HABER AKIŞI

Yutma Güçlüğü Neden Olur ve Tedavisi

 Tarih: 19-03-2018 17:42:59
Yutma güçlüğü ya da tıp adı ile disfaji, alınan gıdaların ve içilen içeceklerin ağızdan mideye giderken normal zamandan daha fazla zamanda gitmesi durumudur.

Yutma güçlüğü ya da tıp adı ile disfaji, alınan gıdaların ve içilen içeceklerin ağızdan mideye giderken normal zamandan daha fazla zamanda gitmesi durumudur. Bu sırada yutma güçlüğüne ağrıda eşlik edebilir. Bazı durumlarda kişinin yiyecekleri ve içeceklerini yutması imkânsız hale dahi gelebilir. Yutma güçlüğü çoğunluk olarak ciddi ve kalıcı bir problem olarak ortaya çıkmaz. Genelde besinlerin iyi bir şekilde çiğnenmemesi ve hızlı bir şekilde yutulmak istenmesi bu tür bir duruma neden olabilmektedir. Yalnız kalıcı hale gelen ve hasar oluşturan yutma güçlükleri tıbbi tedavi gerektirmektedir. Yutma güçlüğü her yaşta oluşabilir ama yaşlı insanlarda bu durum oldukça sık görülmektedir. Ciddi bir durumun ortaya çıkmasına neden olan yutma güçlüğünün değişik sebepleri bulunur ve uygulanacak olan tedavi de sebeplere göre farklılık gösterir.

Yutma Güçlüğünün Belirtileri

Yutma güçlüğünün belirtileri arasında şunları sayabiliriz. Kişi yutkunurken ağrı oluşabilir. Yutma olayının tamamen imkânsız bir duruma gelmesi. Yenilen gıdaların boğaz, göğüs ve göğüs arkasında sıkışmış gibi bir hissin bulunması. Ağzın suyunun akması. Ses kısıklığının oluşması. Yenilen yiyeceklerin mideden tekrar geri gelmesi. Mide de sık olarak ekşimenin olması. Besin ve mide asidin boğazda birikme yapması. Kişinin ani bir şekilde kilo vermeye başlaması ve yutma sırasında öksürmenin oluşmasını belirtiler arasında sayabiliriz.

Bebeklerde ve çocuklarda yutkunma güçlüğünün olduğunu gösteren belirtiler de vardır. Bu belirtiler arasında ise; emzirirken ya da yemek yeme esnasında oluşan dikkat eksikliği, beslenme sırasında vücutta oluşan gerginlik ve huzursuzluk durumunun olması. Yemek yemek istememesi. Emzirme ve yemek yeme süresinin otuz dakikadan daha fazla sürmesi. Annenin bebeğini emzirirken sorun yaşaması. Bebeğin ya da çocuğun ağzından yediği besinlerin ve sıvının geri gelmesi. Emzirme ya da yemek yeme sırasında çocuğun veya bebeğin öksürmesi ya da boğulur gibi bir durumun olması. Emzirme sırasında ya da beslenme sırasında çocuğun yiyecekleri tükürmesi ya da kusması. Kilo probleminin ortaya çıkması ve büyümede yavaşlama olması. Bebeklerde ve çocuklarda sık bir şekilde tekrarlayan akciğer iltihaplarının olması gibi belirtileri sayabiliriz.

Yutma Güçlüğü Sebepleri

Yutma gibi basit olan bir olayın gerçeklemesi için 50 çift kas ve sinir görev yapmaktadır. Birden fazla sebepte bu olayın düzenli bir şekilde oluşmasına engel teşkil edebilir. Bu nedenler genelde “ özofagus “ ve “ orofaringeal “ olarak iki kategoride incelenir. Bazı durumlarda da yutma güçlüğünün sebebi bulunmamaktadır.

Özofagus’a Bağlı Sebepler

Mideye yemek gitmesine izin veren alt özofagus kaslarının yeterince dinlenmediği zaman akalazya ortaya çıkar. Yemek duvarının kaslarında zayıflama meydana gelir. Böyle bir durumda henüz midede sindirilmeyen besinlerin tekrar boğaza geri dönmesine neden olur. Diğer bir sebeplerden olan diffüz spazm sırasında yemek borusu, yemekler çiğnenip yutulduktan sonra birden fazla, yüksek basınçlı ve koordineli olarak kasılmalar meydana getirir. Yemek borusunda darlık olması büyük lokmaların yutulmasını engelleyebilmektedir. Yemek borusunda ki daralma genellikle reflü hastalığı, tümör veya doku yaralanmalarından kaynaklanır. Yemek borusunda meydana gelmiş olan bir tümör yutma güçlüğünün daha kötü olmasına neden olur. Boğaz ya da yemek borusunda bulunan yabancı cisimlerde kişide yutma güçlüğünü ortaya çıkarır. Özellikle de takma dişi olan ya da besinleri yeterince çiğneyemeyen yaşlı insanlarda bu durum daha sık olmaktadır. Skleroderma hastalığı da yutma güçlüğüne neden olabilir. Bu hastalık sırasında dokular sertleşir. Kanser tedavisi sırasında alınan radyoterapi tedavisi de yemek borusunda iltihap ve yara izlerinin oluşmasına neden olarak yutkunma da güçlük çıkarır.

Orofaringeal’e Bağlı Sebepler

Sinir ve kas siteminde oluşan bir problem boğaz kaslarının zayıflamasına neden olur. Bu durumda besinler ağızdan boğaz ve yemek borusuna doğru ilerleyemez. Bu olaya “ boğaz felci “ denir. Kişi yutkunmaya çalıştıkça yiyecek ve içecekler nefes borusuna ya da buruna kaçar. Kişi bu arada öksürme, böğürme ve tıkanma gibi durumlar ile karşı karşıya kalır. Belirtilerin bu şekilde olması akciğerde iltihaba neden olabilir. Nörolojik bozukluklar bu duruma sebep olabilir. Örnek olarak Parkinson hastalığını verebiliriz. İnme, beyin ve omurilikte meydana gelen yaralanmalar ani sinirsel hasarlara sebebiyet verirse yutkunmada güçlükler görülebilir. Boğazda özellikle de yemek borusunun üst kısmında ufak kesecikler ve birikintilerin olması yutmayı güçleştirebilir. Bazı kanser çeşitleri de yutmada güçlülüğe sebep olabilmektedir.

Yutma Güçlüğü Tedavisi

Yutma güçlüğünün nedenine göre tedavisi değişir. Mideden yemek borusuna doğru olan kaçış hafif ise kişinin yaşam ve yeme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir. Alkol ve kafeini bırakmak, stressiz bir yaşam sürmek, kilo vermek ve uyumadan 3 saat önce yemek yemeği bırakmak alınabilecek olan önlemlerdir. Fakat ilerlemiş bir reflü veya mide fıtığı söz konusu ise o zaman kişi en kısa sürede ameliyat olmalıdır. Yemek borusunda darlık ve kasılıp gevşemesi ile ilgili bir hastalık var ise tedavide cerrahi girişim tercih edilir. Bu hastalıkların tedavisi sırasında uygulanan cerrahi girişimde dar olan yemek borusu segmenti ya çıkartılır ya da genişletme yoluna gidilir.

  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Güncel HABERLERİ
Kırışıklıklardan Kurtulmanın Yolları ve Badem Yağı ve Faydaları Kırışıklıklardan Kurtulmanın Yolları ve Badem Yağı ve Faydaları Bugünkü yazı başlığımız Kırışıklıklardan Kurtulmanın Yolları olacak vücudun deği..
Yazlık Bebek Ayakkabısı Modelleri Yazlık Bebek Ayakkabısı Modelleri Değerli anne ve babalar bugün sizlere çok hoşunuza gidecek ama sizler için olmay..
Baharlık Bayan Elbise Modelleri Baharlık Bayan Elbise Modelleri Siz kıymetli bayanlar için birbirinden güzel yazılar ve görsellerle karşınızda o..
Kilim Mobiyla Oturma Grupları Kilim Mobiyla Oturma Grupları Size özel konularla yine sizlerin karşısındayız. Konumuz bugün yeni ev düzecekle..
  Kocaeli HABERLERİ
CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) CENNETTEN BİR KÖŞE MAŞUKİYE - ( 3 ) Ticaret, sanayi, kültür ve turizm şehri Kocaeli’nin ünlü kayak merkezine ev sahi..
KANDIRA ( 3 ) KANDIRA ( 3 ) Sanayi, bilim, kültür ve turizm kenti olan Kocaeli’nin bir ilçesi olan Kandıra t..
 NARKÖY EKOLOJİK YAŞAM ( 3 ) NARKÖY EKOLOJİK YAŞAM ( 3 ) Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal hayatlar, şehir insanlarını farklı arayışla..
 YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! Günlük burç yorumları Şenay Yangel Rezzan Kiraz sizler için yorumladı. Burcunuz..
  Siyaset HABERLERİ
@fuatavni  Fuat avni kimdir ? fuat avni  yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) @fuatavni Fuat avni kimdir ? fuat avni yakalandı mı ? Fuat Avni yakalandı mı? Fuat Avni nerede! - ( 8 ) Kaynak Holding olayını duyuran Fuat Avni'nin kimliği ortaya çıktı mı? Fuat Avni ..
Aids Hakkında! Aids Hakkında! Kötü ününü oldukça hak eden henüz tedavisi bulunamamış ölümcül hastalıklardan bi..
Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Ruhani : Terör Virüs Gibi Yayılacak ! Yılbaşı gecesinde Ortaköy’de ünlü gece kulübü Reina’da yaşanan terör saldırısı i..
Başkan Donald Trump Kürtlere Hayran ve Erdoğana Güveniyormuş ! Başkan Donald Trump Kürtlere Hayran ve Erdoğana Güveniyormuş ! Başkanlık yarışını göğüsleyen isim olan Donald Trump'ın Türkiye ile ikili ilişki..
  Spor HABERLERİ
Seiko Saat Modelleri Seiko Saat Modelleri Bugün sizlere kalitenin, şıklığın ve hoşluğun en yoğun hissedildiği saat modelle..
Bayan Spor Ayakkabı Modeli Bayan Spor Ayakkabı Modeli Bayanlar için fırsat olan ve tarz anlamında da gerçekten harika şekilde trend o..
Digitürk Play Promosyon Kodu kullanma ! Bedava digitürk play promosyon kodu ! - ( 7 ) Digitürk Play Promosyon Kodu kullanma ! Bedava digitürk play promosyon kodu ! - ( 7 ) Cep Şubesi’ne wap.garanti.com.tr, iPhone, Android telefon ve tablet, iPad, Black..
Maç sonuçları Canlı Maç Sonuçları Sahadan Maçkolik- Canlı Skorlar. Live Skor - ( 7 ) Maç sonuçları Canlı Maç Sonuçları Sahadan Maçkolik- Canlı Skorlar. Live Skor - ( 7 ) Canlı maç sonuçları. Canlı Skorlar. Hangi maç kaç kaç bitti. Sahadan ve Mackolik..
  Etkinlikler HABERLERİ
Belgrad Tanıtımı Belgrad Tanıtımı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebildiği ülkelerden birisi..
Barselona Yılın Her Mevsimi Gidilebilen Bir Şehir Barselona Yılın Her Mevsimi Gidilebilen Bir Şehir Katalonya bölgesinin en büyük şehri olan Barselona ispanyanın ikinci büyük şehri..
KERPE - ( 3 ) KERPE - ( 3 ) Kocaeli Yaşam alanlarından en güzel yerlerinden biride , Kocaeli’nin Kandıra ilç..
  Sosyal HABERLERİ
O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor O kampanya sosyal medyada hızla yayılıyor Gün geçmiyor ki sosyal hayatta insanlar birçok problemle karşılaşmasın. İşte böy..
BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ BALIK TUTKUNLARININ ADRESİ TAHTALI GÖLETİ Kentleşmeyle birlikte yok olan doğal ortamlar, büyük şehirlerde yaşayan insanlar..
  Eğitim HABERLERİ
 Nasıl Verimli Ders Çalışırım? Nasıl Verimli Ders Çalışırım? Bugün siz değerli okurlarımız için birçok arkadaşımızın korkulu rüyası haline ge..
Çoğunuzu Dinleyin! Çoğunuzu Dinleyin! Eğer çocuğunuzun sizi dinlemediğinden şikayetçi iseniz çocuğunuzun sizi dinlemes..
Devlet Okullarındaki Problemler Devlet Okullarındaki Problemler Bu yazımızda çocuğu olan yediden yetmişe herkesi ilgilendireceğini düşündüğümüz ..
Savaş ve Barış Kitap Özeti 22 Mart 2018 Perşembe  Savaş ve Barış Kitap Özeti 22 Mart 2018 Perşembe Dünyaca ünlü Rus yazar Tolstoy’un klasiklerinden Savaş ve Barış, Napolyon savaşl..
  Yemek Tarifleri HABERLERİ
Fırında Mücver Tarifi Fırında Mücver Tarifi Bazılarımız mücveri çok sever fakat mücver kızartma şeklinde pişirildiğinden dol..
Milföy hamurundan sosisli parmak börek Milföy hamurundan sosisli parmak börek Hem kolay börek tarifi arıyorsanız, hem milföy böreği arıyorsanız bu tarif tam s..
Zebra kek tarifi Zebra kek tarifi Kek tarifleri içinde baş tacı bir tarif olan zebra kek tarifi ile karşınızdayız ..
Çikolatalı Sufle Tarifi Çikolatalı Sufle Tarifi Pastane ve cafelere taş çıkartan çikolatalı sufle tarifini mutlaka özel günlerin..
NAMAZ VAKİTLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
resmi ilanlar
Yukarı