HABER AKIŞI

Prostat büyümesi nedir? Prostat adenomu belirtileri ve hastalığın tedavisi

 Tarih: 04-12-2018 19:50:54
Benign prostat hiperplazisi (veya BPH) olarak da adlandırılan prostatın genişlemesi bu münhasıran erkek bezinin hacmindeki bir artıştır. Genel olarak 50 yaş ve üstündeki insanları etkiler. Prostat, mesanenin altında bulunan bir bezdir; Ana işlevi, sperm hareketine katılan bir sıvıyı salmaktır. Büyümüş prostat prostat kanseri ile karıştırılmamalıdır: iki tamamen farklı hastalıktır, BPH prekanseröz bir durum değildir. Bununla birlikte, sıklıkla fiziksel rahatsızlıklardan sorumludur.

Benign prostat hiperplazisi (veya BPH) olarak da adlandırılan prostatın genişlemesi bu münhasıran erkek bezinin hacmindeki bir artıştır. Genel olarak 50 yaş ve üstündeki insanları etkiler. Prostat, mesanenin altında bulunan bir bezdir; Ana işlevi, sperm hareketine katılan bir sıvıyı salmaktır. Büyümüş prostat prostat kanseri ile karıştırılmamalıdır: iki tamamen farklı hastalıktır, BPH prekanseröz bir durum değildir. Bununla birlikte, sıklıkla fiziksel rahatsızlıklardan sorumludur. Ayrıca bu hipertrofi, prostatit, bulaşıcı kökenli prostat iltihabı ile karıştırılmamalıdır.

Prostat büyümesi belirtileri

Büyümüş prostat belirtileri bir kişiden kişiye değişir:

Sık idrara çıkma ihtiyacı;

Bazen kazalarla acilen ani acilen işeme ihtiyacı;

İdrara başlama sürecinde bir gecikme, akışın başlatılması için itilme ihtiyacı;

Düşük ve aralıklı idrar akımı;

Daha uzun süre idrara çıkma;

Boşalma kuvvetinde bir azalma.

Teşhis

Bu belirtiler ortaya çıkarsa büyümüş prostattan şüphelenilir ve dijital rektal muayene tanıyı doğrulayabilir. İlave testler eklenebilir, üriner sitoloji muayenesi, prostat spesifik antijen veya PSA'nın saptanması ile bir kan testi yapılabilir. Prostatın boyutunu daha kesin olarak değerlendirmek için üriner sistemin bir ultrasonu da yapılabilir. Üriner akış ölçümü, idrara çıkma zorluklarını değerlendiren bir testtir.

Prostat büyümesi tedavisi

Hastalığı tedavi etmek için herhangi bir tedavi yoktur. İlaç idrarı zorluklarını azaltmaya yardımcı olacaktır. 5-alfa-redüktaz inhibitörleri gibi diğer ilaçlar, prostat hacminin ve dolayısıyla prostatın sıkıştırılmasına ilişkin belirtilerin azaltılmasına yardımcı olacaktır. Bu tedavilere rağmen yaşam kalitesini etkilemesi durumunda cerrahi gerekebilir. En yaygın olanı, prostatın bir kısmının kesildiği prostatın transüretal rezeksiyonudur. Bir başka teknik ise, büyütülen kısmı cerrahi olarak çıkarmaktır.

Prostat büyümesini önleme

Prostat hipertrofisini önlemek mümkün değildir, bununla birlikte kötüleşmesini önlemenin yolları da vardır. Bunlar, gece içmek ve çok fazla fiziksel aktivite yapmak gibi her gün pratik yapmak için basit hareketlerdir.

 

Prostat adenomu belirtileri ve hastalığın tedavisi

Prostat adenomu, mesanenin altına yerleşen, üretranın üzerine bağlanan ve meni nakline karışan sıvı üreten, prostat hacminde bir artışa işaret eder. Bu fenomen, 50 yaşın üzerindeki erkeklerde görülür. İdrar yolları rahatsızlıklarıyla sonuçlanan üretranın sıkışmasına neden olur. Bu nedenle idrar boşaltma işlemi sıklıkla uzun ve acı vericidir. Adenom ayrıca mesane ve üretranın duvarlarını da etkiler ve bu da idrara sıklıkla ihtiyaç duyar. İyi huylu prostat hiperplazisi, prostat kanseri öncüsü değildir: bu iki durum farklıdır.

Prostat adenomu belirtileri

Bir prostat adenomunun belirtileri şunları içerir:

Daha sık idrara çıkma ihtiyacı;

İşemek için acil ihtiyaç, bazen kazalara neden olur;

Dizüri, idrar yapma zorluğu veya idrara çıkma zorluğu;

Zayıf bir idrar akışı;

Sızdırıyor;

Ve bazen erektil disfonksiyon.

Prostat adenomu tanısı

Prostat adenomunu teşhis etmek için doktor, prostatın tutarlılığını, şeklini ve boyutunu incelemek için altın standart olan bir dijital rektal muayene gerçekleştirir. Bazen prostat spesifik antijen, PSA veya prostat biyopsilerinin ölçümü de dahil olmak üzere başka testler yapılacaktır. Prostatın boşaltılmasında yaşanan güçlükler, gerekirse, idrara çıkma ile ilgili nicel ve nitel araştırmalar da dahil olmak üzere bir ürodinamik değerlendirme kullanılarak değerlendirilebilir.

Prostat adenomu tedavisi

Prostat adenomu tamamen iyileşemez, ancak bazı tedaviler bozuklukla ilişkili zahmetli semptomları azaltabilir. Alfa blokerler idrar zorluklarını azaltırken, diğer ilaçlar kısmen prostat boyutunu azaltma etkisine sahiptir. En ağır vakalarda cerrahi tedavi düşünülür ve adenomun çıkarılması gerekir.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
resim yok DİNİ BAYRAMLARIMIZ HAKKINDA! Toplumsal kültürümüzün önemli bir yansıması olarak kabul edilen dini bayramlar, ..
resim yok MOBESE KAMERALARI HAKKINDA! Sokaklarımızın caddelerimizi ve yaşam alanlarımızın daha emniyetli bir ortama dö..
resim yok JIMMY CHOO MARJİNAL SEÇİMİ HAKKINDA! Fantazi ayakkabı modasında en uçlarda tasarımları ile her zaman için insanları ..
resim yok DÜĞÜN DAVETİYELERİ HAKKINDA! Düğün heyecanı her zaman için düğün sahipleri tarafından daha çok yaşanırken, ö..
  Kocaeli HABERLERİ
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
Yöresel Lezzet - ( 1 ) Yöresel Lezzet - ( 1 ) Kocaeli denilince akla gelen ilk tariflerden biri dartı. Her sabah kahvaltısının..
KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) Özellikle soğuk havalarda içi ısıtan tatlılar denildiğinde akla ilk helva gelir...
  Siyaset HABERLERİ
CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) Hain örgüt üyelerinin planladıkları darbe gecesinde yaşanılan olaylardan sonra t..
ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) Geçen sene Suriye ordusu ile beraber işid terör örgütüne operasyon yapan rus ask..
ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! Obama’nın hikayesi şudur: Bir gün köydeki obasına gitmek ister ama izin vermezle..
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
  Spor HABERLERİ
Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Sosyal medya devi twitter gönderilen twitler üzerinde düzenle butonu yapacaktı ..
resim yok KANO SPORU HAKKINDA! Su sporları son derece zevkli ve eğlenceli bir etkinlik olurken, bu tür sporlar ..
resim yok SPOR ÇANTALARI HAKKINDA! Spor etkinliklerine katılmak her anlamda ve her yaş grubunda özel manalar taşır...
Türkiye de Sporcu Olmak ! Türkiye de Sporcu Olmak ! Evet sevgili okuyucular. Bugün ülkemizin dinmek bilmeyen sıkıntısından birini si..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) Gölkay Park’a ev sahipliği yapan Kocaeli, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine ba..
  Sosyal HABERLERİ
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
resim yok HİPERAKTİF ÇOCUKLAR HAKKINDA! Çok hareketli olması ve ele avuca sığmaz olması ile bilinen çocuklar ebeveynler ..
LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) üniversite tercih kılavuzlarında bazı değerlendirilmelere gidildi.Bu değişiklikl..
KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) Öğrencilerin üniversitelere gittiklerin de kalmak için başvuru yapacakları Kred..
ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) Üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olup hala iş bulamayan yada atamayan m..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Tatlı yemek tatlı yapmak için kendimize bahaneler yaratırız. Her özel gün, her k..
Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Hiç tatmamış hatta adını bile duymamış çocuklarımız olabilir. O zaman kerevizi ç..
Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Bugün size hem çocuklarınıza hem de evinize gelen özel misafirlerinize ikram ede..
Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Güzel bir tatlı yapmak istediğinizde biraz emek vererek bu tatlı tarifini yapabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
22.02.2019 20:30 Göztepe - Trabzonspor
22.02.2019 20:30 Ç.Rizespor - Evkur Yeni Malatyaspor
23.02.2019 16:00 Aytemiz Alanyaspor - Kasımpaşa
23.02.2019 13:30 Demir Grup Sivasspor - Antalyaspor
23.02.2019 19:00 İstanbul Başakşehir - Bursaspor
24.02.2019 13:30 Ankaragücü - Erzurum BB
24.02.2019 19:00 Galatasaray - Teleset M. Akhisarspor
24.02.2019 16:00 Atiker Konyaspor - Kayserispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı