HABER AKIŞI

LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK

 Tarih: 02-02-2018 20:46:10
2016 yılında üniversite tercih kılavuzlarında bazı değerlendirilmelere gidildi.Bu değişikliklerden biri de gündemde yankı uyandıran olayların olması ile beraber sonu getirilen dernek üniversitelerinin yeni tercihname kılavuzundan çıkarılması oldu.

Tercihname kılavuzunda yapılan değişiklikler ile bu kılavuzdan çıkarılan üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin eğitimlerine nerede devam edecekleri merak edilen konulardan biri oldu.2016 ÖSYM tercih kılavuzlarından çıkarılan üniversiteler de eğitim gören öğrenciler eğitimlerine nerede devam edecekler?Bu sorulara cevap gecikmedi .Bu kapatılan üniversitelerde okuyan öğrencilerin üniversiteye girmiş oldukları yıl aldıkları puanlar ile yeniden tercih yapacaklarını ve bu tercihler sonucunda yerleşen öğrencilerin kaldıkları sınıftan eğitimlerine devam edeceklerini belirtildi.Öğrenciler kapatılan okullarının bulunduğu şehirlerde de tercih yapma şansına sahipler fakat öğrenciler bulundukları ilde tercihlerinden olumlu bir sonuç alamazlar ise başka illerde tercih yapma şansına da sahipler.Başka illerde ki üniversitelerin bölümlerine yerleştikten sonra okullarındaki eğitim hayatlarına yine aynı şekilde kaldıkları yerden devam edecekler. YÖK’ten gelen haberlere göre bu üniversitelerdeki öğrencilerin ÖSYM tarafından belirlenen üniversitelerde eğitimlerine devam edecekleri kesinleşmiştir. Bu kılavuzdan çıkarılan üniversitelerin kapatılması ile binlerce öğrenci mağdur olmuştur.Mağdur olan öğrenciler ve aileleri yaşanılan bu olaylardan dolayı çok üzüntülü ve endişeliler çünkü çocuklarının eğitim hayatlarının kesintiye uğraması ve eğitimlerinde aksamaların olmasını istemiyorlar.Öğrencilerinde en büyük endişeleri okullarında görmüş oldukları derslerin gidecekleri üniversitelerde de aynı şekilde görebilecekler mi ve yerleşecekleri üniversitelerde kendilerini ne gibi sıkıntıların beklediğini merak etmektedirler.

2016 YILINDA ÖSYM TERCİHLERİ

2016 yılında ülkemizde üniversite tercihi yapacak öğrencileri yeni haberler bekliyor.Bu yıl üniversite tercihleri yapılan bazı değişiklikler ile 29 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.Öğrenciler bu yıl yapılan değişiklik ile tercihleri kendileri ÖSYM’nin kendilerine özel olan siteden şifre ve TC kimlik no ile yapacaklar.ÖSYM bürolarından bu yıl tercih işlemleri yapılmayacak.Öğrenci bu süreç içerisinde bilgilerini hiçkimse ile paylaşmamalıdırlar.Aksi takdirde olauşabilecek tüm sorunlardan öğrenciler kendileri sorumlu olacaktır.Ösym tarafından yapılan başka bir değişik ile tercih yapacak öğrenciler tercih sayılarında daha az tercihte bulunacaklar.Daha önceki yıllarda yapılacak olan üniversite tercih sayısı 30 iken 2016 yılında bu tercih sayısı 24’e düşürüldü.Tercih robotlarından bazı bölümler kaldırıldı.Bu sayede öğrenciler tercih robotlarından çıkarılan üniversiteler dışında almış oldukları puanlara eş değer olan üniversitelere tercih yapacaklar.Tercih yapacakları üniversitelerin başarı sıralamasına girmek isteyen öğrencilerimizin bu okulların başarı sıralamalrını baz alarak tercih yapmaları gerekmektedir.Öğrenciler tercihleri yaparken illa kendi bölümlerinde olan üniversite bölümlerini tercih etmek zorunda değiller de istedikleri taktirde kendi bölümlerinin beraberinde farklı bölümleri de tercih edebilirler.Örneğin;MF-1 ile tercih yapan bir öğrenci TM-1 ile de puanları hesaplandığı takdirde tercihte bulunabileceklerdir.Eğer puanları hesaplanmamış ise bu bölümleri tercih edemezler.Yine başka bir konu ise öğrencilerin tercihleri üzerinde yapmış oldukları eğilimlerdir.Tercihlerini belirlemiş oldukları bölümler ağırlıklı olarak üniversitelerin o bölümlerde ki puan sıralaması ve başarı sıralamasını dikkate alarak tercih yapmalıdırlar.Tercih etmiş oldukları bölümleri ağırlıklı olarak düşündükleri ve planladıkları bölümler olarak hayatlarında yer edinmesini sağlamalıdırlar.

  DİĞER Eğitim HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
İkizler Burcunun Günlük Burç Yorumu - İkizler Burcunun Haftalık Burç Yorumu, İkizler Burcunun Yıllık Burç Yorumu İkizler Burcunun Günlük Burç Yorumu - İkizler Burcunun Haftalık Burç Yorumu, İkizler Burcunun Yıllık Burç Yorumu İkizler Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Bur..
Yengeç Burcunun Günlük Burç Yorumu - Yengeç Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Yengeç Burcunun Yıllık Burç Yorumu Yengeç Burcunun Günlük Burç Yorumu - Yengeç Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Yengeç Burcunun Yıllık Burç Yorumu Yengeç Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Burcu..
Aslan Burcunun Günlük Burç Yorumu - Aslan Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Aslan Burcunun Yıllık Burç Yorumu Aslan Burcunun Günlük Burç Yorumu - Aslan Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Aslan Burcunun Yıllık Burç Yorumu Aslan Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Burcun..
Başak Burcunun Günlük Burç Yorumu - Başak Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Başak Burcunun Yıllık Burç Yorumu Başak Burcunun Günlük Burç Yorumu - Başak Burcunun Haftalık Burç Yorumu, Başak Burcunun Yıllık Burç Yorumu Başak Burcunun Günlük Burç Yorumu - Bugün sizin burcunuzu neler bekliyor? Burcun..
  Kocaeli HABERLERİ
 YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! Günlük burç yorumları Şenay Yangel Rezzan Kiraz sizler için yorumladı. Burcunuz..
resim yok DERİNCE Derince, Cumhuriyet döneminin ortaya çıkardığı yeni yerleşim yeridir. Tarihi çok..
resim yok DONANMA KENTİ GÖLCÜK İzmit Körfezi’nin güney sahilinde yer alır. Gölcük, özgün bir donanma kenti nite..
resim yok GEBZE İş hayatı söz konusu olduğunda adını işitmenin kimseyi şaşırtmadığı Türkiye’nin ..
  Siyaset HABERLERİ
Kemal Kılıçdaroğlu İzmir programını Neden İptal Etti? Kemal Kılıçdaroğlu İzmir programını Neden İptal Etti? Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkanları Zirvesi’ne ve İzmir’de düzenlenen ön..
Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Yazarları, Tüm Suçlamaları Reddetti Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Yazarları, Tüm Suçlamaları Reddetti Kısa bir süre önce Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik olarak düzenlenen operasyon ka..
Terör soruşturmasında son dakika! Terör soruşturmasında son dakika! Gülten Kışanak ve eş başkan Fırat Anlı; tutuklanmaları istemiyle adliyeye sevk e..
Terör soruşturmasında son dakika! Terör soruşturmasında son dakika! Gülten Kışanak ve eş başkan Fırat Anlı; tutuklanmaları istemiyle adliyeye sevk e..
  Spor HABERLERİ
Fenerbahçeden Mesut Özil ve Ben Arfa Atağı Fenerbahçeden Mesut Özil ve Ben Arfa Atağı Hürriyet Fenerbahçe muhabiri, Fenerbahçe ve Mesut Özil ile ilgili olay yaratacak..
Eurosportun Öncülüğünde Drone Yarışları Düzenlenecek! Eurosportun Öncülüğünde Drone Yarışları Düzenlenecek! Her gün daha da gelişen Droneler’den hiç beklenmedik adımlar. Günümüzde insansız..
CSGO Türk Milli Takımımız Dünya Şampiyonu Oldu CSGO Türk Milli Takımımız Dünya Şampiyonu Oldu Son yıllarda popülerliği artmaya başlayan e-spor oyunların başında gelen CS GO'n..
 YAŞAM KOÇU SİZE NE KATAR? YAŞAM KOÇU SİZE NE KATAR? Yaşam koçluğunu günümüzde koçluk kavramı üzerinde değerlendirilen diğer dallarda..
  Etkinlikler HABERLERİ
YAZ OLİMPİYATLARI ÜLKESİ:BREZİLYA YAZ OLİMPİYATLARI ÜLKESİ:BREZİLYA Yaz olimpiyatlarının gerçekleşeceği ülke olan Brezilya olimpiyatların yapılacağı..
Yazlık Ilıcası Yazlık Ilıcası Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
  Sosyal HABERLERİ
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? Uzun süredir öğrencilerin heyecanla ve merakla bekledikleri DGS ek yerleştirme t..
DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? DGS Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı mı? Ek Tercih Süresi Ne Zaman Sona Erecek? Uzun süredir öğrencilerin heyecanla ve merakla bekledikleri DGS ek yerleştirme t..
Ders Çalışmada Süreklilik Ders Çalışmada Süreklilik Ders çalışmak bilindiği üzere sabır ve kararlılık gerektiren bir eylemdir. Bunun..
Gecelere Kadar Ders Çalışılır Mı ? Gecelere Kadar Ders Çalışılır Mı ? Birçoğunuzun sıkça duymuş olduğu cümlelerden bir tanesidir, gecelere kadar ders ..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Mercimek Köftesi Nasıl Yapılır? Mercimek Köftesi Nasıl Yapılır? Özellikle de günlerin vazgeçilmez ikramı arasında yer alan mercimek köftesi ya d..
ELMALI KURABİYE TARİFİ ELMALI KURABİYE TARİFİ Çocuklarımızın ve bayanların günlerinin vazgeçilmezidir elmalı kurabiye. Çok fa..
Perde Pilavı Yapılışı Perde Pilavı Yapılışı Pilav lezzetinin farklı bir yüzüne tanık olmak istiyorsanız perde pilavı uzun za..
Mantarlı Pilavı Yapılışı Mantarlı Pilavı Yapılışı Mantarlı pilav, sağlıklı beslenmeye dikkat edenler için en uygun besin tercihler..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

resmi ilanlar
Yukarı