HABER AKIŞI

Yutma Güçlüğü Neden Olur ve Tedavisi

 Tarih: 19-03-2018 17:42:59
Yutma güçlüğü ya da tıp adı ile disfaji, alınan gıdaların ve içilen içeceklerin ağızdan mideye giderken normal zamandan daha fazla zamanda gitmesi durumudur.

Yutma güçlüğü ya da tıp adı ile disfaji, alınan gıdaların ve içilen içeceklerin ağızdan mideye giderken normal zamandan daha fazla zamanda gitmesi durumudur. Bu sırada yutma güçlüğüne ağrıda eşlik edebilir. Bazı durumlarda kişinin yiyecekleri ve içeceklerini yutması imkânsız hale dahi gelebilir. Yutma güçlüğü çoğunluk olarak ciddi ve kalıcı bir problem olarak ortaya çıkmaz. Genelde besinlerin iyi bir şekilde çiğnenmemesi ve hızlı bir şekilde yutulmak istenmesi bu tür bir duruma neden olabilmektedir. Yalnız kalıcı hale gelen ve hasar oluşturan yutma güçlükleri tıbbi tedavi gerektirmektedir. Yutma güçlüğü her yaşta oluşabilir ama yaşlı insanlarda bu durum oldukça sık görülmektedir. Ciddi bir durumun ortaya çıkmasına neden olan yutma güçlüğünün değişik sebepleri bulunur ve uygulanacak olan tedavi de sebeplere göre farklılık gösterir.

Yutma Güçlüğünün Belirtileri

Yutma güçlüğünün belirtileri arasında şunları sayabiliriz. Kişi yutkunurken ağrı oluşabilir. Yutma olayının tamamen imkânsız bir duruma gelmesi. Yenilen gıdaların boğaz, göğüs ve göğüs arkasında sıkışmış gibi bir hissin bulunması. Ağzın suyunun akması. Ses kısıklığının oluşması. Yenilen yiyeceklerin mideden tekrar geri gelmesi. Mide de sık olarak ekşimenin olması. Besin ve mide asidin boğazda birikme yapması. Kişinin ani bir şekilde kilo vermeye başlaması ve yutma sırasında öksürmenin oluşmasını belirtiler arasında sayabiliriz.

Bebeklerde ve çocuklarda yutkunma güçlüğünün olduğunu gösteren belirtiler de vardır. Bu belirtiler arasında ise; emzirirken ya da yemek yeme esnasında oluşan dikkat eksikliği, beslenme sırasında vücutta oluşan gerginlik ve huzursuzluk durumunun olması. Yemek yemek istememesi. Emzirme ve yemek yeme süresinin otuz dakikadan daha fazla sürmesi. Annenin bebeğini emzirirken sorun yaşaması. Bebeğin ya da çocuğun ağzından yediği besinlerin ve sıvının geri gelmesi. Emzirme ya da yemek yeme sırasında çocuğun veya bebeğin öksürmesi ya da boğulur gibi bir durumun olması. Emzirme sırasında ya da beslenme sırasında çocuğun yiyecekleri tükürmesi ya da kusması. Kilo probleminin ortaya çıkması ve büyümede yavaşlama olması. Bebeklerde ve çocuklarda sık bir şekilde tekrarlayan akciğer iltihaplarının olması gibi belirtileri sayabiliriz.

Yutma Güçlüğü Sebepleri

Yutma gibi basit olan bir olayın gerçeklemesi için 50 çift kas ve sinir görev yapmaktadır. Birden fazla sebepte bu olayın düzenli bir şekilde oluşmasına engel teşkil edebilir. Bu nedenler genelde “ özofagus “ ve “ orofaringeal “ olarak iki kategoride incelenir. Bazı durumlarda da yutma güçlüğünün sebebi bulunmamaktadır.

Özofagus’a Bağlı Sebepler

Mideye yemek gitmesine izin veren alt özofagus kaslarının yeterince dinlenmediği zaman akalazya ortaya çıkar. Yemek duvarının kaslarında zayıflama meydana gelir. Böyle bir durumda henüz midede sindirilmeyen besinlerin tekrar boğaza geri dönmesine neden olur. Diğer bir sebeplerden olan diffüz spazm sırasında yemek borusu, yemekler çiğnenip yutulduktan sonra birden fazla, yüksek basınçlı ve koordineli olarak kasılmalar meydana getirir. Yemek borusunda darlık olması büyük lokmaların yutulmasını engelleyebilmektedir. Yemek borusunda ki daralma genellikle reflü hastalığı, tümör veya doku yaralanmalarından kaynaklanır. Yemek borusunda meydana gelmiş olan bir tümör yutma güçlüğünün daha kötü olmasına neden olur. Boğaz ya da yemek borusunda bulunan yabancı cisimlerde kişide yutma güçlüğünü ortaya çıkarır. Özellikle de takma dişi olan ya da besinleri yeterince çiğneyemeyen yaşlı insanlarda bu durum daha sık olmaktadır. Skleroderma hastalığı da yutma güçlüğüne neden olabilir. Bu hastalık sırasında dokular sertleşir. Kanser tedavisi sırasında alınan radyoterapi tedavisi de yemek borusunda iltihap ve yara izlerinin oluşmasına neden olarak yutkunma da güçlük çıkarır.

Orofaringeal’e Bağlı Sebepler

Sinir ve kas siteminde oluşan bir problem boğaz kaslarının zayıflamasına neden olur. Bu durumda besinler ağızdan boğaz ve yemek borusuna doğru ilerleyemez. Bu olaya “ boğaz felci “ denir. Kişi yutkunmaya çalıştıkça yiyecek ve içecekler nefes borusuna ya da buruna kaçar. Kişi bu arada öksürme, böğürme ve tıkanma gibi durumlar ile karşı karşıya kalır. Belirtilerin bu şekilde olması akciğerde iltihaba neden olabilir. Nörolojik bozukluklar bu duruma sebep olabilir. Örnek olarak Parkinson hastalığını verebiliriz. İnme, beyin ve omurilikte meydana gelen yaralanmalar ani sinirsel hasarlara sebebiyet verirse yutkunmada güçlükler görülebilir. Boğazda özellikle de yemek borusunun üst kısmında ufak kesecikler ve birikintilerin olması yutmayı güçleştirebilir. Bazı kanser çeşitleri de yutmada güçlülüğe sebep olabilmektedir.

Yutma Güçlüğü Tedavisi

Yutma güçlüğünün nedenine göre tedavisi değişir. Mideden yemek borusuna doğru olan kaçış hafif ise kişinin yaşam ve yeme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir. Alkol ve kafeini bırakmak, stressiz bir yaşam sürmek, kilo vermek ve uyumadan 3 saat önce yemek yemeği bırakmak alınabilecek olan önlemlerdir. Fakat ilerlemiş bir reflü veya mide fıtığı söz konusu ise o zaman kişi en kısa sürede ameliyat olmalıdır. Yemek borusunda darlık ve kasılıp gevşemesi ile ilgili bir hastalık var ise tedavide cerrahi girişim tercih edilir. Bu hastalıkların tedavisi sırasında uygulanan cerrahi girişimde dar olan yemek borusu segmenti ya çıkartılır ya da genişletme yoluna gidilir.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
resim yok DİNİ BAYRAMLARIMIZ HAKKINDA! Toplumsal kültürümüzün önemli bir yansıması olarak kabul edilen dini bayramlar, ..
resim yok MOBESE KAMERALARI HAKKINDA! Sokaklarımızın caddelerimizi ve yaşam alanlarımızın daha emniyetli bir ortama dö..
resim yok JIMMY CHOO MARJİNAL SEÇİMİ HAKKINDA! Fantazi ayakkabı modasında en uçlarda tasarımları ile her zaman için insanları ..
resim yok DÜĞÜN DAVETİYELERİ HAKKINDA! Düğün heyecanı her zaman için düğün sahipleri tarafından daha çok yaşanırken, ö..
  Kocaeli HABERLERİ
 KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) KOCAELİ USULÜ HÖŞMERİM - ( 1 ) Balıkesir ile özdeşleşen, Çanakkale’de de çokça sevilen ama Kocaeli’de bir başka..
Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Kocaeli Mantar Böreği Tarifi - ( 1 ) Özellikle Kocaeli bölgesinden birçok mantar türü yetişmektedir.Birçok mantar tür..
Yöresel Lezzet - ( 1 ) Yöresel Lezzet - ( 1 ) Kocaeli denilince akla gelen ilk tariflerden biri dartı. Her sabah kahvaltısının..
KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) KURU HELVA TARİFİ - ( 1 ) Özellikle soğuk havalarda içi ısıtan tatlılar denildiğinde akla ilk helva gelir...
  Siyaset HABERLERİ
CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) CUMHURBAŞKAN’I BÜSTÜ - ( 1 ) Hain örgüt üyelerinin planladıkları darbe gecesinde yaşanılan olaylardan sonra t..
ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) ERDOĞAN İLE PUTİN BULUŞMASI SONUÇLARI - ( 1 ) Geçen sene Suriye ordusu ile beraber işid terör örgütüne operasyon yapan rus ask..
ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! ABD Eski Başkanı Obama'ya ilginç iş teklifi! Obama’nın hikayesi şudur: Bir gün köydeki obasına gitmek ister ama izin vermezle..
ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? ÜLKEMİZDE YAPILMIŞ OLAN REFERANDUMLAR? Referandum nedir; referandum, halkın siyasi iktidarlarının belirlediği veya deği..
  Spor HABERLERİ
Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Twitter düzenle butonunda ŞOK detaylar ! Sosyal medya devi twitter gönderilen twitler üzerinde düzenle butonu yapacaktı ..
resim yok KANO SPORU HAKKINDA! Su sporları son derece zevkli ve eğlenceli bir etkinlik olurken, bu tür sporlar ..
resim yok SPOR ÇANTALARI HAKKINDA! Spor etkinliklerine katılmak her anlamda ve her yaş grubunda özel manalar taşır...
Türkiye de Sporcu Olmak ! Türkiye de Sporcu Olmak ! Evet sevgili okuyucular. Bugün ülkemizin dinmek bilmeyen sıkıntısından birini si..
  Etkinlikler HABERLERİ
Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası - ( 1 ) Yazlık Ilıcası yüzyıllarca buradaki köy insanının yaşamının önemli bir parçası ..
İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit’in Cazibe Merkezi, Kültür Tepesi - ( 1 ) İzmit Belediyesi uzun yıllardan beri atıl vaziyette olan Saat Kulesi ve çevresin..
Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Sapanca Gölü Kıyısında Bisiklet ve Kırkpınar’da Kahvaltı Keyfini Yaşayın - ( 4 ) Eşsiz doğası, mükemmel manzaraları, huzur veren atmosferi ile Sapanca yurt içi t..
GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) GÖLKAY PARK’TA WAKEBOARD - ( 1 ) Gölkay Park’a ev sahipliği yapan Kocaeli, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine ba..
  Sosyal HABERLERİ
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ - ( 1 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye'de Şiddet Türleri ve Gelişmesi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşanan en kötü ve en can sıkıcı olayla..
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
  Eğitim HABERLERİ
resim yok HİPERAKTİF ÇOCUKLAR HAKKINDA! Çok hareketli olması ve ele avuca sığmaz olması ile bilinen çocuklar ebeveynler ..
LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) LAVUZDAN ÇIKARILAN ÜNİVERSİTELERDEKİ ÖĞRENCİLER NEREDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDECEK - ( 1 ) üniversite tercih kılavuzlarında bazı değerlendirilmelere gidildi.Bu değişiklikl..
KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) KYK YURT ÖDEMELERİVE BAŞVURULARI/BURS BAŞVURU SONUÇLARI - ( 1 ) Öğrencilerin üniversitelere gittiklerin de kalmak için başvuru yapacakları Kred..
ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) ÜNİVERSİTE MEZUNU GENÇLERİN ACI SONLARI - ( 1 ) Üniversitelerin belli bölümlerinden mezun olup hala iş bulamayan yada atamayan m..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Kolay Kat Kat Pasta Tarifi ve Yapılışı! Tatlı yemek tatlı yapmak için kendimize bahaneler yaratırız. Her özel gün, her k..
Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Zeytinyağlı Portakallı Kereviz Tarifi Hiç tatmamış hatta adını bile duymamış çocuklarımız olabilir. O zaman kerevizi ç..
Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Tartolet Kremasının hazırlanışı - Meyveli Tartolet Nasıl Yapılır? Bugün size hem çocuklarınıza hem de evinize gelen özel misafirlerinize ikram ede..
Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Ev Baklavası Tarifi ve Yapılışı Güzel bir tatlı yapmak istediğinizde biraz emek vererek bu tatlı tarifini yapabi..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
22.02.2019 20:30 Göztepe - Trabzonspor
22.02.2019 20:30 Ç.Rizespor - Evkur Yeni Malatyaspor
23.02.2019 16:00 Aytemiz Alanyaspor - Kasımpaşa
23.02.2019 13:30 Demir Grup Sivasspor - Antalyaspor
23.02.2019 19:00 İstanbul Başakşehir - Bursaspor
24.02.2019 13:30 Ankaragücü - Erzurum BB
24.02.2019 19:00 Galatasaray - Teleset M. Akhisarspor
24.02.2019 16:00 Atiker Konyaspor - Kayserispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 22:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 22:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 20:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 20:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 22:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 20:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 22:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 17:30 Korfez SK 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 17:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 17:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 17:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 17:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 16:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 20:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 17:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 17:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 16:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 17:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 16:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 17:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 17:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 16:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 17:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 17:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 16:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
Yukarı