HABER AKIŞI

Kredi Notu Hakkında Önemli Bilgiler !

 Tarih: 15-02-2018 09:07:17
Bankaların çeşitli kredi ürünlerinden faydalanmakta olan kişiler ve yine kurumlar kredi notu konusunda çeşitli bilgilere sahip olmalılar ki rahatlıkla ileri planlarını yapabilsinler. Kredi notu KKB tarafınca tutulur ve yine Findeks tarafınca vatandaşlara sunulur. Kredi notunun raporları bireylerin bulunan borçları beraberinde yine ilgili olan çeşitli davranışlarını oldukça detaya girerek sunar. Bu bankalar da bu kredi notu raporlarına oldukça önem arz ederler.

Bankaların çeşitli kredi ürünlerinden faydalanmakta olan kişiler ve yine kurumlar kredi notu konusunda çeşitli bilgilere sahip olmalılar ki rahatlıkla ileri planlarını yapabilsinler. Kredi notu KKB tarafınca tutulur ve yine Findeks tarafınca vatandaşlara sunulur. Kredi notunun raporları bireylerin bulunan borçları beraberinde yine ilgili olan çeşitli davranışlarını oldukça detaya girerek sunar. Bu bankalar da bu kredi notu raporlarına oldukça önem arz ederler. Bu sebeple de kredi notu hakkında mutlaka az da olsa cebimizde biraz bilgi olmalıdır.

 

Kredi Notunuz Sıfır Olabilir

Eğer bankalarla ilgili olarak çeşitli işlemlerimiz de olmamış ise kredi kartı ve yine kredili mevduat hesapları kullanmamış isek kredi notlarınız büyük bir ihtimalle sıfırdır. Bu durum çerçevesinde kredili bazı ürün çeşitlerinden faydalanmak isterseniz ilk olarak kredi notunuzu daha yüksek oranlara çekmelisiniz. Bunun için ise kredi kartı başvurunuzu yapmalı ve yine bu düzenli bir şekilde kartınızı kullanarak zamanında ödemelerinizi yapmalısınız ki kredi notunuz yükselsin.

Kara listeye girmediğiniz takdir de kredi notunuzun düşse bile yükseltme olanağınız bulunmaktadır. Kredi notunuzu yükseltebilmeniz açısından yapmanız gereken en güzel hareket geciken çeşitli borçlarınızı kapatarak 5 – 6 ay boyunca düzenli bir biçimde ödemelerinizi yapmanızdır. Kredi notu oldukça düşük olan bireylerin birçok banka çeşitlerinden kredi kullanamadıkları bilinen gerçekler arsında yer alıyor. Bu sebepledir ki kredi notunuzu ada yüksek oranlarda tutabilmeniz önem arz eder.

Kredi Notunuz Yüksek Olsa Dahi

Kredi notunuz yine oldukça yüksek oranlarda olsa bile eğer ki geliriniz dilediğiniz krediyi karşılamamaktaysa bankalar kredi sunamayabilir sizlere. Bu sebepledir ki kredi notu her daim bir başına yetmemektedir. Kredi notunu geç ve yine eksik ödemekte olan bireyler daha yüksek borçlanma oranları gibi çok daha farklı faktörler ile karşılaşabilmekteler. Bu sebeple yine kredi başvurularınızı yapıyorken ilk olarak kredi notunuz hakkında biraz bilgi sahibi olmalısınız ve yine kredi notunuz kredi çekebilmeniz açısından yeteri puana sahip olmalıdır. Kredi notunuzu her daim yüksek oranlarda tutabilmeniz bankalardan çok daha düşük oranlarda çeşitli kredileri çekebilme imkanı getirir. Bu sebeple her daim kredi notunuzu oldukça fazla tutun. Bununla beraber birçok imkandan faydalanabilmeniz mümkündür.

Kredi Notunu Oluşturan Unsurlar Neler?

Günümüz çerçevesinde bankaların ve çeşitli finans kuruluşlarının müşterilerin çeşitli talepleri ışığında kredi verip vermeme unsurunda kullanmakta oldukları en çok önem arz eden kriter kredi notudur. Yine bir müşteri herhangi bir amaç doğrultusunda kredi başvurusunu yapıyorken, banka müşterisinin de çeşitli ödemelerine her ne kadar dikkat edeceği, her ne kadar aksatıp aksatmayacağı gibi çeşitli unsurların tahminini yaparak bunların ışığında karar vermeyi tercih etmektedir. Bütün bunların da başarılı bir biçimde olması açısından mevcut maaş durumları ve yine daha önceki kredi hareketlerinin incelenmeleri gerekmektedir. Yine matematiksel bir şekilde bütün bu verilerin ışığında ortaya kredi notu gelir. Genel anlamda müşterilerin bireysel kredi notları 0 ile 1900 puan arasında değişim yapar ve yine müşterilerin yarısı orta değer 1100 puanın altında kalırsa ve yine diğer yarısı da bu puanın üstünde bir nota sahiptir.

Kredi Kullanımı Açılması ve Açılmaması

Bankaların müşterilerine yine kredi kullanımlarını açmalarında etkisini gösteren kredi notunu oluşturmakta olan etmenlere değineceğiz.

Kredi notunun oluşturmakta olan faktörlerin arasında ilk yerlerde bankalar ile olan çeşitli ilişkileri yer almaktadır. Daha öncelerden de kullanılan çeşitli kredilerin ödenmeleri unsurunda oluşmakta olan çeşitli gelişmeler günü gününe yapılmakta olan ödemeler de yine aynı biçimde kredi kartı kullanımında da borçların tam olarak ödenip ödenmemeleri, kaç farklı banka hesaplarının bulunduğu, takibe düşen kredi ve borçlar, karşılıksız çekler ve yine bankalar beraberinde her ne kadar süredir olan ilişkilerin unsurları gibi olan durumlardır. Mevduat durumun da bankalara olan toplam anlamda borç oranı kredi kayıt bürosu tarafınca tutulmakta olan findeks notu ve yine bankalardan gelmekte olan Kara Liste’de olup olmamaları yine bankaların kayıtlarından kredi verilerinin farklı biçim ve koşullar çerçevesinde yorumlanıp bunlara göre de değiştirilmeleri gibi unsurlar kredi notlarını oluşturmakta olan çeşitli etmenler arsında yer alıyor.

Bireysel Kredi Notunda Önemli Olanlar

Bireysel olarak kredi notu hesaplanıyorken de dikkate alınmakta olan çeşitli hususlara değinecek olursak bu hususlar genel hatları itibari ile yukarıda saymış olduklarımızdan oluşurlar. Yine bu kıstaslardan ziyade bankalar kendi özel müşterilerine de çeşitli kredi notu, derecelendirmeler yaparak onlara kredi verip vermeme unsurunda bir çeşit karar alabiliyorlar.

Başka Birinin Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankaların yine kredi ve kredi kartı başvurularını değerlendirmeye aldıkları kredi notu kriterleri bankaların müşterilerinin oldukça orta düzey bir onay sürecinden geçmekte oldukları için direkt olarak onları etkilemekte olan bir çeşit uygulamadır. Geçmiş dönem ödeme performansları yine varlık, borçluluk seviyeleri, kredi kullanım sıklıkları gibi daha farklı etkenler beraberinde belirlenmekte olan kredi puanları da yine aynı oranda bireylerin bankacılık işlemlerinden etkilenebiliyor. Kredi kayıt büroları tarafınca oluşturulmakta olan bu kredi puanları daha öncelerden bir tek bankalar tarafınca görüntüleniyordu. Fakat findeks sisteminin de kurulması beraberinde bireyler kredi kullanımlarına da direkt olarak etki etmekte olan kredi notları kendi şahıslarına ait olan parola ile girerek öğrenebiliyorlar ve düşük olması durumunda da gereken çeşitli önlemler alınıp yükseltilebiliyor.

Eskiden Sadece Bankalar Görebilirdi

Kredi kayıt tarafınca oluşturulmakta olan bu puanlar eskiden bir tek bankalarca görülürdü. Fakat findeks sisteminin de kurulması ile bireyler kredi kullanımlarına da direkt olarak etki etmekte olan kredi notlarını kendilerine ait olan çeşitli parolalar ile öğreniyorlar. Findeks sistemi yine bireylerin TC kimlik numaraları ile cep telefonu verileri ile giriş yapabildikleri bir çeşit paneldir. Banka müşterileri kendi kredi notlarını öğrenebilme amacı ile tc kimlik numaralarını ve cep telefonu gibi çeşitli verileri ile sisteme kayıt oluyorlar ve sonra giriş ekranından belirledikleri TC ve numara ile giriş yapabiliyorlar. Bahsi geçen işlemin arkasından cep telefonuna gönderilmekte olan tek kullanım hakkına sahip olunan parolayı açılmakta olan sayfadan giriyor ve kredi notu risk raporu benzeri çeşitli finans verilerini inceleyebiliyorlar.  Yine aynı sistem üzerinden de başka bireylerin kredi notlarını öğrenebilirsiniz. Fakat güvenlik açıklarının oluşmaması adına bu işlemi de yapıyorken karşı bireyin onayı istenilir.

Etik Bir İşlem

Bu işlemi yapmak için de yine site içerisindeyken diğer kişi kredi notu butonuna tıklıyorsunuz. Diğer kişilerin kredi notlarının öğrenilebilmeleri çeşitli ortaklık, iş ilişkileri veya ev kiralama gibi birçok durumda işe yarayabileceği için bu gibi bir çeşit talebiniz var ise direkt olarak bu bahsi geçen kişi ile görüşebilir ve rapor çıktılarını da isteyebilirsiniz bu nedenle habersiz sorgulama yapmamanızı, en azından yine öncelik olarak sorgulanması istenilen bireye ön bilgi verilebilmesi gerektiğini de bilmelisiniz.

Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Banka ve çeşitli finans kurumları tarafınca kullanılmakta olan çeşitli kredi türevleri kayıt büroları tarafınca 1 ila 19000 arasında belirlenmiş olan bir çeşit sayısal sistem kullanılır ve bu sistem ile hesaplanmaktadır ve ayrıca bu puan bireyin yada kurumların banka ve finansal kuruluşlar nazarında itibarlarını gösteriyor. Kullanılmakta olan kredi veya yine kredi kartları ödemelerindeki bazı gecikmeler bankalar tarafınca aylık risk merkezine bildiriliyor ve kredi kayıt büroları tarafınca da kredi notlarına yansıtılıyor. Takip aşamasına da gelmekte olan borç çeşitleri kredi notlarının bu unsurdan olumsuz bir biçimde etkilenmelerine ve bunun ışığında kredi notlarının düşmesine sebep olmaktadır. 1 ila 19000 arasında bulunan findeks notları findeks raporlarının bir çeşit özeti mahiyetinde olarak sayısal anlamda 1400 ve üstünde olmaları bankalar tarafınca kabul görülecek bir çeşit seviye olarak bilinmektedir. Bu rakamın da 1900 oranlarına yaklaşmakta olduğu her puan türü banka be çeşitli kuruluşların uzun sürede yüksek meblağlar da kredi kullandırma isteklerinde olacağı oranlarındandır.

Findeks Notuna Neler Etki Eder?

Bireysel kredi yine kredi kartı ödeme fonksiyonları, %30 oranında etkili kullanılmakta olan banka ürünleri tarafınca bulunan bireysel kredi türevleri beraberinde ödeme yöntemlerinde meydana gelmekte olan çeşitli gecikmeler de bu gruba dahil bir şekilde kredi notlarını en çok etkilemekte olan durum çeşitlerindendir. Bunun için de kredi ödeme vakitleri ve yine kredi kartlarında bulunan asgari ödenilmesi gerekmekte olan tutarlara ve yine hesap kesim vakitlerine oldukça dikkat edilmelidir ve yine son ödeme tarihlerinin geciktirilmemeleri önem arz ediyor.

Hesap ve Borç Durumları

Kredi ödemesi zamanında yapılı veya geciken bireyler açısından teminatlı veya yine teminatsız borç bakiyeleri panelinde değerlendirilmektedir. Yeni kredi açılışları: %20 bir etki beraberinde kullanılmaya başlanılan bir çeşit kredi belirsizlik zamanından yani yine bireyin borç ödeme veya ödememe oranı ile ilgili bir veri elde yokken kredi notunuzu olumsuz anlamda etkilemektedir. Yine kredi kullanım yoğunluğu da %15 bir etki yapar kişi ve kurumların ödeme oranlarında bulunan olumlu ödeme seyri hiç kredi kullanmamakta olan veya yine daha çok az sıklıklar da kullanmakta olan birilerine göre çok daha yüksek olacaktır elbette.

  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
İkizler Burcunun Günlük Burç Yorumu - İkizler Burcunun Haftalık Burç Yorumu, İkizler Burcunun Yıllık Burç Yorumu İkizler Burcunun Günlük Burç Yorumu - İkizler Burcunun Haftalık Burç Yorumu, İkizler Burcunun Yıllık Burç Yorumu İkizler Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Bur..
Yengeç Burcunun Günlük Burç Yorumu - Yengeç Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Yengeç Burcunun Yıllık Burç Yorumu Yengeç Burcunun Günlük Burç Yorumu - Yengeç Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Yengeç Burcunun Yıllık Burç Yorumu Yengeç Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Burcu..
Aslan Burcunun Günlük Burç Yorumu - Aslan Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Aslan Burcunun Yıllık Burç Yorumu Aslan Burcunun Günlük Burç Yorumu - Aslan Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Aslan Burcunun Yıllık Burç Yorumu Aslan Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Burcun..
Başak Burcunun Günlük Burç Yorumu - Başak Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Başak Burcunun Yıllık Burç Yorumu Başak Burcunun Günlük Burç Yorumu - Başak Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Başak Burcunun Yıllık Burç Yorumu Başak Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Burcun..
  Kocaeli HABERLERİ
 YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! Günlük burç yorumları Şenay Yangel Rezzan Kiraz sizler için yorumladı. Burcunuz..
resim yok DERİNCE Derince, Cumhuriyet döneminin ortaya çıkardığı yeni yerleşim yeridir. Tarihi çok..
resim yok DONANMA KENTİ GÖLCÜK İzmit Körfezi’nin güney sahilinde yer alır. Gölcük, özgün bir donanma kenti nite..
resim yok GEBZE İş hayatı söz konusu olduğunda adını işitmenin kimseyi şaşırtmadığı Türkiye’nin ..
  Siyaset HABERLERİ
Kemal Kılıçdaroğlu İzmir programını Neden İptal Etti? Kemal Kılıçdaroğlu İzmir programını Neden İptal Etti? Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkanları Zirvesi’ne ve İzmir’de düzenlenen ön..
Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Yazarları, Tüm Suçlamaları Reddetti Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Yazarları, Tüm Suçlamaları Reddetti Kısa bir süre önce Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik olarak düzenlenen operasyon ka..
Terör soruşturmasında son dakika! Terör soruşturmasında son dakika! Gülten Kışanak ve eş başkan Fırat Anlı; tutuklanmaları istemiyle adliyeye sevk e..
Terör soruşturmasında son dakika! Terör soruşturmasında son dakika! Gülten Kışanak ve eş başkan Fırat Anlı; tutuklanmaları istemiyle adliyeye sevk e..
  Spor HABERLERİ
Fenerbahçeden Mesut Özil ve Ben Arfa Atağı Fenerbahçeden Mesut Özil ve Ben Arfa Atağı Hürriyet Fenerbahçe muhabiri, Fenerbahçe ve Mesut Özil ile ilgili olay yaratacak..
Eurosportun Öncülüğünde Drone Yarışları Düzenlenecek! Eurosportun Öncülüğünde Drone Yarışları Düzenlenecek! Her gün daha da gelişen Droneler’den hiç beklenmedik adımlar. Günümüzde insansız..
CSGO Türk Milli Takımımız Dünya Şampiyonu Oldu CSGO Türk Milli Takımımız Dünya Şampiyonu Oldu Son yıllarda popülerliği artmaya başlayan e-spor oyunların başında gelen CS GO'n..
 YAŞAM KOÇU SİZE NE KATAR? YAŞAM KOÇU SİZE NE KATAR? Yaşam koçluğunu günümüzde koçluk kavramı üzerinde değerlendirilen diğer dallarda..
  Etkinlikler HABERLERİ
YAZ OLİMPİYATLARI ÜLKESİ:BREZİLYA YAZ OLİMPİYATLARI ÜLKESİ:BREZİLYA Yaz olimpiyatlarının gerçekleşeceği ülke olan Brezilya olimpiyatların yapılacağı..
Yazlık Ilıcası Yazlık Ilıcası Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
  Sosyal HABERLERİ
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? Uzun süredir öğrencilerin heyecanla ve merakla bekledikleri DGS ek yerleştirme t..
DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? Uzun süredir öğrencilerin heyecanla ve merakla bekledikleri DGS ek yerleştirme t..
Ders Çalışmada Süreklilik Ders Çalışmada Süreklilik Ders çalışmak bilindiği üzere sabır ve kararlılık gerektiren bir eylemdir. Bunun..
Gecelere Kadar Ders Çalışılır Mı ? Gecelere Kadar Ders Çalışılır Mı ? Birçoğunuzun sıkça duymuş olduğu cümlelerden bir tanesidir, gecelere kadar ders ..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Mercimek Köftesi Nasıl Yapılır? Mercimek Köftesi Nasıl Yapılır? Özellikle de günlerin vazgeçilmez ikramı arasında yer alan mercimek köftesi ya d..
ELMALI KURABİYE TARİFİ ELMALI KURABİYE TARİFİ Çocuklarımızın ve bayanların günlerinin vazgeçilmezidir elmalı kurabiye. Çok fa..
Perde Pilavı Yapılışı Perde Pilavı Yapılışı Pilav lezzetinin farklı bir yüzüne tanık olmak istiyorsanız perde pilavı uzun za..
Mantarlı Pilavı Yapılışı Mantarlı Pilavı Yapılışı Mantarlı pilav, sağlıklı beslenmeye dikkat edenler için en uygun besin tercihler..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

resmi ilanlar
Yukarı