burcun..
  Kocaeli HABERLERİ
 YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! Günlük burç yorumları Şenay Yangel Rezzan Kiraz sizler için yorumladı. Burcunuz..
resim yok DERİNCE Derince, Cumhuriyet döneminin ortaya çıkardığı yeni yerleşim yeridir. Tarihi çok..
resim yok DONANMA KENTİ GÖLCÜK İzmit Körfezi’nin güney sahilinde yer alır. Gölcük, özgün bir donanma kenti nite..
resim yok GEBZE İş hayatı söz konusu olduğunda adını işitmenin kimseyi şaşırtmadığı Türkiye’nin ..
  Siyaset HABERLERİ
Kemal Kılıçdaroğlu İzmir programını Neden İptal Etti? Kemal Kılıçdaroğlu İzmir programını Neden İptal Etti? Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkanları Zirvesi’ne ve İzmir’de düzenlenen ön..
Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Yazarları, Tüm Suçlamaları Reddetti Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Yazarları, Tüm Suçlamaları Reddetti Kısa bir süre önce Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik olarak düzenlenen operasyon ka..
Terör soruşturmasında son dakika! Terör soruşturmasında son dakika! Gülten Kışanak ve eş başkan Fırat Anlı; tutuklanmaları istemiyle adliyeye sevk e..
Terör soruşturmasında son dakika! Terör soruşturmasında son dakika! Gülten Kışanak ve eş başkan Fırat Anlı; tutuklanmaları istemiyle adliyeye sevk e..
  Spor HABERLERİ
Fenerbahçeden Mesut Özil ve Ben Arfa Atağı Fenerbahçeden Mesut Özil ve Ben Arfa Atağı Hürriyet Fenerbahçe muhabiri, Fenerbahçe ve Mesut Özil ile ilgili olay yaratacak..
Eurosportun Öncülüğünde Drone Yarışları Düzenlenecek! Eurosportun Öncülüğünde Drone Yarışları Düzenlenecek! Her gün daha da gelişen Droneler’den hiç beklenmedik adımlar. Günümüzde insansız..
CSGO Türk Milli Takımımız Dünya Şampiyonu Oldu CSGO Türk Milli Takımımız Dünya Şampiyonu Oldu Son yıllarda popülerliği artmaya başlayan e-spor oyunların başında gelen CS GO'n..
 YAŞAM KOÇU SİZE NE KATAR? YAŞAM KOÇU SİZE NE KATAR? Yaşam koçluğunu günümüzde koçluk kavramı üzerinde değerlendirilen diğer dallarda..
  Etkinlikler HABERLERİ
YAZ OLİMPİYATLARI ÜLKESİ:BREZİLYA YAZ OLİMPİYATLARI ÜLKESİ:BREZİLYA Yaz olimpiyatlarının gerçekleşeceği ülke olan Brezilya olimpiyatların yapılacağı..
Yazlık Ilıcası Yazlık Ilıcası Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
  Sosyal HABERLERİ
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? Uzun süredir öğrencilerin heyecanla ve merakla bekledikleri DGS ek yerleştirme t..
DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? Uzun süredir öğrencilerin heyecanla ve merakla bekledikleri DGS ek yerleştirme t..
Ders Çalışmada Süreklilik Ders Çalışmada Süreklilik Ders çalışmak bilindiği üzere sabır ve kararlılık gerektiren bir eylemdir. Bunun..
Gecelere Kadar Ders Çalışılır Mı ? Gecelere Kadar Ders Çalışılır Mı ? Birçoğunuzun sıkça duymuş olduğu cümlelerden bir tanesidir, gecelere kadar ders ..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Mercimek Köftesi Nasıl Yapılır? Mercimek Köftesi Nasıl Yapılır? Özellikle de günlerin vazgeçilmez ikramı arasında yer alan mercimek köftesi ya d..
ELMALI KURABİYE TARİFİ ELMALI KURABİYE TARİFİ Çocuklarımızın ve bayanların günlerinin vazgeçilmezidir elmalı kurabiye. Çok fa..
Perde Pilavı Yapılışı Perde Pilavı Yapılışı Pilav lezzetinin farklı bir yüzüne tanık olmak istiyorsanız perde pilavı uzun za..
Mantarlı Pilavı Yapılışı Mantarlı Pilavı Yapılışı Mantarlı pilav, sağlıklı beslenmeye dikkat edenler için en uygun besin tercihler..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

resmi ilanlar
Yukarı