HABER AKIŞI

Normal adet kanaması ne kadar sürer?

 Tarih: 14-03-2018 13:17:59
Kanama süresi ve miktarı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. İki-üç gün süren kanamaları normal olarak kabul edebileceğimiz gibi bir hafta süren kanamaları da normal olarak kabul edebiliriz. Ama kişi gelip de “Bir gün süren kanamalarım var.” veya “Bir haftayı geçen kanamalarım var.” şeklinde şikayetlerde bulunuyor ise bu durumun mutlaka araştırılması gerekir.

Kanama süresi ve miktarı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. İki-üç gün süren kanamaları normal olarak kabul edebileceğimiz gibi bir hafta süren kanamaları da normal olarak kabul edebiliriz. Ama kişi gelip de “Bir gün süren kanamalarım var.” veya “Bir haftayı geçen kanamalarım var.”  şeklinde şikayetlerde bulunuyor ise bu durumun mutlaka araştırılması gerekir. Genellikle kanamanın başladığı ilk gün kanama miktarı biraz daha azdır. İkinci ve üçüncü günde gittikçe yoğunlaşır ve yoğunluğunu artırarak bitmesi gerekir. Ama başlangıçtan itibaren aynı yoğunlukta gidiyorsa veya hiç durmaksızın azar azar geliyorsa bunu da normal olarak kabul edebiliriz. Kanama miktarını hastaya sorguladığımıza bunu genellikle ped miktarı ile sorgulamaya çalışırız. Ancak tabi ki ped değiştirme süreleri kişiden kişiye değişiklik göstediği için de bazı skalalarımız ve tablolarımız vardır, onları işaretlemelerini isteriz. Günde tek ped kirletmek normal olarak adlandırılabildiği gibi günde dört-beş ped kirletmek de bazen normal olarak adlandırılabilir. Ancak kişi bir gün içinde bir paket ped bitiriyorum ya da tampon yetiştiremiyorum gibi şikayetlerle gelirse bunu aşırı kanama olarak değerlendirebiliriz.

 

Az kanamalı veya kısa süren adet neden olur?

 

Kanama miktarının az olması, süresinin kısa olması, günlük bir-iki pedi geçmeyen veya iki günden daha kısa süren kanamaların olması hipomenore olarak adlandırılır. Hipomenore genelde menopoz dönemine yakın olan kadınlarda görünebilir ve bu normal olarak görülmelidir. Bunun yanında, eğer genç yaş grubunda hastada kanama miktarı çok azsa ve bu gebeliğe engel bir durum teşkil ediyorsa, rahim içerisinde her adet döneminde atılan katmanın mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Artı hormonal olarak da bu hastanın mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Herhangi bir, tiroit dediğimiz guatr probleminin olmadığına, kadınlık hormonlarının yeterli salgılandığından, kişinin östrojen miktarının normal olduğundan, rahim içerisinde bu katmanın yapışıklığına neden olabilecek herhangi bir patoloji, herhangi bir sorun olmadığına emin olmak gerekir. Her adet döneminde rahim içersinde bulunan ve döl yatağı olarak bilinen, bir adet döneminden diğer adet dönemine kadar geçen süre içerisinde vücutta mevcut olan hormonlarla birlikte kalınlaşan bir tabaka atılır. Bu atılan tabakanın çok ince olması durumunda kanama miktarı çok az olur. Bu noktada unutulmaması gereken bir şey de bu kanamanın dışarı atılımına engel olabilecek herhangi bir patolojinin olup olmadığının da değerlendirilmesidir. Yani bunların hepsi aslında beraber değerlendirilmeli, hem hormonal hem de ultrasonografik olarak anatomik(yapısal) bir sorun olup olmadığına bakılmalıdır.

 

Aşırı kanamalı veya uzun süren adet neden olur?

 

Bir haftanın üzerinde süren âdet kanamalarının devam etmesi anormal olarak kabul edilebilir. Bu tür kanamayı yapıcı etkenler mutlaka araştırılmalıdır. Rahimle ilgili patolojiler, yani rahimde oluşan bir çeşit ur, (ki bunların bir çoğunu miyomlar oluşturur) rahim içerisinde veya rahimin ağzında var olan polip gibi et parçacıkları, bunun haricinde kistler ve bazı hormonal düzensizlikler yapabilecek durumlar kanama miktarını artırabilir. Bunun yanında gelen hastanın spiralinin var olması, enfeksiyonu olması, rahim içerisinde enfeksiyonu artırıcı bir nedenin bulunması, geçirilmiş bazı operasyonlar veya yapılan herhangi bir girişimsel olay, örneğin hastanın düşük yapması gibi birçok faktör mutlaka araştırılmalıdır. Eğer mevcut faktör araştırmaları içerisinde herhangi bir neden bulunamıyorsa bu noktada kanamayı azaltıcı ilaçlara başlanabilir. Ancak unutmamak gerekir ki, belirli yaş dönemlerinde kanama miktarını arttıran iyi huylu tümörler gibi kötü huylu tümörler de bulunabilir. Biz bu noktada hastalığın şiddetini, kanamanın miktarını ve artı hastanın durumunu, yaşını, doğumunu ve ultrasonunu değerlendirerek gerekirse biyopsi yapılmasını öneriyoruz. Yani rahim iç katmanının alınarak patolojik incelemesinin yapılmasını öneriyoruz.

 

Adet kanamalarındaki düzensizlikler nasıl tedavi edilir?

 

Kanama miktarınız fazlaysa, veya kanama süreniz bir  haftayı geçiyorsa mutlaka jinekoloğa başvurunuz. Yapılacak ultrasonla rahim iç tabakasının kalınlığı mutlaka değerlendirilir, bu kalınlığa komşu olabilecek bir tümörün var olup olmadığı değerlendirilir, bu kanamayı artıracak rahim kalınlaşmalarının üstesinden gelinebilir. Bunun dışında kanama miktarı yoğun değil ama devamlılık arz ediyorsa da hormonal olarak herhangi bir patoloji olup olmadığına bakılır.
Mevcut spiraliniz varsa bu değerlendirilip çıkarılır, enfeksiyon varsa enfeksiyon tedavisi uygulanır. Ancak kanamaya neden olan bir miyom gibi tömörel bir durumsa operasyonla bu durum düzeltilir. Herhangi bir patoloji saptanmadıysa veya kanamayı artırıcı ve yer kaplayıcı herhangi bir oluşum saptanmadıysa ve enfeksiyon yoksa bu noktada hastanın yaş grubuna göre tedavi düzenlenir. Eğer yaş grubu olarak otuzbeş yaşın üzerindeyse, ve kanama miktarı çok fazla, tedaviye de cevap verilmiyorsa bu noktada kanayan yerden bir örnek alınıp incelenir. Eğer hiperplazi gibi kansere neden olabilecek bir durum söz konusu değil, sadece düzensiz bir şekilde hormonal salınımdan mütevellit bir olay var ise bu durum çok basit hormonal preparatlarla bu kanama düzensizliği ve adet dönemindeki kanama fazlalığı düzeltilebilir. Eğer hastanın ağızdan hormon almasına engel bir durum söz konusuysa kanama miktarını azaltacak hormonlu spiraller takılabilir.

 

Kanamanın az olduğu adet düzensizliği nasıl tedavi edilir?

 

Kanama miktarının fazla olması kadar çok az olması da patolojiktir. Bu duruma da hipomenore adı verebiliriz. Eğer hasta genç yaş grubu dediğimiz yaş gurubundaysa yani yirmibeş-otuzbeş yaş grubunda ise ve mevcut başka bir patolojisi veya geçirilmiş herhangi bir enfeksiyonu yok ise rahim içerisinde yapışıklığa neden olabilecek bir operasyon veya bir girişimsel olay yoksa hormonal gerekir.

Adet Söktürücü İlaçlar

Geciken regli başlatmak için aspirin içilebilir mi?

 

Geciken regli başlatmak için aspirin kullanmak saçma bir yöntem çünkü asprin hormonal bir preparat değildir. Aspirin, ağrı kesici ve antienflamatuar özelliği olan asetil salsilik içeren, geniş spektrumlu bir ilaç  ama hormonal değildir. Kadının siklusu yani adet döngüsü ise tamamen hormonal bir dengedir. İlk dönem östrojen, ikinci dönem ise progestoeon dönemidir. Kadının adeti gecikiyorsa progesteron verilerek yani ‘çekilme kanaması’ yaparak adetini görmesi gerekiyor.  İstediğiniz kadar aspirin için, tek bir etki elde edebilirsiniz. O da şudur: Aspirin içildiği için kanama miktarı ve yoğunluğu fazla olacaktır. Ama adet aynı öne gelmez. O yüzden bu yöntemi hiçbir zaman tavsiye etmiyoruz.

 

Hamilelikten şüphelenenlerin adet söktürücü kullanması doğru mu?

Eğer düzenli adet gören bir kadın, adetini göremediyse hemen adet söktürücüye başvurması mantıksız ve zararlı olabilir. Çünkü çok  düzenli adet görüyorsa ve birden adeti gecikmişse, akla ilk gelen gebelik ihtimalidir. Gebelik ihtimalinin testle ya da bir hekime gidip kesinlikle ortadan kaldırılması gerekir. Eğer gebelik yok ise adet söktürücü kullanmasında sakınca yoktur zaten hekim de onu tavsiye edecektir. Şayet gebelik var ise adet söktürücü ilacın hiçbir faydası olmayacaktır. Ne kadar adet söktürücü ilaç kullanırsa kullansın gebe olan bir kadının adeti sökülmeyecektir.

Kriminal amaçlı yani ‘Gebeyim, gebeliğim düşsün, kanamamı başlatayım.’ amacıyla adet söktürücü kullanan kadınlar oluyor ama bunun hiç bir etkisi yoktur. Çünkü progesteron hormonu adeta hiçbir zaman başlatmıyor. Tam tersine oluşan fetüse yani bebeğe zarar verebilir, eğer istenen bir gebelikse istenmeyen durumlar olabilir. Bu yüzden, düzenli adet gören bir kadında gecikme varsa mutlaka hekime başvurmalıdır.

Adet söktürücü olarak bitkisel karışımlar kullanmak zararlı mı?

Günümüzde adet söktürücü olarak sadece progesteron kullanmaktayız. Bunun yani tıbbın ve bilimin dışında bazı yöntemlerle örneğin bitkisel olduğu söylenen bazı maddeler kullanılıyorsa, bu son derece yanlıştır. Çünkü hiçbir bilimsel kanıtı yoktur. Böyle bir yönteme başvurulacaksa hormonlardan yararlanmak zorundayız. Piyasada bitkisel karışım diye satılan ürünlerin içinde ne olduğunu bilinmemektedir, bu yüzden insan vücuduna ne kadar yararı ya da zararı olduğunu da bilemeyiz. Bu sebeple bitkisel karışımları tavsiye etmiyoruz.

Regl düzensizliği adet söktürücü ile düzeltilebilir mi?

Günümüzde doktorların ve kadınların hayatında progesteronlar çok geniş yer kaplıyor. Adet düzensizliği olan kadınlarda, adetini geciktirmek isteyenlerde, adet düzensizliği ile ilgili hormon testleri yaptırmak istediğimiz kadınlarda hep aynı ilaçlardan yani bu progesteron dediğimiz ilaçlardan faydalanıyoruz. Adet düzensizliğinin düzeyini veyahut ne olduğunu tespit edebilmek için belirli bir dozda, belirli bir süre progestoren veriyoruz ve bu ilaçların bitiminden sonra kan testi istiyoruz. O yüzden progesteronlar vazgeçilmez ilaçlar olarak yer kaplamaktadır.

Eğer kişinin strese bağlı ya da iklimsel sebeplerden dolayı adeti düzensizse ya da adet görememişse bunun altında ekarte edilmesi gereken ilk sebep hamileliktir. Eğer kişi hamile değilse, adet söktürücülerin mutlaka faydası olacaktır. Bir hafta adet söktürücü ilaç kullandıktan sonra mutlaka reglin başlaması gerekir. Ama adet söktürücü kullanıldığı halde hala kişinin regli başlamıyorsa mutlaka hekime başvurmak zorundadır.

Adet söktürücüler regl olmayı nasıl sağlıyor?

Adet söktürücüler sadece adet söktürücü olarak kullanılıyorsa genellikle progesteron içeren ilaçlardır. Adet düzensizliği için kullanılıyor ise o zaman östrojen ve progesteron içeren preparatlar vardır. Genellikle doğum kontrol hapları bu tip ilaç grubuna girmektedir. Ama tek başına geciken adet için kullanılan progesterondur. Progesteron eksikliğine bağlı olarak regl başlamıyordur. Dışarıdan alınan progesteron ile kalın olan endemetriumda, çekilme kanaması dediğimiz yöntemle regl başlar. Bu yöntemle kadının sikulusunu yrni baştan başlatıyoruz.

Adet söktürücülerin yan etkisi var mı?

Âdet söktürücülerin günlük hayatta uzun süre kullanımı söz konusu değildir. Mutlaka bir amaç için kullanılması gerekir. Bir kadın adet düzensizliği çekiyorsa hekime gidecektir. Hekim bunu araştırmak için veya düzensiz adetin anemnezini aldıktan sonra hormonal düzeyi tespit amaçlı test yaptırmak için bir hafta ya da on gün belirli bir sayıda ilaç kullanmasını isteyecektir. O sürenin sonunda kan alınarak, hormonal biyofizik profili çıkarılarak sonuç değerlendirilir.

 

Hiçbir zaman uzun süreli adet söktürücü ilaç kullanılmaz. Adet düzensizliği olan bir kadının tek başına progesteron kullanması zaten anlamsızdır. Artık günümüzde östrojen ve progesteron içeren kombine preparatlar vardır ve ancak bunlar uzun süre kullanılabilir. Adet söktürücüler ilaçları ancak -adı üstünde- belirli bir amaç için kullanmaktayız.

Regl tarihi hangi yöntemlerle öne alınabilir?

Adet tarihini öne almak tıpta pek uygulanan bir yöntem değildir. Zaten hormonal olarak da uygun bir yöntem değildir. Bir kadının hayatında hormonal olarak iki dönem vardır: Östrojen dönemi ve progesteron dönemi. Bir kadının siklusunu 28 gün kabul edersek –ki bu normal bir döngüdür- bunun ilk 14 günü östrojen dönemi, ikinci 14 günü progesteron dönemidir. Biz adet geciktirmeyi hep ikinci dönemde progestaronla sağlıyoruz. Eğer bir kadın ilk dönemde adetini öne almak isterse, kullanacağımız preparat yine aynı preparat olacaktır. Ama kadının rahim içi tabakası olan endometriuma etki etmesi yönünden anlamsız olacaktır. Bu sefer östrojen kırılma kanaması dediğimiz bir kanama olabilir. Adeti bir hafta ya da on gün öne gelen hasta kendisinin adetinin öne alındığını sanır ama adetinin normal gününde yine kırılma ya da çekilme kanaması başlayabilir. Genellikle bu yöntem tercih edilmez. Bunu hastalara ya da isteyen kişilere anlatmak gerekir. Eğer özel durumlar nedeniyle bir kadının adetiyle oynanacaksa mutlaka ileri almak daha mantıklıdır.

Düzensiz Adet Görüyorsanız

Adet düzensizliği hangi durumlarda normal kabul edilir?

Düzensiz adet görmeyle bize başvuran hastalarda ilk yaptığımız şey iyi bir hikaye almak olur. Kişinin yaşı, kişinin yaşadığı farklı hastalık ve stresler, mevcut süresi,bunun dışında adet düzensizliği olarak söylediği şeyin gerçekten adet düzensizliği olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Eğer kişi, ki bu sık olarak oluyor, ‘14- 16 yaşından beri adet görüyorum ama hiç düzenli olmadı.’ Diyorsa, bunun normal olduğu o kişiye mutlaka söylenmelidir. Ayrıca ilk adetten sonraki ilk iki yıl içinde adet düzensizliği olabilir. Ama iki yılı geçmişse, 16 yaşını geçen bir bayanda, hala adet düzensizliği varsa, üç dört ayda bir adet görülüyorsa bu bir patoloji olarak kabul edilmeli ve araştırılmalıdır. Keza menopoz dönemine yakın olan kadınlarda da adet düzensizliği görülebilir. Adetlerin arası açılabilir ve miktarı azalabilir.

 

Düzensiz adet görmenin nedenleri neler olabilir?

 

Âdet düzensizliğinin en sık rastlanan sebepleri yumurtalık kistleri, hormonal düzensizlikler, bazı tümörler, rahim içerisimde yer kaplayan bazı lezyonlar ve aşırı kilo alımı ya da aşırı kilo verimi, çok ağır egzersiz, kötü beslenme, aşırı stres, depresyon olarak özetlenebilir. Bunun haricinde adın dölyatağını ilgilendiren herhangi bir olay veya bu hormonları etkileyebilecek başka türlü tümörler de sayılabilir. Bu durum tekrarlayıcı bir durumsa ve âdet düzensizliğiyle birlikte başka bulgular da mevcut ise ve kişinin günlük hayatını olumsuz olarak etkiliyorsa, vücudunda farklı değişiklikler hissediyorsa, evet, bu durum mutlaka bir patoloji göstergesidir. Âdet düzeninden vücutta sorumlu olan hormonlarda herhangi bir sorun yoksa (bu, guatr ya da beyin sapında salgılana bazı hormonlar olarak da düşünülebilir) çok aşırı kilo alımında veya kilo veriminde veya mevcut stresin çok yoğun yaşanıldığı durumlarda âdet düzensizliğini normal olarak düşünmek gerekir. Ama dediğim gibi bunlar, adet düzensizliğine neden olabilecek başka bir patoloji saptanamamışsa geçerlidir.

 

Adet görmenin normal periyodu nedir?

 

Bir adetin başladığı ilk günle, diğer adetin başladığı ilk gün arasındaki süre bir siklus olarak adlandırılır. Bir kadının 23 ila 35 gün arasında adet görmesi normal olarak adlandırılabilir. Eğer bu siklus süresi 35 günün üzerine çıkıyorsa veya 23 ila 21 günün altına iniyorsa buna adet düzensizliği olarak bakılabilir. Adet görmenin başladığı dönemi menarş olarak adlandırırsak bu 11 ila 13 yaş arasında değişkenlik gösterir ve bu ilk iki sene içerisinde düzensiz bir periyoda sahiptir bu genç bayanlar. Gittikçe adet düzenleri 23 ila 35 gün arasında oturur. Adet düzesizliği yaşa da bağlıdır. İlk zamanlarda düzensizlikler olabilir. 3-4 ayda bir bile adet görülebilir ve menopoz dönemine doğru da bu aralıklar aynen bu şekilde giderek uzayabilir. Bunu normal olarak değerlendirmek gerekir. Aynı şekilde adet düzensizliği demek için birçok kriter gerekir. Unutulmamalıdır ki adet düzeninden birçok hormon sorumludur.
Stres, kilo alma veya verme durumu, bunun dışında girişimsel herhangi bir operasyon, kötü beslenme, uykusuzluk veya yaşanan kötü tecrübe/tecrübeler ve daha bir çok şey adet düzenini etkileyebilir.

 

Düzensiz adet görme nasıl tedavi edilir?

 

Adet düzensizliği olarak başvuran kişide ilk yapılacak olan ilk basamak adetin üçüncü, en geç beşinci gününde hormonal profile bakmaktır. Özellikle yumurtalıklardan ve beyin sapından salgılanan TSH, PSH,TH, prolaktin gibi hormonlara mutlaka bakılması gerekmektedir. Eğer bu durumla ilgili elinizde varolan bir patoloji yoksa, kişi hormonal anlamda normalse yaşam tarzına bakılmalıdır. Aşırı derecede kilo alımı veya kilo kaybı mevcutsa buna yönelik testler yapılmalı ve böyle bir merkeze yönlendirilmeli. Bunun haricinde aşırı stres veya depresyon durumu mevcut ise, hasta mutlaka zaman kaybetmeden bir psikiyatr/psikoloğa yönlendirilmelidir. Adet düzensizliği, arka planda bilinmeyen başka bir patoloji yok ise eğer, düzenleyici hormonal haplarla çok rahat düzene sokulabilir. Genellikle 21 draje içeren ve doğum kontrol hapı olarak bilinen, ama adet düzenleyici olarak da kullanılabilen bu haplar kişiden kişiye değişkenlik göstermesine karşın 6 ay ila 1 sene kullanılabilir. Ancak bu ilaçlar yüzde yüz çözüm olmayabilir. Eğer varolan patolojiyi düzeltmediyseniz bu tür ilaçları bırakır bırakmaz adetler tekrar düzensiz hale gelebilir. Ama mevcut patolojiyi düzeltirseniz bu ilaçlardan da destek alarak adetleri düzenleyebilirsiniz. Eğer bu adet düzensizliği kişide çocuk problemi oluşturuyorsa mutlaka yumurtlama ilaçlarının kullanılması gerekir. Ama bu durum tamamen jinekolog ile konuşulması gereken bir konudur. Mevcut patoloji düzeltilmezse doğum kontrol hapları sadece geçici bir çözüm sağlar.

 

Düzensiz adet görme ne tür sorunlara yol açabilir?

 

Düzensiz adet görme eğer kişinin çocuk sahibi olmasına engel bir durum oluşturuyor ise, kişinin psikolojisini ciddi düzeyde bozuyorsa, günlük hayatını olumsuz olarak etkiliyorsa, vücut yapısında değişikliklere neden oluyorsa mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Çok geniş bir kavramı olduğu için mevcut patolojinin ne olduğu ortaya çıkartılmalıdır. Eğer düzensiz bir hayat, çok fazla sigara ve alkol tüketimi, aşırı kilo alma ya da vermeye bağlıysa bunlar düzeltilerek adet düzeni tekrar geriye getirilebilir. Ama bunun haricinde özellikle kişide çocuk sahibi olamama sorunu oluşturuyorsa mutlaka mevcut patolojinin nereden kaynaklandığı ortaya çıkarılmalıdır.

 

Adet periyodu hangi durumlarda düzensiz sayılır?

 

21 ila 35 gün arasında adet görmek normal olarak kabul edilmelidir. Bir aya mahsus olarak bu sürenin uzaması veya kısalmasını hemen âdet düzensizliği olarak kavramamak gerekir. Üç-dört ay üst üste tekrarlayan nitelikte düzensiz kanamaların olması adet düzensizliği olarak adlandırılabilir. Tabii üç -dört ay adet görmezseniz başka bir patoloji olup olmadığından emin olmak için mutlaka jinekoloğunuza başvurmalısınız. Daha sonrasında tekrarlayıcı nitelik gösteriyorsa da mutlaka adet düzeninden sorumlu olan hormonlara bakılmalıdır. Çok sık adet görülme durumu kadar çok uzun süreli aralıklarla adet görülmesi de düzensiz olarak kabul edilmelidir. Bir aya mahsus olmak üzere daha öncesinde var olan siklus düzeninden farklı bir düzende adet görmek adet düzensizliği manasına gelmemektedir. Yaşanılacak, yaşanılan streslere bağlı olarak da düzen kısa bir süreli olarak bozulabilir. Ama tekrarlayıcı nitelik taşıyorsa, üç-dört ay süreyle bu düzensizlik halen devam ediyor ise, ara kanamalar başlamış ise ve bu düzensiz kanamalara çok az kanama veya çok fazla kanama da eşlik ediyorsa mutlaka jinekoloğa başvurulmalı, altta yatan başka bir patoloji olmadığından emin olmalıdır.

 

 

 

 

Adet görme ergenlik döneminde düzensiz olabilir mi?

 

Unutulmaması gereken, ergenlik döneminde âdetler düzensizleşebilir. İlk adet görüldüğü dönemden sonraki yıl içerisinde üç-dört aya varan periyotlar olabilir. Yani kız çocuğu üç dört ayda bir adet görebilir. Bunu hemen anormal olarak nitelemek, çocuğa bu durumu olumsuz yansıtmak ve bir olumsuz durum gibi yüklememek gerekir. Adet kanamaları genellikle 16 yaşından sonra belli bir düzene girer. Eğer 16 yaşını geçmiş olmasına karşın, kişi halen üç-dört ayda bir adet görüyor veya devamlı kanıyor veya siklusları 21 günün altındaysa, bu noktada mutlaka hekime başvurmak gerekir.

 

Hangi yaşa kadar adet görülmezse doktora başvurmak gerekir?

 

Menarş olarak adlandırdığımız dönem, 16 yaşına kadar kız çocuğunun adet görmesi gerekir. Eğer çocuğunuz 16 yaşına kadar adet görmediyse mutlaka bir jinekoloğa başvurun. Arka planda yatan ve bilinmeyen hormonal ve genetik nedenler veya anatomik nedenler, âdet kanının dışarıya atımını engelleyen patolojiler kesinlikle belirlenmelidir. Sorun ne kadar erken teşhis edilip, tanı konulur ise, bunun tedavisi o kadar kolay olacaktır.

  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Oje Renginiz Sizi Ele Veriyor Oje Renginiz Sizi Ele Veriyor Hanımların belki de en çok sevdiği makyaj unsurlarından biri olan oje rengi seçi..
Farklı ve İddialı Aksesuarlar Farklı ve İddialı Aksesuarlar Kıyafetleri, saç ve makyajı tamamlayan aksesuarlar kadınların olmazsa olmazıdır...
Nereye Hangi Çanta Takılır? Nereye Hangi Çanta Takılır? Büyük boyutlardaki uzun saplı çapraz takılan postacı çantaları daha pratik insan..
Yılların Eskitemediği Giyim Tarzları Yılların Eskitemediği Giyim Tarzları Dünya evrimleşerek gelişiyor ama modada eski akımlar güncel olarak tekrar karşım..
  Kocaeli HABERLERİ
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
KANDIRA ( 3 ) KANDIRA ( 3 ) Sanayi, bilim, kültür ve turizm kenti olan Kocaeli’nin bir ilçesi olan Kandıra t..
 NARKÖY EKOLOJİK YAŞAM ( 3 ) NARKÖY EKOLOJİK YAŞAM ( 3 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal hayatlar, şehir insanlarını farklı arayışla..
 YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! Günlük burç yorumları Şenay Yangel Rezzan Kiraz sizler için yorumladı. Burcunuz..
  Siyaset HABERLERİ
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Yılbaşı gecesinde Ortaköy’de ünlü gece kulübü Reina’da yaşanan terör saldırısı i..
Başkan Donald Trump Kürtlere Hayran ve Erdoğana Güveniyormuş ! Başkan Donald Trump Kürtlere Hayran ve Erdoğana Güveniyormuş ! Başkanlık yarışını göğüsleyen isim olan Donald Trump'ın Türkiye ile ikili ilişki..
  Spor HABERLERİ
Digitürk Play Promosyon Kodu kullanma ! Bedava digitürk play promosyon kodu ! - ( 7 ) Digitürk Play Promosyon Kodu kullanma ! Bedava digitürk play promosyon kodu ! - ( 7 ) Cep Şubesi’ne wap.garanti.com.tr, iPhone, Android telefon ve tablet, iPad, Black..
Maç sonuçları Canlı Maç Sonuçları Sahadan Maçkolik- Canlı Skorlar. Live Skor - ( 7 ) Maç sonuçları Canlı Maç Sonuçları Sahadan Maçkolik- Canlı Skorlar. Live Skor - ( 7 ) Canlı maç sonuçları. Canlı Skorlar. Hangi maç kaç kaç bitti. Sahadan ve Mackolik..
Sahadan Mobil giriş için Canlı Skor Programı! Maçkolik ve sahadan mobil canlı skor uygulaması indir - ( 7 ) Sahadan Mobil giriş için Canlı Skor Programı! Maçkolik ve sahadan mobil canlı skor uygulaması indir - ( 7 ) Liglere verilen aradan sonra futbol dolü günlere geri dönen sporseverler canlı s..
Büyük Derbi Kaç Kaç? Fenerbahçe Galatasaray Maçı Büyük Derbi Kaç Kaç? Fenerbahçe Galatasaray Maçı Fenerbahçe Galatasaray derbisine saatler kala linkler haberimizde. İddaa oranlar..
  Etkinlikler HABERLERİ
Belgrad Tanıtımı Belgrad Tanıtımı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebildiği ülkelerden birisi..
Barselona Yılın Her Mevsimi Gidilebilen Bir Şehir Barselona Yılın Her Mevsimi Gidilebilen Bir Şehir Katalonya bölgesinin en büyük şehri olan Barselona ispanyanın ikinci büyük şehri..
KERPE - ( 3 ) KERPE - ( 3 ) Kocaeli Yaşam alanlarından en güzel yerlerinden biride , Kocaeli’nin Kandıra ilç..
  Sosyal HABERLERİ
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
Çocukların Gelişiminde Oyuncağın Önemi Çocukların Gelişiminde Oyuncağın Önemi Çocuğun gelişim süreci içinde onun bedensel, zihinsel, psiko - sosyal gelişimle..
Çocuklara Tuvalet Eğitimini Vermeye Hazır Mısınız? Çocuklara Tuvalet Eğitimini Vermeye Hazır Mısınız? Yazın gelmesiyle birlikte, çocuklara tuvalet eğitimini vermenin zamanı da gelmiş..
Gelişim Nedir ? Gelişim Nedir ? Gelişim, bireyin duygusal, zihinsel, sosyal ve bedensel yönden değişimini sürdü..
KHK İle FETÖ Kapsamında Görevden İhraç ve Göreve İade Edilen Öğretmen Listesi ! - ( 8 ) KHK İle FETÖ Kapsamında Görevden İhraç ve Göreve İade Edilen Öğretmen Listesi ! - ( 8 ) 679 sayılı KHK ile iade edilen 277 kişi. Yeni bir KHK çıkar mı diye beklenirken ..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Zebra kek tarifi Zebra kek tarifi Kek tarifleri içinde baş tacı bir tarif olan zebra kek tarifi ile karşınızdayız ..
Çikolatalı Sufle Tarifi Çikolatalı Sufle Tarifi Pastane ve cafelere taş çıkartan çikolatalı sufle tarifini mutlaka özel günlerin..
Akdeniz Mutfağından Sakız Reçeli Tarifi Akdeniz Mutfağından Sakız Reçeli Tarifi Ege ve Akdeniz’in özellikle tatlı tariflerinde bolca yer edinen sakızı siz de mu..
Akdeniz Mutfağından Dübari Çorbası Tarifi Akdeniz Mutfağından Dübari Çorbası Tarifi Fransız usulü muhteşem bir Akdeniz mutfağı tarifi her sofranın olmazsa olmazı aç..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 26 17 6 3 61 28 54 +33
2 Medipol Başakşehir 26 16 5 5 46 26 53 +20
3 Beşiktaş 26 14 4 8 47 23 50 +24
4 Fenerbahçe 26 13 4 9 49 30 48 +19
5 Trabzonspor 26 11 6 9 45 37 42 +8
6 Kayserispor 26 11 7 8 36 32 41 +4
7 Göztepe 26 11 8 7 39 39 40 0
8 Sivasspor 26 11 10 5 36 38 38 -2
9 Akhisarspor 26 9 10 7 36 40 34 -4
10 Yeni Malatyaspor 26 9 10 7 29 35 34 -6
11 Bursaspor 26 9 11 6 34 35 33 -1
12 Kasımpaşa 26 8 11 7 41 46 31 -5
13 Aytemiz Alanyaspor 26 8 14 4 41 47 28 -6
14 Antalyaspor 26 7 12 7 31 47 28 -16
15 Osmanlıspor FK 26 7 13 6 38 45 27 -7
16 Gençlerbirliği 26 6 11 9 31 39 27 -8
17 Atiker Konyaspor 26 6 14 6 26 36 24 -10
18 Karabükspor 26 3 20 3 18 61 12 -43
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 28 15 5 8 55 33 53 +22
2 MKE Ankaragücü 28 15 6 7 42 27 52 +15
3 Ümraniyespor 28 15 8 5 40 27 50 +13
4 Altınordu 28 14 8 6 48 38 48 +10
5 Gazişehir Gaziantep FK 28 13 7 8 50 25 47 +25
6 Boluspor 28 13 10 5 40 25 44 +15
7 İstanbulspor 28 12 10 6 32 31 42 +1
8 Elazığspor 28 11 9 8 38 31 41 +7
9 BB Erzurumspor 28 10 8 10 39 36 40 +3
10 Balıkesirspor Baltok 28 12 10 6 45 41 39 +4
11 Giresunspor 28 10 11 7 40 35 37 +5
12 Adana Demirspor 28 9 12 7 37 39 34 -2
13 Adanaspor 28 9 12 7 31 43 34 -12
14 Samsunspor 28 7 9 12 25 32 33 -7
15 Eskişehirspor 28 9 12 7 47 46 31 +1
16 Denizlispor 28 8 14 6 32 41 30 -9
17 Manisaspor 28 7 18 3 27 54 15 -27
18 Gaziantepspor 28 2 22 4 13 77 7 -64
Takım O G M B A Y P AV
1 Menemen Belediyespor 27 19 4 4 55 18 61 +37
2 Hatayspor 27 18 4 5 47 11 59 +36
3 Afjet Afyonspor 27 17 3 7 52 25 58 +27
4 Sivas Belediyespor 27 16 4 7 44 22 55 +22
5 Sancaktepe Belediyespor 27 13 4 10 44 24 49 +20
6 İnegölspor 27 14 6 7 42 33 49 +9
7 Keçiörengücü 27 14 7 6 62 32 48 +30
8 Sarıyer 27 11 12 4 37 33 37 +4
9 Kastamonuspor 1966 27 11 13 3 38 35 36 +3
10 Tokatspor 27 9 10 8 29 37 35 -8
11 Etimesgut Belediyespor 27 9 12 6 28 35 33 -7
12 Eyüpspor 27 9 14 4 39 52 31 -13
13 Amed Sportif 27 9 12 6 34 35 30 -1
14 Bucaspor 27 8 13 6 40 47 27 -7
15 Tuzlaspor 27 7 15 5 33 45 26 -12
16 Bodrumspor 27 5 15 7 25 46 22 -21
17 Kocaeli Birlikspor 27 4 20 3 20 54 12 -34
18 Mersin İdmanyurdu 27 1 26 0 14 99 18 -85
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 27 19 3 5 49 16 62 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 27 13 5 9 39 26 48 +13
3 Bayrampaşa 27 13 5 9 35 24 48 +11
4 Kemerspor 2003 27 12 5 10 50 33 46 +17
5 Düzcespor 27 12 7 8 30 27 44 +3
6 Erbaaspor 27 11 7 9 38 29 42 +9
7 Halide Edip Adıvar SK 27 10 6 11 38 27 41 +11
8 Ofspor 27 11 10 6 29 23 39 +6
9 Batman Petrolspor 27 9 8 10 33 26 37 +7
10 Kozan Belediyespor 27 9 13 5 32 39 32 -7
11 Yomraspor 27 8 11 8 20 33 32 -13
12 Yeni Altındağ Bld. 27 8 12 7 30 37 31 -7
13 Çatalcaspor 27 8 12 7 22 29 31 -7
14 Erzin Belediyespor 27 8 15 4 28 43 28 -15
15 Bergama Belediyespor 27 7 14 6 27 44 27 -17
16 12 Bingölspor 27 5 12 10 22 36 25 -14
17 Çanakkale Dardanel SK 27 5 14 8 30 41 23 -11
18 Orhangazi Belediyespor 27 3 12 12 22 41 21 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
01.04.2018 14:30 Osmanlispor FK - Atiker Konyaspor
01.04.2018 14:30 Göztepe - Kasımpaşa
01.04.2018 17:00 Teleset M. Akhisarspor - İstanbul Başakşehir
01.04.2018 20:00 Galatasaray - Trabzonspor
02.04.2018 21:00 Kayserispor - Fenerbahçe
30.03.2018 21:00 Demir Grup Sivasspor - Kardemir Karabükspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
01.04.2018 16:30 Adanaspor - Samsunspor
01.04.2018 19:00 Eskişehirspor - Balıkesirspor
01.04.2018 14:00 Elazığspor - Manisaspor
01.04.2018 16:30 İstanbulspor - Ç.Rizespor
01.04.2018 19:00 Denizlispor - Ankaragücü
02.04.2018 19:00 Gaziantep Bykşhr Bld. - Adana D.Spor
31.03.2018 14:00 Umraniyespor - Erzurum BB
31.03.2018 16:00 Giresunspor - Altınordu
31.03.2018 16:00 Boluspor - Gaziantepspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
24.03.2018 15:00 Tuzlaspor - Bucaspor
24.03.2018 15:00 Hatayspor - Eyüpspor
25.03.2018 16:00 Afjet Afyonspor - İnegölspor
25.03.2018 16:00 Kastamonuspor - Sarıyer
25.03.2018 16:00 Tokatspor - Etimesgut Belediyespor
25.03.2018 16:00 Mersin İ.Y. - Menemen Bld.
25.03.2018 16:00 4 Eylül Bld. - Bodrumspor
25.03.2018 16:00 Amed Sportif - Sancaktepespor
25.03.2018 16:00 Keçiörengücü - Kocaeli Birlik Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
17.03.2018 15:00 Yeni Altindag Belediyespor 0 - 0 Bayrampaşa
17.03.2018 15:00 Halide Edip Adivar Spor 1 - 2 Manisa Büyükşehir Belediyespor
17.03.2018 14:30 Ofspor 1 - 0 Catalcaspor
17.03.2018 15:00 Erzin Belediyespor 5 - 1 Orhangazispor
18.03.2018 15:00 Bayburt Genclikspor 3 - 2 Kozan Belediyespor
18.03.2018 15:00 12 Bingolspor 0 - 0 Bergama Belediyespor
18.03.2018 15:00 Erbaaspor 2 - 1 Batman Pet.
18.03.2018 15:00 Duzcespor 2 - 2 Tekirova Bld.
20.03.2018 15:00 Dardanelspor 0 - 1 Yomraspor
resmi ilanlar
Yukarı